NBA 2019/2020 – preh─żad a inform├ície (VIDEO)

Zdie─żan├ş

NBA (National Basketball Association) sa po piatich mesiacoch znovu za─Źala hra┼ą. V najlep┼íej basketbalovej lige sa bojuje o fin├ílov├║ ├║─Źas┼ą.┬á Najvy┼í┼íia basketbalov├í liga v Severnej Amerike, pova┼żovan├í za najprest├ş┼żnej┼íiu a najlep┼íiu s├║┼ąa┼ż v basketbale na svete a my vieme ako sa t├íto sez├│na NBA 2019/20 sa nakoniec dohr├í. Ktor├ę t├şmy a ak├Żm ┼ít├Żlom si t├║to sez├│nu NBA e┼íte zahraj├║ sa dozviete v ─Źl├ínku.┬á

Semifinále NBA 2019/20

Play-off sa odohr├í, ako bolo u┼ż zmie┼łovan├ę v Disney Worlde na Floride. V semifin├íle play off na seba narazia Boston s Miami a Los Angeles Lakers s Denverom.

Semifin├íle play-off NBA (na ┼ítyri v├ş┼ąazstv├í)
Boston Celtics–┬áMiami Heat
Los Angeles Lakers–┬áDenver Nuggets

Nov├í sez├│na NBA sa mo┼żno za─Źne v janu├íri

Komis├ír basketbalovej NBA Adam Silver sa zahr├íva s my┼ílienkou, ┼że by nov├í sez├│na 2020/21 za─Źala v janu├íri. Vedenie basketbalovej ligy by chcelo, aby sa odohrala kompletn├í z├íkladn├í ─Źas┼ą s 82- z├ípasmi a s div├íkmi na trib├║nach.

Ak by sa tak stalo, tak by sme na Olympijsk├Żch hr├ích v Tokiu, najlep┼í├şch basketbalistov asi nevideli.

Odlo┼żen├Ż draft NBA

Draft basketbalovej NBA, bol op├Ą┼ą presunut├Ż, tento raz na 18. novembra. Vedenie s├║┼ąa┼że uviedlo, ┼że v─Ćaka nov├ęmu d├ítumu bud├║ ma┼ą kluby a hr├í─Źi, viac ─Źasu na prerokovanie niektor├Żch vec├ş t├Żkaj├║cich sa kolekt├şvnej zmluvy, platov├ęho stropu a in├Żch detailov pre bud├║cu sez├│nu.

P├┤vodne sa mal draft NBA kona┼ą 25. j├║na, ale pre koronav├şrus bol u┼ż raz prelo┼żen├Ż na 16. okt├│bra 2020.

Reštart sezóny NBA 2019/20

Rada guvern├ęrov NBA len ned├ívno schv├ílila kompletn├Ż pl├ín na re┼ítart sez├│ny NBA 2019/20, ktor├í bola preru┼íen├í z d├┤vodu pand├ęmie koronav├şrusu. Sez├│na bola preru┼íen├í od 11. marca a zdalo sa, ┼że tento rok bude NBA bez majstra.

Pl├íny sa v┼íak nakoniec zmenili a sez├│nu by malo dohra┼ą celkovo 22 t├şmov. Trin├ís┼ą zo z├ípadnej konferencie a dev├Ą┼ą z V├Żchodnej.

Cel├í sez├│na bude pokra─Źova┼ą koncom j├║la, konkr├ętne od 30. j├║la 2020. Z├íkladn├í ─Źas┼ą by sa mala skon─Źi┼ą 14. augusta. O tri dni nesk├┤r n├ísledne od┼ítartuje play-off, ktor├í vyvrchol├ş fin├ílov├Żm z├ípasom┬á najnesk├┤r 13. okt├│bra.

Nov├í sez├│na by tak n├ísledne za─Źala od 1. decembra.

Ako a kde sledova┼ą NBA 2020 na┼żivo ÔÇ║ÔÇ║

Je zn├ímy prv├Ż z├ípas

Prv├Ż z├ípas NBA sez├│ny 2019/20 po n├║tenej pauze sp├┤sobenej ochoren├şm COVID-19 obstaraj├║ t├şmy Los Angeles Lakers a Los Angeles Clippers, ktor├ę sa stretn├║ v mestskom derby a z├ípas medzi New Orleans Pelicans a Utah Jazz.

