Kto je Petra Vlhová? Komplexný profil a ďalšie informácie (VIDEO)

Zdieľaní

 Na Slovensku je len málo športovcov, ktorý sa zaraďujú do svetovej elity v niektorom zo športov a my ich môžeme pravidelne vídať na tých najvyšších stupienkoch. Jednou z z takýchto osobností je aj slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Kto je Petra Vlhová? Pozrite sa na komplexný profil našej lyžiarskej superhviezdy. 

Kto je Petra Vlhová?

Meno: Petra Vlhová
Narodenie: 13. jún 1995, Liptovský Mikuláš
Národnosť: Slovenská
Klub: Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica
Debut na SP: 29. december 2012 (vek 17)
Disciplíny: Slalom, Obrovský slalom, Alpská kombinácia, Paralelný slalom, Super – G

Sledujte Petru Vlhovú online

Petra Vlhová dnes – sezóna 2019/20

Program Petry Vlhovej na sezónu 2019/2020 odštartoval 26. októbra 2019 a všetkým bolo jasné, že uvidíme ešte viac napínavejší súboj medzi Petrou Vlhovou a Mikaelou Shiffrinovou, ako v minulom roku.

No a doterajšie výsledky Petry Vlhovej tomu len nasvedčujú, keďže už teraz sa jej podarilo vyrovnať štatistiku prvých miest z minulého roka. Vlhová je skutočne momentálne vo skvelej forme. K týmto výsledkom určite dopomohol aj nový priatel Petry Vlhovej, ktorým je tréner Michal Kyselica.

Program a výsledky v sezóne 2019/20 ›

To isté sa až tak moc nedá povedať o Mikaele Shiffrinovej, ktorá sama tvrdí, že sa necíti už tak istá, ako v predošlých rokoch.

Vlhová dokázala svoju fantastickú pripravenosť aj v slalome žien v Záhrebe, kde sa stala snehovou kráľovnou a následne vo Flachau, kde sa jej zas podarilo obhájiť titul snehovej princeznej. Petra Vlhová tak aj v tejto sezóne dokazuje, že v slalome patrí medzi absolútnu svetovú špičku.

Najväčšie úspechy Petry Vlhovej

  • 2019 – majsterka sveta v obrovskom slalome
  • Víťazka slalomu v Záhrebe a Flachau

Petra Vlhová a začiatky lyžiarskej kariéry

Začiatky lyžiarskej kariéry Petry Vlhovej smerujú do jej rodného Liptovského Mikuláša, kde ako dieťa bola členkou klubu LK Liptovský Mikuláš. Ku lyžovaniu ju spoločne s jej bratom priviedol jej otec Igor Vlha, ktorý bol od začiatku jej hlavným sponzorom.

Prvým trénerom Petry Vlhovej bol Ján Garaj, s ktorým zažila aj svoje prvé úspechy. Neskôr sa stala členkou klubu Ski Club Javorica Liptovský Ján, kde ju trénoval Tomáš Hudec.

V tomto období zažila svoj prvý veľký úspech, keď sa ako šestnásťročná stala víťazkou slalomu žien na Zimných olympijských hrách mládeže v Innsbrucku.

Petra Vlhová a štart vo Svetovom pohári

Svoju premiéru v pretekoch Svetového pohára si odbila už v roku 2012, kedy len ako sedemnásťročná obsadila na pretekoch v Semmeringu skvelé 11. miesto.

Už vtedy zaujala mnohých trénerov a začala sa čoraz viac dostávať do povedomia lyžiarskej verejnosti.

Petra Vlhová juniorskou majsterkou sveta

Hneď o dva roky od svojej premiéry vo Svetovom pohári sa jej podarilo získať titul juniorskej majsterky sveta. Pre Petru Vlhovú išlo skutočne o mimoriadne cenný titul, ktorý chutil o to viac, keďže sa Majstrovstvá sveta konali v Jasnej.

Vlhová na olympiáde

Výhra v juniorských majstrovstvách sveta jej pomohla si poistiť nomináciu na Zimné olympíjske hry 2014 v Soči. Tam, sa predstavila 18 ročná Petra Vlhová v dvoch disciplínach. V obľúbenom slalome skončila na 19. mieste a v obrovskom slalome obsadila 24. priečku.

Prvá výhra Petry Vlhovej vo Svetovom pohári

Na prvú výhru vo Svetom pohári čakala Petra do roku 2015, konkrétne do pretekov vo švédskom Are. Najväčšiu pozornosť si však začala získavať víťazstvom v Aspene, kde sa jej podarilo zdolať Mikaelu Shiffrinovú o 0,24 stotín sekundy.

Týmto víťazstvom si Vlhová vyslúžila veľkú pozornosť médií a pravdepodobne tu odštartovala rivalita medzi týmito dvoma skvelými lyžiarkami.

Každú sezónu sa Petra čoraz viac zlepšovala až prišiel rok 2019, kde sa jednoznačne zaradila medzi svetovú lyžiarsku elitu.

Zlomová sezóna 2018/ 2019 pre Petru Vlhovú

Kľúčovým rokom pre kariéru Petry Vlhovej sa stal rok 2019, kde sa stala najväčšou rivalkou fantastickej Mikaely Shiffrinovej. V tejto sezóne sa jej totiž podarilo ukoristiť štyrikrát prvé miesto.

Trikrát sa tak stalo v obrovskom slalome, kde sa koniec koncov v tomto roku stala aj Majsterkou sveta.

Ďalšie prvé miesto získala v paralelnom slalome v Osle. Petre Vlhovej sa podarilo zvíťaziť aj vo Flachau, kde získala titul snehovej princeznej.

Okrem týchto umiestnení Petra Vlhová útočila na stupeň víťazov takmer v každom preteku, čoho výsledkom je aj sedem druhých a päť tretích miest.

TIP ❱ Program a výsledky za sezónu 2018/2019 ›

Koncom tejto sezóny skončila v celkovom hodnotení na druhej priečke, hneď za Shiffrinovou a bolo jasné, že ďalšie roky nás čaká poriadna naháňačka medzi týmito športovkyňami.

Zdroje: petravlhova.sk, wikipedia.sk

Zdieľaní

Pin It on Pinterest