OKTAGON MMA – podrobný prehľad organizácie a ďalšie zaujímavosti (VIDEO)

Zdieľaní

Connor McGregor svojím štýlom boja a vystupovaním spravil z bojových športov a špeciálne z MMA celosvetový fenomén. Podobný efekt, len v oveľa menšom merítku, spôsobila organizácia Oktagon na Slovensku a v Čechách. My vám prinášame komplexný prehľad o tejto ostro sledovanej organizácii.

Oktagon MMA – prehľad o informácie


Čo je to Oktagon MMA?

Oktagon MMA je organizáciou zmiešaných bojových športov, v skratke MMA, ktorú založili Ondřej Novotný a Pavol Neruda. Pomenovanie dostala po tvaru klietky, v ktorej sa zápasí a pripomína geometrický tvar oktagon. V súčasnosti je Oktagon MMA najväčšou Česko – Slovenskou organizáciou, čo sa všeobecne bojových športov týka.

Oktagon disponuje obrovskou fanúšikovskou základňou, keďže na sociálnych sieťach ich sleduje viac ako 220 tisíc ľudí a na svojom Youtube kanály prekročili hranicu 30 miliónov zhliadnutí. Tento počet bude určite ďalej narastať a to hlavne po zápase storočia medzi Atillom Véghom a Karlosom Vémolom.

VIZITKA:

  • Názov: Oktagon MMA
  • Krajina: Česko a Slovensko
  • Rok založenia: 2016
  • Zakladatelia: Ondřej Novotný, Pavol Neruda
  • Počet bojovníkov: 57 / najlepší bojovníci
  • Šampióni Oktagonu: Michal „Blackbeard“ Martínek (ťažká váha) , David “ Rúžový panter“ Kozma (weltrová váha), Tomáš Deák (bantamová váha)
  • Vysielacie práva (SK, ČR): Joj Plus, O2TV Sport
  • Live prenosy ( SK, ČR): Fortuna TV , Tipsport TV
  • Off.web: oktagonmma.cz
  • Projekty organizácie: Oktagon Výzva a ďalšie

Oktagon vs UFC

Oktagon je MMA organizáciou, tak isto ako celosvetovo známe UFC. Je jasné, že veľkosťou tieto subjekty nemôžeme porovnávať. Oktagon totiž zatiaľ pôsobí len na Slovensku a v Českej republike, zatiaľ čo UFC je najpopulárnejšou svetovou organizáciou bojových športov. Aj napriek tomu v porovnaní týchto dvoch subjektov nájdeme pár aspektov, vďaka ktorým sú tieto organizácie tak úspešné.

Tým najviac dôležitým je určite rozličnosť, oproti iným organizáciám.  Tak isto ako UFC, tak aj Oktagon ponúka svojim fanúšikom skvelú show, ktorá je doprevádzaná extra obsahom s pridanou hodnotou.

Samotní zakladatelia Oktagonu vyhlasujú, že predávajú a budujú príbehy bojovníkov, podobne ako v UFC. No a keďže príbehy predávajú najviac, môžeme skonštatovať že práve táto vlastnosť robí z Oktagonu jednu z najpopulárnejších a najväčších organizácií v Európe.

TIP ❱ Čo je to MMA? 

História organizácie Oktagon MMA

História organizácie sa začala písať niekedy začiatkom leta 2016, kedy sa na televíznych obrazovkách objavila reality show, ktorá v Čechách a na Slovensku nemala obdoby. Jej názov bol Oktagon Výzva a cieľom bolo zbúrať všetky mýty a predsudky ľudí o bojových športoch a špeciálne o MMA. Projekt naberal na popularite a vyvrcholil veľkým galavečerom, kde sa proti sebe postavili dvaja najlepší bojovníci z tejto show.

Práve toto môžeme považovať za vznik organizácie Oktagon MMA. Od tej doby prešli tri roky a Oktagon sa vypracoval na jednu z najväčších a najrešpektovanejších organizácií zmiešaných bojových umení v Európe. Má za sebou 14 turnajov, 4 reality show, veľké množstvo projektov a magazínov. Ak sa teda pozrieme spätne na prvotný cieľ Pavla Nerudu a Ondřeja Novotného, tak musíme konštatovať, že sa im ho podarilo naplniť viac než dobre.

