Európska liga 2019/20: Program, kalendár žrebov, výsledky a informácie

Európska liga UEFA  je síce menej slávna súťaž než slávnejšia Liga majstrov. Pre české a slovenské tímy, je tu však šanca uhrať zaujímavý výsledok a zápasy. Do jarnej časti postúpili dva české tímy: Viktoria Plzeň a Slavia Praha a aj niekoľko slovenských futbalistov. Prečítajte si Európska liga program šestnásťfinále, zápasy, výsledky a všetko čo potrebujete vedieť o EL.

Európska liga 2019/2020 – Europa League

Európska liga je menej slávnejšia sestra Ligy majstrov. V lige majú možnosť súťažiť aj menej slávnejšie tímy, alebo tímy ktoré skončili v Lige majstrov v základnej skupine na treťom mieste. Minulý ročník vyhrala FC Chelsea nad svoji mestským rivalom Arsenalom.

Európska liga 2019/20 – program zápasov 

  • 27.júna/4.júla: 0. predkolo
  • 11./18. júla: 1. predkolo
  • 25./31. júla: 2. predkolo
  • 8./15. augusta: 3. predkolo
  • 22./29. augusta: 4. predkolo
  • 19. septembra/12. decembra: Skupinová fáza
  • 20./27. február: Šestnásťfinále 1. zápasy/odvety
  • 12. marca/19. marca 2020: Osemfinále 1. zápasy/odvety
  • 9. apríla/16. apríla: Štvrťfinále
  • 30. apríla/7.mája: Semifinále
  • 27.5.2020: Finále

Európska liga 2019/20 – kalendár žrebov

  • 11. júna: Kvalifikácia – 0. predkolo
  • 18. júna: Kvalifikácia – 1. predkolo
  • 19. júna: Kvalifikácia – 2. predkolo
  • 22. júla: Kvalifikácia – 3. predkolo
  • 5. augusta: Kvalifikácia – 4. predkolo
  • 30. augusta: Rozlosovanie skupinovej fázy
  • 16. decembra: Žreb šestnásťfinále
  • 28. februára: Žreb osemfinále
  • 20. marca: Žreb štvrťfinále a semifinále
Európska liga UEFA ❱ Youtube |FB | Výsledky | Twitter | Off. web | Aktuality

Európska liga v TV naživo online prenos sledovať zdarma livestream

Na Slovensku bude vysielať Európsku ligu RTVS Dvojka. V Čechách vysiela túto futbalovú súťaž kanál ČT sport. Online písaný komentár je a bude prístupný aj na našom webe 7sport.sk ›

TIP ❱ Kde a ako môžete sledovať Európsku ligu v priamom prenose ›




Žreb 1. predkola Európskej ligy 2019/2020:

Prvé zápasy sú na programe vo štvrtok 11. júla, odvety o týždeň neskôr (18. júla).
* postupuje do druhého kola Európskej ligy

