Zimná univerziáda 2023 Lake Placid – disciplíny, termíny, výsledky, Slováci

Zimná univerziáda 2023 sa koná v termíne od 12. do 22. januára. Ide o podujatie, na ktorom sa porovnávajú tí najlepší univerzitní športovci sveta. Pozrite si termíny zápasov a pretekov, výsledky, aké disciplíny ponúkajú Svetové univerzitné hry, a ktorí Slováci nás reprezentujú.

Zimná univerziáda 2023

Zimná univerziáda 2023 sa koná po dlhšej prestávke od 12. do 22. januára. Súťažia na nej univerzitní študenti z celého sveta vo veku od 17 do 25 rokov.

Slováci majú na univerziáde mužský a ženský hokejový tím a štyroch reprezentantov v biatlone (nie však tí, ktorí nás reprezentujú v SP biatlon program). Mužskí hokejisti tu obhajujú strieborné medaily.

Svetová univerziáda 2023

Univerziáda 2023 Lake Placid

Univerziáda 2023 sa koná v meste Lake Placid v štáte New York. Športoví fanúšikovia ho poznajú ako hostiteľa Zimných olympijských hier v rokoch 1932 a 1980.

Ide o jubilejný 30. ročník, pričom podujatie sa koná každé dva roky (v r. 2021 bolo zrušené pre pandémiu). Pozrite si v nasledujúcej tabuľke ďalšie základné informácie o Svetovej zimnej univerziáde.

Svetová zimná univerziáda 2023
Dejisko Lake Placid (USA)
Termín 12. – 22. január
Disciplíny 12
Slováci 50 športovcov (hokej, biatlon)
Ročník  30. (od r. 1960)
Off. web  lakeplacid2023.com

Univerziáda hokej

Univerziáda hokej – to je to, čo slovenských fanúšikov na podujatí najviac zaujíma. Pred MS v hokeji 2023 tu teda máme aj takúto zaujímavú formu konfrontácie nášho hokeja so svetom.

Slováci šokujúco nezvládli záverečný súboj skupiny proti Južnej Kórei, ktorá vyrovnala 4 sekundy pred koncom a v nájazdoch zvíťazila.

Naši hokejisti skončili trochu prekvapivo na nepostupovej tretej priečke s desiatimi bodmi a striebro z poslednej Univerziády tak neobhája. Skupinu ovládli Američania pred Kazachstanom.

UNIVERZIÁDA HOKEJ MUŽI – SR
Dátum Skupina Zápas Čas/Výsledok
11.1. B-skupina SLOVENSKO – Maďarsko 4:0
14.1. B-skupina SLOVENSKO – Veľká Británia 14:0
15.1. B-skupina SLOVENSKO – USA 5:2
16.1. B-skupina SLOVENSKO – Kazachstan 0:4
18.1. B-skupina SLOVENSKO – Južná Kórea 4:5sn

Univerziáda hokej ženy

Univerziáda hokej ženy – aj v ženskej časti turnaja malo Slovensko zastúpenie v podobe nášho tímu. U žien bola skupina iba jedna, kde bolo šesť tímov. Hralo sa formátom každý s každým a najlepšie štyri postúpili do semifinále.

Slovenky dokázali vyhrať dva z piatich zápasov, keď prekvapivo porazili aj domáci tím USA. Práve to ich na úkor Američaniek posunulo do semifinále. Pri rovnakom počte bodov (6) totiž rozhodol lepší vzájomný zápas.

V semifinále sa naše stretnú s favoritkami a víťazkami skupiny z Kanady. Druhú dvojicu tvoria Japonky a Češky.

