Tipsport bonus bez nutnosti vkladu 20 EUR ZADARMO

Klasika Gent – Wevelgem 2019: Saganovi chýbali v závere sily, skončil na 32. mieste (VIDEO)

Zdieľaní

Druhým víkendovým pretekom vo Flámsku bude, Gent – Wevelgem 2019 s dĺžkou 252 kilometrov. Peterovi Saganovi sa na tejto klasike výborne darí.

Program a profil Gent – Wevelgem 2019

Gent – Wevelgem sú jednodňové preteky, ktoré nesú oficiálny názov Gent–Wevelgem – In Flanders Fields. Preteky sa jazdia v Belgicku kazdoročne od roku 1934 a sú zaradené v kalendári UCI World Tour 2019 od roku 2011.

Túto Flámsku klasiku od roku 2010 zabezpečuje Flanders Classics, ktorá je oficiálnym organizátorom klasických cyklistických pretekov vo Flámsku a pozostáva zo šiestich pretekov Tour of Flanders.

Trasa Gent-Wevelgem 2019 vedie do Západného Flámska a severného Francúzska, je menej kopcovitá a vyhovuje skôr šprintérom, ktorí musia zvládnuť 252 kilometrov.

  • Nedeľa 31. marca 2019
  • Gent > Wevelgem (252 km) zvlnený profil
  • štart: 11:15 => cieľ: 17:20
  • Sledujte preteky v ONLINE prenose ›
  • víťaz 2018: Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
  • najviac víťazstiev: Peter Sagan (Svk) 3. víťazstvá

Alexander Kristoff víťazom Gent – Wevelgem 2019

Nórsky cyklista Alexander Kristoff z tímu UAE Emirates zvíťazil na jednorazových pretekoch Gent – Wevelgem v Belgicku.

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) prišiel do cieľa až na 32. mieste s odstupom 13 sekúnd. V rýchlej koncovke Saganovi chýbali sily, keďže predtým absolvoval takmer 200 km v úniku. Ten sa skončil až 18 km pred cieľom.

Výsledky klasiky Gent – Wevelgem 2019 

1. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates
2. John Degenkolb (Nem.) Trek-Segafredo
3. Oliver Naesen (Belg.) Ag2r La Mondiale
4. Mathieu van der Poel (Corendon-Circus)
5. Danny van Poppel (obaja Hol.) Jumbo-Visma, všetci rovnaký čas ako víťaz

32. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +13 s

Peter Sagan na Gent – Wevelgem

Slovenský cyklista Peter Sagan sa najbližšie predstaví budúci víkend na dvoch belgických dláždených klasikách E3 BinckBank Classic (29. 3.) a Gent – Wevelgem (31. 3.).

Sagan je najúspešnejší cyklista v histórii pretekov Gent – Wevelgem, keď dokázal trikrát vyhrať túto klasiku. Tento rok to bude pre Slováka ôsme vystúpenie na týchto cyklistických pretekoch a treba spomenúť, že Peter Sagan celkovo bol na pódiu šesť krát čo je ďalší rekord klasiky.

Kde sledovať klasiku Gent – Wevelgem Classic naživo

Cyklistické preteky môžete sledovať v TV na českej verzii športového kanálu Eurosportu, alebo online prenos na webe 7sport.sk.

Video highlights Gent – Wevelgem z roku 2018 a víťazstvo Petra Sagana

ONLINE PRENOS: Gent – Wevelgem 2019 (252 km)

Gent - Wevelgem 2019

Cyklistika
Jarná klasika: Gent - Wevelgem 2019
Gent - Wevelgem, dĺžka závodu: 252 kilometrov
nedeľa 31. marca 2019 o 15:00
Online prenos
Odo mňa je to pre túto chvíľu všetko. Ďakujem vám za pozornosť pri sledovaní textového prenosu a prajem ešte pekný zvyšok dňa.

Do čítania, priatelia!
Alexander Kristoff mal na konci dňa najviac síl, po 252 kilometroch na trase Gent – Wevelgem získava cenný vavrín jarnej belgickej klasiky. Nór sa ukázal aj v úniku, napokon sa ale špurtovalo vo vyselektovanom balíku.

