Bostonský maratón 2023 – trasa, výsledky, Zdeno Chára, história, live prenos

Bostonský maratón 2023 pritiahol aj v tomto roku pozornosť celého atletického sveta. Toto legendárne podujatie sa organizuje už 128 rokov. Pozrite si všetko podstatné – aká je trasa, história maratónu, a kde nájdete výsledky. Maratónu sa zúčastnil aj Zdeno Chára!  

Bostonský maratón 2023

17. apríla 2023 bol na programe Bostonský maratón a jeho 127. ročník v poradí. A kým v Európe je najstarším maratónom Medzinárodný maratón mieru Košice, tak na svete je to práve tento Bostonský.

Víťazmi sa stali Evans Chebet medzi mužmi a Hellen Obiriová medzi ženami, obaja pôvodom z Kene. Pozrite si v našom článku všetky podstatné informácie o tomto atletickom sviatku.

Maratón Boston 2023

Boston maratahon 2023

Boston maratahon 2023 priniesol aj tento rok účasť najväčších maratónskych hviezd, z ktorých každá bude chcieť vyhrať toto prestížne podujatie.

Slovenských fanúšikov môže tešiť, že sa ho zúčastnila aj naša hokejová legenda Zdeno Chára. Ten maratón zabehol v čase 3:38:32 s tempom na jeden kilometer 5 minút a 10 sekúnd. Pozrite si v tabuľke nižšie základné informácie o tomto behu.

BOSTONSKÝ MARATÓN 2023
Termín 17. apríl
Miesto Boston (USA)
Ročník 127. (od r. 1897)
Povrch Asfalt
Víťaz mužského maratónu 2023 Evans Chebet (KEN)
Víťazka ženského maratónu 2022 Hellen Obiriová (KEN)
Off.web baa.org

Marathon Boston 2023 trasa

Marathon Boston 2023 – trasa začala v mestečku Hopkinton, ktoré je na západ od Bostonu. Maratónci finišovali na známej Boylston street, ktorá sa nachádza na námestí Copley v Bostone.

Ide o tradičný mestský maratón bez náročných pasáží. Podrobnú mapu celej trasy si môžete pozrieť na webe baa.org.

Boston maratón 2023 účastníci

Ako obvykle sa aj na Boston maratón 2023 očakávalo, že ho absolvujú mnohí účastníci a pritiahne pozornosť stoviek tisíc divákov.

V priemere sa ho zúčastňuje vyše 30 000 bežcov. Svetový rekord tu bol zaznamenaný v roku 1996, keď sa prihlásilo 38 708 ľudí, štartovalo ich 36 748 a maratón dokončilo 35 868 bežcov.

Každoročne si aspoň časť maratónu príde pozrieť okolo 500 000 divákov.

Bostonský maratón registrácia

Registrácia na Bostonský maratón funguje úplne inak ako to poznáme z našich končín, napríklad aj z ČSOB Marathon v Bratislave. Keďže záujem o tento beh je veľký, podmienky sú prísnejšie.

Na najstarší maratón na svete sa môžu bežci uchádzať o účasť len v tom prípade, že splnili kvalifikačné limity. Kvalifikačné okno na tohtoročný maratón štartovalo 1. septembra 2021.

Samotná registrácia potom prebiehala výhradne online od 12. do 16. septembra 2022, a vstupný poplatok bol 225 USD (208€) pre obyvateľov USA a 235 dolárov (217€) pre zvyšok sveta.

Maratón Boston prize money

Maratón Boston prináša pre tých najlepších aj štedré prize money (finančné odmeny). Celkovo sa medzi top účastníkov rozdelí 879 500 dolárov.

Odmeny sa udeľujú prvým desiatim v kategóriách mužov, žien a vozíčkarov. Prvá trojica medzi mužmi a ženami si pripíše postupne 150-tisíc (1. miesto), 75-tisíc (2. miesto), 40-tisíc (3. miesto).