Tieto z├ípasy sa oba odohraj├║ 30. j├║la 2020 a to aj napriek tomu, ┼że pr├şpady n├íkazy koronav├şrusom za─Źali v Amerike op├Ą┼ą st├║pa┼ą. Nakazen├Żch bolo dokonca aj 16 zo vzorky 300 hr├í─Źov, ktor├ş boli testovan├ş na nov├Ż v├şrus.

Kde sa dohrá NBA sezóna 2019/20?

Mimoriadne zauj├şmavou inform├íciou je aj miesto, kde sa cel├í sez├│na prest├ş┼żnej basketbalovej ligy dohr├í. V┼íetky t├şmy bud├║ ubytovan├ę v obrom komplexe ESPN Wide World of Sports v Orlande, ktor├Ż je s├║─Źas┼ąou z├íbavn├ęho parku Disney World.

Ktor├ę t├şmy dohraj├║ sez├│nu NBA 2019/20?

Moment├ílne by mali sez├│nu NBA 2019/20┬á odohra┼ą 22 t├şmov a n├ísledne aj play-off dohra┼ą tieto mu┼żstv├í:

Západná konferencia:

 • Los Angeles Lakers
 • Los Angeles Clippers
 • Denver Nuggets
 • Utah Jazz
 • Houston Rockets
 • Oklahoma City Thunder
 • Dallas Mavericks
 • Memphis Grizzlies
 • Portland Trail Blazers
 • New Orleans Pelicans
 • Sacramento Kings
 • San Antonio Spurs
 • Phoenix Suns

V├Żchodn├í konferencia:

 • Mliwaukee Bucks
 • Toronto Raptors
 • Boston Celtics
 • Miami Heat
 • Philadelphia 76ers
 • Indiana Pacers
 • Brooklyn Nets
 • Orlando Magic
 • Washington Wizards

Ak├Żm syst├ęmom sa dohr├í sez├│na NBA 2019/20?

Do ofici├ílneho ukon─Źenia z├íkladnej ─Źasti NBA sez├│ny ost├íva osem z├ípasov, ktor├ę rozhodn├║ o n├íslednom rozlosovan├ş play-off. Prv├Żch sedem mu┼żstiev z ka┼żdej konferencie post├║pi do play-off priamo.

T├şmy, ktor├ę sa bud├║ nach├ídza┼ą na ├┤smej a deviatej prie─Źke sa stretn├║ proti sebe o posledn├ę miesto v pr├şpade, ┼że rozdiel medzi t├Żmito mu┼żstvami bude men┼í├ş, ako ┼ítyri v├ş┼ąazstv├í.

V play-off u┼ż bud├║ potom nasledova┼ą klasick├ę vyra─Ćovacie boje na ┼ítyri v├ş┼ąazn├ę z├ípasy.

─îo je to NBA?

National Basketball Association (NBA) je profesion├ílna basketbalov├í liga zlo┼żen├í z 30 t├şmov Severnej Ameriky s najlep┼í├şmi basketbalov├Żmi hr├í─Źmi na svete. NBA je jednou zo 4 hlavn├Żch ┼íportov├Żch l├şg v USA (spolu s hokejov├║ NHL, baseballovou MLB a NFL – americk├Ż futbal).

 Vizitka: NBA (National Basketball Association)
Krajina:USA (29) a Kanada (1)
Zalo┼żenie:1946
├Üraduj├║ci ┼íampi├│n:Toronto Raptors list v├ş┼ąazov
Naj├║spe┼ínej┼í├ş klub:Boston Celtics (17 titulov)
Najlep┼í├ş strelec:Kareem Abdul-Jabbar (38,387 bodov)
Po─Źet klubov:30
Play off:Top 8 t├şmov z V├Żchodnej a z├ípadnej konferencie
Komisár NBA:Adam Silver
Vysielacie práva (SK a ČR):Nova Sport (CME)
Off. webwww.nba.com

Kedy bola zalo┼żen├í NBA?

NBA bola zalo┼żen├í v New Yorku, 6. j├║na 1946 ako Basketball Association of America (BAA) a mala len jeden├ís┼ą t├şmov. S├║─Źasn├Ż n├ízov m├í od 3. augusta 1949, po zl├║─Źen├ş s konkuren─Źnou s├║┼ąa┼żou National Basketball League (NBL).

