Tipsport bonus bez nutnosti vkladu 20 EUR ZADARMO

─îo je MMA, UFC, Bellator, Oktagon, FXN, TFA a ─Ćal┼íie organiz├ície. Ktor├ş s├║ najlep┼í├ş z├ípasn├şci?

Zdie─żan├ş

Chcete vedie┼ą ─Źo je MMA, ak├ę m├í pravidl├í┬á a ak├ę s├║ najlep┼íie organiz├ície Mixed Martial Art na svete. Zostavili sme pre V├ís rebr├ş─Źek najlep┼í├şch z├ípasn├şkov MMA.

Pozrite si podrobn├Ż preh─żad o inform├ície o MMA


─îo je MMA (Mixed Martial Arts)

Mixed Martial Arts v preklade znamen├í zmie┼ían├ę bojov├ę umenia a ide o jeden z najtvrd┼í├şch ┼íportov na svete. Je bojov├Ż ┼íport, v ktorom sa vyu┼ż├şvaj├║ najefekt├şvnej┼íie techniky r├┤znych bojov├Żch umen├ş a ┼ít├Żlov.

S├║boj v MMA sa d├í zhrn├║┼ą do nieko─żko f├íz, z├ípasn├şci za─Ź├şnaj├║ v stoji a pou┼żiva┼ą moru klasick├ę ├║dery, kopy, alebo hmaty v klin─Źoch.

Z├ípas├ş sa v klietke v tvare oktagonu, ktor├í sl├║┼żi ako ochrana z├ípasn├şkov, aby z ringu pri z├ípasen├ş nevypadli. Z├ípas m├í spolu 3 kol├í. 1 kolo m├í d─║┼żku 5min├║t.

Ako rozde─żujeme z├ípasn├şkov MMA pod─ża ┼ít├Żlu

SPRAWLÔÇťNÔÇťBRAWL – bojuj├║ v├Ą─Ź┼íinou v stoji, sna┼żia sa unika┼ą zo z├ípasn├şckych klin─Źov a zv├ş┼ąazi┼ą pomocou ├║derov, kopov.

GROUNDÔÇťNÔÇťPOUND – s├║ to bojovn├şci, ktor├ş sa sna┼żia dosta┼ą s├║pera na zem a tam ukon─Źi┼ą z├ípas.

SUBMISSION – bojovn├şci, ktor├ş sa sna┼żia dosta┼ą s├║pera na zem a tam zv├ş┼ąazi┼ą pomocou nasadenia ┼íkrtenia, alebo p├í─Źenia.

ALL ROUND FIGHTERS – kompletn├ş bojovn├şci ve─żmi dobre tr├ęnovan├ş vo v┼íetk├Żch f├ízach boja, ─Źi u┼ż ide o ├║to─Źn├ę, z├ípasn├şcke ─Źi submission techniky.

Techniky a pravidlá v MMA

Techniky v MMA sa delia na ├║to─Źn├ę techniky ako s├║: ├║dery, lakte, kolen├í, kopy, z├ípasn├şcke techniky: clinche, takedowny, prehody a submission techniky: kontroly, p├íky, ┼íkrtenia.

Dovolen├ę s├║ ├║dery kolenami, lak┼ąami. Fyzicky n├íro─Źn├Ż je boj na zemi, kde sa bojovn├şci sna┼żia zv├ş┼ąazi┼ą pomocou p├ík, ┼íkrten├ş alebo pomocou ├║derov.

Zak├ízan├ę je hryzenie, pichanie do o─Ź├ş, ├║toky na genit├ílie, ├║der hlavou, p─żuvanie na s├║pera, ┼ąahanie za vlasy…

├Ütoky lak┼ąami, hlavou a kolenami s├║ dovolen├ę iba v niektor├Żch s├║┼ąa┼żiach.

Ak├Żm sp├┤sobom sa d├í ukon─Źi┼ą z├ípas v MMA?