  • MFK Ružomberok – *Levski Sofia (Bul.)  1.zápas: 0:2 odveta: 0:2
  • Radnik Bijeljina (BaH) – *Spartak Trnava 1.zápas: 2:0 odveta: 0:3
  • Cracovia Krakov (Poľ.) – *DAC 1904 Dunajská streda 1.zápas: 1:1 odveta: 2:2
  • *Malmö FF (Švéd.) – Ballymena United (S.Ír.) 1.zápas: 7:0 odveta: 4:0
  • *Connah’s Quay Nomads (Wal.) – FC Kilmarnock (Škót.) 1.zápas:  1:2 odveta: 2:0
  • Breidablik (Isl.) – *FC Vaduz (Licht.) 1.zápas: 0:0 odveta: 1:2
  • SK Brann Bergen (Nór.) – *Shamrock Rovers (Ír.) 1.zápas: 2:2 odveta: 1:2
  • FC Vitebsk (Biel.) – *KuPS Kuopio (Fín.) 1.zápas: 1:3 odveta: 1:1
  • *Ordabasy Šimkent (Kazach.) – Torpedo Kutaisi (Gruz.) 1.zápas: 1:0 odveta: 2:0
  • Europa FC (Gibr.) – *Legia Varšava (Poľ.) 1.zápas: 0:0 odveta: 0:3
  • Radnički Niš (Srb.) – *Flora Tallinn (Est.) 1.zápas: 2:2 odveta: 0:2
  • CSKA Sofia (Bul.) – OFK Titograd (ČH) 1.zápas: 4:0 odveta: 0:0
  • *Gzira United (Mal.) – Hajduk Split (Chor.) 1.zápas: 0:2 odveta: 3:1
  • *Maccabi Haifa (Izr.) – NŠ Mura (Slov.) 1.zápas: 2:0 odveta: 3:2
  • *VSC Debrecín (Maď.) – FK Kukësi (Alb.) 1.zápas: 3:0 odveta: 1:1
  • *FCSB (Rum.) – Milsami Orhei (Mold.) 1.zápas: 2:0 odveta: 2:1
  • *FK Čukarički (Srb.) – FC Banants (Arm.) 1.zápas: 3:0 odveta: 5:0
  • *Jeunesse Esch (Lux.) – Tobol Kostanaj (Kazach.) 1.zápas: 0:0 odveta: 1:1
  • *FC Crusaders (S.Ír.) – B36 Tórshavn (Faer.os.) 1.zápas: 2:0 odveta: 3:2
  • Inter Turku (Fín.) – *Bröndby Kodaň (Dán.) 1.zápas: 1:4 odveta: 2:0
  • FC St. Joseph’s (Gib.) – *Glasgow Rangers (Škót.) 1.zápas: 0:4 odveta: 6:0
  •  Cork City (Ír.) – *Progres Niederkorn (Lux.) – 1.zápas: 0:2 odveta: 2:1
  • *FK Molde (Nór.) – KR Reykjavík (Isl.) 1.zápas: 7:1 odveta: 0:0
  • Akademija Pandev (S.Mac.) – *Zrinjski Mostar (BaH) 1.zápas: 0:3 odveta: 0:3
  • FK Zeta (ČH) – *MOL Fehérvár (Maď.) 1.zápas: 1:5 odveta: 0:0
  • *Šachťor Soligorsk (Biel.) – FC Hibernians (Mal.) 1.zápas: 1:0 odveta: 0:1
  • Speranta Nisporeni (Mold.) – *Neftči Baku (Azer.) 1.zápas: 0:3 odveta: 0:6
  • *Olimpija Ľubľana (Slov.) – Rigas FS (Lot.) 1.zápas: 2:3 odveta: 2:0
  • Honvéd Budapešť (Maď.) – Žalgiris Viľnius (Lit.) 1.zápas: 3:1 odveta: 1:1
  • *Fola Esch (Lux.) – Čichura Sačchere (Gruz.) 1.zápas: 0:0 odveta: 1:1
  • *FC Alaškert (Arm.) – Makedonija Skopje (S.Mac.) 1.zápas: 3:1 odveta: 3:0
  • Dinamo Tbilisi (Gruz.) – US Engordany (And.) 1.zápas: 6:0 odveta: 1:0
  • Široki Brijeg (BaH) – *Kairat Almaty (Kazach.) 1.zápas: 1:2 odveta: 1:2
  • Kauno Žalgiris (Lit.) – *Apollon Limassol (Cyp.) 1.zápas: 0:2 odveta: 0:4
  • *FK Ventspils (Lot.) – FK Teuta Drač (Alb.) 1.zápas: 3:0 odveta: 0:1
  • *Stjarnan (Isl.) – Levadia Tallinn (Est.) 1.zápas: 2:1 odveta: 2:3
  • FA Cliftonville (S.Ír.) – *FK Haugesund (Nór.) 1.zápas: 0:1 odveta: 1:5
  • FK Riteriai (Lit.) – *KÍ Klaksvík (Faer.os.) 1.zápas: 1:1 odveta: 0:0
  • Dinamo Minsk (Biel.) – *FK Liepaja (Lot.) 1.zápas: 1:1 odveta: 1:2
  • Saint Patrick’s (Ír.) – *IFK Norrköping (Švéd.)  1.zápas: 0:2 odveta: 1:2
  • *FC Aberdeen (Škót.) – RoPS Rovaniemi (Fín.) 1.zápas: 2:1 odveta: 2:1
  • FC Balzan (Mal.) – *NK Domžale (Slov.) 1.zápas: 3:4 odveta: 0:1
  • KF Laçi (Alb.) – *Hapoel Beer-Ševa (Izr.) 1.zápas: 1:1 odveta: 0:1
  • Narva Trans (Est.) – Budučnost Podgorica (ČH) 1.zápas: 0:2 odveta: 1:4
  • FK Sabail (Azer.) – *Universitate Craiova (Rum.) 1.zápas: 2:3 odveta: 2:3
  • *Pjunik Jerevan (Arm.) – FK Škupi (S.Mac.) 1.zápas: 3:3 odveta: 2:1
  • *AEK Larnaka (Cyp.) – FC Petrocub-Hincesti (Mold.) 1.zápas: 1:0 odveta: 1:0

Žreb 2. predkola Európskej ligy 2019/2020:

Slovenské futbalové kluby FK DAC 1904 Dunajská Streda, MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava spoznali mená potenciálnych súperov v prípade postupu do 2. predkola Európskej ligy.

