Okolo Maďarska 2024 výsledky, etapy, trasa, Peter Sagan, výsledky, live prenos

Cyklistické preteky Okolo Maďarska 2024 sú etapovým podujatím, ktoré spadá do kategórie ProSeries. Zúčastnili sa tu aj elitné tímy, no a tiež slovenský tím Pierre Baguette Cycling s Petrom Saganom. Prečítajte si program, aké čakali cyklistov etapy a sledujte kompletné výsledky.

Okolo Maďarska 2024

Etapové preteky Okolo Maďarska 2024 sa konali od 8. do 12. mája a na programe bolo 5 etáp. Pretekov sa zúčastnil aj Peter Sagan, ktorý štartoval za tím Pierre Baguette Cycling.

Celkovo jazdci prešli 854 kilometrov a skoro 8000 výškových metrov.

Okolo Maďarska cyklistika

Okolo Maďarska dnes

Podujatie Okolo Maďarska dnes píše svoju 45. ročnú históriu, keď sa tu prvé cyklistické preteky konali v roku 1925. Víťazstvo tu ukoristil belgický jazdec Thibau Nys a my sme radi, že sa tu objavil aj slovenský tím.

Peter Sagan Okolo Maďarska 2024

Pretekov Okolo Maďarska 2024 sa zúčastnil prvýkrát aj trojnásobný majster sveta v cyklistike Peter Sagan.

Rodák zo Žiliny v pretekoch jazdil za tím Pierre Baguette Cycling, ktorému šéfuje jeho brat Juraj a celkovo skončil na 90. pozícii.

Peter Sagan program je v tejto sezóne zameraný hlavne na preteky v horskej cyklistike, ale pre cyklo fanúšikov bolo skvelé opäť ho vidieť na ceste.

Okolo Maďarska 2024 Slováci

Pretekov Okolo Maďarska 2024, sa zúčastnil slovenský tím Pierre Baguette Cycling. Ten získal licenciu UCI v roku 2023 a patrí medzi kontinentálne tímy.

Na podujatí sa predstavili Peter Sagan, Tomáš Kalojíros, Daniel Vysočan, Andrej Liška, Jakub Řiman a Martin Voltr. Najlepším z našich bol Andrej Liška, ktorý skončil na 74. mieste v celkovom poradí – 24 minút a 10 sekúnd za víťazným Nysom.

Okolo Maďarska 2024 program

Program pretekov Okolo Maďarska 2024 sa začne prvou etapou, 8. mája v meste Karcag, a posledná piata etapa má naplánovaný cieľ 12. mája v meste Pécs.

Podujatia sa zúčastní 18 tímov a o celkové víťazstvo zabojuje približne 120 cyklistov.

Okolo Maďarska 2024 etapy a mapa

Päť etáp čaká na cyklistov na území Maďarska a prejdú v nich od štartu do cieľa 854km.

Okolo Maďarska 2024 mapa trasy
Okolo Maďarska 2024 trasa (zdroj: tdh.hu)

1. etapa: Karcag – Hajdúszoboszló

Preteky odštartovali z Karcagu a pelotón pred príchodom do mesta Hajdúszoboszo, absolvoval pred cieľom tri necelé 20 kilometrové okruhy.

Na trati sa nachádzali tri merané úseky a takmer žiadne prevýšenia, čo vyhovovalo hlavne šprintérom. Víťazom sa stal Austrálčan Welford, zo Slovákov skončil najlepšie Andrej Líška na 13. mieste, Peter Sagan o víťazstvo nakoniec nebojoval a finišoval na 23. priečke.

• Dátum: 8.5. 2024 (streda)
  • Dĺžka etapy: 170 km
  • Víťaz: Sam Welsford (AUS/Bora)

2. etapa: Tokaj – Kazincbarcika

Druhá etapa štartovala v srdci vinárskej oblasti a po štarte zamieril pelotón na Zemplé, a potom na Kazincbarciku.

Trať obsahovala dve kategorizované stúpania a kopcovitý terén, ale nič ťažkého. Víťazom sa stal Brit Mark Cavendish, Peter Sagan skončil na 39. mieste.

