Slováci na LOH 2024 v Paríži – miestenky, program, výsledky, medailová bilancia, live

Slováci na LOH 2024 posielajú najmenšiu výpravu v ére samostatnosti, no nachádza sa v nej viacero medailových nádejí. Zistite, ktorí športovci reprezentujú Slovensko, sledujte ich kompletný program s aktuálnymi výsledkami a pozerajte Letné olympijské hry v Paríži naživo.

Slováci na LOH 2024

Letné olympijské hry 2024 sa konajú od 26. júla do 11. augusta a Slováci na LOH 2024 nechýbajú. Tradične očakávame veľa od našich vodných slalomárov a strelcov, no veríme, že sa nestratia ani atléti.

Menoslov Slovákov obsahuje 28 mien, čo značí najmenšiu výpravu v našej samostatnej histórii.

Letné športy Tipsport bonus

Olympijské hry 2024 Slovensko

Slováci na LOH v Paríži – zoznam, disciplíny, výsledky

28 miesteniek majú istých Slováci na LOH v Paríži. Najväčšie zastúpenie máme v športovej streľbe na LOH 2024 (6 športovcov) a práve od našich strelcov a strelkýň očakávame zisk medailových kovov.

Zuzana Rehák Štefečeková obhajuje zlato z Tokia a aj táto sezóna jej vychádza, keď vyhrala štyri preteky SP. Marián Kovačócy je zas vicemajstrom sveta z minulého roka a Patrik Jány aktuálnym Majstrom Európy so životnou formou.

Z vodných slalomárov sa naše oči upierajú najmä na Elišku Mintálovú, 25-ročná pretekárka je držiteľkou titulu vicemajsterky sveta, čo ju právom radí medzi favoritky na medailu aj v Paríži.

Fanúšikovia atletiky sú zas zvedaví na výkon Gabriely Gajanovej na 800 metrov, keďže nedávno v tejto disciplíne získala striebro na ME v atletike. Aktuálny zoznam Slovákov na LOH, v ktorom budeme aktualizovať aj ich umiestnenie, si pozrite v tabuľke.

Meno Disciplína Umiestnenie
Jakub Grigar Vodný slalom – K1
Eliška Mintálová Vodný slalom – K1
Zuzana Paňková Vodný slalom – C1
Matej Benuš Vodný slalom – C1
Jessica Triebeľová Box – 66 kg
Zuzana Rehák Štefečeková Streľba – trap
Marián Kovačócy Streľba – trap
Patrik Jány Streľba – vzduchová puška 10 m, malokalibrovka
Danka Barteková Streľba – skeet
Vanesa Hocková Streľba – skeet
Juraj Tužinský Streľba – vzduchová pištoľ 10 m
Nora Jenčušová Cestná cyklistika – hromadný štart
Jang Wang Stolný tenis – dvojhra
Anna Karolína Schmiedlová Tenis – dvojhra
Lukáš Kubiš Cestná cyklistika – hromadný štart
Hana Burzalová Atletika – štafeta chôdza
Dominik Černý Atletika – štafeta chôdza
Róbert Kubín Jachting
Márius Fízeľ Džudo  – nad 100 kg
Tajmuraz Sarkazanov Zápasenie voľným štýlom – 74 kg
Matej Duša Plávanie
Tamara Potocká Plávanie
Richard Tury Skejtbording
Denisa Baránková Lukostreľba
Gabriela Gajanová Atletika – 800 m
Viktória Forster Atetika – 100 m prekážky

Program Slovákov na olympijských hrách 2024

Pozrite si program Slovákov na olympijských hrách 2024 v Paríži, kedy začnú súťažiť v ich disciplínach a časový harmonogram.

Ich konečné výsledky môžete sledovať aktualizované v tabuľke vyššie.

ŠPORTOVÁ STREĽBA

V športovej streľbe patrí Slovensko na LOH v Paríži 2024 k top favoritom, keďže sme v tomto športe už získali desiatky cenných kovov na veľký svetových podujatiach.

Juraj Tužinský (vzduchová pištoľ 10m), Marián Kovačócy (trap), Danka Barteková (skeet), Vanesa Hocková (skeet), Patrik Jány (vzduchová puška 10m, malikalibrovka 3×20), Zuzana Rehák Štefečeková (trap) je naša strelecká výprava a snáď sa im podarí zabojovať o cenné kovy.

