1. česká futbalová liga – Fortuna liga program 2019/2020: Kompletný prehľad!

Všetko dôležité čo by ste mali vedieť o českej najvyššej futbalovej lige. V článku nájdete kompletný prehľad plný zaujímavých informácii o Fortuna:Liga – hracie termíny, formát súťaže, online prenosy, video zostrihy a rozpis zápasov pre sezónu 2019/2020.

1.česká futbalová liga – Fortuna liga

1. česká liga je najvyššou futbalovou súťažou v Česku od sezóny 2018/19 nazývaná FORTUNA:LIGA. Hrá v nej 16 mužstiev systémom každý s každým doma-vonku (spolu 30 kôl).

Vizitka 
  • Sponzorský názov: FORTUNA:LIGA (od 2018)
  • Úradujúci šampión: SK Slávia Praha (19 titulov)
  • Najúspešnejší klub: AC Sparta Praha (12 titulov v ČR, celkom 36)
  • Založenie: 1993
  • Počet klubov: 16
  • Liga majstrov: 2 miesta
  • Európska liga: 3 miesta
  • Nižšia súťaž: Futbalová národná liga
  • Český pohár: MOL Cup

SK Slavia Praha - Šampión Fortuna Liga 2018/19

Česká Fortuna liga 2019/2020?

27. ročník najvyššej českej futbalovej súťaže – Fortuna:Liga 2019/2020 odštartoval už 12. júla 2019 zápasom FK Jablonec – Bohemians 1905. Sezóna 2018/19 bola rekordná, čo sa týka počtu gólov. Bude taká i nasledujúca sezóna? Kto bude majstrom? Kto vypadne?

Kto bol majster českej Fortuna ligy?

Ligu v sezóne 2018/2019 vyhrala Slavia Praha, ktorá v skupine o titul vyhrala na Viktoriou Plzeň o päť bodov.

Kto vypadol z Fortuna ligy?

Najvyššiu českú futbalovú ligu opustili po minulej sezóne 2018/19 FC Vysočina Jihlava a FC Zbrojovka Brno.

Kto postúpil do Fortuna ligy?

Naopak do Fortuna ligy postúpili tímy SFC Opava a 1. FK Příbram, ktoré zabojujú o zotrvanie v najvyššej súťaži.

Koľko tímov hrá 1. českú futbalovú ligu?

Fortuna ligu v sezóne 2019/20 odohrá až šestnásť klubov. Už druhý rok sa hrá systém so základnou časťou o 30 kolách, nasledovanou nadstavbovú častí, v rámci ktorej budú tímy rozdelené podľa ich bodového zisku v základnej časti, do troch skupín:

  • skupina o titul (1. – 6. miesto po základnej časti)
  • skupina o účasť v Európskej lige UEFA (7. – 10. miesto po základnej časti)
  • skupina o záchranu (11. – 16. miesto po základnej časti)

TIP ❱ Pozrite si herný formát a pravidlá 1. českej futbalovej ligy ›

Ktoré kluby hrajú Fortuna: liga v sezóne 2019/20

Slavia Praha, Viktoria Plzeň, Sparta Praha, FK Jablonec, Bohemians Praha 1905, Baník Ostrava, Slovan Liberec, 1. FK Příbram, FK Teplice, Sigma Olomouc, FK Mladá Boleslav, MFK Karviná, Dynamo České Budějovice, SFC Opava, 1. FC Slovácko, Fastav Zlín.

1. česká futbalová liga 2019/2020 rozlosovanie a termíny

12. – 15. júl 2019 → zápasy 1. kola / štart jesennej časti
14. – 16. december 2019 → zápasy 20. kola / koniec jesennej časti
21. – 23. február 2020 → zápasy 21. kola / štart jarnej časti
25. apríl 2020 → zápasy 30. kola / koniec základnej časti
4. – 25. máj 2020 → zápasy nadstavbovej časti
27. máj – 2. jún 2020 → baráž o Európsku ligu a o zácharanu

Fortuna:liga – aktuálne informácie

Priebežné výsledky a štatistiky, najnovšie aktuality a zaujímavosti z najvyššej českej futbalovej Fortuna Ligy si môžete skontrolovať na oficiálnych kanáloch súťaže:

Kde sledovať českú Fortuna:Liga online

Kde všade budú môcť priaznivci českého futbale od júla sledovať FORTUNA: LIGU online na internete?

