Tirreno – Adriatico 2019: Sagan finišoval v 6. etape na piatom mieste (VIDEO)

Zdieľaní

Dnes bola na programe Tirreno – Adriatico 2019 6. etapa Matelica – Jesi (195 km). Peter Sagan bohužiaľ nevyhral a do cieľa prišiel na piatom mieste.

Tirreno – Adriatico 2019: LIVE

Francúz Julian Alaphilippe z tímu Deceuninck – Quick Step sa stal víťazom 6. etapy na cyklistických pretekoch Tirreno-Adriatico. Peter Sagan v záverečnom šprinte bojoval o víťazstvo, ale z nevýhodnej pozície to nedotiahol vyššie ako na piate miesto.

Výsledky: 6. etapa (Matelica – Jesi, 195 km):

1. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck – Quick Step 4:42:12 h, 2. Davide Cimolai (Tal.) Israel Cycling Academy, 3. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck – Quick Step, 4. Clément Venturini (Fr.) AG2R La Mondiale, 5. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe – všetci v rovnakom čase ako víťaz.

Poradie po 6. etape:

1. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott 25:15:59 h, 2. Primož Roglič (Slovin.) Jumbo-Visma +25 s, 3. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana +35, 4. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb +1:55 min, 5. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck – Quick Step +2:24

VIDEO: Tirreno – Adriatico, 6. etapa Matelica – Jesi (195 km)

ONLINE PRENOS: 6. etapa – Matelica – Jesi (195 km)

T03_Pomarance_alt

Šprintéri dostanú druhú príležitosť na pretekoch v meste Jesi. V prvej polovici etapy sa nachádza niekoľko menších stúpaní, ale následne sa cesta vyrovná a šprintérske celky nebudú mať komplikácie s chytením vedúcej skupiny. Na konci sa urobia tri okruhy s dĺžkou takmer trinásť kilometrov a najrýchlejší pretekári si budú môcť dobre prezrieť cieľové pasáže a rozmiestnenie kruhových objazdov, ktoré sa objavia vo finále.

