Peter Sagan na Tour de France prepísal históriu. Pozrite si jeho top momenty v 2019 (Video)

Peter Sagan na Tour de France 2019, získal svoj siedmy zelený dres z ôsmych štartoch a v tomto nemá konkurenciu. Žilinský rodák prekonal historický rekord nemeckého cyklistu Erika Zapelu.

Peter Sagan na Tour de France 2019 vyhral svoj 7. zelený dres!

Peter Sagan vo svojej kariére získal už niekoľko významných míľnikov. K trom titulom majstra sveta v cestnej cyklistike, ktoré získal v troch rokoch po sebe, teraz vyhral svoj siedmy zelený dres od svojho debutu na TdF v roku 2012.

Tour de France 2019 – program, etapy, výsledky, video zostrihy

Mnohí ľudia si mysleli, že Peter nie je po slabšej cyklistickej jari v najlepšej forme a má už aj pár rokov navyše. Áno, možno nepatril na tohtoročnej tour k tým najrýchlejším, ale patril určite k tým najkompletnejším cyklistom, čo mu zaručilo v predstihu zelený dres, ktorý nosil takmer od začiatku tour.

Počet výhier bodovacej súťaže na Tour de France (zelený dres)

7 – Peter Sagan (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019)
6 – Erik Zabel (1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001

Peter Sagan na najslávnejších cyklistických pretekov štartoval osemkrát (vrátane ročníka, v ktorom ho diskvalifikovali). Sedemkrát sa stal víťazom bodovacej súťaže a získal zelený dres.

Na tohtoročnej Tour sa Sagan do žltého dresu neobliekol ani raz, najbližšie bol k nemu slovenský cyklista v úvodnej etape, v ktorej finišoval veľmi tesne druhý.

TdF 2019 v číslach Petra Sagana

• 1 v tomto ročníku sa mu podarilo vyhrať raz, keď ovládol záver 5. etapy
  • 3 stál na stupni víťazov
  • 7 získal siedmy zelený dres a prekonal historický rekord
  • počas 21 dní si obliekol zelený dres 18-krát.

1. miesto – viťazstvo Sagana na TdF 2019 v 5.etape

V tomto ročníku TdF sa slovenský cyklista postavil na najvyšší stupienok pre víťazov len jeden krát.

Peter sa dočkal víťazstva v 5. etape, keď za sebou zanechal vychádzajúcu hviezdu cyklistiky Wouta Van Aerta a Petrovu “nočnú moru v tejto sezóne“ Mattea Trentina. Bolo to jeho 12 pódiové víťazstvo na TdF.

2. miesto – smola Sagana v prvej etape Tour de France 2019

Peter Sagan na Tour de France mal smolu hneď v úvode Tour – 1. etape. Od víťazstva ho delilo len pár centimetrov a porazil ho iba Mike Teunissen.

3. miesto – prekvapenie Sagana v najdlhšej etape na Tdf 2019

Najdlhšia etapa celej Tour bola rovinatá a druhá časť vyhovovala Petrovi Saganovi. Slovenský cyklista skončil na treťom mieste a skompletizoval pódiové umiestenia.

Autogram a jazda na zadnom počas Tour 2019

Už sme si zvykli na to, že Peter Sagan so svojou veselou povahou pobaví svojich fanúšikov. Čo ale urobil počas 5. etapy pretekov, dôkaze urobiť iba fenomenálny Peter.

Viete čo je to Wheelie?

Peter Sagan to s obľubou robí a je to, keď cyklista jazdí na zadnom kolese. Peter takto dokončuje aj etapy.

Na konci dlhého stúpania na legendárny Col du Tourmalet predviedol jazdu na zadnom kolese a všetkým ukázal, že napriek náročnému profilu nezabúda na svojich priaznivcov.

Čo povedali svetové média na zisk siedmeho zeleného dresu

iDnes.cz (ČR): „Siedmykrát v histórii opanoval súťaž o zelený dres slovenský šoumen Peter Sagan. Osamostatnil sa tak na čele historických tabuliek celej Tour.“

cyclingweekly.com: „Sagan je najkonzistnejší víťaz bodovacej súťaže na Tour, prešpurtoval okolo Erika Zabela, ktorý získal šesť zelených dresov. Pre superstar Bora-Hansgrohe to bol celkom tichý ročník, vyhral len jednu etapu, no jeho deväť pódiových umiestnení potvrdzuje jeho pozoruhodnú vyrovnanosť výkonov naprieč všetkými terénmi.“

Eurosport: „Peter Sagan do histórie – získal rekordný siedmy dres na Tour.“

BBC (V. Brit.): „Rekordný siedmy zelený dres pre slovenského jazdca. V škole sme mnohí zvykli nosievať zelený úbor, ale spôsob, akým sa trojnásobný majster sveta Peter Sagan trvalo zaodel do zeleného, je na úplne inej úrovni.“