NBA 2019/2020 – kompletný prehľad a informácie!

Zdieľaní

NBA (National Basketball Association) je najvyššia basketbalová liga v Severnej Amerike, považovaná za najprestížnejšiu a najlepšiu súťaž v basketbale na svete. Sezóna NBA 2019/20 sa nakoniec dohrá. Ktoré tímy a akým štýlom si túto sezónu NBA ešte zahrajú sa dozviete v článku. 

Sezóna NBA 2019/20 sa dohrá

Rada guvernérov NBA len nedávno schválila kompletný plán na reštart sezóny NBA 2019/20, ktorá bola prerušená z dôvodu pandémie koronavírusu. Sezóna bola prerušená od 11. marca a zdalo sa, že tento rok bude NBA bez majstra.

Plány sa však nakoniec zmenili a sezónu by malo dohrať celkovo 22 tímov. Trinásť zo západnej konferencie a deväť z Východnej. Celá sezóna bude pokračovať koncom júla, konkrétne od 30. júla 2020. Základná časť by sa mala skončiť 14. augusta. O tri dni neskôr následne odštartuje play-off, ktorá vyvrcholí finálovým zápasom  najneskôr 13. októbra.

Nová sezóna by tak následne začala od 1. decembra.

Je známy prvý zápas

Prvý zápas NBA sezóny 2019/20 po nútenej pauze spôsobenej ochorením COVID-19 obstarajú tímy Los Angeles Lakers a Los Angeles Clippers, ktoré sa stretnú v mestskom derby a zápas medzi New Orleans Pelicans a Utah Jazz.

Tieto zápasy sa oba odohrajú 30. júla 2020 a to aj napriek tomu, že prípady nákazy koronavírusom začali v Amerike opäť stúpať. Nakazených bolo dokonca aj 16 zo vzorky 300 hráčov, ktorí boli testovaní na nový vírus.

Kde sa dohrá NBA sezóna 2019/20?

Mimoriadne zaujímavou informáciou je aj miesto, kde sa celá sezóna prestížnej basketbalovej ligy dohrá. Všetky tímy budú ubytované v obrom komplexe ESPN Wide World of Sports v Orlande, ktorý je súčasťou zábavného parku Disney World.

Ktoré tímy dohrajú sezónu NBA 2019/20?

Podľa momentálne dostupných informácií by mali sezónu NBA 2019/20 a následne aj play-off dohrať tieto mužstvá:

Západná konferencia:

 • Los Angeles Lakers
 • Los Angeles Clippers
 • Denver Nuggets
 • Utah Jazz
 • Houston Rockets
 • Oklahoma City Thunder
 • Dallas Mavericks
 • Memphis Grizzlies
 • Portland Trail Blazers
 • New Orleans Pelicans
 • Sacramento Kings
 • San Antonio Spurs
 • Phoenix Suns

Východná konferencia:

 • Mliwaukee Bucks
 • Toronto Raptors
 • Boston Celtics
 • Miami Heat
 • Philadelphia 76ers
 • Indiana Pacers
 • Brooklyn Nets
 • Orlando Magic
 • Washington Wizards

Akým systémom sa dohrá sezóna NBA 2019/20?

Do oficiálneho ukončenia základnej časti NBA sezóny ostáva osem zápasov, ktoré rozhodnú o následnom rozlosovaní play-off. Prvých sedem mužstiev z každej konferencie postúpi do play-off priamo.

Tímy, ktoré sa budú nachádzať na ôsmej a deviatej priečke sa stretnú proti sebe o posledné miesto v prípade, že rozdiel medzi týmito mužstvami bude menší, ako štyri víťazstvá.

V play-off už budú potom nasledovať klasické vyraďovacie boje na štyri víťazné zápasy.


Čo je to NBA?

National Basketball Association (NBA) je profesionálna basketbalová liga zložená z 30 tímov Severnej Ameriky s najlepšími basketbalovými hráčmi na svete. NBA je jednou zo 4 hlavných športových líg v USA (spolu s hokejovú NHL, baseballovou MLB a NFL – americký futbal).

VIZITKA:

 • Krajina: USA (29) a Kanada (1)
 • Založenie: 1946
 • Úradujúci šampión: Toronto Raptors list víťazov
 • Najúspešnejší klub: Boston Celtics (17 titulov)
 • Najlepší strelec: Kareem Abdul-Jabbar (38,387 bodov)
 • Počet klubov: 30
 • Play off: Top 8 tímov z Východnej a západnej konferencie
 • Komisár NBA: Adam Silver
 • Vysielacie práva (SK a ČR): Nova Sport (CME)
 • Off. web: www.nba.com

Kedy bola založená NBA?