Jedin├Ż, kto m├┤┼że zastavi┼ą z├ípas je ringov├Ż rozhodca. Rozhodca m├┤┼że bra┼ą oh─żad na odporu─Źenie lek├íra, pr├şpadne sekundantov bojovn├şka (hodenie uter├íka)

vzdanie (submissions) – sa poklepan├şm na telo s├║pera alebo zem. Vzdanie sa m├┤┼że by┼ą aj verb├ílne

┬áknockout ÔÇô ke─Ć bojovn├şk po ├║dere alebo kope strat├ş vedomie (KO), rozhodca ukon─Ź├ş z├ípas pre prevahu (TKO), alebo vznikne leg├ílnym ├║derom (TKO)

┬áv├Żhra na body ÔÇô jednomyse─żn├ę rozhodnutie (v┼íetci traja rozhodcovia sa musia zhodn├║┼ą na v├ş┼ąazovi), v├Ą─Ź┼íinov├ę rozhodnutie (dvaja za v├Żhru, jeden za rem├şzu) alebo nejedomyse─żn├ę (dvaja rozhodcovia pre v├ş┼ąazstvo jedn├ęho, tret├ş pre v├ş┼ąazstvo jeho s├║pera).

rem├şza ÔÇô jednomyse─żn├í rem├şza (v┼íetci traja bodov├ş rozhodcovia sa zhodn├║ na rem├şze), v├Ą─Ź┼íinov├í rem├şza (dvaja rozhodcovia s├║ pre rem├şzu), nejednomyse─żn├í (ka┼żd├Ż rozhodca rozhodne inak).

diskvalifikácia

forefeit (strata, od┼łatie)

┬átechnick├í rem├şza

technick├ę rozhodnutie

bez v├Żsledku

Ak├ę s├║ v├íhov├ę kateg├│rie v MMA

Pre ┼żeny:

 • do 52,2 kg: Slamov├í v├íha (Strawweight – 115 lbs)
 • do 56.7 kg: Mu┼íia v├íha (Flyweight – 125 lbs)
 • do 61,2 kg: Batamov├í v├íha (Bantamweight – 135 lbs)
 • do 65,8 kg: P├ęrov├í v├íha (Featherweight – 145 lbs)
 • do 70,3 kg: ─Żahk├í v├íha (Lightweight – 155 lbs)

Pre mu┼żov:

 • do 56.7 kg: Mu┼íia v├íha (Flyweight – 125 lbs)
 • do 61,2 kg: Batamov├í v├íha (Bantamweight – 135 lbs)
 • do 65,8 kg: P├ęrov├í v├íha (Featherweight – 145 lbs)
 • do 70,3 kg: ─Żahk├í v├íha (Lightweight – 155 lbs)
 • do 77,1 kg: Velterov├í v├íha (Welterweight – 170 lbs)
 • do 83.9 kg: Stredn├í v├íha (Middleweight – 185 lbs)
 • do 93, 0 kg: Polo┼ąa┼żk├í v├íha (Light Heavyweight – 205 lbs)
 • do 120,2 kg: ┼Ąa┼żk├í v├íha (Heavyweight – 265 lbs)
 • od 120,2 kg: Super ┼ąa┼żk├í v├íha (Super Heavyweight +265 lbs)

20 najlep┼í├şch submissions v hist├│rii UFC

┼Żiv├ę prenosy MMA z├ípasov – TV, internet, mobil

Pre sledovanie z├ípasov MMA (Mixed Martial Art) je niekedy problem n├íjs┼ą live prenos v TV, online na internete alebo v mobile. M├íme pre V├ís zop├ír u┼żito─Źn├Żch tipov, kde m├┤┼żete sledova┼ą t├şch najlep┼í├şch bojovn├şkov v priamom prenose.

