NFL 2019/2020 – kompletný prehľad a informácie!

Zdieľaní

Tak, ako je pre Brazílčanov klasický futbal náboženstvom, tak takú istú emóciu prežívajú Američania pri sledovaní amerického futbalu a konkrétne ligy NFL. My vám dnes prinášame kompletný prehľad o tejto lige, program a množstvo ďalších zaujímavých informácií.

Čo je to NFL?

NFL je skratka pre National Football Leauge, ktorá je tou najprestížnejšou ligou amerického futbalu v krajine a tou najnavštevovanejšou na svete, v tomto merítku predbehla napríklad aj ostro sledovanú Bundesligu. Každý rok počínanie tímov, ktoré v tejto lige hrajú, sleduje obrovské množstvo divákov, z ktorých čoraz väčšie množstvo začína pochádzať aj z Európy.

VIZITKA:

 • Krajina: Spojené štáty Americké
 • Rok založenia: 1920 (100. sezóna)
 • Úradujúci šampión: New England Patriots
 • Najúspešnejší klub: Green Bay Packers ( 13 titulov)
 • Počet mužstiev: 32 tímov
 • Vysielacie práva (SK, ČR): Sport 1 a Sport 2
 • Live prenosy (SK, ČR): TV Tipsport, Chance TV, Fortuna TV
 • Off.web: NFL.com

Kedy začína NFL sezóna 2019 / 2020

Základná časť novej NFL sezóny začala 6.9.2019 zápasom medzi Chicago Bears a Green Bay Packers, ktorý odštartoval celý kolotoč tejto populárnej súťaže.

Vo finále Super Bowl 2020 sa stretnú San Francisco 49ers a Kansas City Chiefs.

Všetko o Super Bowl 2020 ❱

Kto sa stal šampiónom NFL v sezóne 2018/19?

Víťazom prestížnej trofeje Vince Lombardiho a celkového Super Bowlu sa stal najúspešnejší tím posledných rokov New England Patriots. Partia okolo quaterbacka Toma Brady porazila vo finále s výrazným náskokom (13:3) tím Los Angeles Rams.

Patriots sa tak po dvoch rokoch opäť stali šampiónmi a na tie najvyššie méty budú siahať určite aj túto sezónu. Cestu za ďalším titulom im však môže skomplikovať viacero mužstiev na čele s Kansas City Chiefs a New Orleans Saints.

Koľko tímov hrá NFL?

V National Football Leauge hrá celkovo 32 tímov z rôznych amerických miest, ktoré sú rozdelené do dvoch konferencí – Americkú a Národnú (AFC – American Football Conference  / NFC – National Football Conference).

V týchto dvoch konferenciách sa nachádza zhodne po 16 klubov rozdelených do štyroch divízií. Tie sú pomenované podľa názvov svetových strán – Východ, Sever, Juh, Západ. Celkové rozdelenie do kofenerencií a divízií mimoriadne pripomína to, ktoré sa praktizuje v hokejovej NHL.

NFL tímy – konferencie a divízie

Americká futbalová konferencia

Východ: Buffalo Bills, Miami Dolphins, New England Patriots, New York Jets
Sever: Baltimore Ravens, Cincinnati Bengals, Cleveland Browns, Pittsburgh Steelers
Juh: Houston Texans, Indianapolis Colts, Jacksonville Jaguars, Tennessee Titants
Západ: Denver Broncos, Kansas City Chiefs, Los Angeles Chargers, Oakland Raiders

Národná futbalová konferencia

Východ: Dallas Cowboys, New York Giants, Philadelphia Eagles, Washington Redskins
Sever: Chicago Bears, Detroit Lions, Green Bay Packers, Minnesota Vikings
Juh: Atlanta Falcons, Carolina Panthers, New Orleans Saints, Tampa Bay Buccaneers
Západ: Arizona Cardinals, Los Angeles Rams, San Francisco 49ers, Seattle Seahawks

NFL tímy - mapa miest

Formát súťaže – ako NFL funguje

Do roku 2002 sa celkový formát súťaže pomerne často menil. Od tohto roku má však NFL svoj jasný formát zápasov. Súťaž sa už klasicky rozdeľuje na základnú časť a vyraďovaciu play-off, ktorá vyvrcholí legendárnym Superbowlom.

V základnej časti odohrá každý z 32 tímov po 16 zápasov. Každý z tímov počas základnej časti zohrá dva zápasy s každým mužstvom vo vlastnej divízii, štyri zápasy proti tímom z inej divízie v tej istej konferencii, štyri zápasy z jednej divízie v druhej konferencii a dva zápasy proti tímom zo svojej konferencie, ktoré sa umiestnili v minulej sezóne na tých istých miestach. Rozpis týchto zápasov je mimoriadne náročný a je založený na pevne danom systéme rotácií tímov.