Práva na 1. českú futbalovú ligu vrátane online prenosov má český operátor O2 na štyri roky od sezóny 2018/19. Na území Českej republiky zápasy vysiela O2 TV a na šírení na Slovensku sa český operátor dohodol s Orange. Ten na novej športovej stanice Orange Sport vysiela od minulej sezóny okrem prvej českej ligy aj najsledovanejšiu európsku futbalovú súťaž Ligu majstrov.

Ďalšou možnosťou, ale už v horšej kvalite záznamu, je sledovanie zápasov na weboch stávkových kancelárií.

Fortuna, ako hlavný partner ligy ponúkne živé vysielanie všetkých zápasov na Fortuna TV. Rovnako Tipspot svojim klientom ponúk sledovať všetky zápasy v priamym prenosoch na ich online TV Tisport.

TIP ❱ Pozrite si všetky možnosti kde sledovať 1. českú futbalovú ligu naživo ›

Aktuálna tabuľka českej Fortuna Ligy 2019/2020


Tabuľku 1. českej futbalovej ligy poskytuje Flashscore.sk

Koľko tímov z českej Fortuna ligy hra Ligu majstrov?

Prvý a druhy tím umiestnený na popredných dvoch priečkach v skupine o titul, postupujú do kvalifikácie Ligy majstrov.

Koľko a ktoré tímy postupujú do Európskej ligy?

Do EL do sa kvalifikujú tri mužstva, ktoré sa v konečnom poradí umiestnia za tímami postupujúcimi do Ligy majstrov. S výnimkou posledného postupujúceho mužstva, ktoré sa o účastnícke miesto v Európskej lige stretne s víťazom skupiny o Európu v kvalifikačnom zápase. Šancu dostať sa do Európskej ligy má aj víťaz Pohára FAČR, ak sa súčasne nekvalifikuje do Ligy majstrov.

Prehľad víťazov jednotlivých ročníkov

  • 2019/20 – ?
  • 2018/19 – SK Slavia Praha
  • 2017/18 – FC Viktoria Plzeň
  • 2016/17 – SK Slavia Praha
  • 2015/16 – FC Viktoria Plzeň
  • 2014/15 – FC Viktoria Plzeň
  • 2013/14 – AC Sparta Praha
  • 2012/13 – FC Viktoria Plzeň
  • 2011/12 – FC Slovan Liberec
  • 2010/11 – FC Viktoria Plzeň
  • 2009/10 – AC Sparta Praha

Pozrite si kompletný zoznam všetkých šampiónov siahajúcich až do roku 1993.

Prehľad majstrov v českej lige

Najviac titulov za éry samostatného Československa a českej ligy má Sparta Praha.

  • AC Sparta Praha 36 titulov
  • SK Slavia Praha 19
  • FC Viktoria Plzeň 5
  • FC Baník Ostrava 4
  • FC Slovan Liberec 3
  • FK Viktoria Žižkov 1
  • FC Hradec Králové 1
  • FC Zbrojovka Brno 1
  • Bohemians Praha 1
  • FC Vítkovice 1

Slovenská Fortuna liga 2019/20 program a výsledky


Rozpis a program zápasov CZ FORTUNA:LIGA 2019/2020

2019 ❱ Júl | August | September | Október | November | December
2020 ❱ Január | Február | Marec | April | Nadstavbová časť


August 2019

1.kolo

FK Jablonec – Bohemians Praha 1905
Baník Ostrava – Slovan Liberec
1. FK Příbram – FK Teplice
Viktoria Plzeň – Sigma Olomouc
FK Mladá Boleslav – MFK Karviná
Dynamo České Budějovice – SFC Opava
Sparta Praha – 1. FC Slovácko
Fastav Zlín – Slavia Praha

2.kolo

Slovan Liberec – Viktoria Plzeň
SFC Opava – 1. FK Příbram
1. FC Slovácko – Dynamo České Budějovice
Sigma Olomouc – Fastav Zlín
Sparta Praha – FK Jablonec
Bohemians Praha 1905 – FK Mladá Boleslav
FK Teplice – Slavia Praha
MFK Karviná – Baník Ostrava

3.kolo

Baník Ostrava – FK Teplice
1. FK Příbram – Bohemians Praha 1905
Fastav Zlín – Slovan Liberec
Viktoria Plzeň – MFK Karviná
FK Jablonec – 1. FC Slovácko
FK Mladá Boleslav – SFC Opava
Slavia Praha – Sigma Olomouc
Dynamo České Budějovice – Sparta Praha

August 2019

4.kolo

1. FC Slovácko – Fastav Zlín
Sparta Praha – 1. FK Příbram
Dynamo České Budějovice – FK Jablonec
Slovan Liberec – Sigma Olomouc
MFK Karviná – Slavia Praha
FK Teplice – FK Mladá Boleslav
Bohemians Praha 1905 – Viktoria Plzeň
SFC Opava – Baník Ostrava

