Zomrel legendárny jazdec Formuly 1 Niki Lauda (VIDEO)

Svet Formule 1 zasiahla smutná správa. Vo veku 70 rokov v pondelok zomrel trojnásobný majster sveta formuly 1 Niki Lauda. Lauda bol legendárny jazdec, ale aj podnikateľ. Ľudia ho poznajú aj ako majiteľa leteckej spoločnosti.

Majster sveta Niki Lauda zomrel

Niki Lauda zomrel v pondelok v rodinnom kruhu, ale predtým ho už trápili zdravotné problémy a minulý rok mu transplantovali pľúca.

Okrem troch titulov majstra sveta Lauda stal známym tiež kvôli vážnej nehode v závode na Nürburgringu v roku 1976, pri ktorej takmer zhorel. Aj kvôli následkom vtedajších ťažkých zranení sa musel v rokoch 1997 a 2005 podrobiť transplantácii obličiek.

Lauda sa okrem pretekania venoval aj leteckej doprave ako majiteľ spoločností Lauda Air, Niki či Laudamotion, ktorých lietadlá občas sám pilotoval. Svet F1 ale jeden z najznámejších Rakúšanov nikdy natrvalo neopustil, pôsobil ako poradca vo Ferrari, šéf Jaguaru, televízny komentátor a od roku 2012 bol šéfom dozornej rady stajne Mercedes.

Začiatky Nikiho Laudu, rodina z neho chcela mať biznismena

Svojho sna sa nikdy nevzdal. Niki Lauda síce pochádzal z bohatej rodiny, ale tá mu v jeho sne pretekať nepomohla. Na svoj prvý stroj si musel požičať v banke a ručil za neho svojou životnou poistkou. Taká bola jeho cesta do Formule 2 a neskôr až na samotný vrchol kariéry do Formule 1.

Život Nikiho Laudu, manželka a deti

Jeho druhá manželka Birgit, pracovala ako letuška v jeho spoločnosti FlyNiki. Medzi nimi musela byť obrovská láska, pretože mu v roku 2005 darovala obličku.

Birgit pred 10 rokmi priviedla na svet dvojčatá Maxa a Miu. S Marlene sa rozviedol v roku 1991. Z tohto manželstva pochádzajú dvaja synovia Mathias (taktiež pretekár) a Lukas (Nikiho manažér). Lauda má ešte nemanželského syna Christopha z predchádzajúceho vzťahu.

Niki Lauda nehoda Nürburgring 1976

Okrem troch titulov majstra sveta Lauda stal známym tiež kvôli vážnej nehode v závode na Nürburgringu v roku 1976, pri ktorej takmer zhorel. Pri nehode utrpel popáleniny tretieho stupňa a kvôli nehode sa v rokoch 1997 a 2005 podrobil transplantácii obličiek.

Vážna nehoda na okruhu v Nürburgringu ho vtedy takmer stála život. Za necelých 42 dní stál opäť na štartovom rošte.

Niki Lauda a James Hunt vo filmu Rivali (Rush)

Šampión, ktorý sa dvakrát narodil bol inšpiráciou aj pre filmárov. Tí sfilmovali film o začiatkoch Nikiho Laudu a jeho vtedajšieho súpera Jamesa Hunta. Obaja boli na trati nekompromisní a ich súperenie inšpirovalo producentov k natočeniu filmu Rivali, po anglicky známy ako Rush.

Rush trailer – ukážka z filmu Rivali (2013)

Zdroj: youtube, f1.com, thedrive.com, wikipedia

Zdieľaní

Pin It on Pinterest