Spartan race 2024 – program, kalendár, prihláška, kde budú preteky na Slovensku a v Česku?

Náročné preteky Spartan race sú veľmi populárne aj v našich zemepisných šírkach. Pretekári si v behu cez rôzne prekážky testujú limity vlastného tela a vytrvalosti. Zistite program Spartan race 2024, aký je kalendár, kde sa vypĺňa prihláška a kde sa budú konať na Slovensku a v Česku!

Spartan race 2024

Pozrite si kompletný prehľad o pretekoch, ktoré sa konajú po celom svete a nechýba ani Spartan race 2024 Slovakia.

Kde a kedy sa uskutočnia preteky v našich končinách? Čo je Spartan race? Ako sa obliecť na spartan race? Ako sa pripraviť na spartan race?

Spartan preteky

Spartan race 2024 Slovensko

Sezóna Spartan race 2024 Slovensko má na pláne začiatok 23. marca a v tomto roku uvidíme až štyri podujatia. V našom článku nižšie si môžete pozrieť prehľad pretekov, ktoré sa budú konať na Slovensku, v Čechách a susedných krajinách.

Taktiež nevynecháme ani krátku históriu tohto mladého športu a možno zistíte, že nielen bojové športy majú plno tvrdých športovcov.

SPARTAN RACE 2024
Oficiálny názov Spartan Race
Rok založenia 2010
Krajiny viac ako 30
Počet disciplín 6
Web: spartan.com

Kedy bude Spartanrace 2024

Ak chcete vedieť, kedy bude Spartanrace 2024 najbližšie na Slovensku, tak si do kalendára zapíšte dátum 23. marca.

Pozrite si nižšie kedy a kde sa uskutočnia preteky.

Spartan Race 2024 Slovakia

V nasledujúcich riadkoch, si budete môcť pozrieť kompletný program Spartan Race 2024 Slovakia.

Ktoré preteky na nás v tejto sezóne čakajú a na ktoré sa môžete prihlásiť.

SPARTAN RACE SLOVENSKO
23. 3. Kubínska Hoľa Spartan
27. – 29. 4. VTSU Záhorie Spartan
6. – 7. 7. Spartan Race Šamorín
31.8. – 1.9. Malinô Brdo Spartan Race

Kubínska Hoľa Spartan 2024

Zimný Spartan na očarujúcej Orave je udalosť, na ktorú sa môžete tešiť 23. marca 2024 v SKI Kubínska hoľa. Ide o jednodňové preteky, ktoré ráno odštartuje Trail na 10 km a poobede o 12:00 sa začne Trail na 21 km. Tešiť sa môžeme aj na 12h tímové preteky Hurricane Heat.

Na podujatí nenájdete žiadne prekážky, len krásnu oravskú prírodu, hádam aj jarný sneh a sparťanskú atmosféru. Trať bude postavená mimo lyžiarskej zjazdovky a môžete tešiť na jedinečný zážitok.

Spartan 2024 VTSÚ Záhorie

Tento Spartan sa uskutoční vo Vojenskom technickom a skúšobnom ústave (VSTÚ) a v tejto lokalite platia prísne pravidlá, určené zákonom.

V prvý deň pretekov na športovcov čaká Sprint a tiež preteky Super a nebude chýbať ani detský Spartan kids. V druhom dni  čakájú na súťažiacich preteky Beats a tiež preteky pre deti.

Čo na športovcov čaká? Trať ich prevedie lesmi, krovinami, vodnými priekopami a lezeckými prekážkami.

Spartan race Šamorín 2024

Šamorín bude opäť tento rok usporadúvať preteky Spartan race 2024 a to letné preteky, ktoré sa konajú od 6. do 7. júla.

Centum X-Bionic je obľúbeným strediskom pre súťažiacich a na tých čakajú tri disciplíny (Sprint, Super, Hurricane Heat), okrem týchto budú v areály X-Bionic Sphere súťažiť aj deti.

Malinô Brdo Spartan race 2024

Sezónu Spartan race 2024 na Slovensku zakončia preteky Malinô Brdo. V krásnom a malebnom prostredí Veľkej Fatry, sa v ski areály uskutočnia svetoznáme preteky.

Tie odštartujú najdlhšie a najnáročnejšie preteky Spartan Ultra, kde sa súťažiaci môžu na trati dlhej 50 km, nechať uniesť krásnou prírodou s úchvatnými výhľadmi.

V druhom dni zabojujú pretekári vo finále slovenskej národnej série na trati BEAST a tí, ktorí obľubujú beh bez prekážok čaká Trail na 10 km. Chýbať nebude detský Spartan.

