Prečo používať výživové látky a doplnky?

Trh s výživovými doplnkami a doplnkami stravy z roka na rok rastie, čo je okrem iného spôsobené rastúcim počtom ľudí, ktorí sa rozhodli aktívne športovať. To nie je prekvapujúce. V súčasnosti sa drvivá väčšina ľudí, ktorí napríklad začínajú svoje dobrodružstvo s posilňovňou, zároveň rozhoduje o výbere správnych doplnkov a výživových doplnkov, ktoré im pomôžu dosiahnuť tréningové ciele, zvýšiť efektivitu cvičenia a zlepšiť celkovú pohodu, napríklad počas regenerácie po tréningu.

Prečo vôbec používať živiny a doplnky?

Ľudia, ktorí nie sú úplne oboznámení s touto problematikou, sa môžu čudovať, prečo vôbec používať doplnky a výživové doplnky všetkého druhu, veď sú to len ďalšie náklady atď. Faktom je, že nie sú k dispozícii zadarmo, ale sú veľmi dôležitou súčasťou vášho tréningu – najmä ak ste veľmi aktívny alebo dokonca profesionálny športovec. To všetko vďaka tomu, že ešte dôležitejšia ako samotný tréning je strava.

Prostredníctvom potravy sa do tela dodávajú rôzne živiny, napríklad na chudnutie alebo priberanie, zvyšovanie svalovej hmoty, minimalizáciu tukovej hmoty atď. Avšak ani pri tej najlepšie vyváženej strave nie je človek schopný zabezpečiť správne množstvo živín, ktoré sa odporúča na dosiahnutie konkrétneho tréningového cieľa. Tu prichádzajú na rad rôzne druhy živín a doplnkov.

Ak majú vhodnú kvalitu a bohaté zloženie, dopĺňajú stravu o tie zložky, ktoré v potravinách chýbajú. Práve to umožňuje maximalizovať účinky tréningu a dosiahnuť ich čo najrýchlejšie. V obchode allnutrition.sk nájdete všetky druhy produktov, ktoré už mnoho rokov pomáhajú športovcom dosahovať rôzne tréningové ciele.

Kedy začať s doplnkovou výživou a aké výživové doplnky si vybrať?

Na úvod je potrebné ešte raz zdôrazniť. Výživové a dietetické doplnky majú byť len doplnkom správnej stravy. Nahrádzanie plnohodnotných jedál takýmto spôsobom sa míňa účinku a nákupom všetkých druhov doplnkov jednoducho nedosiahnete správne výsledky a môže dokonca viesť k zdravotným komplikáciám. Pri výbere výživových doplnkov sa preto oplatí dodržiavať niekoľko osvedčených zásad, ako napríklad:

  • Zdravotný stav,
  • Dĺžka odbornej praxe,
  • Vek,
  • Cieľ tréningu.

Toto sú len niektoré príklady faktorov, ktorými sa môžete riadiť. Najdôležitejšie však je, či to náš zdravotný stav umožňuje. Sú síce doplnky, ktoré sa oplatí používať napríklad počas celého roka bez ohľadu na výkonnosť – napríklad vitamín D. V drvivej väčšine prípadov by však o začatí suplementácie mala rozhodovať predovšetkým skutočná potreba, t. j. stav, keď nie ste v

Zdroj: allnutrition.sk

Zdieľaní

Pin It on Pinterest