Ako a kde sledovať e-športy naživo – TV, online, livestream a mobile!

Doba a technológie sa posúvajú dopredu a s tým je spojený aj príchod vecí, ktoré by boli pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné. Jednou z takých, je obrovská popularita e-športov, teda profesionálneho hrania hier. Z niektorých domácich hráčov sa stali profesionáli, ktorých sledujú státisíce až milióny ľudí. Ak ste podľahli e-športu aj vy, prinášame vám veľký prehľad možností, ako ich sledovať naživo. 

Prehľad

Je e-šport skutočným športom?

Zodpovedať túto otázku jednoznačne je mimoriadne náročné, keďže množstvo športových osobností, novinárov či vysokých predstaviteľov v športových organizáciách má na to rozdielny názor.

Skôr by sme sa však priklonili k tomu, že e-šport už dnes patrí medzi plnohodnotné športy, tak isto ako futbal či hokej.  Dôkazom toho môže byť jeho prítomnosť na blížiacich sa Olympijských hrách 2020 v Tokiu či obrovské turnaje v hraní hier, ktoré sa konajú po celom svete.

Je pravdou, že pri e-športoch nemusíte v podstate vydať žiadnu náročnejšiu fyzickú aktivitu. Na miesto toho však zapájajte svoj rozum, cibríte strategické myslenie, ktoré potrebujete aj pri takom športe ako je šach.

TIP ❱ Čo sú e-športy? Kompletný prehľad a informácie ››

Najpopulárnejšie elektronické športy

Na to, aby sa z počítačovej hry stala hra, ktorá spĺňa parametre e-športovej hry treba splniť niekoľko požiadaviek. Hra by nemala byť príliš náročná, aby sa k nej mohlo dostať čo najväčšie publikum. Taktiež by sa v nej malo bojovať proti iným hráčom. Takýchto hier, v poslednej dobe čoraz viac pribúda, no my vám prinášame tie najznámejšie a najhranejšie z nich. 

 • Dota2
 • Leauge of Legends
 • Fortnite
 • Counter Strike: Global Offensive
 • Heartstone
 • FIFA
 • StarCraft II
 • World of Tanks
 • Overwatch

Aké ešport turnaje poznáme?

Za dobu fungovania tohto odvetvia sa vytvorila aj niekoľko veľkých turnajov s odmenami častokrát aj niekoľko miliónov dolárov pre výherný tím.

Predstavíme vám aspoň niekoľko tých najdôležitejších súťaží.

 • DreamHack Letný/Zimný
 • IEM – Intel Extreme Master
 • ESL – Electronic Sports Leauge
 • LCS – Leauge Championship Series
 • MLG – Major Leauge Gaming

Ako a kde sledovať e-športy naživo?

V E-športe ide o profesionálne hranie video hier pomocou internetu, a preto je jasné, že v prvom rade si rôzne súťaže v tomto športe môžete pozrieť  pomocou live streamov. Predstavíme vám však aj iné možnosti sledovania profigamingu.

Twich.tv

Jednotkou v live streamoch e-športov je jednoznačne internetová stránka twich.tv, ktorá patrí spoločnosti Amazon. Táto platforma, oproti ostatným, získala výhodu v tom, že bola vôbec prvou, ktorá vysielala live vysielanie z profigamingu. Okrem toho si ju fanúšikovia obľúbili aj kvôli ich spolupráci so streamermi.

Tí môžu začať s platformou spolupracovať, ak ich vysielanie sleduje určitý počet ľudí. Ideálne sto a viac. Vďaka tomuto partnerstvu môžu streamerov začať finančne podporovať ich fanúšikovia. Množstvo z nich sa vďaka tejto podpore začalo hraním hier živiť.

Sledujte eSporty na Twitch.tv
Sledujte eSsporty na Twitch.tv – Country Strike livestream kanál

Youtube Gaming

Konkurenciu platforme Twich.tv sa snaží vytvoriť aj spoločnosť Google. Preto vznikol projekt Youtube Gaming, ktorý sa taktiež zameriava na live vysielanie hráčov. Táto platforma si však zatiaľ nezískala toľko fanúšikov, ako by si možno Google predstavoval. Môže za to aj absencia plateného partnerstva, ktoré Twich ponúka.