Kedy sa za─Ź├şna a kon─Ź├ş NBA sez├│na 2019/20?

─îak├í n├ís u┼ż 74. ro─Źn├şk tejto najsledovanej┼íej basketbalovej s├║┼ąa┼że.┬áTohtoro─Źn├í sez├│na sa za─Źala 22. okt├│bra 2019.┬áZ d├┤vododu pand├ęmie koronav├şrusu bola v┼íak 11. marca pozastaven├í a op├Ątovn├Ż re┼ítart by mal nasta┼ą 31. j├║la 2020.

Celkov├ę fin├íle play-off by sa malo odohra┼ą najnesk├┤r 12. okt├│bra 2020.

Tradi─Źne aj v basketbale sa odhora All-Star Game 2020 a to 16. febru├íra 2020 v United Center v Chicagu v ┼ít├íte Illinois .

Ktor├ę t├şmy hraj├║ NBA – div├şzie a konferencie

NBA je zlo┼żen├í z┬á30 t├şmov rozdelen├Żch do dvoch konferenci├ş s tromi div├şziami.

Západná konferencia

Northwest (Severozápadná): Denver Nuggets, Minnesota Timberwolves, Oklahoma City Thunder, Portland Trail Blazers, Utah Jazz

Pacific (Pacifická): Golden State Warriors, Los Angeles Clippers, Los Angeles Lakers, Phoenix Suns, Sacramento Kings

Southwest (Juhozápadná): Dallas Mavericks, Houston Rockets, Memphis Grizzlies, New Orleans Pelicans, San Antonio Spurs

V├Żchodn├í konferenia

Atlantic (Atlantická): Boston Celtics, Brooklyn Nets, New York Knicks, Philadelphia 76ers, Toronto Raptors

Central (Centrálna): Chicago Bulls, Cleveland Cavaliers, Detroit Pistons, Indiana Pacers, Milwaukee Bucks

Southeast (Juhov├Żchodn├í): Atlanta Hawks,┬áCharlotte Hornets,┬áMiami Heat,┬áOrlando Magic,┬áWashington Wizards

Formát, ako sa hrá NBA

Sez├│na NBA sa sklad├í zo z├íkladnej ─Źasti (hranej syst├ęmom ka┼żd├Ż s ka┼żd├Żm) a z├ívere─Źn├ęho play-off hran├ęho vylu─Źovac├şm syst├ęmom resp. KO syst├ęm. Play-off sa hr├í zvl├í┼í┼ą v ka┼żdej konferencii, v├ş┼ąazi v├Żchodnej a z├ípadnej konferencie sa na z├íver stret├ívaj├║ vo Fin├íle NBA.

Ka┼żd├ę dru┼żstvo odohr├í celkom 82 z├ípasov a zo z├ípadnej a v├Żchodnej konferencie post├║pi v┼żdy 16 t├şmov do play-off (8 t├şmov zo z├ípadnej konferencie a 8 t├şmov z v├Żchodnej konferencie).

All Star Game NBA

V roku 2020 sa All-Star game NBA dohr├í v ┼ít├íte Illinois, v United Centre Chicago. Z├ípas sa odohr├í v nede─żu 16. febru├íra 2020.

Ako sa vyberaj├║ hr├í─Źi do All star game NBA?

Po─Źiato─Źn├ę zostavy vyberaj├║ ka┼żdoro─Źne fan├║┼íikovia z cel├ęho sveta, ktor├ş hlasuj├║ online na str├ínkach nba.com, v aplik├ícii NBA a na soci├ílnych sie┼ąach.

Reverzn├Żch hr├í─Źov vyberaj├║ hlavn├ş tr├ęneri NBA. Ak hr├í─Ź nie je schopn├Ż hra┼ą kv├┤li zraneniu, jeho n├íhradn├şk je vybran├Ż komis├írom NBA Adamom Silverom. Hlavn├Żmi tr├ęnermi s├║ z ka┼żdej konferencii z t├şmov, ktor├ę s├║ na tom najlep┼íie v ─Źase All Star v├şkendu.