Detský sparta 2024

Na Kubínskej, Zahorí, Šamoríne a Malinôm Brde, si trať môžu vyskúšať aj najmenší, pre ktorých je pripravený detský Sparta race. Deti budú rozdelené do troch kategórii, 1. do predškolského veku 4 – 6 rokov (rodič môže behať spolu s dieťaťom) vzdialenosť 0,8 – 1,2 km s minimálne 10 prekážkami

Školáci 7 až 9 rokov (rodič nesmie behať s dieťaťom), vzdialenosť 1,6 – 2,4 km s minimálne 15 prekážkami. Poslednou kategóriou sú školáci vo veku od 10 do 14 rokov, vzdialenosť 3,2 – 4,5 km s minimálne 20 prekážkami.

TIP ❱ Kde sledovať Oktagon LIVE ›

Spartan race prihlásenie

Prihlásenie aj na vyššie spomínané preteky Spartan race môžete realizovať na stránke sk.spartan.com .

Na tomto webe nájdete podrobne aj všetky propozície ku zvoleným podujatiam a disciplínam.

Sparťan race program 2024 v Česku

Sparťan race je obľúbený aj u našich susedov v Česku. Sledujte, kedy a kde sa konajú cz verzie pretekov Spartanrace 2024.

SPARTAN RACE ČESKO
18. – 19. 5. Spartan Race Brno
27. 7. Žatec Spartan
5. – 6. 10. Bedřichov Spartan Race

Spartan Race Brno 2024

Úvodnými pretekmi v Česku je Spartan race Brno, ktoré sa bude konať od 18. – 19. mája 2024.

Disciplíny Sprint, Super, Kids a Hurricane Heat, sa konajú na Masarykovom okruhu Brno, kde sa donedávna konali preteky motocyklov ktoré nechýbali v MotoGP kalendári.

Žatec Spartan Race 2024

Jednodňové preteky Spartan Race sa uskutočnia aj v Žatci, kde si súťažiaci zabehajú vo vojenskom priestore v ktorom trénujú profesionálny vojaci.

Uvidíme preteky Národnej série Českej republiky s vyhlásením víťazov Spartan Special, Spartan Charity a samozrejme Spartan Kids.

Spartan Race Bedřichov 2024

Poslednými jesennými pretekmi ukončí sezónu v Českej republike nové miesto Bedřichov, ktoré je známe zimnými športami. Tešiť sa môžeme disciplíny Sprint, Super, Beast, Kids, Trail a Trifecta.

Toto podujatie sa uskutoční v Jizerských horách, kde sa konajú aj známe preteky Jizerská 50.

Sparta race 2024 calendar

Spartan race 2024 calendar je veľmi bohatý, veď preteky sa konajú po celom svete. Okrem vyššie spomínaných v rámci SK a CZ sa konajú často aj podujatia v blízkom Maďarsku, Poľsku či Rakúsku.

V Európe tieto preteky organizujú nielen Slovensko, Česko, Maďarsko či Rakúsko, ale aj Rumunsko, Nemecko, Švajčiarsko, Malta, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Grécko či Veľká Británia. Mnohé preteky sú aj v USA, Kanade, Austrálii, Japonsku či Južnej Kórei. Celkovo sa Spartan race organizuje vo viac ako 30 krajinách.

Celkovo sú takýchto typov podujatí desiatky, no keďže príprava aj samotný pretek sú veľmi náročné, tak treba vyberať dôsledne. Kliknite si na web spartan.com a vyhľadajte si podujatie podľa svojho gusta.

Spartan race Maďarsko 2024

Spartan race Maďarsko je séria pretekov konajúca sa na území Maďarska. Organizujú sa len kúsok od našich hraníc, takže sú medzi slovenskými pretekármi veľmi obľúbené. Nižšie si pozrite rýchly prehľad tých nasledovných.

 • 13. apríl 2024: Szombathely, disciplíny: Sprint, Hurricane Heat, Charity, Kids
 • 8. – 10. júl 2024: Csattogó Völgy, disciplíny: Sprint, Super, Kids, Beast, Trifecta
 • 16. – 18. august 2024: Börzsöny-Királyret, disciplíny: Race Pass, Huricane Heat 24h, 12h a 4h

Spartan Race Rakúsko 2024

Náročný prekážkový beh Spartan Race, sa koná aj u našich ďalších susedov v Rakúsku.

 • 6. – 8. september 2024: Zell Am See-Kaprun, disciplíny: Sprint, Super, Beast, Kids
 • 28. – 30. jún 2024: St. Pölten, disciplíny: Sprint, Super, Beast, Kids

Spartan Race Poľsko 2024

Jedno podujatie blízko Slovenska sa uskutoční aj v Poľsku, ktoré sa koná neďaleko našich hraníc.

 • 3. augusta 2024: Bielsko-Biala, disciplíny: Sprint, Super, Kids

Čo je Spartan race?

