Tour de France – zaujímavosti, fakty, rekordy a informácie (VIDEO)

Tour de France sú najslávnejšími cyklistickými pretekami na svete, ktoré každý rok sledujú milióny divákov. Pozrite sa na všetky zaujímavosti, rekordy a ďalšie informácie o TdF. Peter Sagan Tour de France 2023 poctí svojim cyklistickým umením naposledy. 

Čo by ste mali vedieť o TdF?

Pozrite si všetko dôležité, čo by ste mali vedieť všeobecne o týchto pretekoch a konkrétne o Tour de France 2023.

Tour de France prehľad

Tour de France zaujimavosti

Tour de France zaujimavosti o aktuálnom ročníku najznámejších cyklo pretekov na svete, ktoré sa každý rok konajú začiatkom leta, v mesiaci júl.

Tour de France 2023 Sagan ide ako záverečnú Tour vo svojej kariére, keďže po tomto ročníku cyklistickej sezóny končí svoju púť na cestnom bicykli a presúva sa na horský.

FRA TOUR DE FRANCE 2023
Termín 1. – 23. júl
Miesto Francúzsko, Španielsko
Etapy 21 etáp
Vzdialenosť 3404 km
Slováci Peter Sagan
Typ Grand Tour
TV prenosy RTVS, Eurosport, ČT Šport
Posledný víťaz Jonas Vingegaard
Novinky Sociálne siete ›

vlajka FR Čo je Tour de France?

Tour de France je jednou z TOP športových udalostí. Každý rok počas troch letných týždňov obráti Francúzsko hore nohami.

Tisíce ľudí lemujú cesty, aby mohli byť zažiť jedinečnú atmosféru najťažších a najprestížnejších cyklistických pretekov na svete. A ďalšie desiatky miliónov to sledujú pri TV obrazovkách.

Preteky sú organizované každoročne už od roku 1903, výnimkou bola prvá a druhá svetová vojna. Tour de France je spolu s Giro d'Italia a Vuelta España súčasťou takzvaných Grand Tour – v každej z nich cyklisti absolvujú 21 denných etáp v priebehu 23 dní.

Koľko etáp ma Tour de France?

Cyklisti absolvujú počas celej Tour 21 denných etáp v priebehu 23 dní (majú len dva dni voľna) . V roku 2013 sa počet etáp Tour de France stabilizoval na čísle 21. Predtým mávala aj 20 etáp a v minulom storočí ešte výrazne rôznorodejšie počty etáp.

TIP ❱ Kde sledovať TdF live zadarmo ›  

Koľko kilometrov denne prejdú cyklisti na TdF 2023?

198 cyklistov prejde 3404 kilometrov, ktoré absolvujú v 21 etapách. Denne cyklisti prejdú v priemere cca 162 kilometrov. Samozrejme je to priemer, keďže etapy ako sú časovky, sú výrazne kratšie.

Aké sú profily etáp na Tour de France 2023?

Z celkovo 21 etáp je jedna časovka, šesť rovinatých, šesť kopcovitých a osem horských. Pelotón tento rok odštartuje Tour v Španielsku prvými dvoma etapami, a potom sa presunie do Francúzska.

Tour de France 2023 Sagan

Tour de France 2023 Sagan ako legendárny zástupca slovenskej cyklistiky tieto preteky ide poslednýkrát vo svojej kariére, ktorú tento rok na ceste uzatvára.

Už nepatrí k favoritom na zelený dres či etapové víťazstvá, ale fanúšikovia tajne dúfajú, žeby sa ešte mohol aspoň raz objaviť na pódiu.

Koľko tímov sa zúčastní TdF 2023?

Tento rok sa Tour zúčastní 22 tímov z celého sveta, z ktorých každý má 9 jazdcov.

Počet cyklistov na Tour de France

22 tímov po 9 pretekárov dá dohromady počet 198 cyklistov na Tour de France.

Priemerná rýchlosť na Tour de France

Cyklisti jazdia priemernou rýchlosťou okolo 40 km za hodinu počas celých pretekov TdF, ale v niektorých etapách je to oveľa rýchlejšie.

Koľko kalórií spália cyklisti na Tour de France?

Cyklisti počas celej Tour spália až 118.000 kalórií.

Cyklistika Tour de France naživo na TV Tipsport

Slovensko Peter Sagan Tour de France 2023

Prečo nie je Peter Sagan favoritom na celkové víťazstvo?

Peter Sagan je rýchlostný typ, nedokáže sa udržať medzi najlepšími v dlhých a náročných kopcoch. Tam vznikajú najväčšie časové rozdiely. Stráca aj v časovke, je šprintér, v časovke víťazia tempári.