Cyklistika
Tirreno Adriatico - 6. etapa
pondelok 18. marca 2019 o 14:35
Online prenos
Julian Alaphilippe potvrdzuje neuveriteľnú formu. V priebehu predošlých desiatich dní ovládol klasiku Strade Bianche a pridal ďalšie dve etapové prvenstvá na pretekoch Tirreno Adriatico. Dnes využil kalkulovanie hlavných favoritov, ktorí začali šprintovať príliš neskoro. Peter Sagan napokon končí piaty, pretože sa cez neho dostali ešte Davide Cimolai, Elia Viviani a Clément Venturini. S tým konštatovaním sa s vami lúčim a pozývam vás sledovať aj zajtrajšiu záverečnú časovku.
CIEĽ
Víťazom dnešnej etapy je prekvapujúco JULIAN ALAPHILIPPE z tímu Deceuninck – Quick-Step! Francúzsky pretekár dokonale využil zaváhanie najväčších favoritov. Elia Viviani akoby čakal na Petra Sagana a ten zase na neho. Obaja začali šprintovať príliš neskoro, a tak im vypálil rybník 26-ročný rodák zo Saint-Amand-Montronde. Peter Sagan končí na piatom mieste.
1 km
Na métu posledného kilometra priváža hlavnú skupinu jeden z pretekárov Quick-Stepu. Teraz je vpredu jasná prevaha mužov v modrých dresoch a Peter Sagan je akýsi sám vojak v poli. Najlepšiu pozíciu má Elia Viviani.
2 km
Aktuálna situácia je veľmi neprehľadná. Šprintérske tímy sa snažia vytvoriť si čo najlepšiu pozíciu pred záverom. O víťazstvo bude bojovať aj Peter Sagan, ktorý má pri sebe stále dostatočnú podporu.
4 km
Niečo vyše štyroch kilometrov pred cieľom bola dostihnutá vedúca dvojica Davide Ballerini a José Joaquin Rojas. Až teraz sa tak začína pravý súboj o víťazstvo v etape. Medzi najlepšími by nemal chýbať ani Peter Sagan.
6 km
Tempo znovu preberajú tímy Deceuninck Quick-Step a Bora-Hansgrohe. Náskok vedúcej dvojice je už len dvadsať sekúnd, a tak si možno ťažko predstaviť, že by to vydržali až do cieľa. Sila pelotónu je obrovská.
8 km
Na čele pelotónu teraz pracoval aj Vincenzo Nibali, ktorý sa snaží pripraviť čo najlepšiu pozíciu pre Phila Bauhausa. Tím Bahrain Merida bude mať ale väčšiu šancu na víťazstvo zajtra, v podobe Rohana Dennisa.
10 km
Desať kilometrov pred cieľom činí náskok vedúceho dua už len 32 sekúnd. Okrem toho sme videli, že Rob Power z tímu Sunweb musel zrejme pre defekt meniť bicykel, a tak nabral stratu na hlavnú skupinu.
12 km
Pred niekoľkými sekundami cyklisti prešli predposledný raz cieľovým priestorom. Záver je pomerne technický, takže bude veľa záležať od toho, akú pozíciu dokážu tímoví kolegovia vytvoriť svojim lídrom.
15 km
Iniciatívu preberá tím Deceuninck Quick-Step s Yvesom Lampaertom a náskok úniku ide okamžite výrazne dole. Už osciluje okolo minútovej hranice a vyzerá to tak, že sa žiadneho sólového víťazstva nedočkáme.
17 km
Na méte sedemnásť kilometrov do cieľa má vedúca dvojica stále náskok jeden a pol minúty. Medzitým sa do hlavnej skupiny zaradili aj borci, ktorí boli v úniku viac než štyri hodiny a musia byť poriadne vyčerpaní.
20 km
Myslím, že je to Davide Formolo z tímu Bora-Hansgrohe, kto momentálne ťahá pelotón. Za ním je vysoká postava Kaspera Asgreena a nasledujú ďalší tímoví kolegovia Petra Sagana. Nemecký tím dáva do dnešnej etapy všetko a rozhodne chce vyhrať.
23 km
Máme tu zmenu na čele dnešných pretekov. Vedúca skupina sa 23 kilometrov pred cieľom rozpadla a zostala z nej dvojica Davide Ballerini (Astana) a José Joaquin Rojas (Movistar). K nimi sa snaží ešte dotiahnuť Gijs van Hoecke (CCC Team).
25 km
Žiadne prekvapenie sa nekonalo. Mirco Maestri z tímu Bardiani – CSF vyhral záverečnú šprintérsku prémiu tohto ročníka pretekov Tirreno Adriatico a virtuálne je na čele bodovacej súťaže o štyri body pred Adamom Yatesom. V cieli si tak oblečie okrový dres.
27 km
Náskok úniku je na úrovni 105 sekúnd, čo by pre pelotón nemalo byť problém stiahnuť. Navyše, už o dva kilometre je na programe šprintérska prémia, kde možno očakávať päť bodov pre Mirca Maestriho.
30 km
Ak sa ešte vrátime k Benovi Kingovi, tak na vlaňajšej Vuelte zdolal vo vrchárskej súťaži Thibaulta Pinota, Pierra Rollanda, Simona Yates či tretieho muža svetového šampionátu Michaela Woodsa. Ťažko hľadať príčiny jeho terajších slabších výkonov.
33 km
Sklamaním na tohtoročnom podujatí Tirreno Adriatico sú výkony Benjamina Kinga. Ten v priebežnom poradí figuruje až na 114. mieste so skoro hodinovým mankom. Možno spomenúť, že na vlaňajšej Vuelte vyhral dve etapy a vo vrchárskej súťaži skončil na vynikajúcom štvrtom mieste.
36 km
