Spartan race 2022 – program, kalendár, prihláška, kde budú preteky na Slovensku a v Česku?

Náročné preteky Spartan race postupne naberajú na popularite aj v našich zemepisných šírkach. Pretekári si v behu cez rôzne prekážky testujú limity vlastného tela a vytrvalosti. Zistite ich program v roku 2022, aký je kalendár, kde sa vypĺňa prihláška, a kde sa budú konať na Slovensku a v Česku!

Spartan race 2022 prehľad

Pozrite si kompletný prehľad o pretekoch Spartan race 2022 v nasledujúcom článku.

Kde a kedy sa uskutočnia preteky v našich končinách? Čo je Spartan race? Ako sa obliecť na spartan race? Ako sa pripraviť na spartan race?

Spartanrace 2022 dnes

Sezóna spartanrace 2022 sa dnes už naplno rozbehla. V našom článku nižšie si môžete pozrieť prehľad pretekov, ktoré sa budú konať na Slovensku a v Čechách.

Taktiež nevynecháme ani krátku históriu tohto mladého športu a možno zistíte, že nielen bojové športy majú plno tvrdých športovcov.

SPARTAN RACE 2022
Oficiálny názov Spartan Race
Najbližšie preteky (SK) Vechec (27. – 28. august)
Rok založenia 2010
Krajiny viac ako 30
Počet disciplín 6
Novinky sociálne siete
Web: spartan.com

Kedy bude spartanrace 2022?

Ak chcete vedieť, kedy bude spartanrace 2022 najbližšie na Slovensku, tak si do kalendára zapíšte dátum 27. a 28. august, kedy privíta maličká obec Vechec v okrese Vranov nad Topľou toto prestížne podujatie.

Spartan race 2022 slovakia – program

V nasledujúcich riadkoch si budete môcť pozrieť kompletný program spartan race 2022 slovakia. Ktoré preteky už majú súťažiaci za sebou, a kde nás čakajú ďalšie podujatia na Slovensku?

Preteky sú priebežne aktualizované!
SPARTAN RACE SLOVENSKO
27.-28.8. Spartan Race Vechec
28.-29.5. Spartan Race Šamorín

Spartan race Vechec

Vechec bude hostiteľom výročného 10. ročníka Spartan race v Európe. Preteky sa budú konať 27. a 28. augusta 2022 a ide v podstate o najprestížnejšie európske preteky spartanrace 2022, kde nechce nikto chýbať.

Pôjde sa nielen klasický šprint na 5 kilometrov, ale aj najťažšie disciplíny beast (21 km, 30 prekážok) a ultra (50 km, 60 prekážok). K dispozícii bude aj trail (10 km beh bez prekážok) a spartan race deti – detský závod.

Spartan race Šamorín

Šamorín už tento rok hostil preteky spartan race 2022. Bolo to v termíne 28. a 29. mája. Súťažilo sa v dvoch disciplínach – šprint (5 kilometrov) a super (10 kilometrov).

VIDEO: Spartan race 2022 Šamorín

TIP ❱ Kde sledovať Oktagon LIVE ›

Spartan race prihlásenie

Prihlásenie aj na vyššie spomínané preteky Spartan race môžete realizovať na stránke sk.spartan.com . Na tomto webe nájdete podrobne aj všetky propozície ku zvoleným podujatiam a disciplínam.

Spartan cz – program v Česku

Spartan race je obľúbený aj u našich susedov v Česku. Sledujte, kedy a kde sa konajú cz verzie pretekov spartanrace 2022.

Preteky sú priebežne aktualizované!
SPARTAN RACE ČESKO
17.-18.9. Spartan Race Deštné
2.7. Spartan Race Opava
17.-19.6. Spartan Race Litovel

Spartan Race Deštné

Preteky Spartan Race na území Česka budú tento rok finišovať 17. a 18. septembra v obci Deštné v Orlických horách. Tam sa uskutoční špeciálne podujatie z edície Trifecta.

V jeden víkend budú musieť pretekári zvládnuť disciplíny šprint, super aj beast. Komu sa to podarí, ten sa kvalifikuje na Majstrovstvá sveta v Trifecte priamo v gréckej Sparte.

Spartan Race Opava

V meste Opava sa bude konať 2. júla podujatie s názvom OPAVA Spartan Workout Tour. Celková dĺžka trate je 194 kilometrov a hlavnou disciplínou podujatia bude šprint.

TIP ❱ Ako sa darí prvému Slovákovi v UFC? ›

Spartan race Litovel 2022

Prvými pretekmi Spartan race 2022 v Česku boli tento rok tie v mestečku Litovel od 17. do 19. júna. Šli sa kategórie šprint (5 km), super (10 km) a detská verzia pretekov.

VIDEO: Spartanrace Litovel

Spartan race 2022 calendar

Spartan race má v roku 2022 bohatý calendar a plán podujatí po celom svete. Okrem vyššie spomínaných v rámci SK a CZ sa konajú často aj podujatia v blízkom Maďarsku či Rakúsku.

V Európe tieto preteky organizujú nielen Slovensko, Česko, Maďarsko či Rakúsko, ale aj Rumunsko, Nemecko, Švajčiarsko, Malta, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Grécko či Veľká Británia. Mnohé preteky sú aj v USA, Kanade, Austrálii, Japonsku či Južnej Kórei. Celkovo sa Spartan race organizuje vo viac ako 30 krajinách.

Celkovo sú takýchto typov podujatí desiatky, no keďže príprava aj samotný pretek sú veľmi náročné, tak treba vyberať dôsledne. Kliknite si na web spartan.com a vyhľadajte si podujatie podľa svojho gusta.

