Čo sú e-športy? Kompletný prehľad a informácie!

Hranie hier už dávno nie je len zábavkou na skrátenie voľného času. Niektoré video hry boli vytvorené tak, aby v nich mohli ľudia súperiť medzi sebou. Postupom času sa táto komunita ľudí rozširovala až z toho vznikol nový fenomén, e-šport.

Prehľad

Čo sú e-sports?

Ako sme už spomínali, e-šport je vlastne pomenovanie pre profesionálne hranie počítačových hier. Tento elektronický šport sa častokrát nazýva aj progaming, alebo cybersport. Posledné roky sa do tohto rozširujúceho odvetvia investuje veľké množstvo peňazí, a preto sa môže o profesionálnom hraní hier hovoriť, ako o športe budúcnosti.

E-šport sa rozdeľuje na niekoľko typov, podľa hier, ktoré sa hrávajú.

FPS ( First – person shoter ) – väčšinou ide o akčné hry a strielačky ako napríklad Counter Strike: Global Offensive.

BATTLE ROYAL HRY – Momentálne pravdepodobne najpopulárnejší žáner hier. Proti sebe nastúpi niekoľko desiatok hráčov na jednej mape a vašou jedinou úlohou je zneškodniť všetkých ostatných hráčov. Mapa sa samozrejme postupom času zmenšuje. Fenoménom tohto typu hier je Fortnite či Playerunknown´s Battlegrounds.

MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-playing game) – Hry s otvorením svetom, kde hrá niekoľko stoviek až tisícov hráčov. Najznámejšou MMORPG je hra World of Warcraft.

MOBA ( Multiplayer online battle arena ) – Najpopulárnejšie odvetvie v e-sport. Dva tímy zostavené z určitých hrdinov bojujú proti sebe. Kráľom tohto typu hier a pravdepodobne aj celého odvetvia e-sport je titul Leauge of Legends.

RTS ( Real-time strategy) – Veľmi populárny druh hier, najmä u starších hráčov. Populárne sú najmä stratégie Warcraft alebo Starcraft II.

Kartové hry – Odvetvie, ktoré zatiaľ nie je v e-športoch, tak masívne rozšírené, no svojich priaznivcov si nájde. Najpopulárnejšou je hra Hearstone.

Majstrovstvá SR v elektronických športoch!

Už dnes štartuje v Bratislave trojdňový najväčší herný festival na Slovensku Y-FEST, v rámci ktorého sa uskutočnia majstrovstvá SR v e-športoch.

4. – 10. október 2019 / Refinery Gallery, Bratislava

Počas troch dní sa na M-SR predstavia najlepší slovenskú hráči v klasických tituloch – CS:GO, PUBG, League of Legends, Hearthstone, FIFA 20 a NHL 20. Návrat na scénu zažíva klasika v MOBA žánri – DOTA 2 a premiérovo sa na turnaji predstaví Rainbow Six Siege.

Spoločne vyše 500 hráčov zabojuje o skvelý celkový prizepool vo výške 11 500 Eur.

Majstrovstvá SR v ešportoch 2019, Bratislava
Majstrovstvá SR v ešportoch 2019, Bratislava

Ktoré e-šport hry sú najpopulárnejšie?

Do kategórie e-šport hier by sa postupom času chcel dostať snáď každý vydavateľ herných titulov. Okrem prísunu nových investícií sa totiž o hre začne oveľa viac rozprávať, čo priláka nových hráčov. Niektoré hry, ktoré sa považujú za elektronické športy však nad ostatnými vyčnievajú. My vám prinášame zoznam tých najlepších.

Dota2

Dota 2 je považovaná za jednu z najobľúbenejších hier profigamingu. Na trh sa dostala v roku 2013, no jej príbeh začal už o desať rokov skôr. V roku 2003 sa na jednu z máp hry Warcraft vytvorila modifikáci s názvom Defense of the Ancients (DoTa).

Princíp hry je veľmi jednoduchý. Každý tím má 10 hráčov a snaží sa zničiť svojmu súperovi hlavnú budovu na opačnom konci mapy. K budove vedú tri cesty horná, dolná a stredná, kde hráči bojujú proti sebe. Na pomoc im v pravidelných intervaloch chodia NPC postavy.

Jeden z hráčov má úlohu takzvaného „Junglera“, ktorý nebojuje na cestách, ale chodí po lese, kde zbiera skúsenosti a zlatky. Taktiež pomáha ostatným hráčom.

Leauge of Legends

Leauge of Legends, alebo skrátene LoL je kráľom na poli elektronický športov. Hra bola spustená v roku 2009 a odvtedy si získala milióny fanúšikov. Je to hlavne kvôli jednoduchosti mechaniky hry. Tá je takmer totožná ako u Doty 2. Hra Leauge of Legends je zadarmo a financuje sa pomocou mikroplatieb za rôzne spestrenia v hre. Podľa štatistík ju pravidelne hráva viac ako 32 miliónov ľudí.