Slováci v NBA

Jedin├Żm Slov├íkom, ktor├Ż hral najlep┼íiu basketbalov├║ s├║┼ąa┼ż na svete NBA, je legend├írny Richard Petru┼íka. V ro─Źn├şku 1993/94 v drese Houston Rockets t├║to s├║┼ąa┼ż dokonca vyhral.

Češi v NBA

Basketbalista Tom├í┼í Satoransk├Ż moment├ílne hr├í za Chicago Bulls a vytvoril nov├Ż ─Źesk├Ż rekord v po─Źte odohran├Żch min├║t v stretnut├ş NBA. Stal sa tak ┼ítvrt├Żm ─îechom ktor├Ż ok├║sil NBA. Pred nim hrali ligu Ji┼Ö├ş Z├şdek (Charlotte Hornets, Denver Nuggets a Seattle SuperSonics), Ji┼Ö├ş Welsch (Golden State Warriors, Dallas, Boston, Cleveland a Milwaukee) a Jan Vesel├Ż (Washingtonom Wizards, Denver).

Kde sledova┼ą NBA na┼żivo v SK a ─îR (live stream a TV)?

Z├ípasy NBA s├║ k dispoz├şcii v telev├şzii vo viac ako 200 krajin├ích po celom svete, vr├ítane stoviek n├írodn├Żch vysielan├ş v USA ka┼żd├Ż rok v telev├şzi├ích ABC, ESPN, TNT a NBA.

Na Slovensku a v ─îech├ích m├┤┼żete ┼żiv├ę prenosy z NBA u┼ż nieko─żko rokov sledova┼ą na stanici NOVA SPORT. Pre NBA online prenosy potom posl├║┼żi VOYO.cz. Nova pon├║kne 24 z├ípasov z├íkladnej ─Źasti sez├│ny, priamy prenos All-Star Game, 14 prenosov play-off a kompletn├ę fin├ílov├║ s├ęriu.

Ka┼żd├Ż piatok na Nova Sport div├íci uvidia magaz├şn NBA Action.

─Äal┼íou mo┼żnos┼ąou je sledova┼ą priame prenosy ┼íportov├Żch z├ípasov na TV Tipsport alebo u ─Ćal┼í├şch st├ívkov├Żch kancel├íri├ş, Fortuny, Nik├ę, Chance a Sazka Bet.

TIP ÔŁ▒ Ako sledova┼ą NBA na┼żivo v TV, online, live stream ÔÇ║ÔÇ║

V├Żsledky NBA – aktu├ílne poradie

V┼íetky v├Żsledky z├ípasov NBA a ┼ítatistiky n├íjdete na webe Sofascore. V├Żsledky si m├┤┼żete stiahnu┼ą aj do svojich mobilov v podobe aplik├ícii a neujde v├ím ┼żiadny v├Żsledok.

Aktul├ílna a live tabu─żka NBA

Najlep┼íou str├ínkou na v├Żsledky, hne─Ć po ofici├ílnych str├ínkach l├şg, je u┼ż nami dobre zn├ímy port├íl flashscore.sk. Na tomto port├íli n├íjdete podrobn├ę tabu─żky t├şmov, ich formu, pre tipuj├║cich d├┤le┼żit├ę H2H.

Pri Live z├ípasoch zase m├┤┼żete n├íjs┼ą podrobn├ę ┼ítatistiky a celkovo pop├şsan├Ż priebeh z├ípasu. V pr├şpade NBA sa na flashscore zobrazuje bod po bode.

Ktor├ę t├şmy maj├║ najviac titulov NBA?

Boston Celtics m├í najviac zo v┼íetk├Żch t├şmov, so 17.

Los Angeles Lakers s├║ bl├şzko so 16, vr├ítane titulov vyhrat├Żch, ke─Ć bol t├şm v Minneapolise.

Chicago Bulls m├í 6 a San Antonio Spurs m├í 5, pri─Źom v┼íetky tituly Spurs poch├ídzaj├║ od vstupu Tima Duncana do t├şmu.

─îo je to MVP v NBA?

Cena za najcennej┼íieho hr├í─Źa (Most Valuable Player MVP) je ka┼żdoro─Źn├ę ocenenie N├írodnej basketbalovej asoci├ície (NBA), ktor├ę sa ude─żuje od sez├│ny 1955-1956 najv├Żkonnej┼íiemu hr├í─Źovi sez├│ny.