TIP ÔŁ▒ Ako a kde sledova┼ą MMA na┼żivo ÔľŞ

Najznámejšie organizácie MMA

 • Ultimate Fighting Championship (UFC)
 • Bellator MMA
 • Absolute Championship Berkut (ACB)
 • Fight Nights Global (FNG)
 • ONE Championship
 • Rizin Fighting Federation (Rizin FF)
 • Invicta FC (all Female MMA)
 • Pancrase
 • M-1 Global
 • Legacy Fighting Alliance (LFA)
 • World Fighting Championship Akhmat (WFCA)
 • Konfrontacja Sztuk Walki (KSW)
 • Deep
 • Road Fighting Championship (Road FC)
 • Cage Warriors (CWFC)
 • Oktagon
 • XFN

─îo je to UFC?

Rok zalo┼żenia: 1993
Podujatia: viac ako 450
Krajina: Las Vegas, Nevada – USA
Web: www.ufc.tv
Sl├ívni bojovn├şci: Conor McGregor, Nate Diaz, Tony Ferguson, Khabib Nurmagomedov

UFC (Ultimate Fighting Championship) je zna─Źka ─Ź├şslo jedna na svete, pokia─ż ide o zmie┼ían├ę bojov├ę umenia. Organiz├ícia je vybaven├í vysoko-profilov├Żmi fightermi v UFC Octagon. Spolo─Źnos┼ą UFC bola zalo┼żen├í v roku 1993 a bola prvou organiz├íciou, ktor├í sa venovala skuto─Źn├Żm bojom v klietke.

S├║─Źasn├Ż prezident UFC Dana White a zakladatelia Zuffa – Frank a Lorenzo Fertitta vytvorili nov├║ akciu v hodnote 2 mili├│ny dol├írov na za─Źiatku 20-tych rokov.

UFC vytvorili reality show Ultimate Fighter, ktor├í sa venuje pr├íve ┼íportu MMA a t├şmy kou─Źuj├║ skuto─Źn├ş bojovn├şci UFC. Lukrat├şvna dohoda o telev├şznych pr├ívach bola spojen├í s telev├şznou spolo─Źnos┼ąou Fox Sports. Spolo─Źnos┼ą Zuffa vytvorila streamingov├║ sie┼ą s n├ízvom Fight Pass a kde si m├┤┼żete zaplati┼ą sledovanie z├ípasov UFC.

V roku 2015 priniesli UFC celkov├ę pr├şjmy 609 mili├│nov USD a dohoda o medi├ílnych pr├ívach v hodnote 1,5 miliardy USD bola podp├şsan├í s telev├şziou ESPN.

─îo je to Bellator MMA?

Rok zalo┼żenia: 2008
Podujatia: viac ako 200
Krajina: Santa Monica, Kalifornia – USA
Web: www.bellator.com
Sl├ívni bojovn├şci: Michael Chandler, Ryan Bader, Gegard Mousasi, Paul Daley, Rory MacDonald

Bellator je vlastnen├Ż firmou Viacom, ktor├í je zn├íma vo filmovom priemysle a pon├║ka MMA eventy podobne ako UFC. Bellator MMA bola zalo┼żen├í v roku 2008 a predt├Żm bola organiz├ícia zn├íma ako Bellator Fighting Championship.

Od pr├şchodu prezidenta Strikeforce Scotta Cokera v roku 2014 sa zmenil form├ít turnaja a MMA Bellator pracuje presne ako UFC. Bellator m├í tie┼ż niektor├Ż z najlep┼í├şch bojovn├şkov ako Rory MacDonald, Phil Davis, Ryan Bader a Douglas Lima. Niektor├ş bojovn├şci posobili aj v UFC. Bellator dobre pozn├í aj slovensk├Ż fighter Attila V├ęgh ktor├Ż sa stal ┼íampi├│nom v tejto organiz├ícii.