5.kolo

Sigma Olomouc – MFK Karviná
Slavia Praha – Slovan Liberec
Fastav Zlín – FK Teplice
Viktoria Plzeň – 1. FC Slovácko
Baník Ostrava – Bohemians Praha 1905
FK Mladá Boleslav – Sparta Praha
1. FK Příbram – Dynamo České Budějovice
FK Jablonec – SFC Opava

6.kolo

1. FC Slovácko – 1. FK Příbram
FK Jablonec – FK Mladá Boleslav
Sparta Praha – Baník Ostrava
FK Teplice – Viktoria Plzeň
Dynamo České Budějovice – Slavia Praha
Bohemians Praha 1905 – Sigma Olomouc
MFK Karviná – Slovan Liberec
SFC Opava – Fastav Zlín

7.kolo

1. FK Příbram – FK Jablonec
FK Mladá Boleslav – Dynamo České Budějovice
Fastav Zlín – MFK Karviná
Sigma Olomouc – FK Teplice
Slavia Praha – Bohemians Praha 1905
Viktoria Plzeň – SFC Opava
Baník Ostrava – 1. FC Slovácko
Slovan Liberec – Sparta Praha

8.kolo

Sparta Praha – Sigma Olomouc
1. FC Slovácko – FK Mladá Boleslav
SFC Opava – Slavia Praha
Bohemians Praha 1905 – Slovan Liberec
FK Teplice – MFK Karviná
1. FK Příbram – Viktoria Plzeň
FK Jablonec – Baník Ostrava
Dynamo České Budějovice – Fastav Zlín

September 2019

9.kolo

Slovan Liberec – FK Teplice
Sigma Olomouc – SFC Opava
Slavia Praha – 1. FC Slovácko
Fastav Zlín – Sparta Praha
Viktoria Plzeň – FK Jablonec
Baník Ostrava – Dynamo České Budějovice
FK Mladá Boleslav – 1. FK Příbram
MFK Karviná – Bohemians Praha 1905

10.kolo

FK Mladá Boleslav – Baník Ostrava
Dynamo České Budějovice – Viktoria Plzeň
FK Jablonec – Sigma Olomouc
1. FK Příbram – MFK Karviná
Bohemians Praha 1905 – Fastav Zlín
SFC Opava – Slovan Liberec
1. FC Slovácko – FK Teplice
Sparta Praha – Slavia Praha

11.kolo

FK Teplice – Bohemians Praha 1905
MFK Karviná – SFC Opava info
Slovan Liberec – Dynamo České Budějovice
Sigma Olomouc – 1. FC Slovácko
Slavia Praha – FK Mladá Boleslav
Fastav Zlín – FK Jablonec
Viktoria Plzeň – Sparta Praha
Baník Ostrava – 1. FK Příbram

Oktober 2019

12.kolo

1. FC Slovácko – Slovan Liberec
SFC Opava – FK Teplice
Baník Ostrava – Fastav Zlín
FK Mladá Boleslav – Viktoria Plzeň
1. FK Příbram – Sigma Olomouc
FK Jablonec – Slavia Praha
Dynamo České Budějovice – Bohemians Praha 1905
Sparta Praha – MFK Karviná

13.kolo

Sigma Olomouc – Dynamo České Budějovice
Viktoria Plzeň – Baník Ostrava
Fastav Zlín – FK Mladá Boleslav
Slavia Praha – 1. FK Příbram
Slovan Liberec – FK Jablonec
MFK Karviná – 1. FC Slovácko
FK Teplice – Sparta Praha
Bohemians Praha 1905 – SFC Opava

14.kolo

Sparta Praha – Bohemians Praha 1905
1. FC Slovácko – SFC Opava
Viktoria Plzeň – Slavia Praha
Baník Ostrava – Sigma Olomouc
FK Mladá Boleslav – Slovan Liberec
1. FK Příbram – Fastav Zlín
FK Jablonec – FK Teplice
Dynamo České Budějovice – MFK Karviná

November 2019

15.kolo

Bohemians Praha 1905 – 1. FC Slovácko
FK Teplice – Dynamo České Budějovice
MFK Karviná – FK Jablonec
Slovan Liberec – 1. FK Příbram
Sigma Olomouc – FK Mladá Boleslav
Slavia Praha – Baník Ostrava
Fastav Zlín – Viktoria Plzeň
SFC Opava – Sparta Praha