Zápasy druhého kola sú na programe 23. a 25. júla, odvety sa odohrajú 31. júla.

  • Ararat-Armenia (Arm) – Lincoln Red Imps (Gib) 1.zápas: ? odveta: ?
  • HB Torshavn (Fai) – Linfield (Nir) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Shkendija (Mkd) – Dudelange (Lux) 1.zápas: ? odveta: ?
  • FC Santa Coloma (And) – FC Astana (Kaz) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Tre Penne (San) – Suduva (Ltu) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Slovan Bratislava (Svk) – KF Feronikeli (Kos) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Partizani (Alb) – Šeriff Tiraspoľ (Mda) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Arsenal Tula (Rus) – Neftči Baku (Aze) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Utrecht (Ned) – Zrinjski (Bih) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Aberdeen (Sco) – Chikhura (Geo) 1.zápas: ? odveta: ?
  • AEK Larnaka (Cyp) – Levski (Bul) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Alashkert (Arm) – FCSB (Rou) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Buducnost (Mne) – Zorya (Ukr) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Connah’s Q. (Wal) – Partizan (Srb) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Domžale (Slo) – Malmo FF (Swe) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Dunajská Streda (Svk) – Atromitos (Gre) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Espanyol (Esp) – Stjarnan (Ice) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Flora (Est) – Frankfurt (Ger 1.zápas: ? odveta: ?
  • Gabala (Aze) – Dinamo Tbilisi (Geo) 1.zápas: ? odveta: ?
  • H. Beer Sheva (Isr) – Kajrat Almaty (Kaz) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Haugesund (Nor) – Sturm Graz (Aut) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Honvéd (Hun)Univ. Craiova (Rou) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Jeunesse Esch (Lux) – Guimaraes (Por) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Legia (Pol) – KuPS (Fin)
  • Lechia Gdaňsk (Pol) – Brøndby (Den) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Lok. Plovdiv (Bul) – Trnava (Svk) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Mladá Boleslav (Cze) – Ordabasy (Kaz) 1.zápas: ? odveta: ?
  • MOL Fehervar (Hun) – Vaduz (Lie) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Molde (Nor) – Cukaricki (Srb) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Norrkoping (Swe) – FK Liepaja (Lat) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Pjunik Jerevan (Arm) – Jablonec (Cze) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Rangers (Sco – Niedercorn (Lux) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Shamrock Rovers (Irl) – Apollon (Cyp) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Šachťor Soligorsk (Blr) – Esbjerg (Den) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Štrasburg (Fra) – Maccabi Haifa (Isr) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Turín (Ita) – Debrecín (Hun) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Ventspils (Lat) – Gzira (Mlt) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Wolves (Eng) – Crusaders (Nir) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Yeni Malatyaspor (Tur)O. Ľubľana (Slo) 1.zápas: ? odveta: ?
  • CSKA Sofia (Bul)Osijek (Cro) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Piast (Pol) – Riga FC (Lat) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Luzern (Sui) – Klaksvik (Fai) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Alkmaar (Ned) – Hacken (Swe) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Aris (Gre) – AEL Limasol (Cyp) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Antverpy (Bel) – Viitorul Constanta (Rou) 1.zápas: ? odveta: ?
  • Valur (Ice) – Ludogorets (Bul) 1.zápas: ? odveta: ?

Európska lig 2018/2019

Finále

Vo finále Európskej ligy, tak ako aj v Lige majstrov sa stretnú dva anglické tímy a to z jedného mesta.

