Snooker: spoznajte majstrov sveta

Majstrovstvá sveta v snookri sú najprestížnejším podujatím svojho druhu na svete. Celkovou dotáciou vo výške 2 395 000 libier, z ktorej si víťaz odnesie 500 000 libier, je zároveň aj najlukratívnejším. 32 hráčov si v hlavnej súťaži zahrá snooker počas 17 dní od 20. apríla do 6. mája 2024 v Crucible Theatre v anglickom meste Sheffield. Titul z predošlého roka obhajuje Belgičan Luca Brecel.

Vedeli ste, že Majstrovstvá sveta v snookri, oficiálne Cazoo World Snooker Championship, sleduje po celom svete až 500 miliónov divákov? Snooker je jedným z TOP športov predovšetkým v Británii, o to vzácnejší je titul, ktorý dokázal získať Belgičan. Prvýkrát od roku 2010 sa totiž stalo, že majstrovstvá sveta vyhral hráč pochádzajúci z krajiny mimo Británie. Luca Brecel bude obhajovať titul z pozície nasadenej jednotky. Vo finále vlaňajšieho šampionátu si poradil v mimoriadne atraktívnom a napínavom finálovom zápase so štvornásobným svetovým šampiónom Markom Selbym 18:15. Potvrdil tak, že aj snooker výsledky dokážu prekvapiť.

32 hráčov v hlavnej súťaži

Do hlavnej súťaže je priamo nasadených najlepších 15 hráčov aktuálneho svetového snooker rankingu plus automaticky aj víťaz ostatných majstrovstiev sveta. Zvyšných 16 hráčov vzíde z kvalifikácie, ktorá sa koná bezprostredne pred hlavnou súťažou. Nového svetového šampióna spoznáme v prvý májový pondelok, kedy sa v Spojenom Kráľovstve slávi tzv. May Day bank holiday.

Takmer storočná tradícia

Majstrovstvá sveta v snookri sa konajú s malými prestávkami pravidelne od roku 1927. Na prelome apríla a mája sa vtedy konal turnaj pod názvom Professional Snooker Championship – profesionálne majstrovstvá v snookri). V roku 1935 bolo pred názov pridané slovo World´s (svetový). Rok 1969 je v snookri známy ako štart novej éry. Prvým víťazom v novej ére sa stal Angličan John Spencer. Ďalším dôležitým medzníkom bol rok 1977, kedy sa turnaj nasťahoval do Crucible Theatre v Sheffilde. Do historických štatistík sa ako prvý víťaz v tomto stánku opäť zapísal Spencer.

Joe Davis: 15 finálových účastí, 15 víťazstiev

Počas svojej už takmer storočnice spoznal svetový šampionát 27 víťazov. Suverénne najúspešnejším snookristom v histórii majstrovstiev sveta je Joe Davis, ktorý dokázal vyhrať všetkých 14 šampionátov konaných do druhej svetovej vojny v rokoch 1927 – 1940 a aj hneď prvý po vojne v roku 1946. Následne ukončil kariéru ako hráč, ktorý vo finále majstrovstiev sveta nikdy neprehral. A neohrozene drží rekord v počte titulov. Jeho výsledky neznevažuje ani fakt, že sa jednalo o starú éru, počas ktorej sa turnajov zúčastňovalo spravidla výrazne menej hráčov ako v súčasnosti.

Po 8 titulov, rovnako v starej ére, majú ďalší Angličania – Fred Davis (získal ich medzi rokmi 1948 – 1956) a John Pulman (1957 – 1968).

Hrajúca legenda O´Sullivan

Z aktívnych hráčov majú najviac titulov z majstrovstiev sveta Škót Stephen Hendry a Angličan Ronnie O´Sullivan. Obaja dokázali zvíťaziť sedemkrát, čo z nich zároveň robí rekordmanov v počte titulov v novej ére.

Hendry dominoval v 90-tych rokoch a svoj zatiaľ posledný triumf zaknihoval v roku 1999. Drží rekord majstrovstiev sveta ako jeho najmladší víťaz, keď v roku 1990 vyhral vo veku 21 rokov a 106 dní. Na majstrovstvách sveta ho však v tomto roku neuvidíme.

O´Sullivan je aktuálnou svetovou jednotkou a pred dvomi rokmi sa stal svetovým šampiónom ako najstarší hráč v histórii vo veku 46 rokov a 148 dní. Či sa mu opäť podarí prelomiť tento rekord sa dozvieme už začiatkom mája. Do pavúka hlavnej súťaže je nasadený ako číslo 2.

Tip pre vás:

Snooker je nepochybne zaujímavý aj pre tiperov. Už počas kvalifikácie si na ifortuna.sk môžete staviť na víťaza jednotlivých súbojov. Pred hlavnou časťou turnaja bude možné tipovať aj celkového víťaza. Medzi najhorúcejších favoritov budú patriť najvyššie nasadení hráči – O´Sullivan, Trump či Allen, bez šance však nie je ani Brecel, ktorý má v aktuálnej sezóne za sebou už dve finálové vystúpenia na prestížnych turnajoch Shanghai Masters a World Masters of Snooker. V oboch prípadoch nestačil na O´Sullivana.

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Zdieľaní

Pin It on Pinterest