MS v krasokorčuľovaní 2023 – program, disciplíny, výsledky, Slováci, live prenos

MS v krasokorčuľovaní 2023 sa konajú v termíne od 22. do 26. marca v japonskom meste Saitama. V našom článku nájdete všetko podstatné – program svetového šampionátu, aké sa idú disciplíny, výsledky a ako si počínajú Slováci. Sledujte live prenos z Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní!

MS v krasokorčuľovaní 2023

Tohtoročné MS v krasokorčuľovaní 2023 opäť raz prinášajú päť dní napínavých súbojov medzi najlepšími krasokorčuliarmi sveta.

Slovensko reprezentovali štyria krasokorčuliari, pričom Adam Hagara postúpil do sobotných finálových voľných jázd, kde skončil na 23. mieste, keď dosiahol svoje osobné bodové maximum. Live prenosy z MS nájdete aj na našej verejnoprávnej RTVS Šport.

MS v krasokorčuľovaní

Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní 2023

Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní 2023 organizuje Japonsko, konkrétne mesto Saitama v termíne 22. až 26. marca.

Svetový šampionát má bohatú históriu, veď v mužskej časti sa organizuje už od roku 1896 a v ženskej od roku 1906. Koná sa každoročne, pričom výnimkou boli vojnové roky počas 1. a 2. svetovej vojny a rok 2020, kvôli pandémii.

Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní
Termín 22. – 26. marca 2023
Miesto Saitama (Japonsko)
Počet športovcov viac ako 150
Slováci 4 športovci
Najúspešnejšia krajina USA (57 zlatých)
TV prenosy RTVS Šport, Eurosport, ČT Sport
Live stream rtvs.sk, eurosport.com, ceskatelevize.cz
Off.web wfc2023.jp

MS v krasokorčuľovaní program

MS v krasokorčuľovaní program začal v stredu 22. marca ostrými súbojmi športových dvojíc a zároveň aj otváracím ceremoniálom.

Koniec podujatia je naplánovaný na nedeľu 26. marca a vyvrcholí obľúbenou exhibíciou. Pozrite si celý program v tabuľke nižšie, kde budeme postupne dopĺňať aj víťazov.

MS KRASOKORČUĽOVANIE 2023 – PROGRAM
Dátum Disciplína Víťaz
22.3. Športové dvojice – krátky program Miuraová, Kihara (JAP)
22.3. Ženy – krátky program Sakamotová (JAP)
23.3. Športové dvojice – voľné jazdy Miuriová, Kihara (JAP)
23.3. Muži – krátky program Šoma Uno (JAP)
24.3. Tanečné páry – rytmické tance Chocková, Bates (USA)
24.3. Ženy – voľné jazdy Sakamotová (JAP)
25.3. Tanečné páry – voľné tance Chocková, Bates (USA)
25.3. Muži – voľné jazdy Šoma Uno (JAP)
26.3. Záverečná exhibícia 07:00h

Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní disciplíny

Disciplíny na Majstrovstvách sveta v krasokorčuľovaní sú tradične rovnaké už dlhé roky. Všetky obsahujú dva typy jázd – krátky program a voľné jazdy. V prípade tanečných párov hovoríme o rytmických tancoch a voľných tancoch.

Víťazom sa stáva jednotlivec/pár, ktorý za oba typy jázd získa v súčte najviac bodov.

Zaujímavosťou je, že sa na šampionáte medailami nehodnotí iba celkové poradie za získané body v súčte oboch jázd, ale udeľujú sa aj tzv. malé medaily za jednotlivé jazdy. Medailu teda môžu krasokorčuliari získať aj konkrétne za krátky program či voľnú jazdu.

TIP ❱ Kde sledovať športové prenosy ›

MS 2023 v krasokorčuľovaní výsledky

MS 2023 v krasokorčuľovaní výsledky nájdete v našej programovej tabuľke vyššie, kde po každej disciplíne zapíšeme víťazov jednotlivých disciplín. Kompletné info nájdete na oficiálnom webe podujatia wfc2023.jp.