FC Chelsea – Arsenal 4:1

Semifinále

Arsenal – FC Valencia
prvý zápas: 2.5.2019 3:1 / odveta: 9.5.2019 4:2, postupuje Arsenal

Eintrach Frankfurt – FC Chelsea
prvý zápas: 2.5.2019 1:1 / odveta: 9.5.2019 1:1, 3:4 na penalty, postupuje Chelsea

Štvrťfinále

Arsenal – SSC Neapol
prvý zápas:11.4.2019, 2:0, / odveta: 18.4.2019, 1:0, postupuje Arsenal

Villareal – FC Valencia
prvý zápas: 11.4.2019, 1:3, / odveta: 18.4.2019, 0:2, postupuje Valencia

SL Benfica – Eintrach Frankfurt
prvý zápas: 11.4.2019, 4:2, / odveta: 18.4.2019, 0:2, ďalej Frankfurt

Slavia Praha – FC Chelsea
prvý zápas: 11.4.2019, 0:1, / odveta: 18.4.2019, 3:4, postupuje Chelsea

Osemfinále 2018/2019

FC Chelsea – Dynamo Kyjev
prvý zápas: 7.3.2019 3:0, / odveta: 14.3.2019, 5:0, postupuje Chelsea

Eintrach Frankfurt – Inter Miláno
prvý zápas: 7.3.2019, 0:0 / odveta: 14.3.2019, 0:1, postupuje Frankfurt

Dinamo Záhreb – Benfica Lisabon
prvý zápas: 7.3.2019, 1:0 / odveta: 14.3.2019, 0:3, postupuje Benfica

SSC Neapol – RB Salzburg
prvý zápas: 7.3.2019, 3:0 / odveta: 14.3.2019, 1:3, postupuje Neapol

Sevilla – Slávia Praha
prvý zápas: 7.3.2019, 2:2 / odveta: 14.3.2019, 3:4, postupuje Slavia

Valencia CF – FC Krasnodar
prvý zápas: 7.3.2019, 2:1 / odveta: 14.3.2019, 1:1, postupuje Valencia

Stade Rennes – Arsenal FC
prvý zápas: 7.3.2019, 3:1 / odveta: 14.3.2019, 0:3, ďalej Arsenal

Zenit Petrohrad – Villareal CF
prvý zápas: 7.3.2019, 1:3 / odveta: 14.3.2019, 1:2, postupuje Villareal

Šestnásťfinále

Viktoria Plzeň – Dinamo Záhreb
prvý zápas: 14.2.2019, 2:1 / odveta: 21.2.2019, 0:3 postupuje Dinamo Záhreb

FC Bruggy – Red Bull Salzburg
prvý zápas: 14.2.2019, 2:1 / odveta: 21.2.2019, 0:4 postupuje Salzburg

Rapid Viedeň – Inter Miláno
prvý zápas: 14.2.2019 0:1 / odveta: 21.2.2019 0:4 postupuje Inter Milano

Slavia Praha – KRC Genk
prvý zápas: 14.2.2019, 0:0 / odveta: 21.2.2019, 4:1 postupuje Slávia Praha

FK Krasnodar – Bayer Leverkusen
prvý zápas: 14.2.2019, 0:0 / odveta: 21.2.2019, 1:1 postupuje FK Krasnodar

FC Zürich – SSC Neapol
prvý zápas: 14.2.2019, 1:3 / odveta: 21.2.2019, 0:2 postupuje SSC Neapol

Malmö FF – FC Chelsea
prvý zápas: 14.2.2019, 1:2 / odveta: 21.2.2019, 0:3 postupuje Chelsea

Šachtar Doneck – Eintracht Frankfurt
prvý zápas: 14.2.2019, 2:2 / odveta: 21.2.2019, 1:4 postupuje Frankfurt

Celtic Glasgow – FC Valencia
prvý zápas: 14.2.2019, 0:2 / odveta: 21.2.2019, 0:1 postupuje Valencia

Stade Rennes – Betis Sevilla
prvý zápas: 14.2.2019, 3:3 / odveta: 21.2.2019, 3:1 postupuje Rennes

Olympiakos Pireus – Dynamo Kyjev
prvý zápas: 14.2.2019, 2:2 / odveta: 21.2.2019, 0:1 postupuje Dynamo Kyjev

Lazio Rím – FC Sevilla
prvý zápas: 14.2.2019, 0:1 / odveta: 20.2.2019, 0:2 postupuje Sevilla

Fenerbahce Istanbul – Zenit Petrohrad
prvý zápas: 12.2.2019, 1:0 / odveta: 21.2.2019, 1:3 postupuje Petrohrad

Sporting Lisabon – FC Villarreal
prvý zápas: 14.2.2019, 0:1 / odveta: 21.2.2019, 1:1 postupuje Villareal

BATE Borisov – Arsenal Londýn
prvý zápas: 14.2.2019, 1:0 / odveta: 21.2.2019, 0:3 postupuje Arsenal

Galatasaray Istanbul – Benfica Lisabon
prvý zápas: 14.2.2019, 1:2 / odveta: 21.2.2019, 0:0 postupuje Benfica Lisabon

Kde sa hralo finále Európskej ligy 2019/20?