Ondřej Novotný a Pavol Neruda

Ako sme už spomínali, zakladateľmi a majiteľmi organizácie Oktagon sú Ondřej Novotný a Pavol Neruda. Ešte predtým než Oktagon vznikol mohol byť športovým fanúšikom známejší práve Ondřej Novotný, ktorý dlhé roky pôsobil ako český moderátor, komentátor a znalec bojových športov. Jeho ženou je česká miss z roku 2006 Renáta Langmanová. Druhý z dvojice Pavol Neruda je taktiež veľkým milovníkom a obdivovateľom bojových športov. Pred Oktagonom sa Pavol venoval najmä filmovaniu.

Organizácia Oktagon MMA
Organizácia Oktagon MMA a víťaz prvej série Oktagon Výzva – Gábor Borároš

Oktagon MMA v súčasnosti

Momentálna situácia organizácie je viac než priaznivá. Za posledný rok sa im podarilo takmer vypredať každý turnaj, čo organizovali. Z doposiaľ neznámych bojovníkov vychovali športové celebrity a pomohli Makhmudovi Muradovi dostať sa do UFC, kde sa v prvom zápase postaví proti talianovi Alessandrovi Di Chiricovi. Po ňom Macha čakajú ešte ďalšie tri zápasy, kde môže ukázať a potvrdiť, že na najlepšiu organizáciu bojových športov na svete skutočne má. Rok 2019 bol pre Oktagon zlomovým, kedy potvrdili svoju pozíciu jednotky, čo sa Česko – Slovenských bojových organizácií týka.

Najlepší bojovníci organizácie Oktagon MMA

Oktagon má v súčasnosti pod sebou približne 70 bojovníkov a bojovníčiek. Z toho je pochopiteľné, že niektorí vďaka svojím výkonom vynikajú. Ak by sme to teda mali zhrnúť medzi najlepších zápasníkov jednoznačne patria spomínaný Karlos Vémola či Attila Végh.

Obrovskou kvalitou oplývajú aj šampióni organizácie Michal Martínek, David Kozma či Tomáš Deák, ale aj kráľ Bratislavy Samuel „Pirát“ Krištofič.  Zabudnúť nesmieme ani na Milana Ďatelinku, bývalého bojovníka UFC Viktora Peštu a kmotra slovenského MMA Iľju Škondriča.

POZRITE SI ❱ Kompletný kalendár zápasov MMA na rok 2019 ›› 

Karlos  Vémola

Karlos „Terminátor“ Vémola je vo svete MMA mimoriadne rešpektovanou, ale aj kontroverznou persónou. Bývalý zápasník UFC a vôbec prvý Čech, ktorý sa do nej dostal zažil po návrate z tejto organizácie skutočne turbulentné obdobie. Od roku 2013, kedy striedavo zápasil v Čechách a Anglicku so snahou dostať sa naspäť do UFC ťahal víťaznú šnúru, ktorú ukončil až Jack Hermansson.

V tomto zápase, okrem prehry utrpel aj vážne zranenie ruky, ktoré mohlo znamenať koniec jeho kariéry. Zranenie však nakoniec nebolo až tak vážne a Vémola sa tak vrátil do hry. Po zápase s Petrom Ondrušom sa dlhodobejšie upísal organizácii XFN, ktorá organizovala aj zápas Rytmusa s Marpom. Po finančných problémoch XFN a nekorektnosti organizátorov nakoniec začiatkom roku 2019 prestúpil do Oktagon MMA.

Attila Végh

Ďalšou veľmi dôležitou a ostro sledovanou osobnosťou Oktagonu je slovenský zápasník Attila „Pumukli“ Végh. Attila je bezpochyby najväčšou osobnosťou MMA na Slovensku, keď ako prvý Slovák získal opasok šampióna druhej najlepšej organizácie  MMA na svete – Bellatoru. V súčasnosti je trénerom v Spartakus Fight Gyme a pripravuje sa na zápas práve s Karlosom Vémolom.

