Kto je Peter Sagan? Profil a ďalšie zaujímavosti (VIDEO)

Zdieľaní

Cyklistika v posledných rokoch zažila na Slovensku obrovský búm. Najväčšiu zásluhu má na tom určite pravdepodobne najslávnejší športovec Slovenska, Peter Sagan, ktorý nás teší svojimi skvelými výkonmi. Kto je Peter Sagan? Sledujte komplexný profil jedného z najlepších cyklistov histórie. 

Kto je Peter Sagan?

Meno: Peter Sagan
Narodenie: 26. január 1990, Žilina
Národnosť: Slovenská
Aktuálny Tím: Bora – Hansgrohe
Kde pôsobil: Liquigas Doimo, Liquigas Cannondale, Cannondale, Tinkoff – Saxo
Typ cyklistu: špurtér, klasické preteky, bodovacia šúťaž

Petra Sagana online – facebook, instagram, wiki…

Peter Sagan dnes – sezóna 2020

Rok 2020 bude pre Petra Sagana skutočne mimoriadne náročný, keďže vôbec prvýkrát v kariére tri veľké cyklistické podujatie. Konkrétne ide o Giro d´ Italia, Tour de France a opäť sa predstaví aj na olympijských hrách v Tokiu. Veľkou otázkou zostáva či sa Petrovi Saganovi opäť podarí obhájiť zelený dres.

Celý program Petra Sagana odštartoval 26. januára v deň svojich 30 narodenín na podujatí Vuelta a San Juan.

TIP ❱ Program Petra Sagana v roku 2020 ›

Peter Sagan v súkromí

Peter Sagan je v súkromí pohodový, veselý chlapík, ktorý má rád zábavu. Sagan sa narodil v Žiline Ľubomírovi a Helene Saganovcom. Okrem Peťa mal tento manželský pár ďalšie tri deti, synov Milana a Juraja a dcéru Danku.

Juraj Sagan

Jeho prvým veľkým vzorom v cyklistike bol starší brať Juraj Sagan, ktorý bol zo začiatku jeho ťahúňom v tomto športe. V súčasnosti Juraj Sagan taktiež jazdí za tím Bora – Hansgrohe, kde patrí medzi najbližších Petrových kolegov, ktorí mu pomáhajú pri jeho skvelých víťazstvách.

Úspechy v cyklistike má však aj on, keď sa mu v roku 2019 podarilo získať titul Majstra Slovenska.

Peter Sagan rozvod

Peter Sagan bol manželom svojej bývalej ženy Katky tri roky. Správu o rozpade ich manželstva zverejnil náš úspešný športovec tesne pred najťažšou etapou Tour de France. Saganov rozvod sa v tom období stal jednou z najviac diskutovaných správ na Slovensku.

Peter Sagan syn

Všetkým fanúšikom však odkázal, že môžu byť pokojný a s Katkou sa rozchádzajú v dobrom a naďalej chcú ostať priateľmi a vychovávať ich syna Marlona.

Dôkazom toho sú aj spoločné dovolenky Petra a Katky, kde sa spoločne starajú o svojho syna Marlona. V poslednej dobe sa dokonca začali objavovať informácie, že ich vzťah možno nie je vôbec stratený, keďže obaja majú stále k sebe blízko. Saganov syn má v súčasnosti len tri roky.

Kto je Katarína Saganová?

Katarína Saganovú, predtým Smolkovú, môže širšia verejnosť poznať najmä zo súťaže Miss Slovensko, kde sa v roku 2007 stala jej finalistkou. Katka pochádza z Dolného Kubína, kde jej rodina vlastní prosperujúci penzión a stavebnú firmu. V súčasnosti pôsobí ako úspešná manažérka.

Peter Sagan a jeho kniha

Bola by mimoriadna škoda, keby tak úspešný športovec, akým je Peter Sagan, nevydal svoju vlastnú autobiografiu. Túto skutočnosť si uvedomoval aj samotný Peter, a preto v roku 2018 vydáva svoju vlastnú knihu s názvom „My World“, na ktorej spolupracoval s novinárom Johnom Deeringom.

