Kalendár pretekov MotoGP 2020 – program a výsledky!

Zdieľaní

V kalendári MotoGP pre rok 2020, pribudla jedna nová Grand Prix. Novou VC bude vo Fínsku. V poradí už 72. sezóna odštartuje Veľkou cenou USA v Austine , posledná GP bude v španielskej Valencii. Pozrite si kompletný program a výsledky MotoGP 2020.

Španielsky motocyklista Alex Marquez sa stal majstrom sveta v triede Moto2

Dvadsaťtriročný A. Marquez získal titul štyri týždne potom, ako sa to podarilo jeho o tri roky staršiemu bratovi Marcovi v kráľovskej MotoGP. Niečo podobné sa bratom podarilo aj pred piatimi rokmi s tým rozdielom, že Alex vyhral slabšiu kubatúru Moto3.

MotoGP 2020 – kompletný prehľad a program

Seriál MotoGP je vôbec najstarším seriálom súťaži cestných motocyklov.  roku 2020 uvidíme už 72. ročník súťaže. Naplánovaných je dokopy 20. závodov, v ktorých si to jazdci medzi sebou rozdajú o titul majstra sveta.

TIP ❱ Pozrite sa na kompletný kalendár pretekov Formule 1 ›

Minuloročným víťazom je Španiel Marc Marquez z tímu Repsol Honda, ktorému sa podarilo vyhrať titul majstra sveta už štvrtý rok po sebe. Najväčším favoritom je tak pochopiteľne aj v tomto ročníku. Jeho najväčšími konkurentmi, pravdepodobne aj v tomto ročníku, budú Andrea Dovizioso a legendárny Valentino Rossi.

Už tradične je rozdelený do niekoľkých kategórií, dnes sú to triedy Moto3, Moto2 a MotoGP. Posledná menovaná trieda je braná za vrchol motocyklového športu, akýsi motocyklový ekvivalent Formule 1.

Majstrovstvá sveta cestných motocyklov (MotoGP) je najprestížnejšií seriál motocyklových pretekov.

Moto GP 2020 Katar – veľká cena bola zrušená

Pôvodne mal celý kolotoč MotoGP v kráľovskej kubatúre odštartovať veľkou cenou Kataru (8.3.2020). Z dôvodu šírenia nákazy nebezpečného vírusu COVID – 19  sa však Katar rozhodol zaviesť obmedzenia pre cestujúcich z Talianska. No a keďže táto krajina patrí medzi tie kľúčové v triede MotoGP, veľká cena bola napokon zrušená.

Moto GP 2020 Thajsko – zrušené

Z podobných dôvodov sa nakoniec zrušila aj veľká cena Thajska, ktorá bola naplánovaná 22. marca 2020.

MotoGP 2020 Brno – Grand Prix Českej republiky

Pre všetkých slovenských a českých fanúšikov je dobrá správa v tom, že medzi dvadsiatimi Grand Prix nechýba Veľká cena Brna (ČR), ktorý si aj naďalej ponecháva augustový termín (9. 8. 2020). V MotoGP ste mohli v minulosti sledovať aj českého pretekára Karla Abraháma. V novej sezóne však za tím Reale Avintia Racing nenastúpi. Abrahám v MotoGP končí po dlhých 8 rokoch.

Jediným zástupcom Českej republiky vo svetovom šampionáte je tak závodník Filip Salač, ktorý momentálne jazdí v kategórii Moto3.

Moto GP Brno 2020 vstupenky / Veľká cena Brna predaj lístkov

Vstupenky na Grand Prix Českej republiky 2020 všetkých druhov sú v predaji práve teraz. Ceny lístkov  zostávajú bez zásadných zmien, nemení sa ani ich rozdelenie. Okrem najobľúbenejších vstupeniek SILVER (2.190 Kč) a GOLD (2.790 Kč) na prírodné tribúny sú v predaji tiež tradične očakávané vstupenky na tribúny sedadlové.

Predpredaj lístkov na Veľku cenu Českej republiky – MotoGP Brno 2020 ›

Aký je rozdiel medzi MotoGP a Moto 3 a Moto 2

Najväčším rozdielom medzi týmito súťažami je predovšetkým kubatúra motoriek.

  • Moto3 ⇒ 250 ccm
  • Moto2 ⇒ 600 ccm
  • MotoGP ⇒ 1000 ccm

Najnižšia z nich,  teda Moto 3, je určená najmä pre začínajúcich pretekárov, ktorí by radi raz jazdili kráľovskú Grand Prix. V tejto súťaži môžu štartovať jazdci od šestnástich rokov na motorkách s kubatúrou do 250 ccm.

Trieda Moto2 je určená pre tých skúsenejších. Jazdí sa na jednotných štvorvalcoch s obsahom 600 ccm.  Jediným rozdielom v motorkách sú šasi, ktoré si každý tím volí sám.