NBA bola založená v New Yorku, 6. júna 1946 ako Basketball Association of America (BAA) a mala len jedenásť tímov. Súčasný názov má od 3. augusta 1949, po zlúčení s konkurenčnou súťažou National Basketball League (NBL).

Kedy sa začína a končí NBA sezóna 2019/20?

Čaká nás už 74. ročník tejto najsledovanejšej basketbalovej súťaže. Tohtoročná sezóna sa začala 22. októbra 2019. Z dôvododu pandémie koronavírusu bola však 11. marca pozastavená a opätovný reštart by mal nastať 31. júla 2020.

Celkové finále play-off by sa malo odohrať najneskôr 12. októbra 2020.

Tradične aj v basketbale sa odhora All-Star Game 2020 a to 16. februára 2020 v United Center v Chicagu v štáte Illinois .

Ktoré tímy hrajú NBA – divízie a konferencie

NBA je zložená z 30 tímov rozdelených do dvoch konferencií s tromi divíziami.

Západná konferencia

Northwest (Severozápadná): Denver Nuggets, Minnesota Timberwolves, Oklahoma City Thunder, Portland Trail Blazers, Utah Jazz

Pacific (Pacifická): Golden State Warriors, Los Angeles Clippers, Los Angeles Lakers, Phoenix Suns, Sacramento Kings

Southwest (Juhozápadná): Dallas Mavericks, Houston Rockets, Memphis Grizzlies, New Orleans Pelicans, San Antonio Spurs

Východná konferenia

Atlantic (Atlantická): Boston Celtics, Brooklyn Nets, New York Knicks, Philadelphia 76ers, Toronto Raptors

Central (Centrálna): Chicago Bulls, Cleveland Cavaliers, Detroit Pistons, Indiana Pacers, Milwaukee Bucks

Southeast (Juhovýchodná): Atlanta Hawks, Charlotte Hornets, Miami Heat, Orlando Magic, Washington Wizards

Formát, ako sa hrá NBA

Sezóna NBA sa skladá zo základnej časti (hranej systémom každý s každým) a záverečného play-off hraného vylučovacím systémom resp. KO systém. Play-off sa hrá zvlášť v každej konferencii, víťazi východnej a západnej konferencie sa na záver stretávajú vo Finále NBA.

Každé družstvo odohrá celkom 82 zápasov a zo západnej a východnej konferencie postúpi vždy 16 tímov do play-off (8 tímov zo západnej konferencie a 8 tímov z východnej konferencie).

All Star Game NBA

V roku 2020 sa All-Star game NBA dohrá v štáte Illinois, v United Centre Chicago. Zápas sa odohrá v nedeľu 16. februára 2020.

Ako sa vyberajú hráči do All star game NBA?

Počiatočné zostavy vyberajú každoročne fanúšikovia z celého sveta, ktorí hlasujú online na stránkach nba.com, v aplikácii NBA a na sociálnych sieťach.

Reverzných hráčov vyberajú hlavní tréneri NBA. Ak hráč nie je schopný hrať kvôli zraneniu, jeho náhradník je vybraný komisárom NBA Adamom Silverom. Hlavnými trénermi sú z každej konferencii z tímov, ktoré sú na tom najlepšie v čase All Star víkendu.

Slováci v NBA

Jediným Slovákom, ktorý hral najlepšiu basketbalovú súťaž na svete NBA, je legendárny Richard Petruška. V ročníku 1993/94 v drese Houston Rockets túto súťaž dokonca vyhral.

Češi v NBA

Basketbalista Tomáš Satoranský momentálne hrá za Chicago Bulls a vytvoril nový český rekord v počte odohraných minút v stretnutí NBA. Stal sa tak štvrtým Čechom ktorý okúsil NBA. Pred nim hrali ligu Jiří Zídek (Charlotte Hornets, Denver Nuggets a Seattle SuperSonics), Jiří Welsch (Golden State Warriors, Dallas, Boston, Cleveland a Milwaukee) a Jan Veselý (Washingtonom Wizards, Denver).

Kde sledovať NBA naživo v SK a ČR (live stream a TV)?