VIDEO: Top momenty Petra Sagana

Prečo majú cyklisti v cieli často rovnaký čas?

Celkový čas sa v etapách meria na celé sekundy a platí pravidlo, že jazdci, ktorí prídu do cieľa ako súčasť jednej skupiny, dostanú čas pretekára, ktorý ako prvý prešiel cieľom.

Cyklistika je individuálna, prečo jazdia pretekári v tímoch?

Na Tour štartuje 22 tímov po deväť pretekárov. Každý tím má svojho lídra, jazdca s najväčšou šancou na úspech v celkovom hodnotení alebo v čiastkových súťažiach.

Tímoví kolegovia majú za úlohu pomáhať lídrovi, nosiť mu vodu, dať mu koleso v prípade defektu či pomôcť mu zmazať stratu na súperov, keď zaostane.

TIP ❱ Sledujte Tour naživo kdekoľvek! ›  

Prečo nie je víťazom Tour pretekár s najviac víťazstvami?

Najviac víťazstiev majú šprintéri. Dominujú v rovinatých etapách. V nich však prídu všetci v jednej veľkej skupine. Najväčšie časové rozdiely medzi cyklistami vznikajú v horských etapách a časovkách.

Tu však šprintéri výrazne zaostávajú a celkové hodnotenie je súčtom časov zo všetkých etáp.

Prečo malé skupiny takmer vždy dostihnú pred cieľom?

Jazda vo veľkej skupine je ľahšia. Pretekári v zákryte šetria energiu. Takto sa môžu vpredu pri udávaní tempa postupne striedať viacerí a udržiavať priemernú rýchlosť oveľa vyššiu ako malá skupina, kde sa strieda iba obmedzený počet jazdcov.

Sila pelotónu sa stráca v kopcoch, kde klesá rýchlosť aj odpor vzduchu.

Prečo v časovkách používajú iné bicykle?

Časovka je etapa, kde musí jazdec sám, bez inej pomoci, zvládnuť trasu v čo najkratšom čase. Špeciálne stroje majú znížiť čelnú plochu, a tak aj celkový odpor vzduchu.

Na udržanie štyridsaťkilometrovej rýchlosti vynaloží cyklista okolo dvadsaťpäť percent energie, zvyšok minie na prekonanie odporu vzduchu.

Tieto bicykle sa však horšie ovládajú a preto je časovkárska hrazda zakázaná pri bežných etapách. Inak by to mohlo spôsobiť viac pádov.

Hostesky na Tour de France?

Od roku 2018 cyklistická Tour de France prestala využívať hostesky pri ceremoniáloch.

Podobne ako cyklistické podujatie Tour Down Under alebo Okolo Flámska, či motoristickú sériu Formula 1, ktoré už sú tiež bez asistencie hostesiek.

Organizátori reagovali na kritiku sexistického správania a prezentovania dievčat. Napríklad Peter Sagan chytil zadok hostesky na Okolo Flámska 2013 bolo kritikmi označené ako sexistické.

Peter Sagan a hosteska
Peter Sagan chytil zadok hostesky na pretekoch Okolo Flámska 2013 (Zdroj: Facebook)

Sociálne siete Tour de France – sledujte Live

Priebežné výsledky a najnovšie aktuality z Tour de France vrátane zaujímavých videí sledujte online. Všetko to prinášajú sociálne siete tohto prestížneho cyklo podujatia, ktoré nájdete nižšie.

Koľko zarobia cyklisti na Tour de France 2023?

Celkový víťaz Tour de France 2023 (držiteľ žltého dresu) si odnesie prize money vo výške 500 000 eur. Druhý v celkovom poradí 250-tisíc € a tretí 125-tisíc €.

Etapový víťaz si za každé jedno víťazstvo zarobí 8000 eur. Jazdci na druhom a treťom mieste 4000 resp. 2000€.

Držiteľ zeleného dresu pre víťaza bodovacej súťaže získa 25 000 eur. Rovnakú sumu si pripíše najlepší mladý pretekár do 25 rokov, čiže držiteľ bieleho dresu a taktiež najlepší vrchár (bodkovaný dres).

Každý deň si môže 2000€ k dobru pripísať aj tzv. najbojovnejší jazdec v jednotlivých etapách. Celkovo najbojovnejší jazdec TdF sa na konci bude radovať z odmeny 20 000 eur.

Prize money neobídu ani tímy ako celok. Najlepší tím Tour de France získa odmenu vo výške 50 000 eur. Tím na druhom mieste 30 000€ a na treťom 20 000€.

