Čo je to fackovaná – organizácie, bojovníci, pravidlá, turnaje

Fackovaná je považovaná za ultimátnu skúšku tvrdosti. Podľa niekoho je to bojový šport a niektorí fackanie tvrdo odsudzujú. Aký je to fackovací šport, aké sú jeho pravidlá, organizácie a kde sa dá fackovaná sledovať live si pozrite v našom článku. 

Fackovaná

Pozrite si prehľad a informácie čo je to Fackovaná, alebo po anglicky Slap Fight. Ide o niečo úplne iné ako Oktagon MMA či ďalšie MMA organizácie. Tento, dá sa nazvať bojový šport, sa stáva čoraz viac populárnym a môže za to aj fakt, že v USA stojí za jednou organizáciou Dana White z UFC live.

V Čechách je v tejto disciplíne jednotkou organizácia Red Face.

Fackovací šport

Čo je fackovaná

Fackovaná podľa všetkého začala v Rusku, kde sa statní muži fackovali pred ľuďmi a vznikol z toho bojový šport, teda aspoň niektorí ho tak nazývajú.

V zápase stoja oproti sebe dvaja borci, ktorí si rozdávajú poriadne facky a víťazom sa stáva ten, ktorý najlepšie ustojí rany dlaňou, alebo získa najviac bodov.

Slap Fight

Vo svete fackovanej sa môžete stretnúť aj s výrazom Slap Fight, čo znamená fackovaný zápas. Treba pripomenúť, že facky sa stávajú vo svete rýchlo rastúcim trendom, podobne ako kedysi MMA.

Fackovaná pravidlá

Pravidlá Fackovanej sú veľmi jednoduché. Súperi sa postavia proti sebe podľa váhovej kategórie a dávajú si striedavo facky.

Fackovaná pravidlá zakazujú napríklad zatvárať dlaň, alebo urobiť nejaký pohyb (ramenom, zastrčiť bradu atď.) predtým ako dostane hráč úder.

Jeden zápas môže mať minimálne tri a maximálne 5 kôl a o tom, kto začne prvý rozdávať facky, rozhodne minca. Počas každého zápasu majú bojovníci 30 sekúnd aby dali facku a ďalších 30 sekúnd na zotavenie po údere.

Súťažiaci dostavajú od rozhodcov body a vyhráva ten, ktorý dostal od rozhodcov najviac bodov (bodovanie ako pri boxe), alebo jeho oponent nemôže v zápase pokračovať.

Fackovaná organizácie

Pozrite si najznámejšie organizácie Fackovanej vo svete, v Česku a na Slovensku.

The Power Slap League

Power Slap, alebo THE Power Slap League je TV show v ktorej lietajú poriadne facky. Reláciu produkuje Dana White ktorý založil UFC a tento šport má licenciu v štáte Nevada.

Zakladateľ UFC sa netají tým, že chce z tejto organizácie urobiť jenu z najlepších na svete a odkazuje tým, ktorým sa to nepáči, že nach sa na to nepozerajú.

Prvá séria Power Slap vraj zarobila cez internet na PPV to, čo zabehnuté MMA zápasy jedného turnaja UFC.

VIDEO: TOP 5 ukončení v Power Slap

Slap Fighting Championship

Slap Fighting Championship je vo svete tohto, pre niektorých bizarného športu, nejaký ten piatok. Prvýkrát sa uskutočnil turnaj 5. marca v roku 2022 pod záštitou Arnolda Schwarzenegra na jeho akcii Arnold Sport Festival a známeho YouTubera Logana Paula.

Logan Paul je bratom Jake Paula, ktorý ma za sebou niekoľko boxerských zápasov a najbližšie sa údajne pripravuje na MMA zápas.

VIDEO: Najtvrdšie facky v SFC

Punch Down

Punch Down môžeme nazvať aj poľskou fackovanou a organizácia má za sebou niekoľko turnajov v tomto športe. Je prvým organizátorom svetového turnaja v slapfightingu, ktorý má pôvod v Poľsku a teraz sa rozširuje do celého sveta.

VIDEO: Najtvrdšie facky v Punch Down

Red Face cz

Fackovaná dorazila aj do Českej republiky a postarala sa o to organizácia Red Face, ktorá pripravila fackovaciu pyramídu. V nej si zápasníci rozdelia 3 milióny korún.

Za týmto projektom stoja tiktokeri Maru Rosecká, Freescoot, bývalý kulturista Filip Grznár a Václav Pejsar.

Fight Night Challenge

Prvú fackovanú sme videli aj na Slovensku a to na turnaji Fight Night Challenge 3. V nej si to rozdali borci Matej Király a Tomáš Vaľko.

Podľa šéfa FNC Attilu Végha, bude organizácia v slap fight zápasoch pokračovať aj na ďalších galavečeroch.

Fackovaná live

Zápasy fackovanej live nie sú dostupné na TV kanáloch a ich sledovanie je možné len prostredníctvom live streamu na internete.