Knižka sa ihneď stala populárnou nie len na Slovensku, ale po celom svete.

Najväčšie úspechy Petra Sagana

 • Trojnásobný majster sveta v cestných pretekoch mužov (2015,2016,2017)
 • Osem násobný držiteľ zeleného dresu na TdF (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018 a 2019)
 • Spolu 45krát stál na pódiu pretekov Tour de France / zlato (12), striebro (23), bronz (11)
 • Majster Európy v cestných pretekoch mužov (2016)
 • Víťaz klasiky Paríž – Roubaix ( 2018)
 • Víťaz pretekov Okolo Flámska (2016)
 • Víťaz tour okolo Poľska ( 2011)
 • Víťaz okolo Kalifornie (2015)
 • Víťaz Grent- Wevelgen ( 2013, 2016, 2018)
 • Víťaz Brabantského šípu ( 2013)
 • E3 Harelbeke (2014)
 • Grand Prix Cycliste de Montreal ( 2013)
 • Grand Prix Cycliste de Quebec ( 2016 , 2017)

Peter Sagan začiatky kariéry

Peter Sagan už od malička prejavoval veľký záujem o šport. S počiatku začínal svoju kariéru, ako futbalista v domácom MŠK Žilina. Futbal mu však neočaroval a tak už po týždni presedlal na bicykel, ktorý si ihneď zamiloval.

Na svoje prvé víťazstvo v cyklistike nemusel čakať veľmi dlho, keďže ho získal už v siedmich rokoch, keď spolu so svojim bratom Jurajom Saganom vyhrali mestské preteky vo svojich kategóriách.

Rodina Petra Sagana tak ihneď pochopila, že cyklistika je ten smer, ktorým sa bude Peter uberať.

Prvého trénera sa však Peter Sagan dočkal až v 9 rokoch, kedy začal závodiť za Cyklistický spolok v Žiline pod vedením Petra Zánického a Milana Novosada.

Peter Sagan však nebol od začiatku zameraný čisto len na cestnú cyklistiku a vhodne ju kombinoval s horskou či cyklokrosom. Treba poznamenať, že v každom jednom štýle mu to šlo veľmi dobre.

Prvý, skutočne veľký úspech prišiel v Petrových 16 rokoch, keď sa mu podarilo vyhrať etapové preteky Regiónem Orlicka, kde porazil o niekoľko rokov starších pretekárov.

Peter Sagan – Juniorský majster Slovenska

O rok neskôr po jeho prvých väčších úspechoch medzi juniormi sa Peter Sagan stal jednoznačným víťazom Majstrovstiev Slovenska juniorov, keď svojho konkurenta predbehol o viac ako sedem minút.

Darilo sa mu aj na medzinárodnej pôde, kedy sa na Majstrovstách Európy v cestnej cyklistike umiestnil na 8. priečke a na Majstrovstvách sveta skončil štvrtý. V tomto období sa mu však ešte viac ako na ceste darilo na horskom bicykli, kde sa mu podarilo ukoristiť bronzovú medailu na európskych majstrovstvách.

Začiatky kariéry Petra Sagana
Peter Sagan pravidelne víťazil v juniorských súťažiach

Podpis zmluvy s tímom Liquigas

Pravidelné dobré výsledky Petra Sagana začali čoraz viac lákať pozornosť aj medzi profesionálnymi cyklistickými tímami Pro Tour. Ako prvý po Petrovi Saganovi siahol tím UCI Pro Team Liquigas, ktorý s ním koncom roka 2008 podpísal amatérsku zmluvu.

Ich kapacita pretekárov do 23 rokov však bola naplnená, a preto sa rozhodlo že Peter Sagan bude v roku 2009 ešte pretekať za tím Dukla Banská Bystrica.

Rok 2008 bol zaujímavým aj v tom, že vôbec prvýkrát vo svojej kariére získal titul Cyklista roka, keď vyhral nad Petrom Velitsom.