Projekty Oktagonu

V úvode sme spomínali, že Oktagon nie je klasickou bojovníckou organizáciou, ale prichádza aj s extra pridanou hodnotou. Cirkus Oktagon sa snaží tvoriť a predávať príbehy ľudí, z ktorých sa môžu razom stať športové a známe osobnosti. Nižšie vám prinášame prehľad všetkých projektov, na ktorých organizácia Oktagon MMA pracuje.

Oktagon Výzva IV

Základným stavebným kameňom vedľajších projektov organizácie je pochopiteľne spomínaná reality show Oktagon Výzva. Vďaka tomuto projektu vlastne celý cirkus okolo tohto začal. V momentálne prebiehajúcej Oktagon Výzve IV sa opäť proti sebe postavili tímy Česka a Slovenska. Zmenou tejto série však je, že proti sebe nebojujú chlapi ale ženy.

Osem žien tak počas niekoľkých týždňoch spolu bývalo, trénovalo a zápasilo. Tak, ako aj pri minulých výzvach, tak aj v tomto prípade platí, že finále celej reality show sa odohrá na jednom z galavečerov organizácie. Ženské finále Oktagon výzvy sa v tomto prípade uskutoční 9.11.2019 na turnaji Oktagon 15.

Sledujte reality show Oktagon Výzvu IV.
Nová reality show Oktagon Výzva IV.

Projekt X

Mimoriadne zaujímavým a pre veľké množstvo ľudí aj motivačným je Projekt X, ktorý prichádza už so svojim druhým pokračovaním. V ňom opäť figuruje úspešný podnikateľ Peter Benko, ktorému sa počas prvého ročníku podarilo prejsť obdivuhodnou fyzickou premenou, ktorá sa zavŕšila zápasom proti barberovi s prezývkou Laky Royal.

V tomto zápase Peťo vyhral a MMA sa mu zapáčilo natoľko, že sa rozhodol v tomto projekte pokračovať. V Projekte X druhej série tak uvidíme zápas Petra Benka s českým hercom a scenáristom Jakubom Štáfekom. Ani ten nie je žiadne béčko, keďže už má za sebou zápas v boxe. Tento duel, tak bude  pre oboch mimoriadne náročný.

Projekt Y

Na základe úspechu pilotného Projektu X, sa zakladatelia Ondřej Novotný a Pavol Neruda, prísť s novým formátom. Nazvali ho Projekt Y a pozvali doň ženy, ktoré bojové športy nikdy nerobili. Do tohto formátu sa zapojili dve Slovenky ( Eva Borodáčová, Petra Batthyany) a dve Češky ( Kateřina Klinderová a Ivy Hašková).

Tieto štyri ženy mali niekoľko mesiacov na to, aby sa naučili čo je to MMA a čo obnáša. Všetky ich znalosti mali potom zúžitkovať v zápasoch proti sebe. Dve najlepšie z nich si to následne rozdajú vo finále Projektu Y.

Oktagon Majk

Ďalším mimoriadne populárnym projektom a program je takzvaný Oktagon Majk. Promotér Ondřej Novotný si do svojho štúdia pozýva dvojicu zápasníkov, ktorých čaká na najbližšom turnaji zápas. Rozprávajú sa tam o ich pocitoch, začiatkoch v kariére a ďalších zaujímavých veciach. V Oktagon Majku sa tak môžete dozvedieť veci, ktoré niekde inde nemáte šancu počuť.

Oktagon Magazín

Ďalšou možnosťou, ako nahliadnuť do zákulisia tréningov bojovníkov či celej organizácie je prostredníctvom Oktagon Magazínu. Ten sa vysiela na kanáloch O2TV Sport a Joj Plus. Vďaka tomuto magazínu sa dozviete všetko podstatné o nadchádzajúcom turnaji a môžete spoznať bojovníkov aj z trošku iného pohľadu.