16.kolo

Viktoria Plzeň – Slovan Liberec
Dynamo České Budějovice – 1. FC Slovácko
FK Jablonec – Sparta Praha
1. FK Příbram – SFC Opava
FK Mladá Boleslav – Bohemians Praha 1905
Baník Ostrava – MFK Karviná
Fastav Zlín – Sigma Olomouc
Slavia Praha – FK Teplice

17.kolo

Sparta Praha – Dynamo České Budějovice
Sigma Olomouc – Slavia Praha
Slovan Liberec – Fastav Zlín
MFK Karviná – Viktoria Plzeň
FK Teplice – Baník Ostrava
Bohemians Praha 1905 – 1. FK Příbram
SFC Opava – FK Mladá Boleslav
1. FC Slovácko – FK Jablonec

18.kolo

1. FK Příbram – Sparta Praha
Fastav Zlín – 1. FC Slovácko
Baník Ostrava – SFC Opava
Viktoria Plzeň – Bohemians Praha 1905
FK Mladá Boleslav – FK Teplice
Slavia Praha – MFK Karviná
Sigma Olomouc – Slovan Liberec
FK Jablonec – Dynamo České Budějovice

December 2019

19.kolo

MFK Karviná – Sigma Olomouc
Slovan Liberec – Slavia Praha
FK Teplice – Fastav Zlín
1. FC Slovácko – Viktoria Plzeň
Bohemians Praha 1905 – Baník Ostrava
Sparta Praha – FK Mladá Boleslav
Dynamo České Budějovice – 1. FK Příbram
SFC Opava – FK Jablonec info

20.kolo

Slovan Liberec – MFK Karviná
Sigma Olomouc – Bohemians Praha 1905
Slavia Praha – Dynamo České Budějovice
Fastav Zlín – SFC Opava
Viktoria Plzeň – FK Teplice
Baník Ostrava – Sparta Praha
FK Mladá Boleslav – FK Jablonec
1. FK Příbram – 1. FC Slovácko

Január 2019

ZIMNÁ PRESTÁVKA

Február 2019

21.kolo

1. FC Slovácko – Baník Ostrava
SFC Opava – Viktoria Plzeň
Bohemians Praha 1905 – Slavia Praha
FK Teplice – Sigma Olomouc
MFK Karviná – Fastav Zlín
FK Jablonec – 1. FK Příbram
Dynamo České Budějovice – FK Mladá Boleslav
Sparta Praha – Slovan Liberec

22.kolo

MFK Karviná – FK Teplice
Fastav Zlín – Dynamo České Budějovice
Baník Ostrava – FK Jablonec
Viktoria Plzeň – 1. FK Příbram
Slovan Liberec – Bohemians Praha 1905
Slavia Praha – SFC Opava
FK Mladá Boleslav – 1. FC Slovácko
Sigma Olomouc – Sparta Praha

23.kolo

Bohemians Praha 1905 – MFK Karviná
FK Teplice – Slovan Liberec
SFC Opava – Sigma Olomouc
1. FC Slovácko – Slavia Praha
Sparta Praha – Fastav Zlín
FK Jablonec – Viktoria Plzeň
Dynamo České Budějovice – Baník Ostrava
1. FK Příbram – FK Mladá Boleslav

Marec 2019

24.kolo

FK Teplice – 1. FC Slovácko
Slovan Liberec – SFC Opava
Fastav Zlín – Bohemians Praha 1905
Baník Ostrava – FK Mladá Boleslav
MFK Karviná – 1. FK Příbram
Sigma Olomouc – FK Jablonec
Viktoria Plzeň – Dynamo České Budějovice
Slavia Praha – Sparta Praha Derby

25.kolo

FK Mladá Boleslav – Slavia Praha
1. FK Příbram – Baník Ostrava
Sparta Praha – Viktoria Plzeň
FK Jablonec – Fastav Zlín
1. FC Slovácko – Sigma Olomouc
Dynamo České Budějovice – Slovan Liberec info
SFC Opava – MFK Karviná info
Bohemians Praha 1905 – FK Teplice info

26.kolo

MFK Karviná – Sparta Praha
21.03.2020 ? Slovan Liberec – 1. FC Slovácko
21.03.2020 ? FK Teplice – SFC Opava info
Fastav Zlín – Baník Ostrava info
Viktoria Plzeň – FK Mladá Boleslav info
Sigma Olomouc – 1. FK Příbram info
Slavia Praha – FK Jablonec info
Bohemians Praha 1905 – Dynamo České Budějovice info