Začiatky seniorskej kariéry Petra Sagana

Peter Sagan tak v roku 2009 začal svoj vôbec prvý rok v seniorskej kariére a treba povedať, že ho rozhodne môžeme považovať za mimoriadne úspešný.

Tým, že Peťo zatiaľ nebol rozhodnutý, ktorému typu cyklistiky sa chce venovať primárne, jazdil v tomto roku obe disciplíny – horskú aj cestnú.  Toto rozhodnutie toleroval aj Liquigas, ktorý prehlásil, že sa uvidí počas sezóny.

Petrova premiéra v seniorskej kategórii vyšla skutočne výborne, keďže na pretekoch v Čiernej hore skončil celkovo na druhom mieste. Úspechy pokračovali na etapových pretekoch v Taliansku, kde sa umiestnil na stupni víťazov dokopy trikrát.

Peter Sagan podpísal profi zmluvu s Liquigasom
Peter Sagan sa dohodol na podmienkach profesionálnej zmluvy s Liquigasom

Prvé víťazstvo v seniorskej kategórii si pripísal na pretekoch Grand Prix Kooperativa v Dubnici nad Váhom.Tieto skvelé výsledky nenechali chladným ani tím Liquigas, ktorý sa s ním koncom roka 2009 rozhodol podpísať profesionálnu zmluvu na dva roka.

S týmto krokom súviselo aj Petrovo konečné rozhodnutie, že sa stane špecialistom na cestnú cyklistiku.

Veľká cyklistika je tá, ktorá sa robí na ceste

Profesionálna kariéra Petra Sagana

Za oficiálny štart profesionálnej kariéry Petra Sagana tak môžeme považovať rok 2010, kde sa vôbec prvýkrát predstavil na podujatí UCI ProTour tej najvyššej kategórii.

Boli to preteky Tour Down Under v Austrálii a Peter sa na nich predviedol v dobrom svetle, keď skoro v každej etape bojoval o popredné priečky.

Tour de California 2010

Do svetovej cyklistiky Peter výrazne prehovoril na Tour de California, kde chcel celý Liquigas zanechať veľmi dobrý dojem. To, sa zrejme podarilo, keďže Sagan v týchto pretekoch vyhral dve etapy, raz skončil druhý a raz štvrtý.

Taktiež vyhral v kategórii jazdcov do 24 rokov a v bodovacej súťaži.

Peter Sagan a Tour De France

V sezóne 2012 sa Peter Sagan konečne dočkal premiéry na legendárnej Tour de France. Kto by to bol vtedy tušil, že si tieto najstaršie preteky na svete doslova opantá na pár ďalších rokov.

Sagan hneď pri svojej premiére vyhral tri etapy a získal svoje prvý zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže šprintérov. V podobných výsledkoch pokračoval aj v roku 2013 a 2014 kedy taktiež vyhral zelený dres na Tour de France.

TIP ❱ Prehľad pódiových umiestnení Petra Sagana na Tour de France ›

Tour De France 2017

Jedným z hlavných cieľov Petra Sagana na Tour De France v roku 2017 bolo vyrovnať rekord legendárneho Erika Zabela, ktorému sa podarilo vyhrať zelený dres šesťkrát po sebe.

Začiatočné etapy začali nasvedčovať tomu, že Saganovi sa skutočne tento rekord podarí vyrovnať. Bohužiaľ vo 4. etape sa omylom zrazil so svojim rivalom Markom Cavendishom a neprávom bol z celých pretekov diskvalifikovaný.

Toto rozhodnutie organizátorov a rozhodcov bolo odsúdené celou komunitou a následne boli požadované úpravy pravidiel.

TIP ❱ Kde sledovať Tour de France naživo ›

Tour De France 2018

O rok neskôr od nešťastnej diskvalifikácie sa Peter Sagan opäť vrátil na „starú dámu“. Na Tour de France nazbieral 477 bodov a získal tak svoj šiesty zelený dres.

Tour De France 2019

Historický rekord v počte zelených dresov z Tour prekonal v roku 2019, kedy sa mu podarilo získať už svoj siedmy dres.