Zápasy NBA sú k dispozícii v televízii vo viac ako 200 krajinách po celom svete, vrátane stoviek národných vysielaní v USA každý rok v televíziách ABC, ESPN, TNT a NBA.

Na Slovensku a v Čechách môžete živé prenosy z NBA už niekoľko rokov sledovať na stanici NOVA SPORT. Pre NBA online prenosy potom poslúži VOYO.cz. Nova ponúkne 24 zápasov základnej časti sezóny, priamy prenos All-Star Game, 14 prenosov play-off a kompletné finálovú sériu.

Každý piatok na Nova Sport diváci uvidia magazín NBA Action.

Ďalšou možnosťou je sledovať priame prenosy športových zápasov na TV Tipsport alebo u ďalších stávkových kancelárií, Fortuny, Niké, Chance a Sazka Bet.

TIP ❱ Ako sledovať NBA naživo v TV, online, live stream ››

Výsledky NBA – aktuálne poradie

Všetky výsledky zápasov NBA a štatistiky nájdete na webe Sofascore. Výsledky si môžete stiahnuť aj do svojich mobilov v podobe aplikácii a neujde vám žiadny výsledok.

Aktulálna a live tabuľka NBA

Najlepšou stránkou na výsledky, hneď po oficiálnych stránkach líg, je už nami dobre známy portál flashscore.sk. Na tomto portáli nájdete podrobné tabuľky tímov, ich formu, pre tipujúcich dôležité H2H.

Pri Live zápasoch zase môžete nájsť podrobné štatistiky a celkovo popísaný priebeh zápasu. V prípade NBA sa na flashscore zobrazuje bod po bode.

Ktoré tímy majú najviac titulov NBA?

Boston Celtics má najviac zo všetkých tímov, so 17.

Los Angeles Lakers sú blízko so 16, vrátane titulov vyhratých, keď bol tím v Minneapolise.

Chicago Bulls má 6 a San Antonio Spurs má 5, pričom všetky tituly Spurs pochádzajú od vstupu Tima Duncana do tímu.

Čo je to MVP v NBA?

Cena za najcennejšieho hráča (Most Valuable Player MVP) je každoročné ocenenie Národnej basketbalovej asociácie (NBA), ktoré sa udeľuje od sezóny 1955-1956 najvýkonnejšiemu hráčovi sezóny.

Víťaz získa ocenenie Maurice Podoloff Trophy, ktoré je pomenované na počesť prvého komisára (vtedajšieho prezidenta) NBA, ktorý pôsobil vo funkcii od roku 1946 do roku 1963.

Víťazi NBA

2019 Toronto Raptors
2018 Golden State Warriors
2017 Golden State Warriors
2016 Cleveland Cavaliers
2015 Golden State Warriors
2014 San Antonio Spurs
2013 Miami Heat
2012 Miami Heat
2011 Dallas Mavericks
2010 Los Angeles Lakers
Kompletný prehlad víťazov NBA

Oslava Raptors v uliciach Toronta

Najlepší hráči histórie NBA

Zoznam všetkých legiend NBA neustále rastie s každou novou generáciou, ale zoznam sa môže sa pochváliť menami ako Michael Jordan, Bill Russell, Kareem Abdul-Jabbar, Wilt Chamberlain, Magic Johnson, Larry Bird, Oscar Robertson, John Havlicek, Rick Barry, John Stockton. , Karl Malone, Elgin Baylor, David Robinson, Julius Erving, Charles Barkley a mnoho ďalších.

Od tej doby hráči ako LeBron James, Tim Duncan, Kobe Bryant, Kevin Garnett, Shaquille O’Neal, Steve Nash, Dirk Nowitzki, Allen Iverson, ​​pridali svoje mená do zoznamu velikánov.

Najvyšší hráči NBA

Gheorghe Mureșan (Rumunsko) 231 cm
Manute Bol (Sudán) 231 cm
Shawn Bradley (USA, NEMECKO) 229 cm
Yao Ming (Čína) 229 cm
Sim Bhullar (Kanada) 226 cm
Chuck Nevitt (USA) 226 cm
Pavel Podkolzin (Rusko) 226 cm
Slavko Vraneš(Čierna hora) 226 cm
Mark Eaton
(USA) 224 cm
Rik Smits
(Holandsko) 224 cm
Ralph Sampson
(USA) 224 cm
Priest Lauderdale
(USA) 224cm
Boban Marjanović
(Srbsko) 222 cm
Peter John Ramos
(Portoriko) 222 cm
Randy Breuer
(USA) 221 cm

Top 10: Najlepší zahraničný hráči NBA

1. Tim Duncan, Panenské ostrovy (1997 – 2016)
Tim Duncan je nepochybne jedným z najväčších hráčov svojej generácie. Jeho jedinečný súbor zručností mu umožnil občas dominovať na oboch koncoch podlahy a jeho tiché vedenie pomohlo Spurs vyhrať počas svojej neuveriteľnej 19-ročnej kariéry päť titulov.