  • Sob 27.7. Vzduchová pištoľ 10m kvalifikácia mužov (9:00h)
  • Ned 28.7.  10m vzduchová puška kvalifikácia mužov (11:15h) | Vzduchová pištoľ 10m finále mužov (9:30h)
  • Pon 29.7. Finále 10m vzduchová puška mužov (12:00h) | Trap mužov kvalifikácia 1 (9:00h)
  • Uto 30.7. Trap mužov kvalifikácia 2 (od 9:00h) | Trap žien kvalifikácia 1 (od 9:15h) | Finále trap mužov (15:30h)
  • Str 31.7. Trap žien kvalifikácia 2 (9:00h) a finále (15:30h), Ľubovoľná malokalibrovka kvalifikácia muži (09:00h)
  • Štv 1.8. Ľubovoľná malokalibrovka 3×20 muži finále (09:30h)
  • Sob 3.8. Skeet žien kvalifikácia 1 (od 9:00h)
  • Ned 4.8. Skeet žien kvalifikácia 2 (9:30h) a finále (15:30h)

VODNÝ SLALOM

Od našich vodných slalomárov sa očakáva, že na LOH 2024 vo Francúzsku budú bojovať o medaily. Aj keď popravde slovenský vodno-slalomársky šport momentálne nedosahuje také výsledky, ako v minulosti, tak dúfame v čo najlepší výsledok.

Na olympiáde v Paríži sa predstavia Jakub Grigar (K1), Eliška Mintálová (K1), Zuzana Paňková (C1), Matej Beňuš (C1).

  • Sob 27.7. Muži C1 jazda #1 (15:00h) a jazda #2 (17:10h)  | Ženy K1 jazda #1 (15:50h) a jazda #2 (18:00h)
  • Ned 28.7. Ženy K1 semifinále (15:30h) a K1 finále žien (17:45h)
  • Pon 29.7. Muži C1 semifinále (15:30h) a C1 finále mužov (17:20h)
  • Uto 30.7. Ženy C1 jazda #1 (15:00h) a jazda #2 (17:10h) | Muži K1 jazda #1 (16:00h) a jazda #2 (18:10h)
  • Str 31.7. Ženy C1 semifinále (15:30h) a C1 finále žien (17:25h)
  • Štv 1.8. Muži K1 semifinále (15:30h) a K1 finále mužov (17:30h)

BOX

Slovenská boxerka Jessica Triebeľová si vybojovala účasť na letnej olympiáde 2024 v Paríži v kvalifikácii v thajskom Bangkoku a v zápasoch nastúpi vo váhovej kategórii do 66 kg.

  • Ned 28.7. Začiatok kvalifikácie v boxe 66 kg (od 11:00h)
  • Štv 1.8. Osemfinále (od 11:00h)
  • Sob 3.8. Štvrťfinále (od 15:30h)
  • Uto 6.8. Semifinále (21:30h)
  • Pia 9.8. Finále (od 21:30h)

LUKOSTREĽBA

V lukostreľbe máme na LOH 2024 jedinú zástupkyňu, ktorou je Denisa Baránková. Naša športovkyňa sa zúčastnila aj na poslednej olympiáde v Tokiu 2021, kde skončila na 33. mieste.

  • Štv 25.7. Individuálne rankingové kolo (9:30h)
  • Uto 30.7. Eliminačné kolo (od 12:26h)
  • Str 31.7. Eliminačné kolo (od 12:26h)
  • Sob 3.8. O bronz (14:33h) a finále (14:46h)

PLÁVANIE

V plávaní vyslalo Slovensko na letné olympijské hry dvoch zástupcov; Mateja Dušu (pravdepodobne 50m voľný štýl a motýlik) a Tamaru Potockú (asi 50m motýlik, 200m polohové, 50m voľný spôsob, 100m motýlik, 100m voľný spôsob).

Prípadné zmeny disciplín budeme aktualizovať!

  • Sob 27.7. 100m motýlik žien (11:00h) a semifinále (20:30h)
  • Ned 28.7. Finále 100m motýlik žien (20:45h)
  • Uto 30.7. 100m voľný štýl žien rozplavby (11:00h) a semifinále (21:25h)
  • Str 31.7. Finále 100m voľný štýl žien (20:30h)
  • Štv 1.8. 50m voľný štýl mužov rozplavby (11:00h) a semifinále (20:44h)
  • Pia 2.8.  200m polohové preteky žien rozplavby (11:00h) a semifinále (20:49h) | 100m motýlik mužov rozplavby (11:00h) a semifinále (21:09h) | Finále 50m voľný štýl mužov (20:30h)
  • Sob 3.8.  50m voľný štýl žien rozplavby (11:00h) a semifinále (20:39h) | 200m polohové preteky žien finále (20:59h) | Finále 100m motýlik mužov (20:30h)
  • Ned 4.8. Finále 50m voľný štýl žien (od 18:30h)

SKATEBOARDING

Náš Skateboarding reprezentuje na letnej olympiáde 2024 Richard Tury. Ten sa predstaví v disciplíne street a pre rodáka z Košíc je miestenka na LOH 2024 životným úspechom.