Dresy na Tour de France

Pozrite si prehľad všetkých významných dresov, ktoré sa dajú získať na TdF.

Žltý dres – vedúci pretekár

Žltý dres získava priebežný líder celkovej klasifikácie. Vyhodnocuje sa po každej etape na základe súčtu časov zo všetkých odjazdených etáp. Najrýchlejší pretekár ho potom nosí na ďalší deň.

Merckx strávil v žltom jasne najviac dní – 96. Druhý Hinault o 21 menej. Najlepší zo stále aktívnych jazdcov Chris Froome má na konte 44 dní v žltom drese.

VIDEO: Zaujímavosti o žltom drese na TdF

Prečo je dres lídra žltý?

V roku 1919 sa organizátori rozhodli odlíšiť vedúceho pretekára od ostatných udelením špeciálneho dresu. Vybrali žltú farbu, pretože papier, na ktorom vychádzal sponzor Tour, denník L’Auto, bol rovnakej farby.

Víťazi Tour de France od roku 2010

 • 2022 Jonas Vingegaard
 • 2021 Tadej Pogačar
 • 2020 Tadej Pogačar
 • 2019 Egan Bernal
 • 2018 Geraint Thomas
 • 2017 Chris Froome
 • 2016 Chris Froome
 • 2015 Chris Froome
 • 2014 Vincenzo Nibali
 • 2013 Chris Froome
 • 2012 Bradley Wiggins
 • 2011 Cadel Evans
 • 2010 Andy Schleck

Komu patrí zelený dres Tour de France?

Na Tour de France nosí zelený dres líder bodovacej súťaže. Súperia tu šprintéri, ktorí zbierajú body na šprintérskych prémiách a na cieľovej páske. Víťazom je pretekár s najvyšším počtom bodov.

Slovenský cyklista Peter Sagan získal naposledy na Tour de France 2019 svoj siedmy zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže a stanovil tak nový historický rekord.

Sagan získal na TdF 2019 spolu počas 21. etáp skvelých 316 bodov. Odvtedy však na ďalší takýto úspech čaká a už nepatrí k užšiemu okruhu favoritov, keďže do popredia sa predrali mladší ja

Víťazi v bodovacej súťaži /zelený dres/ na Tour de France od roku 2010

 • 2022 Wout Van Aert
 • 2021 Mark Cavendish
 • 2020 Sam Bennett
 • 2019 Peter Sagan
 • 2018 Peter Sagan
 • 2017 Michael Matthews
 • 2016 Peter Sagan
 • 2015 Peter Sagan
 • 2014 Peter Sagan
 • 2013 Peter Sagan
 • 2012 Peter Sagan
 • 2011 Mark Cavendish
 • 2010 Alessandro Petacchi

Ako je bodovaný líder bodovacej súťaže

Na body môžu jazdci siahnuť dvoma spôsobmi – na šprintérskych prémiách a v cieľoch jednotlivých etáp, vrátane časoviek.

V každej etape (okrem časoviek) sa nachádza jedna šprintérska prémia. Boduje na nej vždy prvých pätnásť pretekárov. Najrýchlejší si pripíše dvadsať bodov, druhý sedemnásť, tretí pätnásť.

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.
20 17 15 13 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

V cieli cyklisti do klasifikácie o zelený dres získavajú body podľa náročnosti etapy, v závislosti od toho, aký má charakter. Koeficient etapy určujú organizátori.

Najviac bodov môžu pretekári vybojovať v rovinatých etapách, v ktorých víťaz berie až päťdesiat bodov. Najmenej ich je v hre v horských etapách a časovkách.

Charakter 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.
Rovinatá 50 30 20 18 16 14 12 10 8 7 6 5 4 3 2
Zvlnená / kopcovitá 30 25 22 19 17 15 13 11 9 7 6 5 4 3 2
Horská 20 17 15 13 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Časovka 20 17 15 13 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára

Dres s červenými bodkami patrí najlepšiemu jazdcovi v kopcoch. Hoci o celkové prvenstvo na Tour de France bojujú práve vrchárski špecialisti, v posledných rokoch sa len zriedkakedy stalo, že by víťaz žltého dresu získal aj bodkovaný.

Naposledy sa jeho držiteľom však stal aj víťaz celkového poradia Jonas Vingegaard.

Biely dres pre najlepšieho mladého pretekára

Biely dres získava najlepší pretekár do 25 rokov v celkovom poradí. Na tdf 2022 to bol Tadej Pogačar.