V├ş┼ąaz z├şska ocenenie Maurice Podoloff Trophy, ktor├ę je pomenovan├ę na po─Źes┼ą prv├ęho komis├íra (vtedaj┼íieho prezidenta) NBA, ktor├Ż p├┤sobil vo funkcii od roku 1946 do roku 1963.

V├ş┼ąazi NBA

2019 Toronto Raptors
2018 Golden State Warriors
2017 Golden State Warriors
2016 Cleveland Cavaliers
2015 Golden State Warriors
2014 San Antonio Spurs
2013 Miami Heat
2012 Miami Heat
2011 Dallas Mavericks
2010 Los Angeles Lakers
Kompletn├Ż prehlad v├ş┼ąazov NBA

Oslava Raptors v uliciach Toronta

Najlep┼í├ş hr├í─Źi hist├│rie NBA

Zoznam v┼íetk├Żch legiend NBA neust├íle rastie s ka┼żdou novou gener├íciou, ale zoznam sa m├┤┼że sa pochv├íli┼ą menami ako Michael Jordan, Bill Russell, Kareem Abdul-Jabbar, Wilt Chamberlain, Magic Johnson, Larry Bird, Oscar Robertson, John Havlicek, Rick Barry, John Stockton. , Karl Malone, Elgin Baylor, David Robinson, Julius Erving, Charles Barkley a mnoho ─Ćal┼í├şch.

Od tej doby hr├í─Źi ako LeBron James, Tim Duncan, Kobe Bryant, Kevin Garnett, Shaquille O’Neal, Steve Nash, Dirk Nowitzki, Allen Iverson, ÔÇőÔÇőpridali svoje men├í do zoznamu velik├ínov.

Najvy┼í┼í├ş hr├í─Źi NBA

Gheorghe Mureșan (Rumunsko) 231 cm
Manute Bol (Sudán) 231 cm
Shawn Bradley (USA, NEMECKO) 229 cm
Yao Ming (─î├şna) 229 cm
Sim Bhullar (Kanada) 226 cm
Chuck Nevitt (USA) 226 cm
Pavel Podkolzin (Rusko) 226 cm
Slavko Vraneš(Čierna hora) 226 cm
Mark Eaton
(USA) 224 cm
Rik Smits
(Holandsko) 224 cm
Ralph Sampson
(USA) 224 cm
Priest Lauderdale
(USA) 224cm
Boban Marjanovi─ç
(Srbsko) 222 cm
Peter John Ramos
(Portoriko) 222 cm
Randy Breuer
(USA) 221 cm

Top 10: Najlep┼í├ş zahrani─Źn├Ż hr├í─Źi NBA

1. Tim Duncan, Panensk├ę ostrovy (1997 – 2016)
Tim Duncan je nepochybne jedn├Żm z najv├Ą─Ź┼í├şch hr├í─Źov svojej gener├ície. Jeho jedine─Źn├Ż s├║bor zru─Źnost├ş mu umo┼żnil ob─Źas dominova┼ą na oboch koncoch podlahy a jeho tich├ę vedenie pomohlo Spurs vyhra┼ą po─Źas svojej neuverite─żnej 19-ro─Źnej kari├ęry p├Ą┼ą titulov.

2. Hakeem Olajuwon, Nig├ęria (1985-2002)
Olajuwon bol nepochybne najlep┼í├şm ve─żk├Żm mu┼żom svojej gener├ície. V rokoch 1994 a 95 doviedol Houston Rockets k dvom titulom a sez├│ne 1994 bol vymenovan├Ż ligou MVP, Defensive Player of the Year (Najlep┼í├ş br├íniaci hr├í─Ź) a Finals MVP. Olajuwon bol uveden├Ż do Siene sl├ívy v roku 2008 po odohran├ş 18 sez├│n NBA.

3. Dirk Nowitzki, Nemecko (1998 – 2019)
Nowitzki m├í v 19 sez├│nach NBA iba jedno MVP a jeden titul, ale 13 kr├ít bol v All-Star a je jedn├Żm zo ┼íiestich hr├í─Źov v hist├│rii, ktor├Ż z├şskal najmenej 30 000 kari├ęrnych bodov. V s├║─Źasnosti je na ┼íiestom mieste v celkovom zozname popredn├Żch strelcov ligy.

