Kalendár pretekov MotoGP 2019 – program a výsledky!

Zdieľaní

V kalendári MotoGP pre rok 2019 je celkom devätnásť Grand Prix, čo je rovnaký počet aký bol aj v minulej sezóne. V poradí už 71. sezóna odštartuje Veľkou cenou Kataru, posledná GP bude v španielskej Valencii. Pozrite si kompletný program a výsledky MotoGP 2019.

Španielsky motocyklista Alex Marquez sa stal majstrom sveta v triede Moto2

Dvadsaťtriročný A. Marquez získal titul štyri týždne potom, ako sa to podarilo jeho o tri roky staršiemu bratovi Marcovi v kráľovskej MotoGP. Niečo podobné sa bratom podarilo aj pred piatimi rokmi s tým rozdielom, že Alex vyhral slabšiu kubatúru Moto3.

Moto GP 2019 informácie

Seriál MotoGP je vôbec najstarším seriálom súťaži motocyklov. Tento rok ide už v poradí o 71. ročník súťaže. Naplánovaných dokopy 19. závodov, v ktorých si to jazdci medzi sebou rozdajú o titul majstra sveta.

TIP ❱ Pozrite sa na kompletný kalendár pretekov Formule 1 ›

Minuloročným víťazom je Španiel Marc Marquez z tímu Repsol Honda. Ten je najväčším favoritom na víťazstvo aj v tomto ročníku. Jeho najväčšími konkurentmi, pravdepodobne aj v tomto ročníku, budú Andrea Dovizioso a legendárny Valentino Rossi.

Už tradične je rozdelený do niekoľkých kategórií, dnes sú to triedy Moto3, Moto2 a MotoGP. Posledná menovaná trieda je braná za vrchol motocyklového športu, akýsi motocyklový ekvivalent Formule 1.

Majstrovstvá sveta cestných motocyklov (MotoGP) je najprestížnejšií seriál motocyklových pretekov.

Aký je rozdieľ medzi MotoGP a Moto 3 a Moto 2

Najväčším rozdielom medzi týmito súťažami je predovšetkým kubatúra motoriek.

  • Moto3 ⇒ 250 ccm
  • Moto2 ⇒ 600 ccm
  • MotoGP ⇒ 1000 ccm

Najnižšia z nich,  teda Moto 3, je určená najmä pre začínajúcich pretekárov, ktorí by radi raz jazdili kráľovskú Grand Prix. V tejto súťaži môžu štartovať jazdci od šestnástich rokov na motorkách s kubatúrou do 250 ccm.

Trieda Moto2 je určená pre tých skúsenejších. Jazdí sa na jednotných štvorvalcoch s obsahom 600 ccm.  Jediným rozdielom v motorkách sú šasi, ktoré si každý tím volí sám.

Ak sú jazdci úspešní aj v tejto triede, plynule smerujú do MotoGP, kde na nich čakajú motorky s kubatúrou 1000 ccm a tí najlepší jazdci sveta.

Súťažné motocykle, na ktorých jazdci pretekajú, sa sériovo nevyrábajú. Nemožno ich legálne používať v bežnej premávke.

Majstri sveta MotoGP

Marc Márquez

Titul šampióna MotoGP obhajuje v sezóne 2019 po štvrtý raz Španiel Marc Márquez (Honda), ktorý ničí konkurenciu. Najviac titulov v histórii vyhral Giacomo Agostini 15 (8 v triede 500 cc a 7 v triede 350 ccm).

Valentino Rossi

Zo súčasných jazdcov je najúspešnejší Talian Valentino Rossi, ktorý získal deväť titulov vrátane šiestich titulov MotoGP a jeden každý v kubatúre 500 cm3, 250 cm3 a 125 cm3. Spomeňme ešte raz súčasného šampiónom Marca Márqueza so siedmimi titulmi (5x MotoGP 1x Moto2; 1x 125 cm3).

MotoGP 2019 Brno – Grand Prix Českej republiky

Pre všetkých slovenských a českých fanúšikov je dobrá správa v tom, že medzi devätnástimi Grand Prix nechýba Veľká cena Brna (ČR), ktorý si aj naďalej ponecháva augustový termín (4. 8. 2019). V MotoGP môžeme sledovať aj českého jazdca Karla Abraháma.