Peter Sagan bol dlhé kilometre vo vedúcej štvorici, po jej dostihnutí sa udržal v pelotóne, no v posledných stovkách metrov už sily na boj s najlepšími nemal. Slovákovi sa tak štvrtý raz tento závod zatiaľ vyhrať nepodarilo.
Výsledky v cieli:

1. Alexander Kristoff (UAD) 5:26:04 hod.

2. John Degenkolb (TFS)
3. Oliver Naesen (ALM)

4. Mathieu Van Der Poel (COC)
5. Danny van Poppel (TJV)
6. Adrien Petit (TDE)
7. Matteo Trentin (MTS)
8. Rudiger Selig (BOH)
9. Matej Mohoric (TBM)
10. Jens Debusschere (TKA) – všetci rovnaký čas ako víťaz
Cieľ
Peter Sagan už nemal sily na záverečné stovky metrov, Slovák minul kvantum síl v dlhom-predlhom úniku.
Cieľ
Veľmi, veľmi dlhý šprint, na jeho konci sa teší Alexander Kristoff! Tím UAE sa teší z obrovského vavrínu!
750 m
Bude sa špurtovať, čelná štvorica prehajdákala svoju možnosť.
1 km
Desať sekúnd je to medzi štvoricou a možno už len dvadsiatich jazdcov v balíku.
1,5 km
Vyčerpaný Štybar s Gilbertom neuveriteľne z posledných síl ťahajú balík za cieľom hromadného šprintu. Absolutórium pre týchto dvoch borcov.
2 km
Peter Sagan sa dostáva dopredu balíka, no ten naďalej stráca na spomínané čelo dobrých pätnásť sekúnd.
3 km
Deuceninck – Quick-Step tam už nemá ľudí na ťahanie, pomáha preto i Rowe zo Sky. Na špici tam nie je dohoda, vedúca štvorica zostavená z Langevelda, Bauera, Stuyvena a Jansena. Petersen tam napokon nie, je tam jeden z jeho kolegov.
4 km
Asi desať sekúnd má k dobru vedúca štvorica, ktorú vyprovokal Petersen, kde je i Langeveld.
5 km
Posledné stovky metrov do cieľa. Štybar sa musel dotiahnuť na čelo a pomôcť Gilbertovi v sťahovaní. No, toto vyzerá zaujímavo.
6 km
Už asi po štvrtý raz Petersen nastupuje, spolu s ním sú tam ďalší traja borci. Gilbert sa nevládal zdvihnúť zo sedla.
7 km
Pelotón natiahnutý na možno aj tristo metrov. Petra Sagana momentálne nevidno, no Slovák je niekde v strede balíka. Svoju robotu si odrobil Štybar, ktorý jazdí už iba na konci skupiny.
8 km
Ďalší útok a zase Petersen. Na zadnom kolese ho stíha Gilbert.
10 km
Mads Petersen s pokusom o atak, Dán bol však pokrytý. Teraz sa taktizuje, nikto nechce stratiť šancu na triumf. S Petrom Saganom tam je ešte jeden kolega.
11 km
Na seba to prevzal Phillipe Gilbert, ktorý trochu roztrhal pelotón, no nie je to nič vážne.
13 km
Terpstrovi to dlho nevydržalo, neuveriteľný Štybar to zase dokázal pokryť. Pretekári to musia skúšať, inak sa dnes príde pohromade a šancu na víťazstvo budú mať reálne tak traja-štyria cyklisti.
15 km
Skúša to Niki Terpstra, Holanďan to musel skúsiť. Pred nami ešte zhruba dvadsať minút tohto belgického dobrodružstva.
16 km
Dostihnutý už aj Rowe, jeho snaha dlho netrvala. V pelotóne je maximálne štyridsať pretekárov, často to presne odhadovať. Šanca prichádza pre klasických šprintérov akými sú už spomínaní Viviani a Gaviria.
18 km
Nastupuje Luke Rowe, ktorý nechce byť pohltený pelotónom. Na čele je tak jazdec tímu Sky, dlhotrvajúci únik definitívne pohltený. Sagan sa radí niekde doprostred balíka.
19 km
Peter Sagan sa ale rozhodne nevzdáva. Slovák môže pošetriť už iba minimum síl a dúfať, že sa nebude hromadne nastupovať.
20 km
Vedúca pätica bude dobehnutá. Zdeněk Štybar s výbornou robotou, manko hlavného balíka je na rozmedzí možno pätnástich sekúnd.
21 km
V hlavnej skupine sa stále nachádzajú šprintéri, ktorí sú spôsobilí poraziť Petra Sagana. Medzi nich patrí Viviani a Giviria. O záverečný špurt sa chce postarať najmä celok Deuceninck – Quick-Step.
23 km
Pol minúta. Tak čo, bude sa radovať niekto z 5-člennej vedúcej skupiny, alebo im triumf vyfúkne niekto z pelotónu?
25 km
Štybar s Van Aertom a Kristoffom medzičasom späť v balíku. Tam to musí ťahať práve český zástupca, ktorý to bude mať neuveriteľne ťažké. 40 sekúnd medzi čelom a práve pelotónom ťahaným Štybarom.
27 km
Po Banebergu a Kemmelbergu nás už nečaká žiadne veľké stúpanie. Vedúca päťka má k dobru 37 sekúnd. Peter Sagan s výbornou šancou na triumf, odpisovať nemôžeme ani ostatných, no najmä Mattea Trentina.
30 km
Tvrdo vyselektovaný balík možno na tristo metroch, Peter Sagan posúva vedúcu skupinu dopredu. Aktuálne straty prenasledovateľov sa pohybujú okolo pol minúty.
32 km