Vedúca skupina a následne aj pelotón prešli miestom, kde sa dnes bude finišovať. To znamená, že sme v spomínanom 12,6 kilometra merajúcom okruhu, ktorý cyklisti absolvujú v záverečnej hodine trikrát.
39 km
Náskok vedúcej skupiny stagnuje na úrovni dvoch minút. Z hľadiska najlepšieho umiestenia v jednotlivých etapách je na tom najlepšie Davide Ballerini, ktorý v druhej etape finišoval na výbornom deviatom mieste.
42 km
Rakúsky cyklista Sebastian Schönberger sa v druhej etape držal veľmi dlho v úniku, dnes zastáva rolu nosiča vody a to doslova. Televízne kamery si všimli ako si zobral z tímového vozidla štyri – päť bidónov a rozdá ich svojim kolegom.
45 km
Za ostatné tri kilometre sa prakticky nič nezmenilo. Náskok vedúcej skupine je stále na úrovni 120 sekúnd a všetko smeruje k hromadnému záveru, kde by si to mali rozdať Elia Viviani, Fernando Gaviria a Peter Sagan.
48 km
Spomedzi pretekárov v úniku je na tom v celkovom poradí najlepšie Španiel José Joaquin Rojas. Jazdcovi tímu Movistar patrí priebežné 40. miesto s mankom takmer dvadsiatich minút. O štyri miesta pred ním je český pretekár Zdeněk Štybar so stratou 18:08 minúty.
51 km
Náskok stúpol o ďalších desať sekúnd, dokonca na intervale posledných desiatich kilometrov až o pol minútu. Tak zrejme to pre Mirca Maestriho z tímu Bardiani – CSF dobre dopadne a bude odmenený za svoje úsilie v každej etape.
54 km
Náskok vedúcej skupiny je aktuálne na hranici dvoch minút a osobne som zvedavý či sa Mittchelton-Scott bude snažiť uhájiť aj okrový dres Adama Yatesa. Navyše, dnes je veľmi veterno, len 12 °C, pelotón je dosť natiahnutý a možno sa niečo nečakané udeje.
57 km
Víťazom dnešnej úvodnej rýchlostnej prémie sa stal spomínaný Mirco Maestri. Boli sme zvedaví či mu cestu za piatimi bodmi znepríjemní Davide Ballerini, pracujúci pre Jakoba Fuglsanga, ale napokon sa nič také nestalo. Talian stráca už len bod na Adama Yatesa.
60 km
Šesťdesiat kilometrov do cieľa. Unikajúca skupina sa blíži k rýchlostnej prémii, zatiaľ čo sa v zadnej časti pelotónu ocitol štvrtý muž celkového poradia Tom Dumoulin. Naopak, Peter Sagan jazdí veľmi vysoko.
62 km
Náskok vedúcej skupiny je už iba 100 sekúnd. To neteší najmä spomínaného Mirca Maestriho, ktorý potrebuje, aby únik vydržal aspoň do méty 25 kilometrov pred cieľom. Trošku začína vystrkovať rožky aj Mitchelton-Scott a možno bude zrýchľovať.
65 km
Ako sa dalo pred etapou čakať, v unikajúcej skupine nechýba Talian Mirco Maestri, ktorý má veľkú šancu na víťazstvo v bodovacej súťaži. Momentálne stráca na Adama Yatesa šesť bodov, ale na trati je ich k dispozícii ešte desať – prvé už o osem kilometrov.
68 km
Tím Bora-Hansgrohe naďalej odvádza dobrú prácu a už v tejto chvíli drží náskok vedúcej skupiny na veľmi malej úrovni. Dve minúty skutočne nie je odstup, ktorý by pelotónu mal spôsobiť problémy. Na čele balíka jazdí najmä Talian Oscar Gatto.
70 km
V Taliansku panuje pomerne chladné počasie, a tak vidíme množstvo cyklistov oblečených v tenkých bundách. Paradoxne, v čase pásania tohto príspevku sme videli ako ju Fernando Gaviria podal jednému z členov tímu idúcom vo vozidle UAE Emirates.
72 km
Krátko po začiatku nášho prenosu sme videli aktívne pracovať na čele pelotónu tímy Deceuninck – Quick-Step a Bora-Hansgrohe. Nepochybne je to dobré znamenie, ktoré svedčí o tom, že Peter Sagan je pripravený zabojovať o dnešný triumf.
75 km
Na méte 142 kilometrov pred cieľom sa odohrala jediná dnešná horská prémia Valico di Pietra Rossa. Päť bodov do vrchárskej súťaže si síce pripísal Igor Bojev z tímu Gazprom – Rusvelo, no je jasné, že zelený dres pre víťaza tejto súťaže si udrží Kazach Alexej Lutsenko.
78 km
Krátko po štarte sa vytvorila sedemčlenná skupina, ktorá má aktuálne náskok 2:10 minúty. Zloženie úniku je nasledovné: Davide Ballerini (Astana), Mirco Maestri (Bardiani – CSF), Gijs van Hoecke (CCC Team), Igor Bojev (Gazprom – Rusvelo), José Joaquin Rojas (Movistar), Dayer Quintana (Neri Sottoli – Selle Italia – KTM) a Benjamin King (Dimension Data).
Príjemne popoludnie prajeme všetkým cyklistickým fanúšikom. Približne 80 kilometrov pred cieľom začíname náš textový prenos z predposlednej etapy 54. ročníka pretekov Tirreno Adriatico. Už tradične si najskôr prejdeme doterajší priebeh etapy.
Vážení fanúšikovia cyklistiky, vítam vás pri sledovaní šiestej etapy pretekov Tirreno Adriatico. Tá meria 195 kilometrov a pelotón zavedie do mesta Jesi. Opäť je tu šanca pre šprintérov, takže v popredí by nemal chýbať ani jazdec tímu Bora-Hansgrohe Peter Sagan.