Moto GP Brno 2019 vstupenky / Veľká cena Brna predaj lístkov

Vstupenky na Grand Prix Českej republiky 2019 všetkých druhov sú v predaji práve teraz. Ceny listkov  zostávajú bez zásadných zmien, nemení sa ani ich rozdelenie. Okrem najobľúbenejších vstupeniek SILVER (1.490 Kč) a GOLD (1.890 Kč) na prírodné tribúny sú v predaji tiež tradične očakávané vstupenky na tribúny sedadlové.

Predpredaj lístkov na Veľku cenu Českej republiky – MotoGP Brno 2019 ›

Moto GP naživo  – live stream online a TV prenos

Preteky MotoGP môžete v sezóne 2019 sledovať naživo na kanáli Nova Sport 1, alebo Nova Action. TV kanály tradične ponúkajú všetky tréningy, kvalifikácie a preteky v priamom prenose a zo záznamu. Moto GP je tiež možné sledovat na internete na portály Voyo, kde online vysielanie je spoplatnené.

LIVE ❱ Pozrite si kde všade môžete sledovať MotoGP naživo v TV a online ›

Nová kategória elektrických motocyklov, pretekať bude aj žena

Program novej sezóny MS cestných motocyklov rozšíri nová kategória. Počas piatich súťažných víkendov sa premiérovo predstavia jazdci na elektrických motocykloch.

Prvýkrát sa postavia na štart začiatkom mája na Veľkej ceny Španielska v Jereze. Pole pretekárov v novej kategórii má 18 mien, nachádza sa medzi nimi aj jedna žena – Španielka María Herrerová.

Kalendár pretekov MotoGP 2019 – program Velkých cien

Majstrovstvá sveta cestných motocyklov – kompletný kalendár pretekov v sezóne 2019.

DátumNázov a miesto pretekovVíťaz
10. marcaVeľká cena Kataru (Lusail)Andrea Dovizioso
31. marcaVeľká cena Argentíny (Termas de Río Hondo)Marc Márquez
14. aprílaVeľká cena USA (Austin)Álex Rins
5. májaVeľká cena Španielska (Jerez)Marc Márquez
19. májaVeľká cena Francúzska (Le Mans)Marc Márquez
2. júnaVeľká cena Talianska (Scarperia)Danilo Petrucci
16. júnaVeľká cena Katalánska (Barcelona)Marc Márquez
30. júnaVeľká cena Holandska (Assen)Maverick Viñales
7. júlaVeľká cena Nemecka (Hohenstein-Sachsenburg)Marc Márquez
4. augustaVeľká cena Českej republiky (Brno)Marc Márquez
11. augustaVeľká cena Rakúska (Spielberg)Andrea Dovizioso
25. augustaVeľká cena Velkej Británie (Silverstone)Álex Rins
15. septembraVeľká cena San Marina (Misano Adriatico)Marc Márquez
22. septembraVeľká cena Aragonie (Alcaniz, Španielsko)Marc Márquez
6. októbraVeľká cena Thajska (Buriram)Marc Márquez
20. októbraVeľká cena Japonska (Motegi)Marc Márquez
27. októbraVeľká cena Austrálie (Philipp Island)Marc Márquez
3. novembraVeľká cena Malajzie (Sepang)Maverick Viñales
17. novembraVeľká cena Valencie (Valencia, Španielsko)Marc Márquez

Výsledky MotoGP 2019 – VC cestných motocyklov

MotoGP – konečné poradie: 1. Marc Márquez (Šp.) Honda 420 bodov, 2. Andrea Dovizioso (Tal.) Ducati 269, 3. Maverick Viňales (Šp.) Yamaha 211

Moto2 – konečné poradie: 1. Álex Márquez (Šp.) Kalex 262 bodov, 2. Brad Binder (JAR) KTM 259, 3. Thomas Lüthi (Švaj.) Kalex 250

Moto3 – konečné poradie: 1. Lorenzo Dalla Porta (Tal.) Honda 279 bodov, 2. Arón Canet (Šp.) KTM 200, 3. Marcos Ramírez (Šp.) Honda 183

MotoGP 2019 - víťazi
Márquez ukončil sezónu víťazstvom vo Valencii

Zdroj: Youtube, Twitter, Instagram

Zdieľaní

Pin It on Pinterest