Slovák v majstrovskom drese z národného šampionátu zostal v čele. Spolu so Štybarom sú za vedúcou päticou Van Aert a Kristoff, ktorý to takticky urobil výborne. Vedel, že v prudkom stúpaní možno nebude najlepší, tak si predom vybojoval menší náskok. Takto sa môže zavesiť práve za Štybara a Van Aerta.
33 km
Trentin na Kemmelbergu ide naplno, Peter Sagan mierne stráca. Z pelotónu začal šprintovať na mačacích hlavách Čech Zdeněk Štybar.
35 km
Zo sedla sa dvihli viacerí pretekári z balíka. Je to jasný znak toho, že sa blížime do cieľa. Peter Sagan robí kvantum práce, v závere mu tieto sily môžu chýbať.
38 km
Alexander Kristoff z tímu UAE sa vydal na sťahovanie čela pretekov. V tejto chvíli mu zostáva stiahnuť menej ako tridsať sekúnd. Pelotón stráca viac ako tri štvrte minútu.
40 km
Z hlavného poľa sa trhajú ďalší borci, ktorí chcú napodobniť Rowea. Aspoň toto vyprovokovalo nejakú aktivitu v pelotóne. Čelná päťka prichádza pod kľúčové stúpanie závodu, vedie ju Peter Sagan.
42 km
Je evidentné, že sa čaká na záverečné bergy, a teda stúpania. Tam sa to bude celé lámať, nervozita sa dá krájať.
44 km
Manko pelotónu vzrástlo už na minútu, Luke Rowe dotiahol špicu pretekov a rozširuje skupinu pretekárov na päticu.
46 km
V možno 30-člennom pelotóne sa vpredu formuje dohoda o ťahaní balíku. Videli sme tam dve, možno aj tri tímy, ktoré chcú stiahnuť aktuálne 48 sekúnd na štvoricu Trentin, Theuns, Teunissen a Sagan.
49 km
Na šotolinových cestách sa nám to trochu rozdelilo, z hlavného poľa sa odtrhol Luke Rowe z tímu Sky. Zástupca Walesu stráca na štvoricu zhruba 25 sekúnd, ďalších dvadsať musíme prirátať pelotónu.
52 km
Hlavný balík ťahajú domestici, viacerí cyklisti v ňom sa šetria na samotný záver či posledné bergy. Rozostup sa pohybuje na hranici 40 sekúnd.
55 km
Šotolina jazdcov výrazne nepreverila, o malú chvíľu nás čaká ešte jedna. Všetko ale prebehlo v absolútnom poriadku. Pelotón sa natiahol na niekoľko desiatok metrov.
57 km
Prechádzame historickým územím spojeným s 1. svetovou vojnou. Mestečko Ypres je známe aj kvôli použitiu prvého bojového plynu na bitevnom poli. Túto históriu nám pripomínajú pamätníky a vlajky zúčastnených krajín v tejto bitke.
60 km
Dobehnúť sa to snaží Quick-Step, ktorý zapríčinil zachytenie zvyšku vedúcej skupiny. Belgický tím pracujúci v pelotóne stráca na čelo závodu niečo okolo 45 sekúnd.
62 km
Poďme sa pozrieť na pretekárov, ktorí zostali vedľa Sagana. Všetky tri priezviská sa začínajú na písmeno T. Trentin, Theuns a Teunissen. Toto sú bojovníci, ktorí idú spolu so slovenským jazdcom sami vpredu.
64 km
V tejto chvíli majú jazdci v nohách už vyše 187 kilometrov. Štvorica na čele vrátane Sagana spolupracuje, čo je dobrá správa pre Slováka.
66 km
Na dnešnom najťažšom stúpaní sa rozdelila vedúca skupina. V nej sa udržal Peter Sagan, spolu s ďalšími tromi pretekármi.
68 km
A už sme aktuálne a naživo reálne na trati. 34 sekúnd medzi lídrami a maličkým pelotónom. Ten sa chce dotiahnuť na vedúcich jazdcov, dohodu v ňom ale hľadať ťažko.
70 km
Máme za sebou aj prvé bergy, tie neboli nejakou výsadnou prekážkou pre borcov šliapajúcich do pedálov. Peter Sagan sa bez problémov drží vpredu.
72 km
Rozostup medzi vedúcou skupinou a selektovaným balíkom sa dlhodobo pohybuje niekde medzi polminútou až minútou. Na čele závodu sa o tempo starali mančafty Bory, Jumba a Treku. Za nimi, v druhej skupine, sa nachádzali Van Avermaet, Colbrelli, Naesen, Lampaert, Gilbert, Démare či Debusschere.
73 km
Situácia bola ďalej na hrane, pelotón sa následne rozdelil na tri hlavné skupiny. V prednej, ktorá obsahovala 18 členov, boli veľmi silné mená, vrátane Petra Sagana. Vzadu zaostal celok Deuceninck – Quick-Step, z jazdcov spomenieme Avermaeta a Démara.
74 km
V nasledujúcich príspevkoch si v rýchlosti povieme o vývoji na trati. Počas úvodnej hodiny sa pelotón rozdelil na vetre na dve časti. Na čele pelotónu sa objavovali tímy ako Lotto – Soudal, Sky, ktoré nemali vo svojich radoch rýchlych borcov. Vpredu kontrolovali situáciu aj Bora alebo Quick-Step.
75 km
Vážení diváci, v tejto chvíli začíname náš textový prenos z jarnej klasiky Gent – Wevelgem. Od úvodu sa šlo totálne tempo, podľa odhadov nám v tomto čase malo do cieľa zostávať zhruba 90 až 100 kilometrov, realita je iná. Do cyklistického diania vstupujeme v čase, keď pretekárom zostáva do konca 75 kilometrov.
SÚBOJ KLASIKÁROV S ODOLNÝMI ŠPRINTÉRMI