Fackovaná naživo Fight Night Challenge 

Na Slovensku môžete sledovať Fackovanú naživo na turnajoch Fight Night Challenge, ktorý ako prvý pripravil formát takejto súťaže u nás.

Najlepšia možnosť, ako sledovať turnaje Fight Night Challenge live, je prostredníctvom online TV stávkovej kancelárie Fortuna! Takto si užijete live stream zadarmo na svojom mobile, tablete, či PC.

Live stream zadarmo je bez sprievodného komentára a dostupný len na území Slovenska.

SLEDUJTE FNC LIVE ZADARMO ▷

Návod, ako pozerať Fackovanú

  1. Registrujte sa vo Fortune a prihláste do svojho účtu
  2. Kliknite na sekciu „LIVE“ a z ponuky športov vyberte „BOJOVÉ ŠPORTY“
  3. Zvoľte zápas, ktorý chcete sledovať a kliknite na „STREAM“

Fackovaná live stream Power Slap League

Tento šport pod záštitou Dana Whita a Fackovaná live stream je dostupná na platených platformách Hulu+, Youtube TV a Sling TV.

Niektoré z dostupných platforiem sú dostupné len na území USA.

Ak si chcete pozrieť zo záznamu jednotlivé série tohto Slap Fight, tak ich nájdete na oficiálnom kanáli UFC YouTube.

Red Face Fackovaná online

V Česku vznikla fackovacia súťaž s názvom Red face, ale zatiaľ nie je známe kde sa bude dať sledovať táto fackovaná online.

TIP ❱ Ako a kde sledovať MMA naživo ›

Fackovaná TOP bojovníci

Aj keď ide o pomerne nový bojový šport, má už známe mená a niekoľko najznámejších bojovníkov fackovanej sú veľmi sledovaní.

Vasilij Kamotsky fackovací šampión

Najznámejším fackovaním šampiónom je ruský bohatier Vasilij Kamotsky, ktorý dlho svojimi fackami strašil a uspával súperov.

Tento muž, povolaním farmár, prvýkrát prehral až po niekoľkých zápasoch a porážku mu uštedril Vyacheslav Zezulya.

VIDEO: Vasilij Kamotsky prehral

Da Crazy Hawaiian

Koa Viernes je rodákom z Waianae na Havaji a je jedným zo známych tvári vo fackovanej a možno ste o ňom počuli pod prezývkou „Crazy Hawaiian“. Tento chlapík chce byť majstrom sveta v Slap Fight.

Tento „šialený Havajčan“ vie facky prijímať, ale aj rozdávať.

Dawid Zalevski

Dawid Zalevski je poľský zápasník, ktorí sa venuje fackovaciemu športu. Jeho údery sú zastrašujúce, čo potvrdzoval v poľskej Punch Down a svoju silu ukázal aj v Slap Fighting Championship.

V Poľsku mal Zalevski fackovací turnaj, po ktorom jeho súper po fackovaní zomrel v nemocnici na zlyhanie orgánov, v dôsledku nenávratného poškodenia centrálneho nervového systému.

Wolverine

Slap Fighter Wolverine, vlastným menom Ron Bata sa celkom nepodobá komiksovému hrdinovi, ale svojimi rukami rozdáva dobré facky. Tento bojovník vo fackovanej a aj MMA začal svoju kariéru v Slap Fight Championship a neskôr prešiel k Dana Whitovi do Power Slap League.

Sheena Hungarian Hurricane Bathory

Táto rodáčka z Budapešti bojuje v USA a je to ozajstná v úvodzovkách krvavá grófka. Sheena Batory má čierny opasok v jiu-jitsu a má za sebou zápas v Power Slap League, kde dala fackou svojej superke KO.

VIDEO: Desivé KO od Hurricane Bathory

Smrť pri fackovaní

Smrť po fackovaní sa stala u našich susedov v Poľsku. Súťaže vo fackovaní sa zúčastnil Artur Walczak, ktorý po jednej z faciek bol ukončený. Okamžite ho previezli do nemocnice, kde o pár dní podľahol následkom poranenia hlavy.

Je fackovaná nebezpečná

Podľa neurológov je fackovaná ako šport nebezpečná a berú to ako organizované poškodzovanie mozgu. Podľa odborníkov môžu mať facky následky a podozrenia na otras mozgu, zlomeninu sánky, poškodenie kože, opuchy, ako aj záväznejšie problémy napríklad poškodenie nervov, sluchu, zraku, alebo poškodenie temporálnej tepny.

Prečo je Fackovaná iná ako Box, alebo MMA

Fackovaná je podľa zápasníkov bojových športov nebezpečná v jednej zásadnej veci a tou je, že sa nemôžete uhnúť a čakáte na tvrdú ranu.

Na rozdiel od boxu, alebo MMA môže zápasník urobiť pohyb hlavou a úder aj keď dopadne na hlavu, nemusí spôsobiť také veľké zranenia.

slapfighter.com, powerslap.com, youtube.com

Zdieľaní

Pin It on Pinterest