NFL 2021/22 – kompletný prehľad a informácie! Nová sezóna začína 9. septembra!

Tak, ako je pre Brazílčanov klasický futbal náboženstvom, tak takú istú emóciu prežívajú Američania pri sledovaní amerického futbalu a konkrétne ligy NFL. Kto bude mať možnosť zahrať si prestížne finále Super Bowl v sezóne 2021/22? Sledujte kompletný prehľad o tejto lige, program a množstvo ďalších zaujímavých informácií.

Americká NFL 2021/22

Čo je to NFL?

NFL (National Football Leauge) je najvyššia liga amerického futbalu, ktorá sa hrá v severnej Amerike. NFL bola založená v roku 1920. Americká NFL je taktiež najnavštevovanejšou ligou na svete a v tomto merítku predbehla napríklad aj ostro sledovanú Bundesligu.

NFL (National Football League)
Krajina USA
Založenie 1920 (102. sezóna)
Úradujúci šampión Tampa Bay Buccaneers
Najúspešnejší klub Green Bay Packers ( 13 titulov)
Počet mužstiev 32 / tímy tu
Vysielacie práva (SK a ČR) Premier Sport
Live prenosy TV Tipsport, Chance TV, Fortuna TV
Off.web NFL.com

Kedy začína NFL sezóna 2021/22

Základná časť novej NFL sezóny 2021/22 sa začne 9. septembra 2021 zápasom medzi obhajcom Super Bowlu Tampa Bay Buccaneers a Kansas City Chiefs.

Základná časť sezóny potrvá do 9. januára 2021 a následne sa pokračuje play-off vyraďovacia fáza zo štrnástimi tímami. Tá začne 15. januára a vyvrcholí finálovým zápasom Super Bowl 13. februára.

Koľko tímov hrá NFL?

V National Football Leauge hrá celkovo 32 tímov z rôznych amerických miest, ktoré sú rozdelené do dvoch konferencií – Americkú a Národnú (AFC – American Football Conference  / NFC – National Football Conference).

V týchto dvoch konferenciách sa nachádza zhodne po 16 klubov rozdelených do štyroch divízií.

Tie sú pomenované podľa názvov svetových strán – Východ, Sever, Juh, Západ. Celkové rozdelenie do konferencií a divízií mimoriadne pripomína to, ktoré sa praktizuje v hokejovej NHL.

NFL tímy – konferencie a divízie

Americká futbalová konferencia

Východ: Buffalo Bills, Miami Dolphins, New England Patriots, New York Jets
Sever: Baltimore Ravens, Cincinnati Bengals, Cleveland Browns, Pittsburgh Steelers
Juh: Houston Texans, Indianapolis Colts, Jacksonville Jaguars, Tennessee Titants
Západ: Denver Broncos, Kansas City Chiefs, Los Angeles Chargers, Oakland Raiders

Národná futbalová konferencia

Východ: Dallas Cowboys, New York Giants, Philadelphia Eagles, Washington Redskins
Sever: Chicago Bears, Detroit Lions, Green Bay Packers, Minnesota Vikings
Juh: Atlanta Falcons, Carolina Panthers, New Orleans Saints, Tampa Bay Buccaneers
Západ: Arizona Cardinals, Los Angeles Rams, San Francisco 49ers, Seattle Seahawks

NFL tímy - mapa miest
Zdroj: NFL.com

Formát súťaže – ako NFL funguje

Do roku 2002 sa celkový formát súťaže pomerne často menil, ale od tohto roku sa stanovil jasný formát zápasov NFL. Súťaž sa už klasicky rozdeľuje na základnú časť a vyraďovaciu play-off, ktorá vyvrcholí legendárnym zápasom Superbowl.

V základnej časti odohrá každý z 32 tímov po 17 zápasov. Každý z tímov počas základnej časti zohrá dva zápasy s každým mužstvom vo vlastnej divízii, štyri zápasy proti tímom z inej divízie v tej istej konferencii, štyri zápasy z jednej divízie v druhej konferencii a dva zápasy proti tímom zo svojej konferencie, ktoré sa umiestnili v minulej sezóne na tých istých miestach.

TIP ❱ Všetky dôležité informácie o NHL

Rozpis týchto zápasov je mimoriadne náročný a je založený na pevne danom systéme rotácií tímov. Víťaz každej divízie má zaistený priamy postup do play-off a to bez ohľadu na to, aká je jeho percentuálna úspešnosť.

Nie je výnimkou, že do play-off postúpi aj tím, ktorý má zápornú zápasovú bilanciu. To znamená, že má viac prehier ako výhier. Do vyraďovacej časti postupuje 12 tímov, z ktorých vzídu dva mužstvá, ktoré proti sebe nastúpia vo finále zvanom Super Bowl.

Super Bowl NFL

Ako sme už spomínali, finále vyraďovacej časti play – off National Football Leauge sa nazýva Super Bowl a pre Američanov ide doslova o sviatok. Športovo by sme ho mohli prirovnať ku finále milionárskej futbalovej Ligy Majstrov.