Spartan race hungary

Spartan race hungary je séria pretekov konajúca sa na území Maďarska. Organizujú sa len kúsok od našich hraníc, takže sú medzi slovenskými pretekármi veľmi obľúbené. Nižšie si pozrite rýchly prehľad tých nasledovných.

 • 30. júl 2022, Vác, disciplíny: šprint a spartan race deti
 • 21. – 23. október 2022, Komló Trifecta, disciplíny: Trifecta, šprint, super, beast, trail, spartan race deti

Čo je Spartan race?

Pre tých, ktorí nevedia, čo je Spartan race, sa pokúsime v krátkosti tento šport vysvetliť. Ide o odnož veľmi slávnych vytrvalostných pretekov Death race – 48 hodinové preteky plné fyzicky náročných úloh.

Tie sa konajú v USA dodnes, no práve z nich vzniklo vďaka Američanovi Joeovi De Senovi – Spartan race. Vytrvalostné preteky kombinujúce beh s prekonávaním mnohých prekážok, ktoré zvládnu len najsilnejší.

Spartan race sú dostupnejšie pre širokú verejnosť a oficiálne sa organizujú od roku 2010 v USA a od roku 2012 aj v rámci európskeho kontinentu.

VIDEO: Promo video Spartan Race

Spartan race disciplíny

Spartan race obsahuje rôzne disciplíny, ktoré si súťažiaci môže zvoliť podľa správneho odhadu svojich schopností. Ich prehľad si pozrite v nasledujúcom zozname.

 • disciplína Sprint = 5 kilometrov, cca 20 prekážok, za neprekonanie prekážky trest 30 angličákov
 • disciplína Super = 10 kilometrov, viac ako 25 prekážok, náročnejší terén
 • disciplína Beast = 20 kilometrov, viac ako 30 prekážok, vyššia náročnosť terénu
 • disciplína Ultra = maratónskych 42 kilometrov v najťažšom možnom teréne (blato, piesok, štrk, voda)
 • disciplína Hurricane Heat = 12 hodinový tímový pretek
 • vytrvalostné preteky Agoge = 24h, 48h alebo 60h (až dokým neostane najlepší)

Spartan prekážky

Spartan prekážky sú naozaj rôzne a je ich skutočne veľa. Čím dlhší pretek, tým viac. Po každej nesplnenej z nich musia účastníci robiť angličáky navyše a ich počet je adekvátny k náročnosti nezvládnutej prekážky.

Pretekári absolvujú napríklad hod oštepom na cieľ, nosenie ťažkého kameňa, plazenie pod ostnatým drôtom, preliezanie vysokej steny, ťahanie pneumatiky, skok cez oheň či šplhanie na lane cez bahno, steny alebo vodu.

TIP ❱ Ako sledovať UFC naživo

Ako sa pripraviť na spartan race?

Spartan race chce kombináciu vytrvalosti a sily. Preto, ak chcete vedieť, ako sa pripraviť na tieto náročné preteky, tak základnou informáciou je, že vám nestačí len rýchly beh alebo silné ruky. Najlepšie je mať oboje.

Taktiež je dôležité absolvovať sprvu kratšie a menej náročné preteky (šprinty alebo trail), kde si človek otestuje svoju kondíciu a pripravenosť. Až neskôr, ak sa na to budete cítiť, môžete prejsť na vyššie méty.

Ako trénovať na spartan race?

Ako trénovať na spartan race, je určite otázka každého nováčika. Preto sme sa rozhodli vám zhrnúť zopár základných rád v zozname nižšie.

 • beh trénujte v rozmanitých terénoch – podmienky v pretekoch sú skutočne náročné (kamene, blato atď.)
 • začínajte aj končite tréning v pomalšom tempe, v ktorom vládzete aj rozprávať – pridávajte postupne
 • skúste intervalový výbušný tréning – krátke úseky v intenzívnom tempe (napríklad beh do kopca a výdych)
 • trénujte hornú polovicu tela s vlastnou váhou – kliky, zhyby, angličáky
 • do tréningu zaraďte skoky cez švihadlo (rovnováha) a plazenie (pokojne aj 20-30 metrov)
 • vyskúšajte si aj lezeckú stenu či šplhanie po lane (lepšie vás to pripraví na samotný pretek)

TIP ❱ Všetko o českom šampiónovi UFC

Ako sa obliecť na spartan race?

Ak chcete vedieť, ako sa obliecť na spartan race, tak je vám asi dozaista jasné, že najlepšou voľbou je čo najkvalitnejšie športové oblečenie. Preteky sú veľmi náročné a šaty sa vám môžu ľahko zničiť.

Mnohí chlapi volia v letných mesiacoch pretekanie bez vrchného odevu a ženy zas športové podprsenky. Bežnou súčasťou oblečenia športovcov sú čelenky alebo šatky, aby vám vlasy nezavadzali a boli chránené.

Samozrejmosťou by mali byť športové legíny alebo šortky z nepremokavého, vzdušného materiálu a pevná, no ľahká športová obuv.

Spartan race oblečenie

Oblečenie na spartan race zoženiete vo všetkých dobrých športových obchodoch. Ak však chcete mať úplnú istotu, že si vyberiete správne, tak čítajte ďalej.

Spartanrace shop

Spartanrace shop je svetový obchod so všetkým, čo potrebujete k pretekom, s popisom všetkých dôležitých parametrov produktov. Stačí iba kliknúť na spartan.com a vybrať si, čo sa vám práve hodí.

Spartanrace 2022 informácie

Všetky aktuálne informácie vrátane kompletného kalendára podujatí na celom svete, videí, či výsledkov jednotlivých pretekov na Spartanrace 2022 nájdete aj na oficiálnych kanáloch pretekov.

Zdroj: wikipedia.com, spartan.com, youtube.com, instagram.com, facebook.com

Zdieľaní
Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu

Pin It on Pinterest