Super Bowl LIII – finále NFL 2019 informácie, program, výsledky a halftime show (VIDEO)

V tomto roku sa do Super Bowl 2019 dostali tímy Los Angeles Rams a New England Patriots. Patriot sú vo finále Super Bowlu už potretí krát v rade. Minulý rok prehrali proti outsiderovi z Philadelphie. V Super Bowlu LIII sú Patriots opäť favoritom.

Kto sa stane šampiónom Super Bowl 2019?

V tomto ročníku sa stretnú tímy Los Angeles Rams a New England Patriots. Patriots sú vo finále Super Bowlu už tretíkrát v rade.

NFL – finále konferencií:

Konferencia NFC: New Orleans Saints – Los Angeles Rams 23:26 po predĺžení
Konferencia AFC: Kansas City Chiefs – New England Patriots 31:37 po predĺžení

New England Patriots prepísali históriu Super Bowl už v roku 2017, keď sa dostali do finále po deviaty krát. Dnešným dňom svoju finálovú účasť natiahli na 11 finálových zápasov a toto sa veru nikomu v histórii NFL nepodarilo. Zhodne po 8 finálových účastiach majú Pittsburgh Steelers, Dallas Cowboys a Denver Broncos.

Finále NFL 2019 – Super Bowl LIII

Los Angeles Rams – New England Patriots 3:13 (0:0, 0:3, 3:0, 0:10)

New England Patriots zvíťazili v nedeľňajšom finále ligy amerického futbalu NFL nad Los Angeles Rams 13:3.

Bill Belichik sa vo veku 66 rokov sa stal najstarším trénerom, ktorý doviedol svoje mužstvo k víťazstvu v Super Bowle.

Spoločne s rozohrávačom Tomom Bradym sa predstavili vo finále deviatykrát počas sedemnásťročnej spolupráce.

Nie len reklama, ale aj vstupenky na Super Bowl sú drahé

Byť priamo na štadióne v zápase Super Bowl 2019 by bolo super, avšak nie je to lacná záležitosť. Najlacnejšiu vstupenku si môžete zaobstarať za $ 2,700. Priemerná cena lístkov sa však zvyčajne pohybuje okolo päť tisíc dolárov. Ak by ste zatúžili po vstupenke do komfortnej VIP zóny, pripravte si šek na 358 tisíc dolárov.

Kde a kedy sa odohrá Super Bowl 2019?

Americký Super Bowl sa odohrá 3. februára 2019. Super Bowl je finále ligy amerického futbalu, ktoré patrí medzi najsledovanejšie športové udalosti roka. Tento rok sa Big Game odohrá na štadióne Mercedes-Benz Stadium v Atlante, kde hrajú svoje domáce zápasy hráči tímu Falcons.

Mercedes-Benz Stadium je viacúčelový zostupný strešný štadión umiestnený v Atlante v štáte Georgia. Štadión dokáže pri americkom futbale hostiť až 77 tisíc divákov.

Super Bowl 2019 Mercedes-Benz Stadium
Mercedes Benz Stadium, Atlanta (Georgia)

SuperBowl 2019 priamy prenos online stream zadarmo

Priamy prenos zo Super Bowlu odvisiela v Čechách a na Slovensku Sport 2. Ďalšou možnosťou je sledovanie na niektorých z káblových zahraničných televízií. Lacnou alternatívou je aj sledovanie online streamu na internete.

Super Bowl 2019 Halftime Show program

Finálové stretnutie je totiž preslávené svojou polčasovou šou, počas ktorej na štadióne koncertujú tie najväčšie hviezdy popovej scény. V minulosti v rámci Halftime Show vystúpili napríklad Michael Jackson, Madonna, Prince, Beyoncé, The Rolling Stones, The Who, Whitney Houston, Bruno Mars, Katy Perry a ďalší. Česť spievať národnú hymnu mali v minulosti Beyoncé, Lady Gaga, Jennifer Hudson, Luke Bryan, Whitney Houston a ďalší.

Práve spev národnej hymny pred začiatkom Super Bowlu, patrí medzi najväčšie pocty ktoré môžu hudobníci dosiahnuť. Star-Spangled Banner od Whitney Houston na Super Bowlu XXV (1991) je v Amerike dodnes považovaný za najlepšiu verziu, ktorá bola kedy zaspievaná.

Tento rok vystúpia na Halftime Show skupina Maroon 5 so špeciálnym hosťom Travisom Scottom a vystúpi aj Big Boi, známy zo skupiny Outcast. Národnú hymnu zaspieva 7-násobná víťazka Grammy Award Gladys Knight.

