MS v hokeji 2024 pravidlá, herný systém a formát šampionátu

Prečítajte si MS v hokeji 2024 pravidlá, aký je systém šampionátu, formát predĺženia v základnej  a vyraďovacej časti. Aktualizované informácie o bodovaní, výške trestov a ďalších herných aspektoch turnaja.

MS 2024 V HOKEJI ONLINE ZDARMA ▷

MS v hokeji 2024 pravidlá a systém turnaja

MS v hokeji 2024 pravidlá a systém turnaja je stanovený Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF).

Federácia a jej smernice dohliadajú na to, aby hra prebiehala spravodlivo, bezpečne a ich dodržiavanie bolo kľúčové pre fair-play.

Herný systém MS v hokeji

Pravidlá MS hokej

Pravidlami MS v hokeji sa riadi sa každý zápas a medzi najdôležitejšie aspekty patrí napríklad počet hráčov na ľade, bodovanie, predĺženia, fauly a tresty.

Šampionát MS v hokeji 2024 program má na pláne celkovo 64 stretnutí, v ktorých odohrá zápasy aj slovenská reprezentácia.

🏒 MS V HOKEJI 2024 FORMÁT
🤝 Počet tímov 16 celkovo
🌎 Počet zápasov 64
🥅 Skupiny 2 po 8 tímov
#️⃣ Hráči v predĺžení 
3 na 3 (plus brankári)
⭐ Hodnotenie: 9.5/10

MS v hokeji 2024 pravidlá, systém, body, predĺženie

MS v hokeji 2024 pravidlá a systém šampionátu sa nezmenil už dvanásť rokov – bodovanie, tresty a formát predĺženia sú rovnaké ako na predošlých turnajoch.

Celkovo 16 najlepších hokejových tímov, zabojuje o titul a Slováci na MS v hokeji nechýbajú. Pre tú osmičku reprezentačných tímov, ktoré nepostúpia do play-off, sa sen o titule rozplynie.

Turnaj je rozdelený na dve časti – základnú (skupinovú) a play-off, teda vyraďovaciu fázu. V nich sa pravidlá hry môžu líšiť, preto si prečítajte herný systém a budete vedieť dôležité informácie o šampionáte.

MS v hokeji herný systém v základnej časti

MS v hokeji herný systém v základnej časti, je pomerne jednoduchý, keďže každý tím v skupine odohrá sedem zápasov.

Skupiny sú dve po osem mužstiev, v tej pražskej A-skupine odohrajú zápasy Česko, Kanada, Fínsko, Švajčiarsko, Dánsko, Nórsko, Rakúsko a Veľká Británia.

V Ostrave sa hrajú stretnutia B-skupiny a po postup zabojujú okrem Slovenska, USA, Švédsko, Nemecko, Lotyšsko, Francúzsko, Kazachstan a Poľsko.

TIP ❱ Ako a kde sledovať MS v hokeji live ›

Pravidlá postupu MS v hokeji 2024

Do play-off sú pravidlá postupu na MS v hokeji 2024 viac než jasné – do štvrťfinále idú najlepšie 4 tímy z každej skupiny.

Reprezentačné mužstvá na pozíciách 5. až 8. na turnaji skončili.

Kto vypadáva do 1. divízie MS v hokeji

Do nižšej svetovej kategórie (1. divízie), zostupujú posledné tímy z každej MS v hokeji 2024 tabuľky.

Opačným smerom do elitnej skupiny postúpia dve najlepšie mužstvá, ktoré odohrajú turnaj v talianskom Bolzane a litovskom Vilniuse.

MS hokej 2024 pravidlá postupu pri rovnosti bodov

Ak nastane na MS hokeji 2024 rovnosť bodov v skupinách aj tu sú na to určené pravidlá, ktoré rozhodnú o lepšom tíme a jeho pozícii.

Prvým aspektom, ktorý sa berie do úvahy pri rovnosti bodov, je výsledok vzájomného zápasu a potom ďalšie kritéria tzv. mini tabuľky.

 • rozdiel v skóre
 • vyšší počet strelených gólov
 • výsledky proti najbližšiemu najvyššie postavenému tímu (nie v mini tabuľke)
 • výsledky proti druhému najbližšiemu najvyššie postavenému tímu (nie v mini tabuľke)
 • postavenie v rebríčku IIHF pred turnajom.

MS hokej pravidlá bodovania

Pravidlá bodovania na MS hokej, sú rovnaké ako napríklad v našej Tipos extralige.

 • víťaz v riadnom hracom čase získava 3 body
 • víťaz po predĺžení či samostatných nájazdoch 2 body
 • zdolaný po predĺžení či samostatných nájazdoch 1 bod
 • zdolaný v riadnom hracom čase má 0 bodov

MS hokej 2024 hrací systém v play-off

Po odohratých siedmich kolách spoznáme ôsmich štvrťfinalistov MS hokej 2024. Hrací systém v play-off sa odohrá takzvaným pavúkom.

O zložení tímov vo vyraďovacej časti, teda určí postavenie tímov po základnej časti a to, kto mal najlepšie MS v hokeji štatistiky v rámci získaného počtu bodov.

Herný systém MS v hokeji vyraďovacia časť

Vo vyraďovacej časti dáva herný systém dokopy dvojice naprieč skupinami vo štvrťfinále takto.