Víťaz každej divízie má zaistený priamy postup do play-off, a to bez ohľadu na to, aká je jeho percentuálna úspešnosť. Nie je výnimkou, že do play-off postúpi aj tím, ktorý má zápornú zápasovú bilanciu. To znamená, že má viac prehier ako výhier.

Do vyraďovacej časti postupuje 12 tímov, z ktorých vzídu dva mužstvá, ktoré proti sebe nastúpia vo finále zvanom Super Bowl.

Super Bowl NFL

Ako sme už spomínali, finále vyraďovacej časti play – off National Football Leauge sa nazýva Super Bowl a pre Američanov ide doslova o sviatok. Športovo by sme ho mohli prirovnať ku finále milionárskej futbalovej Ligy Majstrov.

Vôbec prvý Super Bowl sa uskutočnil v roku 1967, kedy sa proti sebe postavilo najlepšie mužstvo z NFL a najlepšie mužstvo z konkurenčnej American Footbal Leauge. Tieto dve niekedy konkurenčné súťaže sa v roku 1970 zlúčili do jednej. Tradícia Super Bowlu však ostala zachovaná.

Zaujímavosťou na Super Bowle sú aj zápasové prestávky počas ktorých sa deje zaujímavý kultúrny program spojený s vystúpením hviezd svetovej pop music. Super Bowl je okrem fanúšikov zaujímavý aj pre rôzne firmy, ktoré sú za pár sekúnd reklamy počas tohto zápasu ochotné zaplatiť niekoľko miliónov dolárov.

NFL 2019/2020 – tabuľka, program a výsledky

Sledujte NFL v priamom prenose a online

Najpopulárnejšiu ligu v americkom futbale si môžete na území Česka a Slovenska vychutnať vďaka televíznym prenosom, ktoré vysielajú stanice Sport 1 a Sport 2, ktoré okrem amerického futbalu ponúkajú Hokejovú ligu majstrov, kráľovnú motošportu Formulu 1 či MotoGP.

Ďalšou alternatívou, ako sledovať zápasy najlepšieho amerického futbalu, môže byť stávkové kancelárie Tipsport a Fortuna, ktoré vo svojej ponuke obsahujú aj online televízie, ktoré zápasy z tejto ligy vysielajú takmer zadarmo.

Ako a kde pozerať NFL naživo ❱

NFL aktuálne výsledky a novinky

Všetky dôležité výsledky, štatistiky a novinky zo súťaže môžete sledovať na oficiálnych kanáloch ligy.

NFL Dallas Cowboys je najhodnotnejším športovým klubom sveta je!

Tím Dallas Cowboys,  je podľa Forbes najhodnotnejším športovým tímom sveta v roku 2019. Jeho hodnota je neuveriteľných 5 miliárd amerických dolárov. Už štvrtý rok po sebe kraľuje rebríčku najhodnotnejších klubov sveta americký futbal NFL. Tentokrát porazil európske futbalové kluby, basketbalové a bejzbalové tímy. Klub Dallas Cowboys nechal za sebou aj také kluby ako Real Madrid a FC Barcelona.

Individuálne ocenenia

Podobne, ako v iných svetových ligách, tak isto aj v NFL sa okrem tímových trofejí odovzdávajú individuálne trofeje pre najlepších hráčov v rôznych kategóriách. Nižšie vám prinášame zoznam týchto ocenení.

 •  NFL Coach of the Year Award
 •  NFL Comeback Player of the Year Award
 •  NFL Defensive Player of the Year Award
 •  NFL Defensive Rookie of the Year Award
 •  NFL Most Valuable Player Award
 •  NFL Offensive Player of the Year Award
 •  NFL Offensive Rookie of the Year Award
 •  Pepsi NFL Rookie of the Year
 •  Pete Rozelle Trophy (Super Bowl MVP)
 •  Pro Bowl MVP
 •  Walter Payton Man of the Year Award

Víťazi NFL

2018/2019 – New England Patriots
2017/2018 – Philadelphia Eagles
2016/2017 – New England Patriots
2015/2016 – Denver Broncos
2014/2015 – New England Patriots
2013/2014 – Seattle Seahawks
2012/2013 – Baltimore Ravens

Zdroje: nfl.com, wikipedia.com, nfl.cz, flashscore.sk, tipsport.sk

Zdieľaní

Pin It on Pinterest