2. Hakeem Olajuwon, Nigéria (1985-2002)
Olajuwon bol nepochybne najlepším veľkým mužom svojej generácie. V rokoch 1994 a 95 doviedol Houston Rockets k dvom titulom a sezóne 1994 bol vymenovaný ligou MVP, Defensive Player of the Year (Najlepší brániaci hráč) a Finals MVP. Olajuwon bol uvedený do Siene slávy v roku 2008 po odohraní 18 sezón NBA.

3. Dirk Nowitzki, Nemecko (1998 – 2019)
Nowitzki má v 19 sezónach NBA iba jedno MVP a jeden titul, ale 13 krát bol v All-Star a je jedným zo šiestich hráčov v histórii, ktorý získal najmenej 30 000 kariérnych bodov. V súčasnosti je na šiestom mieste v celkovom zozname popredných strelcov ligy.

4. Patrick Ewing, Jamajka (1985-2002)
V zlatom veku veľkých mužov NBA sa Ewing držal viac ako jeden z najlepších. Jedenásť krat v All-Star bol dominantný na oboch koncoch palubovky počas 17 sezón v NBA. Patrí k najobľúbenejším hráčom New York Knicks všetkých čias. Ewing má priemer v kariére 21 bodov, 9,8 doskokov a 2,4 blokov a do Siene slávy bol uvedený v roku 2008.

5. Steve Nash, Južná Afrika (1996 – 2014)
Narodil sa v Južnej Afrike a vyrastal v Kanade. Nash je ôsmym a dvojnásobným MVP počas 18 sezón NBA.

6. Dominique Wilkins, Francúzsko (1982 – 1999)
Bol deväťkrát All-Star Game, v roku 1986 bol v bodovaní najlepsim hrácom a bol jedným z najatletickejším hráčov svojej generácie. V súťaži Dunk Contest (súťaž o najlepší smeč v All Star Game) v roku 1988 bojoval s legendárnym Michaelom Jordanom a nedávno pre FOX Sports povedal, že mal pravdepodobne vyhrať. Wilkins v NBA odohral 15 sezón a v roku 2006 bol uvedený do siene slávy.

7. Tony Parker, Belgicko (od roku 2001 – súčasnosť)
Parker, ktorý sa narodil v Belgicku a vyrastal vo Francúzsku, je šesťnásobným hráčom All-Star, ktorý s tímom San Antonio Spurs vyhral 4 majstrovské tituly. Tridsaťsedem ročný hráč hrá svoju 18.sezónu NBA.

8. Pau Gasol, Španielsko (2001 – súčasnosť)
Gasol je šesťnásobný účastník All-Star, ktorý vyhral dva tituly spolu s Kobe Bryantom v siedmich sezónach u Lakers. Španiel si odniesol vyznamenanie Nováčik roka, keď vstúpil do profi ligy s Memphisom. Teraz začal svoju 18. sezónu NBA v Milwaukee Bucks.

9. Yao Ming, Čína (2002 – 2011)
Yaoovu kariéru skrátila séria zranení, ale predvádzal svoju schopnosť jedného z najlepších veľkých mužov v hre, kedykoľvek bol fit a zdravý svoju kariéru NBA by určite predĺžil. V NBA hral iba osem sezón a ligu opustil s priemerným počtom bodov za kariéru 19 bodov, 9,2 doskokov a 1,9 blokovaných striel. Yao bol v roku 2016 uvedený do Siene slávy.

10. Dikembe Mutombo, Konžská demokratická republika (1991-2009)
Mutombo hral 18 sezón NBA a bol uvedený do Siene slávy v roku 2015. Osem krat bol v All-Star, štyrikrát vyhlásený za najlepšieho brániaceho hráča, trikrát viedol štatistiky v blokovaných strelách.

NBA 2018/2019 – Top hráči všetkých klubov (VIDEO)

Zdroj: wikipedia.com, nba.com, flashscore.sk, nova.cz, tipsport.sk
Zdieľaní

Pin It on Pinterest