Pre tých, ktorí nevedia, čo je Spartan race, sa pokúsime v krátkosti tento šport vysvetliť. Ide o odnož veľmi slávnych vytrvalostných pretekov Death race – 48 hodinové preteky plné fyzicky náročných úloh.

Tie sa konajú v USA dodnes, no práve z nich vzniklo vďaka Američanovi Joeovi De Senovi – Spartan race. Vytrvalostné preteky kombinujúce beh s prekonávaním mnohých prekážok, ktoré zvládnu len najsilnejší.

Spartan race sú dostupnejšie pre širokú verejnosť a oficiálne sa organizujú od roku 2010 v USA a od roku 2012 aj v rámci európskeho kontinentu.

VIDEO: Promo video Spartan Race

Spartan 2024 informácie

Všetky aktuálne informácie vrátane kompletného kalendára podujatí na celom svete, videí, či výsledkov jednotlivých pretekov na Spartan 2024 nájdete aj na oficiálnych kanáloch pretekov.

Spartan race disciplíny

Spartan race obsahuje rôzne disciplíny, ktoré si súťažiaci môže zvoliť podľa správneho odhadu svojich schopností. Ich prehľad si pozrite v nasledujúcom zozname.

 • Sprint = 5 kilometrov, cca 20 prekážok, za neprekonanie prekážky trest 30 angličákov
 • Super = 10 kilometrov, viac ako 25 prekážok, náročnejší terén
 • Beast = 20 kilometrov, viac ako 30 prekážok, vyššia náročnosť terénu
 • Ultra = maratónskych 42 kilometrov v najťažšom možnom teréne (blato, piesok, štrk, voda)
 • Hurricane Heat = 12 hodinový tímový pretek
 • vytrvalostné preteky Agoge = 24h, 48h alebo 60h (až dokým neostane najlepší)
 • trifecta = športovci musia dokončiť tri prekážkové disciplíny v jednej sezóne

Spartan prekážky

Spartan prekážky sú naozaj rôzne a je ich skutočne veľa. Čím dlhší pretek, tým viac. Po každej nesplnenej z nich musia účastníci robiť angličáky navyše a ich počet je adekvátny k náročnosti nezvládnutej prekážky.

Pretekári absolvujú napríklad hod oštepom na cieľ, nosenie ťažkého kameňa, plazenie pod ostnatým drôtom, preliezanie vysokej steny, ťahanie pneumatiky, skok cez oheň či šplhanie na lane cez bahno, steny alebo vodu.

Ako sa pripraviť na spartan race?

Spartan race chce kombináciu vytrvalosti a sily. Preto, ak chcete vedieť, ako sa pripraviť na tieto náročné preteky, tak základnou informáciou je, že vám nestačí len rýchly beh alebo silné ruky. Najlepšie je mať oboje.

Taktiež je dôležité absolvovať sprvu kratšie a menej náročné preteky (šprinty alebo trail), kde si človek otestuje svoju kondíciu a pripravenosť. Až neskôr, ak sa na to budete cítiť, môžete prejsť na vyššie méty.

Ako trénovať na spartan race?

Ako trénovať na spartan race, je určite otázka každého nováčika. Preto sme sa rozhodli vám zhrnúť zopár základných rád v zozname nižšie.

 • beh trénujte v rozmanitých terénoch – podmienky v pretekoch sú skutočne náročné (kamene, blato atď.)
 • začínajte aj končite tréning v pomalšom tempe, v ktorom vládzete aj rozprávať – pridávajte postupne
 • skúste intervalový výbušný tréning – krátke úseky v intenzívnom tempe (napríklad beh do kopca a výdych)
 • trénujte hornú polovicu tela s vlastnou váhou – kliky, zhyby, angličáky
 • do tréningu zaraďte skoky cez švihadlo (rovnováha) a plazenie (pokojne aj 20-30 metrov)
 • vyskúšajte si aj lezeckú stenu či šplhanie po lane (lepšie vás to pripraví na samotný pretek)

Spartan race oblečenie

Oblečenie na spartan race zoženiete vo všetkých dobrých športových obchodoch. Ak však chcete mať úplnú istotu, že si vyberiete správne, tak čítajte ďalej.

Ako sa obliecť na spartan race?

Ak chcete vedieť, ako sa obliecť na spartan race, tak je vám asi dozaista jasné, že najlepšou voľbou je čo najkvalitnejšie športové oblečenie. Preteky sú veľmi náročné a šaty sa vám môžu ľahko zničiť.

Mnohí chlapi volia v letných mesiacoch pretekanie bez vrchného odevu a ženy zas športové podprsenky. Bežnou súčasťou oblečenia športovcov sú čelenky alebo šatky, aby vám vlasy nezavadzali a boli chránené.

Samozrejmosťou by mali byť športové legíny alebo šortky z nepremokavého, vzdušného materiálu a pevná, no ľahká športová obuv.