  • Sob 27.7. Street mužov prelims (od 12:00h) a finále (od 17:00h)

STOLNÝ TENIS

Na LOH 2024 sa zo Slovákov v stolnom tenise predstaví Jang Wang v dvojhre mužov.

Čínsky rodák nás reprezentoval aj na olympiáde v Tokiu 2020 (17. miesto) a aj v Rio de Janeiro 2016 (2. kolo).

  • Sob 27.7. Predkolo a 1. kolo dvojhry mužov (15:00h)
  • Ned – Pon 28. – 29.7. 1. kolo dvojhry mužov (od 10:00h)
  • Uto – Str 30. – 31.7. 2. kolo a 3. kolo dvojhry mužov (od 10:00h)
  • Štv 1.8. Štvrťfinále mužskej dvojhry (od 10:00h)
  • Pia 2.8. Semifinále mužskej dvojhry (od 10:00h)
  • Ned 4.8. O bronz (13:30h) a finále mužskej dvojhry (14:30h)

ATLETIKA

Slovensko reprezentujú v atletike na olympiáde Gabriela Gajanová (800m), Viktória Forster (100m prekážky), Hana Burzalová a Dominik Černý (chôdza štafeta).

  • Pia 2.8. Ženy 800m 1. kolo (19:45h)
  • Sob 3.8. 800m ženy opravné behy (11:10h)
  • Ned 4.8. Ženy 800m semifinále (20:40h)
  • Pon 5.8. Ženy 800m finále (21:45h)
  • Str 7.8. 100m cez prekážky žien 1. kolo (10:15h) | chôdza štafeta (7:30h)
  • Štv 8.8. ženy 100m cez prekážky opravné behy (10:35h)
  • Pia 9.8.  100m cez prekážky žien semifinále (12:05h)
  • Sob 10.8. 100m cez prekážky žien finále (19:45h)

CESTNÁ CYKLISTIKA

Slovensko v cestnej cyklistike na LOH 2024 reprezentujú Lukáš Kubiš, ktorý sa stal v júni majstrom Slovenska, a Nora Jenčušová.

Práve naša cyklistka splnila nominačné kritéria na OH aj v BMX, ale dala prednosť ceste.

  • Sob 3.8. Preteky mužov (11:00h)
  • Ned 4.8. Preteky žien (14:00h)

DŽUDO

Na LOH 2024 sa zo Slovákov v džude predstaví iba Márius Fízeľ, ktorý zápasí v hmotnostnej kategórii nad 100 kg.

  • Pia 2.8. Vyraďovacie kolá (od 10:00h), opravné zápasy (16:34h), semifinále (16:51h), o bronz (17:49h) a finále (18:09h)

ZÁPASENIE

Jediným Slovákom na LOH 2024, ktorý si vybojoval miestenku v zápasení, je Tajmuraz Salkazanov.

Narodil sa v Rusku a slovenské občianstvo získal v roku 2020, pričom nás reprezentuje vo váhovej kategórii 74 kg.

  • Pia 9.8. Voľný štýl mužov osemfinále (11:30h), štvrťfinále (12:50h), semifinále (18:15h)
  • Sob 10.8. Voľný štýl mužov opravné zápasy (11:00h), finále (19:55h)

Kde sledovať Slovákov na LOH 2024 live

Sledovať Slovákov na LOH 2024 live môžete v TV, cez online prenos na PC alebo vďaka mobilným aplikáciám na vašich smart zariadeniach.

Je len na vás, ktorú možnosť si vyberiete a pozerať olympiádu je možné kdekoľvek sa nachádzate.

Letné olympijské hry 2024 naživo v TV

V TV odvysiela u nás Letné olympijské hry 2024 naživo RTVS Šport. Podľa informácii má RTVS kúpené práva na vysielanie olympijských hier až do roku 2032.

Ďalšou televíznou stanicou, na ktorej nechýbajú LOH v Paríži je Eurosport live, ktorý je dostupný napríklad u operátora UPC.

Tí, ktorí majú k dispozícii vysielanie českého športového programu ČT Sport, môžu pozerať olympiádu z Francúzska aj na tomto programe.

LOH 2024 Paríž online na mobile

Pozerať online prenos LOH 2024 Paríž v mobile nie je žiadnym problémom. Vďaka aplikácii RTVS môžete sledovať olympiádu v mobile s operačnými systémami iOS alebo Android.