4. Patrick Ewing, Jamajka (1985-2002)
V zlatom veku ve─żk├Żch mu┼żov NBA sa Ewing dr┼żal viac ako jeden z najlep┼í├şch. Jeden├ís┼ą krat v All-Star bol dominantn├Ż na oboch koncoch palubovky po─Źas 17 sez├│n v NBA. Patr├ş k najob─ż├║benej┼í├şm hr├í─Źom New York Knicks v┼íetk├Żch ─Źias. Ewing m├í priemer v kari├ęre 21 bodov, 9,8 doskokov a 2,4 blokov a do Siene sl├ívy bol uveden├Ż v roku 2008.

5. Steve Nash, Ju┼żn├í Afrika (1996 – 2014)
Narodil sa v Ju┼żnej Afrike a vyrastal v Kanade. Nash je ├┤smym a dvojn├ísobn├Żm MVP po─Źas 18 sez├│n NBA.

6. Dominique Wilkins, Franc├║zsko (1982 – 1999)
Bol dev├Ą┼ąkr├ít All-Star Game, v roku 1986 bol v bodovan├ş najlepsim hr├ícom a bol jedn├Żm z najatletickej┼í├şm hr├í─Źov svojej gener├ície. V s├║┼ąa┼żi Dunk Contest (s├║┼ąa┼ż o najlep┼í├ş sme─Ź v All Star Game) v roku 1988 bojoval s legend├írnym Michaelom Jordanom a ned├ívno pre FOX Sports povedal, ┼że mal pravdepodobne vyhra┼ą. Wilkins v NBA odohral 15 sez├│n a v roku 2006 bol uveden├Ż do siene sl├ívy.

7. Tony Parker, Belgicko (od roku 2001 – s├║─Źasnos┼ą)
Parker, ktor├Ż sa narodil v Belgicku a vyrastal vo Franc├║zsku, je ┼íes┼ąn├ísobn├Żm hr├í─Źom All-Star, ktor├Ż s t├şmom San Antonio Spurs vyhral 4 majstrovsk├ę tituly. Tridsa┼ąsedem ro─Źn├Ż hr├í─Ź hr├í svoju 18.sez├│nu NBA.

8. Pau Gasol, ┼ápanielsko (2001 – s├║─Źasnos┼ą)
Gasol je ┼íes┼ąn├ísobn├Ż ├║─Źastn├şk All-Star, ktor├Ż vyhral dva tituly spolu s Kobe Bryantom v siedmich sez├│nach u Lakers. ┼ápaniel si odniesol vyznamenanie Nov├í─Źik roka, ke─Ć vst├║pil do profi ligy s Memphisom. Teraz za─Źal svoju 18. sez├│nu NBA v Milwaukee Bucks.

9. Yao Ming, ─î├şna (2002 – 2011)
Yaoovu kari├ęru skr├ítila s├ęria zranen├ş, ale predv├ídzal svoju schopnos┼ą jedn├ęho z najlep┼í├şch ve─żk├Żch mu┼żov v hre, kedyko─żvek bol fit a zdrav├Ż svoju kari├ęru NBA by ur─Źite pred─║┼żil. V NBA hral iba osem sez├│n a ligu opustil s priemern├Żm po─Źtom bodov za kari├ęru 19 bodov, 9,2 doskokov a 1,9 blokovan├Żch striel. Yao bol v roku 2016 uveden├Ż do Siene sl├ívy.

10. Dikembe Mutombo, Kon┼żsk├í demokratick├í republika (1991-2009)
Mutombo hral 18 sez├│n NBA a bol uveden├Ż do Siene sl├ívy v roku 2015. Osem krat bol v All-Star, ┼ítyrikr├ít vyhl├ísen├Ż za najlep┼íieho br├íniaceho hr├í─Źa, trikr├ít viedol ┼ítatistiky v blokovan├Żch strel├ích.

NBA 2018/2019 – Top hr├í─Źi v┼íetk├Żch klubov (VIDEO)

Zdroj: wikipedia.com, nba.com, flashscore.sk, nova.cz, tipsport.sk
Zdie─żan├ş

Pin It on Pinterest