Francúzsky cyklista Julian Alaphilippe triumfoval na 110. ročníku pretekov Miláno – San Remo na 291 km.
Na druhom mieste skončil Belgičan Oliver Naesen (Ag2r La Mondiale) a tretiu priečku obsadil poľský víťaz spred dvoch rokov Michal Kwiatkowski (Sky).
Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) bojoval v závere o prvenstvo, ale napokon sa musel uspokojiť so štvrtou pozíciou.
Miláno – San Remo ste mohli sledovať ONLINE ›
Miláno – San Remo ONLINE
- Miláno – San Remo 2019: Pozrite si kompletné info o závode ›
- Kompletný program a výsledky Petra Sagana v sezóne 2019 ›
- Novinky a aktuality o Petrovi Saganovi ›
Miláno – San Remo 2019 (jarná klasika)
Obdobie hlavných jarných klasík sa začnú pretekmi, o ktorých hovoria všetci to isté, že je nemožné určiť dopredu víťaznú taktiku. La Primavera vábi šprintérov, klasikárov, útočníkov a vždy priláka početnú skupinu kandidátov na výhru. Peter Sagan považuje úspech na tomto podujatí za jeden z hlavných cieľov svojej kariéry a na štarte nebude chýbať deviaty rok po sebe.
Hovorí sa, že Miláno – San Remo má najľahšiu trasu z hlavných klasík, ale najťažšie sa na nej vyhráva. Na obrovskej porcii kilometrov (najdlhšej v celej sezóne) rozhoduje len posledných desať kilometrov a približne 13-minútový interval.
1. Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step) 6:40:14
2. Oliver Naesen (AG2R La Mondiale)
3. Michal Kwiatkowski (Team Sky)
4. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe)
5. Matej Mohorič (Bahrain Merida)
6. Wout van Aert (Jumbo – Visma)
7. Alejandro Valverde (Movistar)
8. Vincenzo Nibali (Bahrain Merida)
9. Simon Clarke (EF Education First)
10. Matteo Trentin (Mitchelton – Scott)
KLASIKA, KTORÁ SVEDČÍ ŠPRINTÉROM
Úvodná edícia pretekov Miláno – San Remo sa uskutočnila v roku 1907 a vôbec prvým víťazom sa stal Francúz Lucien Petit-Breton. Kvôli vojnám bolo niekoľko ročníkov zrušených, no celkovo až 51-krát sa tešil z víťazstva taliansky pretekár. Najúspešnejší je Belgičan Eddy Merckx, ktorý sa tu počas svojej kariéry zaskvel siedmimi triumfami. Miláno – San Remo je najdlhšou klasikou, keďže trať meria až 291 kilometrov. Nenáročným profilom svedčí šprintérom. Štyrikrát tu zvíťazil Erik Zabel a v predošlých piatich rokoch ako prví preťali cieľovú čiaru aj Alexander Kristoff, John Degenkolb či Arnaud Démare.
KĽÚČOVÉ STÚPANIA CIPRESSA A POGGIO
Profil pretekov je po väčšinu času nezaujímavý a nie príliš náročný. Rozhodovať sa bude až v záverečných tridsiatich kilometroch, kedy sú na programe legendárne stúpania Cipressa a Poggio. Druhé menované vrcholí približne osem kilometrov pred cieľom a je posledným miestom na typický klasikársky útok. Vlani ho dokonale predviedol Vincenzo Nibali a tešil sa z prekvapujúceho úspechu. Parametre stúpania Poggio sú 3700 metrov a priemerný sklon symbolických 3,7%. Najrýchlejšie v histórii na tento kopec vystúpali v roku 1995 Maurizio Fondriest a Laurent Jalabert, ktorí dosiahli čas 5:46 minúty. Ide sa naplno a svedčí výbušným typom pretekárov.
SAGAN JE DOBRE PRIPRAVENÝ
La Primavera, ako znie jeden z názvov týchto pretekov, je zatiaľ nedobytná pre Petra Sagana. Slovenský pretekár už dvakrát finišoval druhý a celkovo šesťkrát v najlepšej desiatke. Aj tento raz bude mať najvyššie ambície a v závere by mu mohol pomôcť aj ďalší výborný šprintér Sam Bennett. Rodák zo Žiliny sa na úvodnú jarnú klasiku pripravoval na etapovom podujatí Tirreno Adriatico. Nedosiahol však ani jedno víťazstvo a tiež ho trápili žalúdočné problémy. „V sobotu pôjdu veci inak. Máme za sebou niekoľko náročných pretekov, ale myslím si, že na sobotu sme pripravení. Uvidíme, čo sa stane, veľmi sa teším,“ povedal trojnásobný majster sveta pre portál cyclingnews.
USPEJÚ ŠPRINTÉRI ALEBO KLASIKÁRI?
Adeptov na víťazstvo je veľmi veľa. Miláno – San Remo je nepredvídateľná klasika. Môže sa tešiť jeden zo šprintérov – Elia Viviani, Dylan Groenewegen, Fernando Gaviria alebo klasikári ako Greg van Avermaet, Michael Matthews, Matteo Trentin, Michal Kwiatkowski či vo fantastickej forme jazdiaci Julian Alaphilippe. Tradične má najviac možností belgický tím Deceuninck – Quick-Step a budeme zvedaví, aký variant zvolí. Na štarte nechýba celá plejáda skvelých cyklistov, vrátane vlaňajšieho obhajcu Vincenza Nibaliho či svetového šampióna Alejandra Valverdeho. Zaujímavosťou je, že posledným mužom, ktorý vyhral La Primaveru v dúhovom drese je Giuseppe Saronni z roku 1983.