Nerudov Pohár

Podobne, ako v kráľovnej motoristických športov, Formuly 1, súťažia tímy o svoj vlastný pohár, tak  niečo podobné zaviedol Oktagon v rámci svojej organizácie. O Nerudov pohár bojujú značky a firmy, ktoré majú pod sebou podpísaných určitých bojovníkov. Tieto firmy sa v tabuľke hýbu na základe bodov, ktoré dostanú za jednotlivé zápasy bojovníkov. Na konci sezóny sa tieto body sčítajú a víťaz dostane Nerudov pohár.

TIP ❱ Ako sledovať MMA naživo? 

Ako sledovať Oktagon naživo?

Organizácia Oktagon MMA svojimi turnajmi láka skutočne veľké množstvo fanúšikov, a preto sa netreba diviť, že ich popularitu zachytili aj televízie, ktoré sa bijú o získanie televíznych práv. V súčasnosti ich vlastníkom sú dve televízie. Konkrétne ide o kanály O2TV Sport, na ktorej sa nachádza Oktagon od začiatku svojho príbehu. Ďalšou televíziou, na ktorej si Oktagon môžete pozrieť je slovenská Jojka, konkrétne kanál Joj Plus. Treba však poznamenať, že na týchto dvoch televíziách si vždy pozriete len hlavnú kartu turnaja. 

Len pred nedávnom promotéri uviedli, že podpísali novú dlhotrvajúcu zmluvu so stávkovou kanceláriou Tipsport. Skvelé zápasy bojovníkov si tak budete môcť od nového roka vychutnať aj prostredníctvom TV Tipsport.

Poslednou možnosťou, ako si pozrieť turnaj Oktagon je prostredníctvom pay per view, ktoré je pri tomto type športu a turnajov skutočne populárne. Podobný systém sledovania totiž ponúka aj celosvetová organizácia UFC. Za malý poplatok si tak môžete pozrieť kompletnú zapasovú kartu hlavného turnaja, ale napríklad aj Oktagon Prime, ktorý sa v televízii nevysiela.

Aktuálne podujatia organizácie Oktagon MMA

Do konca roka 2019 nám promotéri a organizácia Oktagon MMA ponúkne ešte dva vyšperkované turnaje nabité zvučnými menami. Nižšie vám prinášame krátky prehľad týchto podujatí.

Oktagon Prime 2

Oktagon sa po vzore väčších organizácii rozhodol, ktorých karta nie je až tak nabitá, ako hlavný turnaj, no stále môže priniesť skvelý športový zážitok. Presne takým turnajom je Oktagon Prime, ktorý nesie poradové číslo 2. Turnaj sa uskutoční na východe Slovenska, v Košiciach 25.10.2019. Aj napriek tomu, že ide o menší galavečer môžeme sa tešiť na skutočne nabitú zapasovú kartu, ktorá vyvrcholí hlavným zápasom Miroslav Štrbák verzus Karol „Bomby“ Ryšavý.

Najzaujímavejšie zápasy Oktagon Prime 2
Oktagon Prime 2 – hlavné zápasy (25.10. 2019)

Oktagon 15

Turnaj, na ktorý všetci čakali celý rok 2019 a možno aj viac. Oktagon 15, ktorý prebehne 9.11.2019 v O2 Aréne v Prahe ponúkne zápas, ktorý v našich končinách nemá obdoby. Zápas storočia. Attila Végh vs Karlos Vémola, zápas o titul kráľa Oktagonu a pravdepodobne najlepšieho zápasníka Česka a Slovenska.

Už len tento samotný duel je obrovským lákadlom pre všetkých fanúšikov bojových športov. Promotéri však okrem neho sľubujú mimoriadne nabitú zapasovú kartu, pravdepodobne tú najlepšiu v histórii organizácie.

Zápas storočia Végh vs Vémola
Attila Végh vs Karlos Vémola

Zdroje: www.oktagonmma.cz, www.wikipedia.sk, www.mmashorties.cz

Zdieľaní

Pin It on Pinterest