Čo sú e-športy? Kompletný prehľad a informácie!

E-športy sú jedným z fenoménov dnešnej doby a ich popularita vzrastá každým jedným rokom. Čo je to e-šport, aké sú najhranejšie žánre a kde ho sledovať naživo? 

E-športy

Čoraz viac populárne E-športy, alebo inak nazývané e-sports sú stále na vzostupe. Pozrite si v našom článku všetky dôležité informácie o tomto športe.

E-športy prehľad

Čo sú e-športy?

E-športy môžeme charakterizovať ako profesionálne hranie počítačových hier.

Posledné roky sa do e-športu investuje veľké množstvo peňazí, a preto sa môže o profesionálnom hraní hier hovoriť, ako o športe budúcnosti.

TIP ❱ Kde sledovať e-športy naživo ››

Fortuna bonus na CS:GO

Stávková kancelária Fortuna si pripravila špeciálny bonus 30 eur bez rizika pre všetkých milovníkov hry CS:GO. Podmienkou získania bonusu je podať tiket, na ktorom bude aspoň jedna stávková udalosť na e-sport CS:GO.

Čo je UniCup?

UniCup je slovenská univerzitná e-športová liga od / pre študentov slovenských vysokých škôl, pôsobiaca pod agentúrou LanCraft. Súčasne pôsobí už druhým rokom, jej história však siaha ešte o niečo ďalej k projektu pre stredné školy, SSEL – Slovenská stredoškolská e-športová liga.

UniCup prebieha semestrálne, čiže každý akademický rok na nás čaká jedna sezóna v zimnom a jedna sezóna v letnom semestri. Momentálne sa tak nachádzame v sezóne s poradovím číslom 6. Jednotlivé sezóny zatiaľ prebiehali v hrách League of Legends a Counter Strike: Global Offensive. Počas celej histórie ligy UniCup sa do nej zapojilo 16 unikátnych slovenských univerzít a bránami prešlo viac ako 1700 študentov.

V roku 2021 sa vďaka spolupráci s Esport liga stala aj medzinárodnou súťažou, kedy sa dva najlepšie CS:GO tímy UniCupu postavia proti dvom najlepším tímom českej Esport ligy v medzinárodnom superfinále – Esport University Superfinals.

UniCup ako najstaršia a súčasne najväčšia domáca univerzitná e-športová liga položila základné stavebné kamene pre vznik univerzitného e-športu u nás na Slovensku a stala sa jeho neoddeliteľnou súčasťou. Okrem toho si však UniCup našiel miesto v každodennom živote mnohých vysokoškolákov, ktorým vo voľnom čase spríjemňuje ich študentský život a dáva im možnosť hrdo reprezentovať farby svojej alma mater aj v digitálnom prostredí.

UniCup e-sportová univerzitná liga

Najhranejšie e-šport žánre

FPS ( First – person shooter ) – väčšinou ide o akčné hry a strielačky ako napríklad Counter Strike: Global Offensive, Battlefield či Call of Duty.

BATTLE ROYALE HRY – Momentálne pravdepodobne najpopulárnejší žáner e-športov.

Proti sebe nastúpi niekoľko desiatok hráčov na jednej mape a vašou jedinou úlohou je zneškodniť všetkých ostatných hráčov, pričom sa mapa časom zmenšuje.

Fenoménom tohto typu hier je Fortnite či Playerunknown´s Battlegrounds.

MOBA ( Multiplayer online battle arena ) – Dva tímy zostavené z určitých hrdinov bojujú proti sebe. Kráľom tohto typu hier sú tituly Leauge of Legends a DOTA2.

RTS ( Real-time strategy) – Veľmi populárny druh hier, najmä u starších hráčov. Populárne sú najmä stratégie Warcraft alebo Starcraft II.

Kartové hry – Odvetvie, ktoré zatiaľ nie je v e-športoch, tak masívne rozšírené, no svojich priaznivcov si nájde. Najpopulárnejšou je hra Hearthstone.

Ktoré e-šport hry sú najpopulárnejšie?

Do kategórie e-šport hier by sa postupom času chcel dostať snáď každý vydavateľ herných titulov. Okrem prísunu nových investícií sa totiž o hre začne oveľa viac rozprávať, čo priláka nových hráčov.

Niektoré hry, ktoré sa považujú za e-športy však nad ostatnými vyčnievajú.

Dota2

Dota 2 je považovaná za jednu z najobľúbenejších hier e-športu.

Na trh sa dostala v roku 2013, no jej príbeh začal už o desať rokov skôr. V roku 2003 sa na jednu z máp hry Warcraft vytvorila modifikácia s názvom Defense of the Ancients (DoTa).