Smashcast.tv

Platforma Smashcast vznikla len pred dvoma rokmi spojených dvoch starších platforiem Hitbox a Azubu.tv. Výhodou tejto služby je spolupráca s rôznymi turnajmi. Na ich internetovej stránke tak môžete každý deň sledovať live vysielanie z turnajov rôznych titulov.

Smashcast ponúka hráčom podobné partnerstvo, ako Twich.tv

Mixer

Poslednou platformou, ktorá stojí za spomenutie je tá od spoločnosti Microsfot. Mixer, ktorý bol predtým známy ako Beam, chce podobne, ako všetci ostatní konkurovať Twichu. Pridanou hodnotou tejto služby by mala byť možnosť divákov kooperovať pri hraní hry. Môžete si tak hru z časti prispôsobiť podľa seba. Meniť zbraň či výber úloh.

Mixer, okrem toho, ponúka live vysielanie, kde sa môžu pripojiť štyria hráči naraz či novú komunikáciu zo streamerom pomocou rôznych funkcií a emotikonov. Veľkou novinkou ohľadom tejto platformy je odchod jedného z najväčších streamerov na svete Ninju z Twichu práve na spomínaný Mixer. 

E-športy naživo v televízii

Pred niekoľkými rokmi zdanlivo nemožná vec. Dnes je to však realitou. E-sport sa dostal aj na televízne obrazovky prostredníctvom jedinej celosvetovej televíznej stanice s názvom Esports TV.

EsportsTV na Slovensku a v Čechách

Esports TV si môžu fanúšikova hier a celkovo progamingu naladiť aj na Slovensku a v Čechách. Vo svojej ponuke balíčkov ju má totiž už od roku 2016 spoločnosť Skylink. Stanica Esportstv ponúka divákom v priebehu roka viac než 1000 hodín live vysielania veľkých turnajov e-športov a taktiež streamy z najlepších líg sveta.  To všetko v sprievode odborného komentára s bývalými profesionálnymi hráčmi.

Televízia sa tak svoje vysielanie a sprievodný program snaží dostať na úroveň popredných líg ako napríklad Premier Leauge či milionárska Liga Majstrov.

Sledujte eSporty na EsportsTV
Prvá televízna stanica s hrami EsportsTV

Live stream esports v stávkových kanceláriách

Stávkové kancelárie taktiež nezaháľajú a ponúkajú svojim klientom možnosti, ako pozrieť na zápas, na ktorý si stavili. Live streamy z rôznych herných turnajov už ponúkajú niektoré zo stávkových kancelárií.

E-šport live stream vo Fortune

Jedinou stávkovou kanceláriou, ktorá ponúka live vysielanie z e-sportov na Slovensku je Fortuna. Tá najčastejšie vysiela stream z hry Counter Strike: Global Offensive, ale nájde sa taktiež live vysielanie z Leauge of Legends či Dota II.

Hrajte e-Športy v mobile

Livestream e-športov na mobile

E-športy sledujú prevažne ľudia, ktorí rozumejú a žijú s technológiami deň čo deň. Preto nie je žiadnym prekvapením, že jednou z najpopulárnejších možností, ako sledovať rôzne profigamingové turnaje je pomocou mobilných aplikácií. Tých, samozrejme existuje obrovské množstvo, a preto vám odporúčame len dve. Podľa nás však najlepšie.

Prvou je aplikácia Strafe, kde nájdete podrobné rozpisy rôznych herných turnajov či novinky zo sveta hier. Sú na nej však umiestnené aj odkazy na rôzne livestreamy.

Druhou aplikáciou je Eforce, ktorá ponúka podobné možnosti ako Strafe. S vlastnými mobilnými aplikáciami prišli aj stávkové spoločnosti, ktoré taktiež chcú držať trend pokročilejších technológií. Niektoré livestreamy z rôznych e-športov si preto pozriete aj prostredníctvom Fortuna TV.

Live výsledky a štatistiky

Výsledky z rôznych zápasov e-športov sa môžete dozvedieť aj na stránke www.flashscore.sk. Na tejto populárnej stránke okrem výsledkov nájdete aj podrobný prehľad aktuálne prebiehajúcich turnajov, podrobné H2H tímov či poradie v jednotlivých tabuľkách. Všetko je prehľadne vyfiltrované podľa počítačovej hry, ktorú si vyberiete.

Zdroje: www.wikipedia.sk, www.zing.cz, www.esportstv.org

Zdieľaní

Pin It on Pinterest