V nedeľu 14. apríla cyklisti vydajú na 117. ročník Paríž-Roubaix 2019. Tento pretek je tiež známy ako “Peklo severu“ a je to jeden z najstarších, najťažších jednodňových pretekov.
Peklo severu – Paríž – Roubaix 2019 Live
- Nedeľa 14. apríla 2019 (Severné Francúzsko – neďaleko belgických hraníc)
- Dĺžka trate: 257 kilometrov z toho 54,4 km na dlažobných kockách | Info o trati ›
- štart: Compiégne 10:30 => cieľ: Roubaix 17:40
- Pozrite si výsledky Petra Sagana na Paríž-Roubaix ›
- víťaz 2019: Philippe Gilbert (Belg.) Deceuninck-Quick Step
- Preteky Paríž-Roubaix ste mohli sledovať ONLINE ›
Belgičan Philippe Gilbert z tímu Deceuninck – Quick Step sa stal víťazom 117. ročníka cyklistických pretekov Paríž-Roubaix, podľa mnohých najslávnejšej a najnáročnejšej monumentálnej klasiky zaradenej do kalendára WorldTour.
Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) finišoval na piatom mieste, do cieľa prišiel 42 sekúnd po víťazovi, keď vzdal súboj o štvrtú priečku s Belgičanom Sepom Vanmarckom (EF Education First).
Výsledky Paríž-Roubaix 2019 (World Tour) 257 km
1. Philippe Gilbert (Belg.) Deceuninck-Quick Step 5:58:02 h
2. Nils Politt (Nem.) Kaťuša-Alpecin – rovnaký čas ako víťaz
3. Yves Lampaert (Belg.) Deceuninck-Quick Step +13 s
4. Sep Vanmarcke (Belg.) EF Education First +40
5. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +42
6. Florian Sénéchal (Fr.) Deceuninck-Quick Step
7. Mike Teunissen (Hol.) Jumbo-Visma
8. Zdeněk Štybar (ČR) Deceuninck-Quick Step
9. Evaldas Šiškevičius (Lit.) Delko Marseille Provence
10. Sebastian Langeveld (Hol.) EF Education First – všetci +47
…
Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe – nedokončil
Čo je to Paríž – Roubaix?
Paris-Roubaix je jedinečné predstavenie sily a zručnosti, ide o najnáročnejšie podujatie v profesionálnej cyklistike zaradené v kalendári UCI World Tour. Existuje mnoho ďalších dlhých klasík ktoré presahujú 250 km, ale žiadna z nich nie je tak zložitá a pre svoj charakter jedinečná ako takzvaná “Kráľovná klasik“, alebo tiež nazývaná “Peklo severu“.
Náročne sú hlavne pre dlažobné kocky, ktoré sú na inej úrovni obtiažnosti ako tie, ktoré sa nachádzajú vo flámskych klasikách, ako je Tour of Flanders a Gent-Wevelgem.
Najťažšie sektory sú veľmi nerovnomerne dláždené a na ich zvlánutie potrebujú jazdci skutočné schopnosti, silu a veľkú dávku šťastia.
Live prenos Paríž – Roubaix 2020 na RTVS a Eurosport naživo
Cyklistické preteky Paríž – Roubaix 2020 môžete sledovať v priamom prenose na RTVS kliknutím na odkaz. Alternatívou bude prenos vysielaný na športovom kanály Eurosport. Petra Sagan naživo budete môcť sledovať aj v online prenose na našom webe 7sport.sk, kde sa vždy dočítate najviac informácii.
Prečo sa volá Paríž – Roubaix Peklom severu?
Je to kvôli dražobným kockám (pavé), ktoré tvoria na 29 sektoroch asi pätinu závodu (54,4 km). To ďaleko prevyšuje pomer klasickej dláždenej klasiky, ktorá sa konala vo Flámsku a robí z Paríž – Roubaixu testom vytrvalosti.
Preteky môžu byť ešte vyčerpávajúce, ak sa zmení počasie. Epické klzké dlažobné kocky, dokonca až bahnité dostali prezývku nazyvajú tento pretek Peklo severu.

Peter Sagan víťazom Paríž – Roubaix 2018
Paríž-Roubaix v roku 2018 vyhral Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), ktorý na Roubaix Velodrome nedal šancu švajčiarskemu národnému šampiónovi Silvanovi Dillierovi (Ag2r La Mondiale).
Trojnásobný Majster Sveta všetko zobral na seba 54 km pred cieľom, keď sa utrhol od pelotónu a následne dostihol vedúcu skupinu.