Counter Strike: Global Offensive

Hra Counter Strike je dnes už legendou a poznal ju aj ten, čo počítačové hry nehrával. Najnovšie pokračovanie tohto titulu prišlo v roku 2012 s názvom Counter Strike: Global Offensive. Po vydaní sa hra takmer okamžite stala jednou z najpopulárnejších v profigamingu. Proti sebe nastupujú policajti a teroristi a ich hlavnou úlohou je navzájom sa zneškodniť. Po Lolku a Dote2 je práve Counter Strike považovaný za najhranejšiu  hru.

Heartstone

Hearstone z počiatku vznikol ako vedľajší projekt vývojárov z Blizzardu. Bol vytvorený pre zábavu zamestnancov a nikdy sa nemal dostať na pulty obchodov. To by však bola veľká škoda, pretože táto kartová hra si takmer okamžite získala obrovskú komunitu hráčov a stala sa plnohodnotným e-športom. Princíp hrania je jednoduchý. Hrá sa jeden na jedného a každý z hráčov má 30 životov. Každý z hráčov má určitý počet ťahov a využíva svoje karty.

FIFA

Starú dobrú FIFU snáď netreba nikomu predstavovať. Simulátor futbalu bol a vždy bude populárny. S rozmachom e-športov sa popularita FIFA ešte viac zväčšila a začali vznikať rôzne ligy a turnaje, ktoré podporuje aj samotný výrobca hry.

Fortnite

Hra Fortnite je absolútnym fenoménom dnešnej doby a počuli snáď o nej aj tí, ktorí sa o hranie počítačových hier nezaujímajú. Patrí do kategórie Battle Royal hier a výnimočná je svojou extravagantnou grafikou, príjemným ovládaním a veľkým množstvom rôznych funkcií v hre. Mohli by sme povedať, že v súčasnosti ide pravdepodobne o najpopulárnejšiu hru na svete.

Battle Royal hra Fortnite
Fortnite – fenomén dnešných počítačových hier

Playerunknown´s Battleground

Skrátene, PUBG je predchodcom Fortnite a pravdepodobne vôbec prvou Battle Royal hrou na svete. Veľké množstvo hráčov neustále vedie polemiky, ktorá z Battle Royal hier je lepšia či staré dobré PUBG, alebo mimoriadne populárny Fortnite. Nech už je to tak či onak, obe hry sú  veľmi populárne a hrané.

StarCraft II

Titul StarCraft sa radí medzi RTS a teda Real-time stratégie. Tento typ hier obľubujú najmä starší hráči. Hra vznikla v roku 2010 ako pokračovanie legendárneho StarCraftu. Za hrou stojí populárne štúdio Blizzard.

World of Tanks

World of Tanks patrí do žánru MMORPG a podľa štatistík ide o siedmu najhranejšiu a najsledovanejšiu hru v profigamingu. Vznikla v roku 2010 a môžete sa v nej vžiť do roly tankistu a porážať svojich nepriateľov. Na výber máte z viac ako 250 druhov tankov z rôznych štátov. Nechýbajú tanky ani z bývalého Česko-Slovenska.

Overwatch

Poslednou hrou, ktorá sa v súčasnosti teší veľkej popularite je Overwatch. Za totuto FPS akciou stojí opäť štúdio Blizzard. Hra vyšla v roku 2016 a tak stále bojuje o svoje postavenie v Elektronických športoch. Hráči si v nej môžu vybrať z rôznych postáv s rôznymi schopnosťami a bojovať proti sebe.

Dá sa považovať e-šport za skutočný šport?

Polemika ohľadom toho či je možné progaming považovať za skutočný šport, sa vedie už niekoľko rokov. V poslednej dobe sa však začína na zodpovedanie tejto otázky zameriavať čoraz viac pozornosti. V niektorých krajinách najmä východného bloku uznali e-sport za plnohodnotný šport už dávnejšie.

Nad touto otázkou sa začína uvažovať aj na Olympijskej rovine, kde by mal byť prítomný v určitej forme už na Olympiáde 2020 v Tokiu. O šesť rokov neskôr by sa mal e-šport stať normálnou disciplínou s vlastnými medailami.

Tento krok považujeme za správny, keďže aj pri hraní tohto typu hier potrebujete rýchle reakcie a strategické myslenie. Ak je šach, alebo šípky považované za šport, nevidíme dôvod prečo by tomu nemalo byť tak aj v prípade e-športu.

Pozrite sa na hráčov e-športov
Hráči pri zápase jednej z e-šport hier

Aké e-šport turnaje poznáme?

Za dobu fungovania tohto odvetvia sa vytvorila aj niekoľko veľkých turnajov s odmenami častokrát aj niekoľko miliónov dolárov pre výherný tím. Predstavíme vám aspoň niekoľko tých najdôležitejších súťaží.