Princíp hry je veľmi jednoduchý. Každý tím má 10 hráčov a snaží sa zničiť svojmu súperovi hlavnú budovu na opačnom konci mapy. K budove vedú tri cesty horná, dolná a stredná, kde hráči bojujú proti sebe. Na pomoc im v pravidelných intervaloch chodia NPC postavy.

Jeden z hráčov má úlohu takzvaného „Junglera“, ktorý nebojuje na cestách, ale chodí po lese, kde zbiera skúsenosti a zlatky. Taktiež pomáha ostatným hráčom.

Leauge of Legends

Leauge of Legends, alebo skrátene LoL je kráľom na poli e-športov.

Hra bola spustená v roku 2009 a odvtedy si získala milióny fanúšikov.

Je to hlavne kvôli jednoduchosti mechaniky hry, tá je takmer totožná ako u Doty 2.

Hra Leauge of Legends je zadarmo a financuje sa pomocou mikroplatieb za rôzne spestrenia v hre. Podľa štatistík ju pravidelne hráva viac ako 32 miliónov ľudí.

Counter Strike: Global Offensive

Hra Counter Strike je dnes už legendou a poznal ju aj ten, čo počítačové hry nehrával.

Najnovšie pokračovanie tohto titulu prišlo v roku 2012 s názvom Counter Strike: Global Offensive.

Po vydaní sa hra takmer okamžite stala jednou z najpopulárnejších v odvetví e-športu.

Proti sebe nastupujú dva tímy, jeden za policajtov a jeden za teroristov a ich úlohou je vzájomne toho druhého zneškodniť .

Po Lolku a Dote2 je práve Counter Strike považovaný za najhranejšiu  hru.

Hearthstone

Hearthstone z počiatku vznikol ako vedľajší projekt vývojárov z Blizzardu.

Bol vytvorený pre zábavu zamestnancov a nikdy sa nemal dostať na pulty obchodov. To by však bola veľká škoda, pretože táto kartová hra si takmer okamžite získala obrovskú komunitu hráčov a stala sa plnohodnotným e-športom.

Princíp hrania je jednoduchý. Hrá sa jeden na jedného a každý z hráčov má 30 životov. Každý z hráčov má určitý počet ťahov a využíva svoje karty.

FIFA

Starú dobrú FIFU snáď netreba nikomu predstavovať.

Simulátor futbalu bol a vždy bude populárny. S rozmachom e-športov sa popularita FIFA ešte viac zväčšila a začali vznikať rôzne ligy a turnaje, ktoré podporuje aj samotný výrobca hry.

Fortnite

Hra Fortnite je absolútnym fenoménom dnešnej doby a počuli snáď o nej aj tí, ktorí sa o hranie počítačových hier nezaujímajú.

Patrí do kategórie Battle Royale hier a výnimočná je svojou extravagantnou grafikou, príjemným ovládaním a veľkým množstvom rôznych funkcií v hre. Mohli by sme povedať, že v súčasnosti ide pravdepodobne o najpopulárnejšiu hru na svete.

Battle Royal hra Fortnite
Fortnite – fenomén dnešných počítačových hier (Zdroj:facebook.com)

Playerunknown´s Battleground

PUBG je predchodcom Fortnite a pravdepodobne vôbec prvou populárnou Battle Royale hrou na svete.

Veľké množstvo hráčov neustále vedie polemiky, ktorá z Battle Royale hier je lepšia či staré dobré PUBG, alebo mimoriadne populárny Fortnite.

Nech už je to tak či onak, obe hry sú  veľmi populárne a hrávané.

StarCraft II

Titul StarCraft sa radí medzi RTS a teda Real-time stratégie.

Tento typ hier obľubujú najmä starší hráči. Hra vznikla v roku 2010 ako pokračovanie legendárneho StarCraftu. Za hrou stojí populárne štúdio Blizzard.

World of Tanks

World of Tanks patrí do žánru MMORPG a podľa štatistík ide o siedmu najhranejšiu a najsledovanejšiu hru v e-športoch.

Vznikla v roku 2010 a môžete sa v nej vžiť do roly tankistu a porážať svojich nepriateľov. Na výber máte z viac ako 250 druhov tankov z rôznych štátov. Nechýbajú tanky ani z bývalého Česko-Slovenska.

Aké e-šport turnaje poznáme?

Za dobu fungovania tohto odvetvia sa vytvorila aj niekoľko veľkých turnajov s odmenami častokrát aj niekoľko miliónov dolárov pre výherný tím.

Predstavíme vám aspoň niekoľko tých najdôležitejších súťaží.

