Bostonský maratón 2024 – trasa, výsledky, Zdeno Chára, história, live prenos

Bostonský maratón 2024, je jedným z najznámejších a najstarších maratónov na svete. Každoročne sa koná v Bostone, Massachusetts a zúčastňuje sa ho tisíce bežcov. Pozrite si všetko podstatné – aká je trasa, história maratónu, live prenos, a kde nájdete výsledky. Maratónu sa zúčastní aj legenda Bruins Zdeno Chára!  

Bostonský maratón 2024

Bostonský maratón 2024 sa uskutoční 15. apríla a aj tento rok privíta bežcov z celého sveta.

A kým v Európe je najstarším maratónom Medzinárodný maratón mieru Košice, tak na svete je to práve tento Bostonský.

Maratón Boston 2024

Boston marathon 2024

Boston marathon 2024 prinesie aj tento rok účasť najväčších maratónskych hviezd, z ktorých každá bude chcieť vyhrať toto prestížne podujatie.

BOSTONSKÝ MARATÓN 2024
Termín 15. apríl
Miesto Boston (USA)
Ročník 128 (od r. 1897)
Povrch Asfalt
Víťaz mužského maratónu 2023 Evans Chebet (KEN)
Víťazka ženského maratónu 2022 Hellen Obiriová (KEN)
Off.web baa.org

Marathon Boston 2024 trasa

Marathon Boston 2024 – trasa začína v mestečku Hopkinton, ktoré je na západ od Bostonu. Cieľ maratónu je na známej Boylston street, ktorá sa nachádza na námestí Copley v Bostone.

Ide o tradičný mestský maratón bez náročných pasáží. Podrobnú mapu celej trasy si môžete pozrieť na webe baa.org.

VIDEO: Trasa Boston maratónu 2024

Bostonský maratón 2024 Zdeno Chára

Bostonského maratónu 2024 sa zúčastní aj Zdeno Chára. Bývalý slovenský hokejista sa behu zúčastnil v minulom roku a maratón zabehol v čase 3 hodiny 38 minút a 32 sekúnd. Jeden kilometer zabehol v prepočte za päť minút a desať sekúnd.

Práve za Boston odohral najväčšiu časť zo svojej 24-ročnej kariéry v NHL, keď tu strávil 14 sezón a v roku 2011 ako kapitán zodvihol nad hlavu slávny Stanley Cup.

Boston maratón 2024 účastníci

Ako obvykle, sa aj na Boston maratón 2024 očakáva, že ho absolvujú mnohí účastníci a pritiahne pozornosť stoviek tisíc divákov.

V priemere sa ho zúčastňuje vyše 30 000 bežcov. Svetový rekord tu bol zaznamenaný v roku 1996, keď sa prihlásilo 38 708 ľudí, štartovalo ich 36 748 a maratón dokončilo 35 868 bežcov.

Každoročne si aspoň časť maratónu príde pozrieť okolo 500 000 divákov.

Bostonský maratón registrácia

Registrácia na Bostonský maratón funguje úplne inak, ako to poznáme z našich končín, napríklad aj z ČSOB Marathon v Bratislave. Keďže záujem o tento beh je veľký, podmienky sú prísnejšie.

Na najstarší maratón na svete sa môžu bežci uchádzať o účasť len v tom prípade, že splnili kvalifikačné limity. Kvalifikačné okno na tohtoročný maratón štartovalo 1. septembra 2022.

Samotná registrácia potom prebiehala výhradne online od 11. do 15. septembra 2023, a vstupný poplatok bol 230 USD (212€) pre obyvateľov USA a 235 dolárov (217€) pre zvyšok sveta.

Maratón Boston prize money

Maratón Boston prináša pre tých najlepších aj štedré prize money (finančné odmeny). Celkovo sa medzi top účastníkov rozdelí 1 137 500 dolárov.

Odmeny sa udeľujú prvým desiatim v kategóriách mužov, žien a vozíčkarov. Prvá trojica medzi mužmi a ženami si pripíše postupne 150-tisíc (1. miesto), 75-tisíc (2. miesto), 40-tisíc (3. miesto) atď..

TIP ❱ Všetko o maratóne v Banskej Bystrici ›

Bostonský maratón 2024 výsledky

Výsledky všetkých bežcov, ktorí dokončili Bostonský maratón 2024, nájdete na oficiálnom webe Bostonskej atletickej asociácie baa.com.

Na tejto webstránke v časti „results“ (výsledky) si viete vyhľadať meno akéhokoľvek účastníka a pozrieť sa na jeho výkon.

Boston marathon live prenos

Live prenos z Boston marathon nájdete na TV stanici Eurosport live. Ako je známe, tak Eurosport ponúka aj online internetové vysielanie na webe eurosport.com či v mobilnej aplikácii.

Takéto vysielanie je však spoplatnené sumou cca 5,10€/mesiac, no využiť môžete aj výhodnejšie ročné predplatné. Eurosport online ponúka aj archív.

Priamy prenos sa na televízii začne o 15:00h.

TIP ❱ Všetko o atletickej Diamantovej lige › 

Bostonský maratón 2013

Bostonský maratón 2013 sa už navždy čiernymi písmenami zapísal do histórie športu. 15. apríla toho roku sa tu odohral bombový útok, keď blízko cieľa v košoch na odpadky vybuchli dve amatérsky zostrojené nálože.

Vinníkmi sú čečenskí bratia – Džochar a Tamerlan Carnajevovci. Na následky tejto explózie zomreli traja ľudia, vrátane osemročného chlapca a ďalších 264 osôb bolo zranených.

Tamerlan bol o niekoľko dní neskôr zabitý pri prestrelke s políciou, zatiaľ čo jeho brata Džochara chytili a odsúdili na trest smrti. Po zatknutí sa vyjadril, že sa necíti vinný a išlo podľa neho o akt pomsty za vojny v Iraku a Afganistane. Neskôr však skutok oľutoval a trest smrti mu bol v roku 2020 zrušený.

Aktuálna je podľa zainteresovaných iba otázka, či sa pri doživotnom treste za mrežami dočká atentátnik Džochar Carnajev aj trestu smrti. Rodičia zavraždeného 8-ročného chlapca však vyslovili prianie, aby sa tak nestalo, pretože to iba predĺži ich utrpenie.

VIDEO: Bostonský maratón 2013 atentát

Bostonský maratón: Atentát

Bostonský maratón: Atentát – je názov dokumentárneho filmu z roku 2016 o bombovom útoku na maratóne v Bostone v roku 2013.

Film obsahuje všetky podstatné informácie a priame reakcie ľudí zasiahnutých touto tragédiou od osudového dňa až po pôvodný rozsudok smrti nad Džocharom Carnajevom.

V dokumente môžete vidieť zábery bezpečnostných kamier, zostrihy zo vtedajších správ a rozhovory s priamymi účastníkmi a ich rodinami.

Marathon Boston info

Všetky podstatné aktuálne info o Marathon Boston je možné nájsť na oficiálnych kanáloch Bostonskej atletickej asociácie.

Zdroj: baa.org, wikipedia.com, youtube.com 

Zdieľaní

Pin It on Pinterest