TIP ❱ Peter Sagan prepísal históriu ›

Peter Sagan trojnásobný majster sveta

Okrem toho, že si Peter Sagan doslova podmanil bodovaciu súťaž na prestížnej Tour de France, počas jeho kariéry sa mu taktiež podarilo trikrát za sebou vyhrať Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike.

Stalo sa tak v rokoch 2015,2016 a 2017 a je vôbec prvým cyklistom v histórii, ktorému sa niečo takéto podarilo. Pre Petra vždy išlo o mimoriadne náročné preteky, keďže nemá za sebou taký tím, ako niektoré cyklistické veľmoci. Bohužiaľ v nasledujúcich rokoch sa mu tento titul nepodarilo obhájiť, keďže organizátori zvolili kopcovitejšie etapy. Dôkazom toho je aj jeho odstúpenie na majstrovstvách v roku 2018.

V roku 2019 však Peter Sagan skončil na Majstrovstvách sveta v cyklisticke na skvelom 5. mieste. 

Kde všade Peter Sagan pôsobil?

Peter Sagan počas svojej profesionálnej kariéry stihol už vystriedať niekoľko tímov, kde s ním vždy prestupuje aj jeho brat Juraj Sagan a masér Maroš Hlad. Pozrite sa nižšie na prehľad v akých tímoch Peter Sagan doteraz pôsobil.

 • Liquigas Doimo (2009)
 • Liquigas Cannondale (2010 – 2012)
 • Cannondale (2013 – 2014)
 • Tinkoff – Saxo (2015 – 2016)
 • Bora – Hansgrohe ( 2017 – ?)

Saganov prestup do Tinkoff – Saxo

V roku 2014 bol Peter Sagan už super – star, ktorú pozná celá cyklistická komunita. Prirodzene sa preto o neho začali zaujímať aj zvučnejšie tímy, akým bol Liquigas, ktorý ukončil svoje pôsobenie.

Sagan tak po vyčerpávajúcich rokovaniach nakoniec prestúpil do tímu Tinkoff – Saxo. V tomto tíme vydržal do roku 2016, po tom čo podobne ako Liquigas ukončil svoje pôsobenie.

Peter Sagan a Bora – Hansgrohe

Druhý prestup v kariére ho tak čakal v roku 2017, keď podpísal trojročnú zmluvu s tímom Bora – Hansgrohe. Podpisom tejto zmluvy sa Peter Sagan taktiež stal najlepšie zarábajúcim cyklistom na svete s platom okolo šiestich miliónov ročne.

Spojenie Bora a Sagan sa nasledujúce roky stalo úspešným pre obe strany.

Peter Sagan bicykel

Hviezda akou Peter Sagan bezpochyby je si potrpí len na tie veci, ktoré môžu pomôcť v jeho športových výkonoch. Platí to aj o samotnom bicykli, ktorý je jednou z o základných častí Saganovho úspechu.

Množstvo odborníkov tvrdí, že bicykel Petra Sagana je jedným z tých vôbec najrýchlejších na svete, ak nie najrýchlejší. Zaujať môže aj cena tohto bicykla, ktorá sa pohybuje okolo 8500 eur.

Peter Sagan ako herec a showman

Okrem toho, že Peter Sagan je mimoriadne skvelým cyklistom a športovcom je aj veľkým obľúbencom fanúšikov najmä kvôli jeho povahe. Sagan je totiž známy svojou obľubou v rôznych kanadských žartíkoch na spolujazdcov či jazdou na zadnom kolese. Povaha Petra Sagana však pravdepodobne nevyhovuje niektorým novinárom, ktorí to s ním pri rozhovoroch majú náročné.

Vtipných videí s Petrom Saganom nájdete na internete určite veľké množstvo. My vám prinášame výber toho najlepšieho, čo tento showman dokázal počas svojej kariéry vyviesť.

TIP ❱ Peter Sagan ako herec v reklame ›

Peter Sagan a jeho Interview s novinármi

Sagan a jeho jazda na zadnom kolese

<

Zdroje: petersagan.com, wikipedia.sk, procyclingstats.com

Zdieľaní

Pin It on Pinterest