Kto sa stane novým prezidentom SR? Favoritom je Čaputová! Prekvapí Šefčovič?

Druhé kolo prezidentských volieb sa začína v sobotu 30. marca od 7:00. Potvrdí Zuzana Čaputová svoje víťazstvo z 1. kola a stane sa prvou slovenskou prezidentkou?

Slováci si budú v roku 2019 opätovne voliť hlavu štátu. Prezidentské voľby 2019 do prezidentského kresla, rozhodnú v priamej voľbe občania, ktorý v deň hlasovania dosiahli 18 rokov. Voľby sú dvojkolové a funkčné obdobie prezidenta je päť rokov.

Kto sa stane novým prezidentom SR v 2019?

Prvé kolo prezidentských volieb je za nami. Víťaz? Zuzana Čaputová so ziskom viac ako 40 % hlasov z voličov, ktorí prišli k urnám.

Jej konkurentom v súboji o hlavu štátu bude 30. marca Maroš Šefčovič (získal 18,66 %). Druhé kolo začína opäť od nuly dvojtýždňovou kampaňou a kandidát s nadpolovičnou väčšinou hlasov sa stane novým slovenským prezidentom. Ako to dopadne?

Prezidentské voľby 2019 Slovensko

Čo by ste mali vedieť o voľbe prezidenta Slovenskej republiky v roku 2019

Pravidlá volieb prezidenta v SR

Prezidentské voľby 2019 sa budú konať 16. marca 2019 od 7:00 do 22:00. Ak v prvom kole nebude zvolený kandidát nadpolovičnou väčšinou hlasov voličov, 30. marca sa bude konať druhé kolo prezidentských volieb, do ktorého postúpia dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov a z nich sa víťaz stane prezidentom Slovenskej republiky na najbližších päť rokov.

Termín prvého a druhého kola prezidentských volieb SR

  • Prve kolo: sobota 16. marca 2019 od 7:00 do 22:00
  • Druhé kolo: sobota 30. marca 2019 od 7:00 do 22:00

Kandidáti na prezidenta Slovenska v roku 2019

Stavte si na prezidentské voľby

Aj tento rok budete mať možnosť si staviť na vášho favorita v súboji o prezidentské kreslo.

Bookmakeri Tipsportu dávajú vyššie šance na úspech Zuzane Čaputovej, na ktorej triumf vypísali kurz 1,02. Naopak, na Maroša Šefčoviča si môžete staviť v kurzovej hodnote 14,00. Okrem celkového víťazstva môžete natipovať aj volebnú účasť a preferencie kandidátov.

Tipnite si bez rizika za 15 € na prezidentské volby 2019 »

Okrem stávok na samotného víťaza prezidentských volieb je už tradične možné využiť aj doplnkové stávky, ktoré sú v tejto súvislosti vypísané. Staviť si tak môžete na lepšieho z dvojice kandidátov, prípadne jeho umiestnenie v druhom kole volieb, či celkovú volebnú účasť.

Aké šance na prezidenta Slovenskej republiky majú jednotliví kandidáti? A ako to tesne pred vypuknutím vidia tipujúci či bookmakeri? Tipujte aj počas volieb a po ich skončení v live stávkach!

Kurzy sú od stávkovej kancelárie Tipsport.sk

Tipovanie na prezidentské voľby v Tipsporte sa otvorením volebných miestností nekončí. Na kandidátov budú môcť klienti uzatvárať aj live stávky počas sčítavania hlasov a komunikovať s ostatnými v rámci najväčšej tipérskej komunity na Slovensku a v Českej republike.

Tipnite si na prezidentské voľby v Tipsporte. Dostanete 15 € zadarmo na prvé stávky a vstupný bonus až 4 000 €.

Viac informácií a kompletnú ponuku stávok na prezidentské voľby nájdete v ponuke Kurzové stávkovanie, sekcii Spoločenské stávky.

 Výsledky 1. kola prezidentských volieb 2019

Zuzana Čaputová dominovala vo všetkých samosprávnych krajoch. Maroš Šefčovič získal najväčšiu podporu Trenčianskom kraji s 22,49 % hlasov. Naopak, najmenej hlasov dostal od voličov v Bratislavskom kraji, a to 13,57 %.

Zuzana Čaputová Mgr. 40,57% postúpila do druhého kola
Maroš Šefčovič JUDr., Phd. 18,66% postúpil do druhého kola

Štefan Harabin JUDr. 14,34%
Marian Kotleba Ing.,Mgr. 10,39%
František Mikloško RNDr. 5,72%
Béla Bugár Ing. 3,10%
Milan Krajniak Bc. 2,77%
Eduard Chmelár Doc. Mgr., PhD. 2,74%
Martin Daňo 0,51%
Róbert Švec Mgr. 0,30%
Juraj Zábojník Dr. Ing., PhD. 0,28%
Ivan Zuzula RNDr., CSc. 0,17%
Bohumila Tauchmannová 0,16%
Robert Mistrík Dr., Ing. 0,15%
József Menyhárt PaedDr., PhD. 0,05%

Kandidáti na prezidenta Slovenska v roku 2019

Kandidáti na prezidenta SR v roku 2019

Béla Bugár

Béla Bugár patrí v parlamente medzi najdlhšie pôsobiacich politikov. Po revolúcii v roku 1989 začínal v Maďarskom kresťanskodemokratickom hnutí. V roku 2019 založil stranu Most-Híd, s ktorou momentálne patrí ku koalícii v NRSR.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputové vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V súčasnosti je podpredsedníčkou Progresívneho Slovenska a Advokátka sa verejne známou stala dlhodobou prácou v neziskovom sektore, najmä v občianskom združení Via Iuris.

