Nový formát Ligy majstrov 2024/2025. Aké zásadné zmeny nás čakajú (VIDEO)

S ďalším ročníkom prichádza aj avizovaný nový formát Ligy majstrov 2024/2025. UEFA si od tejto veľkej zmeny sľubuje nové možnosti a dynamiku prestížnej futbalovej súťaže. Pozrite si, ako sa odohrá Champions league po novom.

Nový formát Ligy majstrov 2024/2025

Je tu nový formát Ligy majstrov, ktorý nadobúda platnosť od aktuálnej sezóny 2024/2025.

Nová Liga majstrov live má údajne priniesť ešte vzrušujúcejšie a atraktívnejšie zápasy, ktoré strhnú fanúšikov futbalu viac ako predtým.

Liga majstrov nový formát

Zmeny v Lige majstrov 2024/25

Konečné zmeny v Lige majstrov 2024/2025 boli schválené 10. mája 2022, v nadväznosti na rozhodnutie UEFA z 19. apríla 2021, zaviesť nový systém v súťaži.

Model, ktorý sme doteraz poznali bol zavedený v roku 2003. Ten obsahoval tri vyraďovacie kvalifikačné kolá, skupinovú fázu s 32 tímami, z ktorých 16 najlepších postúpilo do vyraďovacej fázy play-off.

Tento formát z polovice už nebude taký, ako ho poznáme a žreb Ligy majstrov bude ešte zaujímavejší, ako doteraz.

Nové pravidlá Ligy majstrov

Nové pravidlá Ligy majstrov prinášajú zmeny, ktoré ovplyvnia priebeh prestížnej futbalovej súťaže.

Jednou z hlavných noviniek je zmena formátu skupinovej fázy, ktorá teraz bude zahŕňať viac tímov a zabezpečí väčšiu konkurenciu.

V novej sezóne sa počet klubov v hlavnej časti turnaja navýši o štyri tímy, teda z 32 na 36.

Ligová fáza Ligy majstrov

Najvýraznejšou zmenou je, že sa zrušila klasická skupinová fáza a nahradí ju ligová fáza Ligy majstrov.

Skupiny so štyrmi tímami sú minulosťou a v novom formáte sú všetky tímy združené do jednej tabuľky. Táto časť súťaže sa odohrá takzvaným švajčiarskym turnajovým systémom.

Jednotlivé tímy už nebudú hrať s troma súpermi doma vonku, ale odohrajú osem zápasov proti rôznym tímom, a to systémom štyri zápasy doma, druhú polovicu stretnutí vonku.

O tom kto s kým odohrá zápasy ligovej časti rozhodne žreb Ligy majstrov, v ktorom budú tímy nasadené podľa výkonnosti do štyroch skupín.

Hlavným cieľom je, že nový formát dá šancu odohrať klubom viacej zápasov proti iným tímom.

Môžu hrať v novom formáte tímy z jednej ligy?

Áno, boli sme zvyknutí, že tímy z rovnakej krajiny resp. ligy sa nesmú v skupine stretnúť, no ani toto pravidlo už neplatí a teoreticky sa môže stať, že sa odohrá El Clasico v Lige majstrov už skôr ako v play-off.

Zmenou tohto pravidla sa očakáva vyššia sledovanosť, pretože veľkokluby by mali odohrať viacej zápasov medzi sebou už v hlavnej časti súťaže.

Kto postupuje do play-off Ligy majstrov

Do play-off Ligy majstrov 2024/25 postupuje po odohratí ôsmich zápasov priamo najlepšia osmička.

Šestnásť tímov na pozíciách 9. až 24. odohrajú dvojzápas vo vyraďovacej fáze o postup a víťazi stretnutí si zabezpečia miestenku v osemfinále súťaže.

Posledných 12 tímov v Champions League končí a nepredstavia sa ani v Európskej lige, ako tomu bolo v predošlých ročníkoch.

Liga majstrov vyraďovacia fáza 2024/25

Vo vyraďovacej časti Ligy majstrov neprichádza žiadna zmena a od osemfinále sa hrá rovnakým systémom ako doteraz.

Postupujúce tímy odohrajú jednotlivé fázy doma-vonku a lepšie mužstvá v súčte skóre z dvojzápasu postupujú ďalej od osemfinále až po finálové stretnutie.

Finále Ligy majstrov sa hrá na neutrálnom ihrisku a na klasický jeden víťazný zápas.

Kvalifikácia do Ligy majstrov

Kvalifikácia do Ligy majstrov sa nemení a zostáva rovnaká ako doteraz, teda tímy sa kvalifikujú do súťaže na základe konečného umiestenia v domácej súťaži z predchádzajúcej sezóny a v kombinácii s umiestnením zväzov v rebríčku.

Novinkou je je tzv. najlepší kolektívny výkon, ktorý môže priniesť dvom tímom miestenku v hlavnej časti súťaže. Môže sa tým pádom stať, že top ligy, ako napríklad Premier League live, budú mať až šesť zástupcov v Champions League.

Ten sa vypočíta tak, že počet získaných bodov klubov z jednej krajiny vo všetkých európskych klubových súťažiach (Liga majstrov, Európska liga, Konferenčná liga) sa vydelí počtom účastníkov a vypočíta sa koeficient.

Nový formát Ligy majstrov kalendár

Kalendár Ligy majstrov má naplánované zápasy od septembra do mája, v rovnakom termíne sa odohrá aj Európska liga.

Všetky zápasy, okrem finále sa budú aj naďalej hrať v strede týždňa, teda v utorok a v stredu, zatiaľ čo posledné stretnutie o ušatú trofej sa odohrá v sobotu.

Novinkou je, že sa môžeme tešiť na exkluzívny týždeň Ligy majstrov program, kedy sa zápasy odohrajú utorok, stredu a aj vo štvrtok.

VIDEO: Ako sa odohrá Liga majstrov v novom formáte

Kde sledovať Ligu majstrov live

Sledovať Ligu majstrov live 2024/25 môžete aj v novej sezóne na kanáloch Nova Sport, ktorá má práva od roku 2024 do 2027.

V minulej sezóne vysielala zápasy milionárskej súťaže Nova Sport 3 spolu s Premier Sport 2. Je možné, že sa o vysielanie podelí aj v novom ročníku.

Pre sledovanie Ligy majstrov si môžete zvoliť satelitnú a internetovú televíziu od Skylinku, ktorý má programy Nova Sport vo svojej ponuke.

TIP ❱ Kde sledovať športové prenosy live ›

Ako sledovať Ligu majstrov online?

Pozerať Ligu majstrov online na mobile, tablete alebo PC má k dispozícii Skylink vďaka ich mobilnej aplikácii, ktorú si viete stiahnuť aj do smart TV.

Ak náhodou nemôžete sledovať priamy prenos v TV, napríklad pri šoférovaní, adekvátnou náhradou je audio prenos od stávkovej kancelárie Tipsport.

Tipsport má v ponuke okrem audio komentára aj live tracker, ktorý graficky prináša priebeh zápasov v reálnom čase a poskytuje vám dôležité informácie o aktuálnom stave stretnutia.

Audio komentár a live tracker si viete spustiť na mobilnej aplikácii a noví hráči majú možnosť využiť bonus 20€ zadarmo.

Zdroj: uefa.com, wikipedia.org, tipsport.sk

Zdieľaní

Pin It on Pinterest