UNIVERZIÁDA HOKEJ ŽENY – SR
Dátum Skupina Zápas Čas/Výsledok
12.1. A-skupina SLOVENSKO – Kanada 0:4
13.1. A-skupina SLOVENSKO – Japonsko 1:2
15.1. A-skupina SLOVENSKO – Veľká Británia 10:1
16.1. A-skupina SLOVENSKO – USA 6:5
18.1. A-skupina SLOVENSKO – Česko 1:2
20.1. Semifinále Kanada – SLOVENSKO 20:35

Zimná univerziáda 2023 výsledky

Zimná univerziáda 2023 výsledky zo všetkých športov môžete sledovať na oficiálnom webe podujatia lakeplacid2023.com.

Zimná univerziáda výsledky hokej

Zimná univerziáda výsledky hokeja zo všetkých zápasov turnaja si môžete pravidelne skontrolovať napríklad aj na webe flashscore.sk.

Univerziáda biatlon

Univerziáda biatlon – Slovensko bude mať zastúpenie v podobe štvorice Viktória Vozárová, Stela Šavelová, Matej Gregor a Matej Badáň.

V zozname nižšie nájdete disciplíny, v ktorých sa v biatlone súťaží a dátum štartu.

 • 14. január – Vytrvalostné preteky
 • 16. január – Zmiešaná štafeta
 • 18. január – Šprint
 • 19. január – Stíhacie preteky
 • 21. január – Hromadný štart

TIP ❱ Všetko podstatné o ME v biatlone 2023 › 

Svetová zimná univerziáda disciplíny

Svetová zimná univerziáda – disciplíny sú tradičné a podobné ako na ZOH. Celkovo je 12 športov (9 hlavných a 3 ďalšie, ktoré vyberá organizátor) a rozdá sa v nich 85 setov medailí.

Slovensko má zastúpenie iba v hokeji a biatlone.

Zimné svetové univerzitné hry športy

Zoznam športov, ktoré prináša Zimné svetové univerzitné hry. Americkí organizátori pridali k deviatim hlavným ešte tri – severskú kombináciu, skoky na lyžiach a rýchlokorčuľovanie.

 • zjazdové lyžovanie
 • akrobatické lyžovanie
 • biatlon
 • beh na lyžiach
 • skoky na lyžiach
 • severská kombinácia
 • krasokorčuľovanie
 • rýchlokorčuľovanie
 • hokej
 • curling
 • snowboarding
 • šortrek

Zimná univerziáda 2023 Slováci

Zimná univerziáda 2023 Slováci nás reprezentujú v dvoch športoch. Hokejové tímy mužov a žien a štyria biatlonisti. Pozrite si našu nomináciu nižšie.

 • Hokej (muži): Matúš Zemko, Richard Petráš, Matej Jacko, Andrej Kiss, Ján Marcinko, Alex Novota, Juraj Beržinec, Miroslav Novota, Samuel Záhradník, Denis Bakala, Samuel Socha, Lukáš Urbánek, David Hílek, Tomáš Balát, Peter Šandor, Michal Vojvoda, Martin Šeliga, Oliver Giertl, Martin Magdolen, Jakub Slivka, Marko Ragan, Samuel Vyletelka, Adam Stacho
 • Hokej (ženy): Lucia Ištocyová, Tatiana Korenková, Lívia Kúbeková, Sofia Vysokajová, Natália Dzurillová, Romana Halušková, Kristína Šimnová, Andrea Rišianová, Alexandra Čorňáková, Laura Šuliková, Diana Fortunová, Laura Lacková, Dominika Sedláková, Adriána Štofanková, Annamária Suráková, Alexandra Mendrejová, Nikola Nemčeková, Alžbeta Šulíková, Michaela Hana Hajniková, Ema Záňová, Lucia Halušková, Anamária Lodňáková, Martina Simone Bednárik
 • Biatlon: Viktória Vozárová, Stela Šavelová, Matej Gregor, Matej Badáň

Svetová univerziáda 2023 dnes

Svetová univerziáda 2023 dnes – všetky podstatné informácie o Zimnej univerziáde, výsledky, kompletný program a aktuality nájdete na oficiálnych kanáloch podujatia.

Zdroj: lakeplacid2023.com, wikipedia.com, flashscore.sk 

Zdieľaní

Pin It on Pinterest