Vysielanie Eurosportu nájdete aj v aplikácii UPC, ktorá je dostupná pre všetky typy mobilných zariadení. TV operátor ponúka okrem priameho prenosu aj 7-dňový záznam.

Svoju mobilnú aplikáciu má aj Eurosport, a ak si ju stiahnete tak je potrebné si túto službu zaplatiť cca 5,20€ mesačne.

Letná olympiáda 2024 livestream

Ako sa darí Slovákom môžete sledovať livestream na PC, a to cez vysielanie na stránke www.rtvs.sk. Tento prenos je dostupný len na území Slovenska.

Poskytovateľ televízie UPC Slovensko ponúka svojim zákazníkom živé vysielanie na svojom webe a nemusíte si inštalovať apku.

Live stream vysielanie na PC si viete pozrieť aj cez platenú službu Eurosportu.

Slovensko na LOH medailová bilancia

V ére samostatného Slovenska na Letných olympiádach získali naši športovcovi celkovo 32 medailí. Najviac sa darilo vodným slalomárom, keď 5 medailí domov priniesol Michal Martikán.

Štyri cenné kovy získali bratia Hochschornerovci, Elena Kaliská a Erik Vlček v rýchlostnej kanoistike.

Celkovo naši reprezentanti získali:

  • 10 zlatých medailí
  • 14 strieborných
  • 8 bronzových
MEDAILOVÁ BILANCIA SLOVENSKA
Olympiáda Meno, medaila Disciplína
Atlanta 1996 🥇 Michal Martikán Vodný slalom C1
🥈 Slavomír Kňazovický Kanoistika C1 500m
🥉Jozef Gonci Šport. streľba ĽM 60
Sydney 2000 🥇 Peter a Pavol Hochschornerovci Vodný slalom C2
🥈 Martina Moravcová Plávanie 100m motýlik
🥈 Martina Moravcová Plávanie 200m v. štýl
🥈Michal Martikán Vodný slalom C1
🥉Juraj Minčík Vodný slalom C1
Atény 2004 🥇 Peter a Pavol Hochschornerovci Vodný slalom C2
🥇 Elena Kaliská Vodný slalom K1
🥈Michal Martikán Vodný slalom C1
🥈Jozef Krnáč Džudo
🥉Jozef Gonci Šport. streľba ĽM 60
🥉J.Bača, M.Rizdorfer, R. Rizdorfer, E. Vlček Kanoistika K4 1000m
Peking 2008 🥇 Peter a Pavol Hochschornerovci Vodný slalom C2
🥇 Michal Martikán Vodný slalom C1
🥇 Elena Kaliská Vodný slalom K1
🥈Zuzana Štefečeková Šport. streľba trap
🥈David Musuľbes Zápasenie
🥈J.Tarr, M.Rizdorfer, R. Rizdorfer, E. Vlček Kanoistika K4 1000m
Londýn 2012 🥈Zuzana Štefečeková Šport. streľba trap
🥉Peter a Pavol Hochschornerovci Vodný slalom C2
🥉Michal Martikán Vodný slalom C1
🥉Danka Barteková Šport. streľba skeet
Rio de Janeiro 2016 🥇 Matej Tóth Chôdza 50 km
🥇 Ladislav a Peter Škantárovci Vodný slalom C2
🥈Matej Beňuš Vodný slalom C1
🥈J.Tarr, D. Myšák, T.Linka, E. Vlček Kanoistika K4 1000m
Tokio 2021 🥇 Zuzana Rehák Štefečeková Šport. streľba trap
🥈Jakub Grigar Vodný slalom K1
🥈Rory Sabbatini Golf
🥉S.Baláž, D.Myšák, E.Vlček, A.Botek Kanoistika K4 1000m

XXXIII. Letné olympijské hry Paríž 2024

Po tretíkrát sa Letné olympijské hry konajú v Paríži, keď hlavné mesto Francúzska hostilo športové podujatie v rokoch 1900 a 1924.

Celkovo sa krajina Galského kohúta môže pýšiť šiestou organizáciou, keď sa v krajine konali aj tri zimné olympiády.

Kde sa koná Letná olympiáda 2024?

Letná olympiáda 2024 sa koná primárne v hlavnom meste Paríži, ale veľkosť takéhoto podujatia si vyžaduje aj podporu ďalších miest Francúzska.

Ďalšími mestami sú napríklad Lille, Marseille, Lyon, Bordeaux, Saint-Étienne a paradoxom olympiády je surfing, ktorý sa uskutoční v Polynézii vzdialenej 15 716 km od Paríža.

Zdroj: olympic.sk, wikipedia.org

Zdieľaní

Pin It on Pinterest