- Kompletný program a výsledky Petra Sagana v sezóne 2019 ›
- Všetky novinky a informácie o Petrovi Saganovi ›
Saganove výsledky na posledných 9 pretekoch Paríž-Roubaix
2018: SAGAN vyhral (5:54:06 h)
2017: SAGAN došiel na 38. mieste (+5:12 min)
2016: SAGAN skončil na 11. mieste (+2:20 min)
2015: SAGAN skončil na 23. mieste (+31 s)
2014: SAGAN finišoval na 6. mieste (+20 s)
2013: SAGAN neštartoval
2012: SAGAN neštartoval
2011: SAGAN došiel na 86. mieste (+13:04 min)
2010: SAGAN nedokončil
Víťazi Paris Roubaix / Compiégne–Roubaix od roku 2007
- 2019: Philippe Gilbert (Belg.) Deceuninck-Quick Step
- 2018: Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
- 2017: Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing
- 2016: Mathew Hayman (Aus) Orica-GreenEdge
- 2015: John Degenkolb (Ger) Giant-Alpecin
- 2014: Niki Terpstra (Ned) Etixx-QuickStep
- 2013: Fabian Cancellara (Swi) RadioShack
- 2012: Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-QuickStep
- 2011: Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Cervelo
- 2010: Fabian Cancellara (Swi) Saxo Bank
- 2009: Tom Boonen (Bel) QuickStep
- 2008: Tom Boonen (Bel) QuickStep
- 2007: Stuart O’Grady (Aus) Team CSC
Hľadáte Paris Rubaix, Paríž Rubaix, Paríž Rube, Paris Rube, Paris Robaix, Paríž Roubax, Paríž Roube, Paris Roube?
Francúzsky názov je pomerne ťažké napísať, tak preto ľudia hľadajú tieto cyklistické preteky pod rôznymi názvami. Mesto na severe Francúzska sa volá Roubaix, oficiálne a správny názov závodu je preto Paris – Roubaix, prípadne slovensky Paríž – Roubaix.
ONLINE PRENOS: Paríž – Roubaix 2019 naživo

TAKMER 55 KILOMETROV PO KOCKÁCH
Trasa dnešných pretekov meria 257 kilometrov, čo je o trošku menej než minulotýždňové dobrodružstvo Okolo Flámska. Terén ale bude podstatne náročnejší, keďže je naplánovaných až 29 úsekov pokrytých dlažobnými kockami. Ich celková dĺžka predstavuje 54,5 kilometra. Úvodnou takouto prekážkou bude 900-metrový úsek Troisvilles po skoro 100 odjazdených kilometroch. Nechýba prejazd Arenberského lesu – úseku označeným piatimi hviezdičkami náročnosti s dĺžkou 2,3 kilometra. Ikonická je aj časť zvaná Carrefour de l’Arbre, ktorá príde na rad 14,5 kilometra pred cieľom. Práve tu možno čakať záverečnú selekciu najväčších favoritov.
P. SAGAN: NIE SOM V STOPERCENTNEJ FORME
Minulý rok ťažil z nečakane skorého nástupu Peter Sagan a pripísal si na konto svoje druhé monumentálne víťazstvo. Teraz však z jeho vyjadrení veľký optimizmus nesrší. „Nie som momentálne v stopercentnej forme, ale verím v zlepšenie. Každé preteky sú predsa iné a môžu priniesť želanú zmenu,“ vyjadril sa po pretekoch Okolo Flámska. Na tomto podujatí sa s veľkými problémami udržal v elitnej skupine a následne už rovnako ako ostatní favoriti doplatil na viaznucu spoluprácu pri stíhaní Alberta Bettiola. Až príliš skoro zostal bez tímových kolegov. Pre zranenie nebude môcť štartovať Luxemburčan Jempy Drucker, a tak sa opäť najväčšie nádeje vkladajú do Daniela Ossa a Marcusa Burghardta. Okrem toho sa v pretekoch predstaví aj Juraj Sagan, ktorého najlepším výsledkom na Paríž – Roubaix je 51. miesto z roku 2016.
ŠTYBAR S DVOMA DRUHÝMI PRIEČKAMI
Podľa stávkových kancelárií je Peter Sagan favoritom číslo jeden, ale na trofej v podobe dlažobnej kocky si robia zálusk aj ďalší skvelí pretekári. Do užšieho okruhu favoritov musíme zaradiť Čecha Zdeněka Štybara, ktorý na slávnom velodróme už dvakrát finišoval druhý. Triumf z roku 2017 by rád zopakoval Greg van Avermaet, ktorý sa v dobrom svetle ukazoval na predošlých belgických klasikách. Olympijský šampión je jednoznačným lídrom novovzniknutého tímu CCC. Z klasických šprintérov sa najväčšie šance dávajú Johnovi Degenkolbovi (víťaz z roku 2015) či Nórovi Alexandrovi Kristoffovi. Naopak, pre zranenie bude chýbať tretí z predošlej edície "Pekla severu" Niki Terpstra.