Vôbec prvý Super Bowl sa uskutočnil v roku 1967, kedy sa proti sebe postavilo najlepšie mužstvo z NFL a najlepšie mužstvo z konkurenčnej American Footbal Leauge. Tieto dve niekedy konkurenčné súťaže sa v roku 1970 zlúčili do jednej. Tradícia Super Bowlu však ostala zachovaná.

Zaujímavosťou na Super Bowle sú aj zápasové prestávky počas ktorých sa deje zaujímavý kultúrny program spojený s vystúpením hviezd svetovej pop music. Super Bowl je okrem fanúšikov zaujímavý aj pre rôzne firmy, ktoré sú za pár sekúnd reklamy počas tohto zápasu ochotné zaplatiť niekoľko miliónov dolárov.

NFL 2021/2022 – tabuľka, program a výsledky

Sledujte NFL live v TV a online

Najpopulárnejšiu ligu v americkom futbale si môžete na území Česka a Slovenska vychutnať vďaka televíznym prenosom, ktoré vysiela kanál Premier Sport, kde si okrem amerického futbalu môžete pozrieť prestížnu Premier League či najnovšie UFC.

Ďalšou alternatívou, ako sledovať zápasy najlepšieho amerického futbalu, môže byť internetové televízie stávkových kancelárií Tipsport a Fortuna, ktoré ponúkajú živé prenosy zápasov NFL úplne zadarmo!

TIP ❱ Ako a kde pozerať NFL naživo ›

Sledujte live prenosy z amerického futbalu NFL na Tipsporte

Americký futbal – NFL – aktuálne výsledky a novinky

Všetky dôležité výsledky, štatistiky a novinky zo súťaže môžete sledovať na oficiálnych kanáloch ligy.

NFL Dallas Cowboys je najhodnotnejším športovým klubom sveta je!

Tím Dallas Cowboys je podľa Forbes najhodnotnejším športovým tímom sveta v roku 2019. Jeho hodnota je neuveriteľných 5 miliárd amerických dolárov. Už štvrtý rok po sebe kraľuje rebríčku najhodnotnejších klubov sveta americký futbal NFL.

Tentokrát porazil európske futbalové kluby, basketbalové a bejzbalové tímy. Klub Dallas Cowboys nechal za sebou aj také kluby ako Real Madrid a FC Barcelona.

Individuálne ocenenia

Podobne, ako v iných svetových ligách, tak isto aj v NFL sa okrem tímových trofejí odovzdávajú individuálne trofeje pre najlepších hráčov v rôznych kategóriách. Nižšie vám prinášame zoznam týchto ocenení.

 •  Coach of the Year Award
 •  Comeback Player of the Year Award
 •  Defensive Player of the Year Award
 •  Defensive Rookie of the Year Award
 •  Most Valuable Player Award
 •  Offensive Player of the Year Award
 •  Offensive Rookie of the Year Award
 •  Pepsi NFL Rookie of the Year
 •  Pete Rozelle Trophy (Super Bowl MVP)
 •  Pro Bowl MVP
 •  Walter Payton Man of the Year Award

Víťazi NFL

 • 2021/2022 – ?
 • 2020/2021 – Tampa Bay Buccaneers
 • 2019/2020 – Kansas City Chiefs
 • 2018/2019 – New England Patriots
 • 2017/2018 – Philadelphia Eagles
 • 2016/2017 – New England Patriots
 • 2015/2016 – Denver Broncos
 • 2014/2015 – New England Patriots
 • 2013/2014 – Seattle Seahawks
 • 2012/2013 – Baltimore Ravens

NFL 2020/2021

Finále NFL, ktoré môžete skôr poznať pod názvom Super Bowl si v sezóne 2020/2021 zahral obhajca titulu Kansas City Chiefs proti Tampa Bay Buccaneers s legendárnym Tomom Bradym.

Všetko o Super Bowle 2021

Hráčom okolo Bradyho sa podarilo zdolať Kansas City Chiefs pohodlne 31:9 a Buccaneers tak získali svoju druhú trofej Vincenta Lombardiho v histórii. Štatistiky sa prepisovali aj pri spomínanom Tomovi Bradym, ktorý vyhral už svoj rekordný siedmy Super Bowl z jubilejných desiatich.

Brady sa taktiež stal najstarším hráčom histórie, ktorého označili za najužitočnejšieho hráča (MVP) zápasu. V deň Super Bowlu mal Brady 43 rokov.

NFL 2019/2020

Víťazom prestížnej trofeje Vince Lombardiho a celkového Super Bowlu sa v sezóne 2019/2020 stal tím Kansas City Chiefs, ktorý v náročnom zápase zdolal tím San Francisco 49ers.

Pre Kansas City išlo o obrovský úspech, keďže tento klub posledný Super Bowl vyhral pred neuveriteľnými 50 rokmi. Podobne sa cítil FC Liverpool, keď vyhral po 30 rokoch slávnu Premier Leaugue.

Zdroje: nfl.com, wikipedia.com, nfl.cz, flashscore.sk, tipsport.sk

Zdieľaní

Pin It on Pinterest