Ak sú jazdci úspešní aj v tejto triede, plynule smerujú do MotoGP, kde na nich čakajú motorky s kubatúrou 1000 ccm a tí najlepší jazdci sveta.

Súťažné motocykle, na ktorých jazdci pretekajú, sa sériovo nevyrábajú. Nemožno ich legálne používať v bežnej premávke.

Majstri sveta MotoGP

Marc Márquez

Titul šampióna MotoGP obhajuje v tejto sezóne Španiel Marc Márquez (Honda), ktorý vyhral titul už šesť krát. Najviac titulov v histórii vyhral Giacomo Agostini 15 (8 v triede 500 cc a 7 v triede 350 ccm).

V tíme Honda pôsobí aj brat úradujúceho šampióna Álex Márquez.

Valentino Rossi

Zo súčasných jazdcov je najúspešnejší Talian Valentino Rossi, ktorý získal deväť titulov vrátane šiestich titulov MotoGP a jeden každý v kubatúre 500 cm3, 250 cm3 a 125 cm3. Spomeňme ešte raz súčasného šampiónom Marca Márqueza s ôsmimi titulmi (6x MotoGP 1x Moto2; 1x 125 cm3).

Moto GP naživo  – live stream online a TV prenos

Preteky MotoGP môžete v sezóne 2020 sledovať naživo na kanáli Nova Sport 1, alebo Nova Action. TV kanály tradične ponúkajú všetky tréningy, kvalifikácie a preteky v priamom prenose a zo záznamu. Moto GP je tiež možné sledovať na internete na portály Voyo, kde online vysielanie je spoplatnené.

LIVE ❱ Pozrite si kde sledovať MotoGP naživo v TV a online ›

Nová kategória elektrických motocyklov, pretekať bude aj žena

Program novej sezóny MS cestných motocyklov rozšíri nová kategória. Počas piatich súťažných víkendov sa premiérovo predstavia jazdci na elektrických motocykloch.

Prvýkrát sa postavia na štart začiatkom mája na Veľkej ceny Španielska v Jereze. Pole pretekárov v novej kategórii má 18 mien, nachádza sa medzi nimi aj jedna žena – Španielka María Herrerová.

Kalendár pretekov MotoGP 2020 – program Veľkých cien

Majstrovstvá sveta cestných motocyklov – kompletný kalendár pretekov v sezóne 2020.

DátumNázov a miesto pretekovVíťaz
8. marecVeľká cena Kataru (Lusail) – zrušené kvôli koronavírusuzrušené
22. marecVeľká cena Thajska (Buriram) – zrušené kvôli koronavírusuzrušené
5. aprílVeľká cena USA (Austin)
19. aprílVeľká cena Argentíny (Autódromo Termas de Río Hondo)
3. májVeľká cena Španielska (Jerez)
17. májVeľká cena Francúzska (Le Mans)
31. májVeľká cena Talianska (Scarperia)
7. júnVeľká cena Katalánska (Barcelona)
21. júnVeľká cena Nemecka (Hohenstein-Sachsenburg)
28. júnVeľká cena Holandska (Assen)
12. júlVeľká cena Fínska (Imantra Circuit)
9. augustVeľká cena Českej republiky (Brno)
16. augustVeľká cena Rakúska (Spielberg)
30. augustVeľká cena Veľkej Británie (Silverstone)
13. septemberVeľká cena San Marina (Misano Adriatico)
4. októberVeľká cena Aragonie (Alcaniz, Španielsko)
18. októberVeľká cena Japonska (Motegi)
25. októberVeľká cena Austrálie (Philipp Island)
1. novemberVeľká cena Malajzie (Sepang)
15. novemberVeľká cena Valencie (Valencia, Španielsko)

Výsledky MotoGP 2019 – VC cestných motocyklov

MotoGP – konečné poradie: 1. Marc Márquez (Šp.) Honda 420 bodov, 2. Andrea Dovizioso (Tal.) Ducati 269, 3. Maverick Viňales (Šp.) Yamaha 211

Moto2 – konečné poradie: 1. Álex Márquez (Šp.) Kalex 262 bodov, 2. Brad Binder (JAR) KTM 259, 3. Thomas Lüthi (Švaj.) Kalex 250

Moto3 – konečné poradie: 1. Lorenzo Dalla Porta (Tal.) Honda 279 bodov, 2. Arón Canet (Šp.) KTM 200, 3. Marcos Ramírez (Šp.) Honda 183

MotoGP 2019 - víťazi
Márquez ukončil sezónu víťazstvom vo Valencii

Zdroj: Youtube, Twitter, Instagram

Zdieľaní

Pin It on Pinterest