ADAM YATES SI UDRŽAL POZÍCIU LÍDRA

Po víkendových etapách sa pozícia lídra celkovej klasifikácie nezmenila. Vďaka včerajšiemu druhému miestu a vydarenej úvodnej časovke zostáva v modrom drese Adam Yates a má obrovskú šancu na to, aby si ho udržal. Dnes ani počas zajtrajšej kratučkej časovky sa totiž nepredpokladajú veľké rozdiely. Druhé miesto patrí Primožovi Rogličovi a na stupne víťazov sa nedeľňajším vydareným útokom posunul Jakob Fuglsang. Slovák Peter Sagan ambície na celkové poradie nemal a trošku šetrí sily na sobotňajšiu klasiku Miláno – San Remo. Tú počas svojej kariéry ešte nikdy nevyhral, ale ako povedal a jeho tímový kolega Daniel Oss, preteky Tirreno Adriatico sú veľmi dobrou prípravou.

ZÁVEREČNÝ OKRUH SA PÔJDE TRIKRÁT

Dnes nás čaká 195 kilometrov merajúca etapa zvlneného charakteru. Najmä v prvej polovici trate sa nachádza niekoľko stúpaní, vrátane jedinej horskej prémie Valico di Pietra Rossa. Toto stúpanie má úctyhodných 12,5 kilometra, no priemerný sklon dosahuje len 3,3%. Takisto sú pripravené aj dve šprintérske prémie, kde možno získať po päť bodov do súťaže o okrový dres. V úniku by nemal chýbať Marco Maestri, ktorý bodovacej súťaži stráca iba šesť bodov na vedúceho muža Adama Yatesa. Záverečná hodina sa odohrá v 12,6-kilometrovom okruhu, ktorý cyklisti absolvujú trikrát. Budú mať tak dostatok času na to, aby zmapovali nástrahy trate a premysleli si, odkiaľ bude najhodnejšie finišovať.

SAGAN ZATIAĽ S JEDNÝM TRIUMFOM

Favoritmi dnešnej etapy sú opäť najmä Elia Viviani a Fernando Gaviria. Taliansky šampión už jednu etapu pred domácimi fanúšikmi vyhral, keď zdolal Petra Sagana pri dojazde v meste Foligno. Až tretí skončil Fernando Gaviria, ktorý akoby potreboval viac času, aby sa zohral so svojimi kolegami z tímu UAE Emirates. Z ostatných šprintérov sa nikto výraznejšie nepresadil, a tak je pravdepodobné, že víťazom šiestej etapy sa stane jeden z spomínaného tria. Peter Sagan v tomto roku vyhral zatiaľ jedny preteky, keď ovládol tretiu etapu austrálskeho podujatia Tour Down Under.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:00.
Zdieľaní

Pin It on Pinterest