  • DreamHack Letný/Zimný
  • IEM – Intel Extreme Master
  • ESL – Electronic Sports Leauge
  • LCS – Leauge Championship Series
  • MLG – Major Leauge Gaming

Zaujímavosti ohľadom profigamingu

E-šport je stále považovaný za nový druh športu, ktorý sa ešte len rozvíja. Pravdou však je, že prvá súťaž v progamingu sa uskutočnila už v roku 1972 na univerzite Stanford. Hráči medzi sebou súperili vo veľmi jednoduchej hre s názvom Spacewar.

Ďalšou zaujímavosťou, o ktorej väčšina bežných ľudí nevie sú odmeny za víťazstvo v nejakom turnaji. V minulom roku na turnaji The Internetional sa podarilo víťaznému tímu v MOBA hre Dota 2 vyhrať neuveriteľných 11,2 milióna eur. To je viac, ako si odnesie víťaz Wimledonu či futbalovej Európskej ligy.  Hraním hier sa tak teoretický dá uživiť, musíte byť však extrémne dobrý.

O tom, že profigaming naberá na popularite určite netreba diskutovať. Zaujímavou však je veková skladba ľudí, ktorí na elektronické športy pozerajú. Väčšinou ide o mladšie ročníky a takzvanú Generáciu Y. Z nej až 22 percent mužskej populácie sleduje profigaming. Toto číslo samozrejme stále rastie.

Pravidlá a návody

Každá z hier, ktoré sa stali e-športom, má samozrejme vlastné pravidlá a taktiky. Vo väčšine prípadov ide však o to zneškodniť svojho súpera skôr, ako on zneškodní vás. Na každú hru taktiež existuje niekoľko návodov, ako víťazstvo docieliť čo najrýchlejšie a efektívnejšie.

Stávkovanie a E-športy

Vzrastajúcu popularitu e-športu si samozrejme všimli aj stávkové kancelárie, ktoré pravidelne vypisujú kurzy na tie najväčšie podujatia.  Pre vás, stávkujúcich môže byť zaujímavosťou, že bookmakeri nemajú kurzovú ponuku, tak pevne v rukách, ako pri ostatných športoch.

Ide totiž stále o nové odvetvie. Práve to je aj nevýhodou pri stávkovaní na e-športy, ktorých v kurzovej ponuke stávkových kancelárií nie je veľa.

Profigaming je skutočne novým rozrastajúcim sa druhom športu. Dôkazom toho, že e-šport treba brať naozaj vážne je aj sledovanosť samotných zápasov. V roku 2016 videlo finále Leauge of Legends dokopy 43 miliónov divákov. Pre porovnanie finálovú hru NBA videlo ten rok 31 miliónov fanúšikov.

Najviac ľudí, ktorí sledujú e-športy pochádza z Ázie, USA alebo Európy. Celkový dosah profigamingu rastie každý rok o 50 percent a predpokladá sa, že o rok by sa na e-športy mohlo dívať dokopy 589 miliónov divákov.

Ako a kde sledovať E-športy?

V E-športoch ide o profesionálne hranie video hier pomocou internetu, a preto je jasné, že v prvom rade si rôzne súťaže v tomto športe môžete pozrieť  pomocou live streamov. Predstavíme vám však aj iné možnosti sledovania profigamingu.

TIP ❱ Ako a kde sledovat ešporty naživo ››

Najlepšie e-šport aplikácie

S popularitou e-športu sa začali vytvárať aj nové mobilné aplikácie, ktoré vás, ako fanúšika, ešte viac ponoria do sveta online hrania.

Strafe

Aplikácia Strafe je akýsi kalendár zápasov turnajov rôznych hier. Okrem podrobného rozpisu zápasov v mobilnej aplikácii nájdete novinky z prostredia e-športu. Taktiež sa tam častokrát umiestňujú odkazy na live streamy z platforiem ako je Twich a tak ďalej. Aplikácia obsahuje aj podrobné profily hráčov a profesionálnych tímov.

Eforce

Eforce je mobilná aplikácia, podobne ako Strafe ponúka všetky informácie, ktoré človek ku sledovaniu e-športov potrebuje vedieť. To všetko je zaobalené vo veľmi prehľadnom kabáte. Pri kliknutí na konkrétny zápas sa vám zobrazí prehľadná ponuka kurzov, odkaz na stream a aj dôležité informácie o hre.

Ako bude vyzerať budúcnosť e-športu?

Herné odvetvie sa každým rokom vyvíja viac a viac, a preto je jasné, že to ovplyvní aj profigaming. Najviac sa skloňuje pojem virtuálna realita, ktorá je v hernom priemysle zatiaľ len v plienkach. Momentálne sa tvoria prvé hry používajúce tento typ zariadenia, no je takmer viac než isté, že v priebehu dekády sa virtuálna realita môže objaviť aj v e-sport hrách.

Predpokladá sa, že použitím VR, sa herný zážitok ešte viac umocní a celkovo ešte viac vyšperkuje celé odvetvie športu.

Zdroje: www.wikipedia.sk, www.zing.cz, www.esportstv.org

Zdieľaní

Pin It on Pinterest