MS krasokorčuľovanie 2023 Slováci

MS krasokorčuľovanie 2023 nevynechali v japonskej Saitame ani Slováci. Medzi mužmi nás reprezentoval 16-ročný Adam Hagara, ktorý tu dosiahol životný úspech, keď postúpil do finálových voľných jázd v rámci súťaže mužov. Celkovo skončil na 23. mieste, keď si v krátkom programe aj vo voľných jazdách vytvoril osobné maximá.

Pre Slovensko je to po štrnástich rokoch najväčší úspech na MS. Medzi rokmi 2013 až 2021 sme na tejto scéne dokonca vôbec nemali mužského zástupcu.

Medzi ženami nás reprezentovala 19-ročná Ema Doboszová, pre ktorú šlo o premiéru na takejto veľkej scéne. V krátkom programe skončila na 28. mieste a ďalej nepostúpila.

V kategórii tanečných párov ukázala svoje umenie dvojica Anna Simova/Kirill Aksenov, ktorí na európskom šampionáte nedávno obsadili 14-ste miesto. Na MS obsadili 23. priečku a do TOP 20, ktorá sa kvalifikovala do voľných tancov sa neprebojovali.

MS v krasokorčuľovaní live prenos

MS v krasokorčuľovaní live prenos je možné, na radosť všetkých fanúšikov tohto športu, sledovať pomocou viacerých možností v TV aj online.

V televízii vysielajú tento šampionát slovenská verejnoprávna RTVS Šport live, taktiež česká verejnoprávna televízia ČT Sport a už tradičný vysielateľ zimných športov Eurosport live.

MS v krasokorčuľovaní 2023 online

MS v krasokorčuľovaní 2023 online môžete pozerať cez webové stránky vyššie spomínaných televíznych kanálov. RTVS Šport na rtvs.sk a ČT Sport na ceskatelevize.cz.

Tieto weby sú však obmedzené vzhľadom na geografické územie a sledovať online vysielanie sa tu dá iba z územia SR resp. ČR.

Eurosport je zas možné pozerať odkiaľkoľvek na webe eurosport.com, ale takéto vysielanie je spoplatnené mesačne sumou cca 5,46 eur. Využiť však môžete aj výhodnejšie ročné predplatné v sume 27€/rok.

MS v krasokorčuľovaní Saitama 2023

Japonské mesto Saitama je dejiskom MS v krasokorčuľovaní 2023. Konkrétne sa budú konať v Saitama Super Arene s kapacitou 37 000 divákov. Táto aréna je dejiskom šampionátu už po tretíkrát.

Japonci tú obhajujú zlaté medaily z kategórie mužov – Shoma Uno a žien – Kaori Sakamoto. Medzi tanečnými pármi sú obhajcami Francúzi Gabriella Papadakis a Guillaume Cizeron. Napokon v športových dvojiciach obhajujú Alexa Knierim s Brandonom Frazierom z USA.

Na tomto šampionáte budú chýbať zástupcovia Ruska a Bieloruska kvôli ruskej vojne na Ukrajine. Už predtým to však mali ruskí krasokorčuliari nahnuté, keďže bolo odhalených viacero dopingových škandálov.

MS v krasokorčuľovaní Ondrej Nepela

MS v krasokorčuľovaní viackrát ovládol aj legendárny Slovák Ondrej Nepela. Ten v rokoch 1969 a 1970 len tesne nedosiahol na titul svetového šampióna a skončil strieborný.

Potom však trikrát po sebe 1971-1973 nenašiel premožiteľa a stal sa trojnásobným svetovým šampiónom. Okrem toho získal aj päť titulov Majstra Európy (1969-1973) a zlatú medailu z olympijských hier 1972 v Sappore.

Dá sa povedať, že v období počiatku 70-tych rokov nebolo lepšieho krasokorčuliara, akým bol Ondrej Nepela a dodnes je jednou z najväčších legiend tohto športu.

World Figure Skating Championships 2023

Všetky informácie o svetovom šampionáte v krasokorčuľovaní – World Figure Skating Championship 2023 v Japonsku nájdete aj na oficiálnych stránkach podujatia a medzinárodnej korčuliarskej federácie.

Zdroj: wikipedia.com, wfc2023.jp, isu.org

Zdieľaní

Pin It on Pinterest