Spartanrace shop

Spartanrace shop je svetový obchod so všetkým, čo potrebujete k pretekom, s popisom všetkých dôležitých parametrov produktov. Stačí iba kliknúť na spartan.com a vybrať si, čo sa vám práve hodí.


Program Spartan Race 2023

Pozrite si, aký bol program Spartan Race 2023 v roku 2023 a kde sa preteky konali.

SPARTAN RACE SLOVENSKO
25. 2. Spartan Race Prešov Winter
2. – 4. 6. Šamorín Spartan race
23. – 24. 9. Spartan Race Valčianska dolina

Spartan Prešov 2023 Winter sprint

Východoslovenské mesto Prešov hostilo Spartan race 25. februára 2023. Súťažiacich čakalo nové miesto, nové výzvy a táto náročnosť trate bola vhodná aj pre začiatočníkov. Všetko sa dialo v okolí rekreačného strediska Deľna v Prešove.

Ako už názov predpovedá, v metropole Šariša sme videli šprint na 5 kilometrov a 20 prekážok. Trať súťažiacich previedla lesmi, krovinami, vodnými priekopami, lezeckými prekážkami, s nerovným terénom. Pre deti bol pripravený detský spartan race.

Spartan Šamorín 2023

Šamorín opäť tento rok usporadúval preteky Spartan race 2023 a to v termíne 2. a 4. júna. Súťažilo sa bude v troch disciplínach (Sprint, Super, Hurricane Heat), okrem týchto disciplín mohli v areály X-Bionic Sphere súťažiť aj deti v Spartan kids a pripravený bol beh na charitu.

Sparta race Valčianska dolina 2023

Sparta race Valčianska dolina 2023 bola vyvrcholením Spartan race sezóny a uvideli sme 5 náročných disciplín od 23. do 24 septembra. Podujatie odštartovalo pretekmi Beast, potom nasledovali Trail21 a deň ukončil Hurricane Heat.

Víkend sa zakončil pretekmi Super, Sprintu a nechýbal ani detský Spartan.


Spartanrace 2022 program

Pozrite si aký bol program Spartanrace 2022. Videli sme dva zaujímavé preteky, ktoré boli veľmi napínavé a suťažiaci si ich poriadne užili.

SPARTAN RACE SLOVENSKO
27.-28.8. Spartan Race Vechec
28.-29.5. Šamorín Spartan

Spartan race Vechec

Miesto Vechec bol hostiteľom výročného 10. ročníka Spartan race v Európe. Preteky sa budú konali 27. a 28. augusta 2022 a išlo v podstate o najprestížnejšie európske preteky spartan race 2022, kde nechce nikto chýbať.

Na programe bol nielen klasický šprint na 5 kilometrov, ale aj najťažšie disciplíny beast (21 km, 30 prekážok) a ultra (50 km, 60 prekážok). K dispozícii bude aj trail (10 km beh bez prekážok) a spartan race deti – detský závod.

Spartan race Šamorín

Šamorín hostil preteky spartan race 2022. Bolo to v termíne 28. a 29. mája. Súťažilo sa v dvoch disciplínach – šprint (5 kilometrov) a super (10 kilometrov).

VIDEO: Spartan race 2022 Šamorín

Spartan cz – program v Česku

Spartan race je obľúbený aj u našich susedov v Česku. Sledujte, kedy a kde sa konajú cz verzie pretekov spartanrace 2022.

SPARTAN RACE ČESKO
17.-18.9. Spartan Race Deštné
2.7. Opava Race
17.-19.6. Litovel Spartan

Spartan Race Deštné

Preteky Spartan Race na území Česka budú tento rok finišovať 17. a 18. septembra v obci Deštné v Orlických horách. Tam sa uskutoční špeciálne podujatie z edície Trifecta.

V jeden víkend budú musieť pretekári zvládnuť disciplíny šprint, super aj beast. Komu sa to podarí, ten sa kvalifikuje na Majstrovstvá sveta v Trifecte priamo v gréckej Sparte.

Spartan Race Opava

V meste Opava sa bude konať 2. júla podujatie s názvom OPAVA Spartan Workout Tour. Celková dĺžka trate je 194 kilometrov a hlavnou disciplínou podujatia bude šprint.

TIP ❱ Ako sa darí prvému Slovákovi v UFC? ›

Spartan race Litovel 2022

Prvými pretekmi Spartan race 2022 v Česku boli tento rok tie v mestečku Litovel od 17. do 19. júna. Šli sa kategórie šprint (5 km), super (10 km) a detská verzia pretekov.

VIDEO: Spartanrace Litovel

Zdroj: wikipedia.com, spartan.com, youtube.com, instagram.com, facebook.com

Zdieľaní

Pin It on Pinterest