Eduard Chmelár

Eduard Chmelár je historik a aktivista, bol prvým rektorom Akadémie médií, vysokej školy mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave. Kandidatúru ohlásil v apríli 2018. Kandiduje ako nezávislý.

Martin Daňo

Martin Daňo je aktivista a podnikateľ s počítačmi, softvérom, reklamou či online databázou o zosnulých. Kandidatúru ohlásil vo februári 2018. Vo voľbách kandiduje ako nezávislý kandidát.

Štefan Harabin

Štefan Harabín vyštudoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.  Harabin je sudca najvyššieho súdu, bol podpredsedom vlády a od roku 2006 do 2009 bol ministrom spravodlivosti. V roku 2008 bol zverejnený prepis telefonátu z roku 1994 medzi Harabinom a narkobarónom Bakim Sadikim, ktorého v roku 2013 odsúdili na 22 rokov za drogovú trestnú činnosť. Harabin akýkoľvek vzťah so Sadikim odmieta.

Marian Kotleba

Marian Kotleba je považovaný za krajne pravicového politika. Vo svojich prejavoch opakovane vyzdvihoval Slovenský štát a jeho prezidenta Jozefa Tisa. V decembri 2013 sa stal županom Banskobystrického kraja. V roku 2010 vznikla Ľudová strana – Naše Slovensko ktorej je predsedom.

Milan Krajniak

Milan Krajniak je poslancom Národnej rady Slovenskej republiky a podpredsedom Sme rodina, predsedom parlamentného výboru pre preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu a členom Výboru pre obranu a bezpečnosť.

József Menyhárt

Józef Menyhárt študoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave a Univerzite Józsefa Attilu. V roku 2010 vstúpildo strany Strany maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja (SMK-MKP) a od roku 2016 je jej predsedom. Kandiduje za stranu SMK-MKP.

František Mikloško

František Mikloško pred rokom 1989 bol disident, aktivista takzvanej Tajnej cirkvi. V novembri 1989 sa stal členom Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu a v roku 1992 vstúpil do KDH. Odchod z hnutia oznámil vo februári 2008. Je to už jeho tretia kandidatúra na prezidenta SR.

Robert Mistrík

Róbert Mistrík založil firmu HighChem, ktorú dodnes vedie a vlastní, zaoberajúcu sa vývojom softwarových modulov pre hmotnostnú spektrometriu. V roku 2009 spoluzakladal politickú stranu Sloboda a Solidarita, ktorej členom bol do roku 2012.

Maroš Šefčovič

Maroš Štefčovič v rokoch 1985-1990 študoval na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov V súčasnosti je podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu. V minulosti pôsobil ako veľvyslanec v Izraeli. V prezidentských voľbách kandiduje ako nezávislý s podporou strany Smer.

Róbert Švec

Robert Švec je v súčasnosti predsedom občianskeho združenia Slovenské Hnutie Obrody (SHO). Momentálne sa venuje občianskym aktivitám.

Bohumila Tauchmannová

Bohumila Tauchmanová vyštudovala Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Tauchmannová je podnikateľka a dlhoročnou občianskou aktivistkou.

Juraj Zábojník

Juraj Záborník pôsobí ako bezpečnostný analytik. V minulosti pôsobil 17 rokov v policajnom zbore a je bývalý šéf slovenských policajných ochrankárov. Zábojník ohlásil kandidatúru medzi prvými ešte 19. februára 2018. V prezidentských voľbách kandiduje ako nezávislý.

Ivan Zuzula

Ivan Zuzula je slovenský environmentálny vedec, vysokoškolský pedagóg a politik. Vyštudoval fyziku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ a na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Je predsedom Slovenskej konzervatívnej strany.

Prieskumy a volebné preferencie prezidentských kandidátov

V prieskume agentúry Focus, zatiaľ Slováci nemajú celkového víťaza. Samozrejme treba brať do úvahy, že ide iba o prieskum.

Prezidentské voľby 20119
Prezidentské voľby 2019, preferencie kandidátov január a február 2019 (Zdroj: focus)

Prezidentské voľby 2019 druhé kolo

Prezidentské voľby sú obvykle dvojkolové. Jedno kolo by stačilo len v prípade, ak by v ňom jeden z kandidátov získal nadpolovičnú väčšinu hlasov. V histórii samostatného Slovenska pri priamej voľbe prezidenta sa to zatiaľ nestalo.

Termín druhého kola prezidentských volieb 2019

Druhé kolo volieb sa musí konať do 14 dní od prvého.

  • Druhé kolo: sobota 30. marca 2019 od 7:00 do 22:00

O dva týždne si v 2. kole Slovensko vyberie nového prezidenta. Ostali len dvaja kandidáti Zuzana Čaputová a jej súperom bude Maroš Šefčovič.

Voľba prezidenta zo zahraničia

Právo voliť v marcových voľbách prezidenta Slovenskej republiky má každý občan, ktorý najneskôr v deň volieb dosiahne vek 18 rokov. Hlasovať o novej hlave štátu sa však bohužiaľ nedá poštou zo zahraničia.

Plat prezidenta Slovenskej republiky

Doteraz dostával prezident Slovenska hrubý mesačný plat vo výške 7844 eur. K tejto sume sa pripočítavajú aj paušálne náhrady vo výške 1327,76 eura mesačne.

Poslanci Národnej rady opätovne nepodporili zmrazovanie platov. Tým pádom sa zvýši aj základ pre výpočet platu prezidenta. Po novom by mal prezident zarábať približne 9600 eur mesačne. Byť prezidentom sa oplatí.

Zdroj: sme.sk, dennik N, wikipedia

Zdieľaní

Pin It on Pinterest