 • A1 tím vs. B4 tím
 • B2 tím  vs. A3 tím
 • B1 tím vs. A4 tím
 • A2 tím vs. B3 tím

V praxi to znamená, že víťaz skupiny A si zahrá so štvrtým mužstvom skupiny B a tak ďalej podľa systému. V semifinále tento systém pokračuje – tím, ktorý získal najviac bodov z úspešných štvrťfinalistov hrá s tímom s najmenším počtom získaných bodov.

MS v hokeji 2024 predĺženie, samostatné nájazdy

V prípade remízového stavu po 60-tich minútach nasleduje na MS v hokeji 2024 predĺženie. Ak ani v ňom nepadne gól, o víťazovi rozhodnú samostatné nájazdy.

Extra nastavený čas sa však môže líšiť a záleží na tom, aká časť turnaja sa hrá.

TIP ❱ Kde pozerať MS v hokeji live stream ›

Predĺženie na MS v hokeji základná časť

Predĺženie na MS v hokeji v základnej, teda v skupinovej časti má 5 minút, v ktorom sa hrá sa systémom 3 na 3, teda traja hráči z oboch tímov proti sebe, plus brankári.

Ak počas neho padne gól (zlatý) hra sa končí, ak nie, nasleduje 5 kôl samostatných nájazdov a pokračuje sa až kým neuspeje jeden z tímov.

Koľko trvá predĺženie v hokeji play-off a o 3. miesto

Predĺženie v play-off na MS v hokeji má svoje pravidlá. Vo štvrťfinále, semifinále a zápase o 3. miesto, sa v prípade remízy po riadnom hracom čase, predlžuje 10 minút.

V tejto fáze sa taktiež hrá systémom 3 na 3 a platí tu pravidlo zlatého gólu. Ak sa nerozhodne v predĺžení, na rade sú samostatné nájazdy.

Predĺženie finále MS v hokeji

Ak sa vo finále MS v hokeji nerozhodne v riadnom hráčom čase, nasleduje 20 minútové predĺženie, po ktorom nenasledujú nájazdy, ale hrá sa až kým nepadne rozhodujúci gól.

MS v hokeji formát – konečné poradie

Tímy, ktoré nehrajú na MS v hokeji o medaily, sa umiestňujú na turnaji podľa daného formátu a pravidiel IIHF.

O tom rozhodujú tieto kritériá;

 1. Lepšie umiestenie v skupine.
 2. Vyšší počet gólov.
 3. Lepší rozdiel v skóre.
 4. Vyšší počet strelených gólov.
 5. Lepšie postavenie v rebríčku IIHF pred turnajom.

MS v hokeji nové pravidlá

Nové pravidlá MS v hokeji nie sú, väčšia zmena prišla na svetovom šampionáte 2012, ktorý sa konal vo Švédsku a Fínsku, kde boli tímy rozdelené do dvoch osemčlenných skupín, namiesto štyroch štvorčlenných.

Hokej MS druhy trestov

Hokej na MS sa neobíde bez trestov, ktoré podľa podľa uváženia ukladajú hlavní rozhodcovia, ale v prípadoch technického previnenia, môže potrestať aj čiarový rozhodca.

Tresty poznáme menšie, za ktorý sa dávajú 2 minúty čistého času a musí si ich odsedieť na trestnej lavici potrestaný hráč, okrem brankára. Za toho je poslaný na trest náhradný hráč, a ak v oslabení tím inkasuje gól, trest sa skončil.

Zoznam menších trestov: podrazenie, hákovanie, držanie, seknutie, narazenie na mantinel, hrubosť, nedovolené bránenie, faul lakťom, faul kolenom, napadnutie, príliš veľa hráčov na ľade, neúspešná trénerská výzva.

Za väčšie prehrešky sa udeľujú aj vyššie tresty, ako napríklad 5 minút + do konca stretnutia. Existuje aj osobný trest (2+10), ktorý si musí na lavici odpykať potrestaný hráč, ak nie je zranený. V prípade osobného trestu do konca stretnutia, musí odísť do šatne.

Väčšie tresty: bitka, faul lakťom/kolenom (v určitých prípadoch), napadnutie hlavy a krku, narazenie na mantinel, bodnutie, krosček (v určitých prípadoch).

TIP ❱ Štadióny na MS v hokeji 2024 ›

Hokejová plocha rozmery

Hokejová ľadová plocha má svoje predpísané rozmery. V NHL sa klziská líšia od tých európskych, tým že sú dlhšie a užšie.

Hracia plocha podľa IIHF má predpísanú dĺžku 54 až 60m, šírka 26 až 30 m. Obsahuje dve bránkové čiary, dve modré a jednu červenú stredovú čiaru.

Bránka je vysoká 122 centimetrov a dĺžku 183 cm.

Hokejový puk

Hokejový puk by mal byť vyrobený z vulkanizovanej gumy, alebo schválenými predpísanými materiálmi. Primárne je čiernej farby a jeho priemer nesmie presiahnuť 7,62 cm, hrúbku 2,54 cm a jeho hmotnosť je povolená od 156 až 170 gramov.

Zdroj: iihf.com wikipedia.org

Zdieľaní

Pin It on Pinterest