  • DreamHack Letný/Zimný
  • IEM – Intel Extreme Master
  • ESL – Electronic Sports Leauge
  • LCS – Leauge Championship Series
  • MLG – Major Leauge Gaming

Na Slovensku je mimoriadne populárnym takzvaný UniCup. Ide o turnaj, kde proti sebe v e-športe bojujú tímy zastupujúce jednotlivé slovenské univerzity.

E-šport stávkovanie

Vzrastajúcu popularitu e-športov si samozrejme všimli aj stávkové kancelárie, ktoré pravidelne vypisujú kurzy na tie najväčšie podujatia.

Pre vás, stávkujúcich môže byť zaujímavosťou, že bookmakeri nemajú kurzovú ponuku, tak pevne v rukách, ako pri ostatných športoch, čo môže byť pre tipujúcich výhodou.

Ako a kde sledovať E-športy?

V E-športoch ide o profesionálne hranie video hier pomocou internetu, a preto je jasné, že v prvom rade si rôzne súťaže v tomto športe môžete pozrieť  pomocou live streamov.

Predstavíme vám však aj iné možnosti sledovania e-športov.

Najlepšie e-šport aplikácie

S popularitou e-športu sa začali vytvárať aj nové mobilné aplikácie ,ktoré vás, ako fanúšika, ešte viac ponoria do sveta online hrania.

Strafe

Aplikácia Strafe je akýsi kalendár zápasov turnajov rôznych hier. Okrem podrobného rozpisu zápasov v mobilnej aplikácii nájdete novinky z prostredia e-športu.

Taktiež sa tam častokrát umiestňujú odkazy na live streamy z platforiem ako je Twich a ďalšie. Aplikácia obsahuje aj podrobné profily hráčov a profesionálnych tímov.

Eforce

Eforce je mobilná aplikácia a podobne ako Strafe ponúka všetky informácie, ktoré človek ku sledovaniu e-športu potrebuje vedieť.

To všetko je zaobalené vo veľmi prehľadnom kabáte. Pri kliknutí na konkrétny zápas sa vám zobrazí ponuka kurzov, odkaz na stream a aj dôležité informácie o hre.

E-šport zaujímavosti

E-šport je stále považovaný za nový druh športu, ktorý sa ešte len rozvíja.

Pravdou však je, že prvá súťaž v e-športoch sa uskutočnila už v roku 1972 na univerzite Stanford. Hráči medzi sebou súperili vo veľmi jednoduchej hre s názvom Spacewar.

Ďalšou zaujímavosťou, o ktorej väčšina bežných ľudí nevie sú odmeny za víťazstvo v nejakom turnaji.

Najväčší prizepool sa podarilo získať hráčom na turnaji The Internetional v hre Dota 2, keď vyhrali neuveriteľných 11,2 milióna eur.

To je viac, ako si odnesie víťaz Wimledonu či futbalovej Európskej ligy.  Hraním hier sa tak teoretický dá uživiť, musíte byť však extrémne dobrý.

Pravidlá a návody

Každá z hier, ktoré sa stali e-športom, má svoje vlastné pravidlá a taktiky.

Vo väčšine prípadov ide však o to zneškodniť svojho súpera skôr, ako on zneškodní vás. Na každú hru taktiež existuje niekoľko návodov, ako víťazstvo docieliť čo najrýchlejšie a efektívnejšie.

Dá sa považovať e-šport za skutočný šport?

Polemika ohľadom toho či je možné e-šport považovať za skutočný šport, sa vedie už niekoľko rokov.

V poslednej dobe sa však začína na zodpovedanie tejto otázky zameriavať čoraz viac pozornosti. V niektorých krajinách najmä východného bloku uznali e-sport za plnohodnotný šport už dávnejšie.

Ako bude vyzerať budúcnosť e-športu?

Herné odvetvie sa každým rokom vyvíja viac a viac, a preto je jasné, že to ovplyvní aj e-šport.

Najviac sa skloňuje pojem virtuálna realita, ktorá je v hernom priemysle zatiaľ len v plienkach.

Momentálne sa tvoria prvé hry používajúce tento typ zariadenia, no je takmer viac než isté, že v priebehu dekády sa virtuálna realita môže objaviť aj v e-sport hrách.

Predpokladá sa, že použitím VR, sa herný zážitok ešte viac umocní a celkovo ešte viac vyšperkuje celé odvetvie športu.

Zdroje: www.wikipedia.sk, www.zing.cz, www.esportstv.org

Zdieľaní
18+ Hrajte zodpovedne a pre zábavu❗️Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov. Hazardné hry predstavujú riziko finančných strát a vzniku závislosti. Viac tu.

Pin It on Pinterest