Finále sa hralo na novom štadióne v Baku (Azerbajdžan). Olympijský štadión je viacúčelový štadión, slúžiaci najmä na futbal a atletiku. Jeho kapacita predstavuje 69 870 divákov. Otvorený bol v roku 2015 a následne slúžil dejisko prvých Európskych hier. Hrá tu azerbajdžanská futbalová reprezentácia a svoje medzinárodné zápasy tiež klub Karabach FK .

Slováci v jednotlivých kluboch hrajúci Európsku ligu

Viktoria Plzeň: Matúš Kozáčik, Patrik Hrošovský, Roman Procházka, Erik Pačinda
Inter Miláno: Milan Škriniar
Slavia Praha: Miroslav Stoch, Jakub Hromada, Martin Vantruba
SSC Neapol: Marek Hamšík?
Fenerbahce Istanbul: Martin Škrtel
Zenit Petrohrad: Róbert Mak

Európska liga 2018/19 – žreb skupinovej fázy

Skupina A: Bayer Leverkusen, Ludogorec Razgrad, FC Zurych, AEK Larnaka.
Skupina B: Salzburg, Celtic Glasgow, Lipsko, Rosenborg.
Skupina C: Zenit Petrohrad, FC Kodaň, Bordeaux, Slavia Praha.
Skupina D: Anderlecht, Fenerbahce Istanbul, Dinamo Záhreb*, Spartak Trnava.
Skupina E: Arsenal, Sporting Lisabon, Karabach, Poltava (Ukr.).
Skupina F: Olympiakos Pireus, AC Milán, Betis Sevilla, Dudelange (Luc.).
Skupina G: Villarreal, Rapid Viedeň, Spartak Moskva, Glasgow Rangers.
Skupina H: Lazio Rím, Olympique Marseille, Eintracht Frankfurt, Apollon Limassol.
Skupina I: Besiktas Istanbul, Genk, Malmö, Sarpsborg (Nor.).
Skupina J: Sevilla, Krasnodar, Standard Lutych, Akhisar (Tur.).
Skupina K: Dynamo Kyjev, Astana, Rennes, Jablonec.
Skupina L: Chelsea, PAOK Solun, BATE Borisov, Vidi Székesfehérvár.

Historický prehľad víťazov Európskej ligy (Europa league)

Titul Európskej ligy získalo až 28 rôznych klubov, z ktorých 12 získalo titul viac ako raz. Najúspešnejším klubom v súťaži je španielska Sevilla, s piatimi titulmi. Súčasný šampión je Atlético Madrid, keď porazil Marseille vo finále a vyhrali UEFA Europa League v rokoch 2017-18. Tento rok Atletico neobháji tento titul, pretože postúpil do vyraďovacej časti Ligy majstrov.

Sevilla (5) – 2006, 2007, 2014, 2015, 2016
Liverpool (3) – 1973, 1976,2001,
Juventus Turín (3) – 1977, 1990, 1993
Inter Milan (3) – 1991, 1994, 1998
Atlético Madrid (3) – 2010, 2012, 2018 –
Borussia Mönchengladbach (2) – 1975, 1979
Tottenham Hotspur (2) – 1972, 1984
Holandsko Feyenoord (2) – 1974, 2002
IFK Göteborg (2) 1982, 1987
Real Madrid (2)- 1985, 1986
Parma (2) – 1995, 1999
Porto FC (2) – 2003, 2011
FC Chelsea (1) – 2013, 2019
Anderlecht Brusel (1) – 1983
Ajax Amsterdam (1) – 1992
PSV Eidhoven (1) – 1978
Eintracht Frankfurt (1) – 1980
Ipswich Town (1) – 1981
Bayer Leverkusen (1) – 1988
SSC Neapol (1) – 1989
Bayern Mníchov (1) – 1996
Schalke 04 (1) – 1997
Galatasaray Istanbul (1) – 2000
Valencia (1) – 2004
CSKA Moskva (1) – 2005
Zenit Petrohrad (1) – 2008
Šachtar Doneck (1) – 2009
Manchester United (1) – 2017

Zdroj: UEFA, facebook, youtube. Foto: uefa.com, wikipedia

Zdieľaní

Pin It on Pinterest