SuperBowl je nedeľným sviatkom Ameriky

Super Bowl je finále dvoch konferencii. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa americký futbal v USA rozdelil na dve konkurenčné súťaže (NFL a AFL). Potom sa od sezóny 1966 obidve asociácie dohodli, že víťazi dvoch líg sa stretnú v jednom zápase Super Bowl. História Super Bowlu sa začala písať 15. januára 1967. Od sezóny 1970 sa konečne obe súťaže spojili v jedinú – National Football League. Od tej doby sa v Super Bowlu každoročne stretávajú práve šampióni oboch konferencií. Zatiaľ čo základná časť každej sezóny spravidla finišuje ku koncu kalendárneho roka, play-off pokračuje až v tom nasledujúcom.

Super Bowl sa stal pre Američanov sviatkom. Veľké grilovačky, záhradné párty a milióny ľudí pri tv obrazovkách po celom svete. Každoročne ide v USA napríklad o druhý najväčší deň, čo týka spotreby jedla, viac už toho Američania skonzumujú iba na Deň vďakyvzdania. Sú ľudia ktorý americky futbal nesledujú, ale tento zápas si však pozrú, aj kvôli super reklamách.

Rekordná sledovanosť a astronomické sumy za reklamu

Super Bowl je suverénne najpopulárnejší americký televízny prenos. Tým vôbec najsledovanejším bol Super Bowl XLIX v roku 2015, ktorého priemerná sledovanosť predstavovala 114,4 milióna divákov. Bolo to piatykrát behom šiestich rokov, čo Super Bowl stanovil nový rekord sledovanosti.

Super Bowl je druhým najsledovanejším každoročným svetovým športovým prenosom, z pravidelných ročných športových udalostí, najviac divákov priťahuje k obrazovkám už len finále Ligy majstrov.

Obrovská mediálna sila dáva Super Bowlu aj ďalšie výsady. Vzhľadom k vysokej popularite a sledovanosti, je reklamný spot počas vysielania Super Bowlu každoročne tým najdrahším v celom roku. Cena 30 sekundového spotu počas tohtoročného Super Bowlu sa pohybuje okolo $ 5,000,000 až $ 5,500,000. Nápadité reklamami sú počas prenosu jedinečné. A pretože na Super Bowl pozerá v Amerike skoro každý, spoločnosti pochopiteľne neváhajú zaplatiť za svoju reklamu také astronomické sumy.

Napríklad, podobný reklamný spot by počas odovzdávania Oscarov stál “iba“ približne $ 2 milióny.

NFL Super Bowl: Prehľad víťazov od roku 2006

Najúspešnejším tímom NFL je New England Patriots, ktorí boli vo finále 11 krát (2019) a vyhrali pohár šesť krát a päť krát vo finále prehrali.

 • 2006 (XL) Ford Field, Detroit, Michigan
  Pittsburgh Steelers – Seattle Seahawks (21:10)
 • 2007 (XLI) Dolphin Stadium, Miami Gardens, Florida
  Indianapolis Colts – Chicago Bears (29:17)
 • 2008 (XLII) University of Phoenix Stadium, Glendale, Arizona
  New York Giants – New England Patriots (17:14)
 • 2009LIII) Raymond James Stadium, Tampa, Florida
  Pittsburgh Steelers – Arizona Cardinals (27:23)
 • 2010 (XLIV) Dolphin Stadium, Miami Gardens, Florida
  New Orleans Saints – Indianapolis Colts (31:17)
 • 2011 (XLV) Cowboys Stadium, Arlington, Texas
  Green Bay Packers – Pittsburgh Steelers (31:25)
 • 2012 (XLVI) Lucas Oil Stadium, Indianapolis, Indiana
  New York Giants – New England Patriots (21:17)
 • 2013 (XLVII) Superdome, New Orleans, Louisiana
  Baltimore Ravens – San Francisco 49ers (34:31)
 • 2014 (XLVIII) MetLife Stadium, East Rutherford, New Jersey
  Seattle Seahawks – Denver Broncos (43:8)
 • 2015 (XLIX) University of Phoenix Stadium, Glendale, Arizona
  New England Patriots – Seattle Seahawks (28:24)
 • 2016 (L) Levi’s Stadium, Santa Clara, Kalifornie
  Denver Broncos – Carolina Panthers (24:10)
 • 2017 (LI) NRG Stadium, Houston, Texas
  New England Patriots – Atlanta Falcons (34:28)
 • 2018 (LII) U.S. Bank Stadium, Minneapolis, Minnesota
  Philadelphia Eagles – New England Patriots (41:33)
 • 2019 (LIII) Mercedes-Benz Stadium, Atlanta, Georgie
  New England Patriots – Los Angeles Rams (13:3)

Zdroj: wikipedia, youtube

Zdieľaní

Pin It on Pinterest