Udeľuje sa od roku 1975. Predtým v rokoch 1968 až 1975 vzišiel víťaz z kombinovanej klasifikácie, ktorá pozostávala z kombinácie celkového poradia, bodovacej súťaže a vrchárskej súťaže.

Tour de France 2023 začne v Španielsku

Rovnako ako minulý rok, tak aj v r. 2023 sa Tour nezačne na území Francúzska. V r. 2022 to bolo v Dánsku a tento rok sa pôjdu prvé dve etapy v Španielsku.

Najdlhšie etapy na Tour de France

Tour de France je okrem iného známe aj mimoriadnou dĺžkou svojich etáp. Za posledných desať ročníkov TdF môžeme označiť konkrétne dve etapy, ako tie najdlhšie.

Obe merali zhodne 237,5 km a odjazdili sa v roku 2014 a 2016. Tieto dve etapy sa síce zhodovali v dĺžke, no ich profil bol značne rozdielny.

Zatiaľ čo v roku 2014 išlo o horskú etapu z Carcassonne do Bagneres de Luchon a zvíťazil v nej Michael Rogers, v roku 2016 to bola rovinatá etapa triumfoval v nej Marcel Kittel.

V minulosti, keď bola Tour de France celkovo náročnejšia a jazdilo sa iným štýlom neboli podobne dlhé etapy vôbec žiadnou výnimkou.

Vôbec najdlhšou etapou v histórii celých pretekov bola 5. etapa Tour de France 1919, ktorá merala neuveriteľných 482 kilometrov. Niečo také si už dnes cyklisti len ťažko vedia predstaviť.

V roku 2023 je najdlhšou druhá etapa s kopcovitým profilom na trase Vitoria-Gasteiz San Sebastián v Španielsku.

TIP ❱ Program UCI World Tour 2023 ›

Tour de France rekordy

Nižšie sú uvedené niektoré významné údaje a štatistiky z celej histórie Tour de France rekordy.

Najviac víťazstiev na Tour de France

 • 5 – Jacques Anquetil (1957, 1961, 1962, 1963, 1964)
 • 5 – Eddy Merckx (1969, 1970, 1971, 1972, 1974)
 • 5 – Bernard Hinault (1978, 1979, 1981, 1982, 1985)
 • 5 – Miguel Indurain (1991, 1992, 1993, 1994, 1995)
 • 4 – Chris Froome (2013, 2015, 2016, 2017)

Najviac etapových víťazstiev

 • 34 Eddy Merckx (Belgicko)
 • 34 Mark Cavendish (Spojené Kráľovstvo)
 • 28 Bernard Hinault (Francúzsko)
 • 25 André Leducq (Francúzsko)
 • 22 André Darrigade (Francúzsko)
 • 22 Lance Armstrong (USA)

Najviac etapových víťazstiev v rade

 • 5 François Faber (Luxembursko) 1909

Najviac etapových víťazstiev v jednom ročníku

 • 8 Eddy Merckx (Belgicko) 1970 a 1974
 • 8 Charles Pélissier (Francúzsko) 1930
 • 8 Freddy Maertens (Belgicko) 1976

Najviac štartov

 • 18 Sylvain Chavanel (Francúzsko) 2001-2018, dokončil 16

Najdlhšia Tour de France

 • 5745 km (ročník 1926), 17 etáp

Najvyšší počet štartujúcich pretekárov

 • 210 (ročník 1986)

Najnižší počet štartujúcich pretekárov

 • 60 (ročníky 1903, 1905, 1934)

Najčastejší cieľ etapy

 • 108 Paríž
 • 79 Bordeaux
 • 60 Pau

Najdlhšia etapa na Tour de France

 • 482 km (Les Sables-d'Olonne – Bayonne, 1919 a 1924)

Najkratšia etapa (s hromadným štartom)

 • 46 km (Le Monetier-les-Bains – Sestriere, 1996, skrátená kvôli sneženiu)

Najrýchlejšia Tour de France

 • 41,654 km / h Lance Armstrong (USA) 2005

Najpomalšia Tour de France

 • 24,056 km / h Firmin Lambot (Belgicko) 1919

Najrýchlejšia etapa vôbec

 • 57,841 km / h Orica-GreenEdge 2013, tímová časovka

Najvyššie miesta Tour de France

 • 2802 m Cime de la Bonette (Alpy)
 • 2764 m Col de l'Iseran (Alpy)
 • 2744 m Col Agnel (Alpy)
 • 2645 m Col du Galibier (Alpy)

Zdroj: wikipedia, cycling-info.sk, youtube.com

Zdieľaní

Pin It on Pinterest