Zo Slovákov dosiahol najlepšie umiestnenie Andrej Liška na 15. priečke.

• Dátum: 9.5. 2024 (štvrtok)
  • Dĺžka etapy: 162 km
  • Víťaz: Mark Cavendish (Astana-Qazaqstan Team)

3. etapa: Kazicbarcika – Gyöngyös Kékestető

Kráľovská etapa začala tam, kde skončila tá štvrtková. Cyklisti prešli cez Eger k pohoriu Mátra a po prevýšení 2700m skončili v cieli na vrchole Kékestétő.

Najdlhšia etapa pretekov dala jazdcom poriadne zabrať a jej víťazom sa stal belgický pretekár Thibau Nys. Najlepší Slovák v pelotóne Andrej Liška finišoval na 94. pozícii, Peter Sagan skončil na 98. mieste.

• Dátum: 10.5. 2024 (piatok), štart o 11:45h
  • Dĺžka etapy: 183 km
  • Víťaz: Thibau Nys (BEL/Lidl-Trek)

4. etapa: Budapešť – Etyek

Štart bol v hlavnom meste Maďarska a tam sa aj odjazdila väčšia časť dnešnej etapy. Cyklisti prešli známou ulicou Andrássy út., cez most Széchenyi Lánchíd a Várkert Bazár.

Po cyklotrase Budapešť-Balaton sa dostali až k cieľu v Etyeku. Náročných bolo hlavne posledných 1,8 km, kde stúpanie 5,5% narobilo problémy. Víťazom sa stal opäť Thibau Nys, líder celkového poradia. Najlepší Slovák v pelotóne – Andrej Liška došiel do cieľa na 33. mieste v rovnakom čase ako víťaz.

Peter Sagan dokončil etapu na 98. pozícii.

• Dátum: 11.5. 2024 (sobota), štart o 12:20h
  • Dĺžka etapy: 166 km

5. etapa: Siofók – Pécs

Preteky sa rozhodli v horách Mecsek. Jazdci vyštartovali na etapu zo Siófoku predtým, ako nastúpali viac ako 2300 m prevýšenia a dorazili do cieľa pred Zoo Pécs.

Na cyklistov čakali tri náročné stúpania v priemere 11%, a práve to bolo kľúčové pre víťazstvo Wouta Poelsa.

• Dátum: 12.5. 2024 (nedeľa), štart o 12:10h
  • Dĺžka etapy: 173 km
  • Víťaz: Wout Poels (NED/Bahrain-Victorious)

Okolo Maďarska 2024 výsledky

Výsledky etapových pretekov Okolo Maďarska 2024 a boj o víťazne tričko jednotlivých kategórii, nájdete nižšie.

V hre sú známe kategórie, farebne rozdelené podľa dresov, ktoré poznáme aj z iných cyklistických pretekov.

Dresy lídrov Tour de Hongrie po 2. etape

🟡 Celkové poradie  – Thibau Nys (Lidl-Trek)
🟢 Bodovacia súťaž – Thibau Nys (Lidl-Trek)
🔴 Vrchárska súťaž – Siebe Deweirdt (Team Flanders – Baloise)
⚪️ Maďarská kvalifikácia  – Zsolt Istlstekker (Epronex – Hungary Cycling Team)
🟠 Súťaž Tímov – Pierre Baguette Cycling Team

Okolo Maďarska cyklistika live

Preteky Okolo Maďarska zo skráteného záznamu môžete sledovať na populárnom športovom programe Eurosport každý večer počas ich konania. O priamych prenosoch na staniciach v našich končinách info nemáme.

Cyklistiku live je možné sledovať aj na smart zariadeniach a to cez aplikáciu Eurosport, ktorá stoji mesačne cca 5,10€.

Športovú televíziu majú v ponuke aj poskytovatelia TV na Slovensku Skylink a UPC. Ich služby zahŕňajú aj 7-dňový záznam, takže si možete pozrieť vysielanie Eurosportu aj neskôr.

Cyklistika Okolo Maďarska tímy

Na cyklistických pretekoch Okolo Maďarska sa predstaví celkovo 18 tímov a z toho osem kategórie World Tour.