Oproti piatkovej E3 Harelbeke sa jedná o dlhšiu trať s menším počtom nastúpaných metrov. Konkrétne ich bude 1 496. Prvá polovica pretekov bude úplne po rovine, bude zaujímavé sledovať bitku o únik. V druhej polovici dňa sa to začne naplno deliť. Útočiť sa môže môže na viacerých úsekoch, ak sa nebude finišovať v balíku, tak rozhodujúcimi budú najskôr Kemmelberg a Baneberg. Cyklisti sa môžu tešiť aj na kockovú sekciu (mačacie hlavy), ktorá preverí aj tých najlepších.

TRI VÍŤAZSTVÁ PETRA SAGANA

Fenomenálny Slovák sa tu tešil už zo tri razy. Úspešné boli roky 2013, 2016 a aj 2018. Dnes to rodák zo Žiliny nebude mať ľahké, jeho najväčšími oporami by mali byť Daniel Oss a Marcus Burghardt. V piatok Petrovi pomáhal aj brat Juraj, no po technických komplikácia to už „Tourminator“ nedokázal dotiahnuť do úspešného konca.
Vážení diváci, vitajte pri priamom textovom online prenose z ďalšej jarnej cyklistickej klasiky. Po piatkovom dobrodružstve E3 Harelbeke zostávame v Belgicku. Presúvame sa na trať Gent – Wevelgem, kde sa o svoj štvrtý triumf na tomto podujatí bude snažiť Peter Sagan.

Náš prenos sa začne po 15:00, kedy by do konca preteku malo zostávať niečo okolo 100 kilometrov.

Zdroj: cycling-info.sk, wikipedia, youtube

Zdieľaní

Pin It on Pinterest