TIP ❱ Všetko o maratóne v Banskej Bystrici ›

Bostonský maratón 2023 výsledky

Maratón v Bostone ovládli bežci z Kene. Evans Chebet (2:05:54 h) obhájil minuloročný triumf a medzi ženami zvíťazila jeho krajanka Hellen Obiriová (2:21:38 h)

Výsledky všetkých bežcov, ktorí dokončili Bostonský maratón 2023, vrátane nášho niekdajšieho top hokejového obrancu Zdena Cháru, nájdete na oficiálnom webe Bostonskej atletickej asociácie baa.com.

Na tejto webstránke v časti „results“ (výsledky) si viete vyhľadať meno akéhokoľvek účastníka a pozrieť sa na jeho výkon.

Boston marathon live prenos

Live prenos z Boston marathon nájdete na TV stanici Eurosport live. Ako je známe, tak Eurosport ponúka aj online internetové vysielanie na webe eurosport.com či v mobilnej aplikácii.

Takéto vysielanie je však spoplatnené sumou cca 5,40€/mesiac, no využiť môžete aj výhodnejšie ročné predplatné. Eurosport online ponúka aj archív.

Bostonský maratón 2023 Zdeno Chára

Bostonský maratón 2023 zabehol aj Zdeno Chára. Bývalý slovenský hokejista ukončil pred touto sezónou svoju profesionálnu kariéru a už sa pustil do ďalších aktivít.

Práve za Boston odohral najväčšiu časť zo svojej 24-ročnej kariéry v NHL, keď tu strávil 14 sezón a v roku 2011 ako kapitán zodvihol nad hlavu slávny Stanley Cup.

Chára je bostonským miláčikom a svojou účasťou podporí dve charitatívne organizácie. Fanúšikov vyzval, aby jeho aj ostatných bežcov prišli podporiť, a tak bude mať tento maratón pre miestnych ešte väčšiu prestíž ako zvyčajne.

Legendárny obranca zabehol maratón v čase 3 hodiny 38 minút a 32 sekúnd. Jeden kilometer zabehol v prepočte za päť minút a desať sekúnd. Nasadil teda veľmi dobré tempo. Klobúk dole!

TIP ❱ Všetko o atletickej Diamantovej lige › 

Bostonský maratón 2013

Bostonský maratón 2013 sa už navždy čiernymi písmenami zapísal do histórie športu. 15. apríla toho roku sa tu odohral bombový útok, keď blízko cieľa v košoch na odpadky vybuchli dve amatérsky zostrojené nálože.

Vinníkmi sú čečenskí bratia – Džochar a Tamerlan Carnajevovci. Na následky tejto explózie zomreli traja ľudia, vrátane osemročného chlapca a ďalších 264 osôb bolo zranených.

Tamerlan bol o niekoľko dní neskôr zabitý pri prestrelke s políciou, zatiaľ čo jeho brata Džochara chytili a odsúdili na trest smrti. Po zatknutí sa vyjadril, že sa necíti vinný a išlo podľa neho o akt pomsty za vojny v Iraku a Afganistane. Neskôr však skutok oľutoval a trest smrti mu bol v roku 2020 zrušený.

Aktuálna je podľa zainteresovaných iba otázka, či sa pri doživotnom treste za mrežami dočká atentátnik Džochar Carnajev aj trestu smrti. Rodičia zavraždeného 8-ročného chlapca však vyslovili prianie, aby sa tak nestalo, pretože to iba predĺži ich utrpenie.

VIDEO: Bostonský maratón 2013 atentát

Bostonský maratón: Atentát

Bostonský maratón: Atentát – je názov dokumentárneho filmu z roku 2016 o bombovom útoku na maratóne v Bostone v roku 2013.

Film obsahuje všetky podstatné informácie a priame reakcie ľudí zasiahnutých touto tragédiou od osudového dňa až po pôvodný rozsudok smrti nad Džocharom Carnajevom.

V dokumente môžete vidieť zábery bezpečnostných kamier, zostrihy zo vtedajších správ a rozhovory s priamymi účastníkmi a ich rodinami.

Marathon Boston info

Všetky podstatné aktuálne info o Marathon Boston je možné nájsť na oficiálnych kanáloch Bostonskej atletickej asociácie.

Zdroj: baa.org, wikipedia.com, youtube.com 

Zdieľaní

Pin It on Pinterest