Apríl 2019

27.kolo

Sparta Praha – FK Teplice
1. FC Slovácko – MFK Karviná
FK Jablonec – Slovan Liberec
Dynamo České Budějovice – Sigma Olomouc
1. FK Příbram – Slavia Praha
FK Mladá Boleslav – Fastav Zlín
Baník Ostrava – Viktoria Plzeň
SFC Opava – Bohemians Praha 1905

28.kolo

Slavia Praha – Viktoria Plzeň
MFK Karviná – Dynamo České Budějovice
FK Teplice – FK Jablonec
Fastav Zlín – 1. FK Příbram
Slovan Liberec – FK Mladá Boleslav
Sigma Olomouc – Baník Ostrava
SFC Opava – 1. FC Slovácko
Bohemians Praha 1905 – Sparta Praha

29.kolo

Sparta Praha – SFC Opava
Viktoria Plzeň – Fastav Zlín
Baník Ostrava – Slavia Praha
FK Mladá Boleslav – Sigma Olomouc
1. FK Příbram – Slovan Liberec
FK Jablonec – MFK Karviná
Dynamo České Budějovice – FK Teplice
1. FC Slovácko – Bohemians Praha 19

30.kolo

1. FC Slovácko – Sparta Praha
Slavia Praha – Fastav Zlín
Sigma Olomouc – Viktoria Plzeň
Slovan Liberec – Baník Ostrava
MFK Karviná – FK Mladá Boleslav
FK Teplice – 1. FK Příbram
Bohemians Praha 1905 – FK Jablonec
SFC Opava – Dynamo České Budějovice

Nadstavbová časť

1. česká futbalová liga herný formát a pravidlá

Aký herný formát bude platiť v novej sezóne Fortuna ligy 2019/2020? Po základnej časti, ktorá má 30 kôl, sa bude hrať nadstavbová časť, v ktorej sa kluby rozdelia do troch skupín, kde budú bojovať o titul, európske poháre a záchranu vo FORTUNA: Lige

Skupina o titul
  • klubom zostávajú body zo základnej časti
  • hrá každý s každým jednokolovo
  • 3. kluby umiestené na pozíciach 1. až 3. hrajú tri stretnutia na domácom štadióne, kluby zo 4. až 6. pozície hrajú dve stretnutia na domácom ihrisku
  • konečné poradie v skupine sa určí podľa umiestenia v nadstavbové časti
Skupina o Európu
  • hrá sa vyraďovacím spôsobom na dve stretnutia – klub umiestnený v tabuľke základnej časti na 7. mieste proti klubu umiestnenému v tabuľke základnej časti na 10. mieste a klub umiestnený v tabuľke základnej časti na 8. mieste proti klubu umiestnenému v tabuľke základnej časti na 9. mieste (semifinále)
  • víťazné družstvá zo semifinálových dvojzápasov postupujú do finále súťaže.
  • víťaz z tohto zápasu sa stretne v kvalifikačnom zápase o účasť v Európskej lige s posledným postupujúcim do Európskej ligy zo skupiny o titul.
Skupina o udržanie vo Fortuna lige
  • v skupine o udržanie budú hrať tímy z 11. až 16. miesta po základnej časti
  • klubom zostáva počet dosiahnutých bodov v základnej časti a odohraju zápasy každý s každým jeden zápas podľa rozpisu zápasov
    kluby umiestnené v tabuľke základnej časti na 11. až 13. pozíciu hrajú tri stretnutia na domácom štadióne, kluby zo 14. až 16. miesta hrajú dve stretnutia na domácom štadióne
  • po skončení súťažného ročníka zostúpi z 1. ligy mužstvo, ktoré sa v konečnej tabuľke umiestnilo na 16. mieste. Bude zaradené do 2. ligy, ak dostane licenciu potrebnú pre účasť v súťaži.
Baráž o udržanie vo Fortuna lige
  • 3. mužstvo 2. ligy sa stretne so 14. mužstvom 1. ligy v baráži o udržanie v najvyššej lige a 15. mužstvo 1. ligy skupiny o záchranu nastúpi proti 2. mužstvu 2. ligy
  • po prvých zápasoch nasledujú odvety v opačnom garde. Opäť platí pohárová matematika, v prípade nerozhodného skóre z oboch stretnutí sa predlžuje 2×15 minút, ak je to potrebné, nasleduje penaltový rozstrel.

Zdroj: fortunaliga.cz, wikipedia.com, ifortuna.sk, tipsport.sk, o2tvsport.cz, youtube.com, flashscore.sk

Zdieľaní

Pin It on Pinterest