Absolute Championship Berkut (ACB)

Rok zalo┼żenia:┬á2014
Podujatia: viac ako 90
S├şdlo: Grozny, ─îe─Źensko – Rusko
Web: www.acbmma.com
Sl├ívni bojovn├şci:┬áBeslan Isaev, Magomed Bibulatov, Musa Khamanaev, Aslambek Saidov

Absol├║tne majstrovstv├í Berkut je jednou z ved├║cich promo akci├ş MMA vo v├Żchodnej Eur├│pe resp ├üzii. Mairbek Khasiev je zakladate─żom akcie ACB v roku 2009, ktor├í bola p├┤vodne bojov├Żm klubom.

S n├írastom po─Źtu podujat├ş, ktor├ę uskuto─Źnila ACB, bola organiz├ícia ve─żmi uzn├ívan├í a klub vst├║pil na trh v roku 2014. ACB m├í svoj vlastn├Ż bojov├Ż t├şm, ktor├Ż sa sklad├í z elitn├Żch bojovn├şkov ako Beslan Isaev, Magomed Bibulatov, Musa Chamanaev a Aslambek Saidov.

Nad bud├║cnos┼ąou organiz├íci├ş Fight Nights Global a ACB vis├ş viacero ot├íznikov, preto┼że rusk├Ż sponzor t├Żchto organiz├ícii bol podozriv├Ż zo sprenevery.

Rusk├Ż oligarcha zalo┼żil aj gym Eagles MMA, ktor├ęho prezidentom je s├║─Źasn├Ż ┼íampi├│n UFC v ─żahkej v├íhe Khabib Nurmagomedov. Magomedov zvykol pokr├Żva┼ą a sponzorova┼ą Khabibove v├Żdaje po─Źas pr├şpravn├Żch kempov a minul├Ż rok mu zaplatil aj oper├íciu chrbta v Nemecku.

Organizácia Fight Nights Global (FNG)

Rok zalo┼żenia:┬á2010
Podujatia: viac ako 90
Krajina: Moskva – Rusko
Web: www.fightnights.ru
Sl├ívni bojovn├şci:┬áFedor Emelianenko, Batu Khasikov, Vitaly Minakov, Rasul Mirzaev

Fight Nights Global (FNG) uskuto─Źnil svoju prv├║ akciu v roku 2010 v Moskve. Je to jedna z najpopul├írnej┼í├şch propaga─Źn├Żch spolo─Źnost├ş vo svete, ktor├í sa vyzna─Źuje vysoko profilov├Żmi bojovn├şkmi tohto ┼íportu. Od roku 2018 FNG pripravila viac ako 80 podujat├ş v r├┤znych mest├ích. B├Żval├ę boje FNG sa konali pod─ża pravidiel MMA a K-1.

ONE Championship

Rok zalo┼żenia:┬á2011
Podujatia: viac ako 80
Krajina: Kallang – Singapur
Web: www.onefc.com
Sl├ívni bojovn├şci:┬áBibiano Fernandes, Yoshitaka Naito, Angela Lee

─Äal┼íia z top promot├ęrskych organiz├ícii poch├ídza z ├üzie. ONE Championship, ktor├í za─Źala svoju ─Źinnos┼ą v roku 2011 a vl├ídne na ├ízijskom trhu. ONE Championship je singapursk├í organiz├ícia MMA, ktor├í pravidelne pon├║ka skvel├ę boje. Ak s├║ UFC a Bellator najlep┼íie zna─Źky MMA v Severnej Amerike a Eur├│pe, potom je ONE┬á jednou z naj├║spe┼ínej┼í├şch MMA organiz├íci├ş v Singapure a mo┼żno za p├ír rokov v celej ├üzii.

Rizin Fighting Federation (Rizin FF)

Rok zalo┼żenia:┬á2015
Podujatia:  okolo 15
Krajina: Tokio – Japonsko
Web: www.rizinff.com
Sl├ívni bojovn├şci:┬áMuhammed Lawal, Mirko Filipovic, Amir Aliakbari

Nobuyuki Sakakibara, b├Żval├Ż prezident Pride Fighting Championship, vytvoril v roku 2015 organiz├íciu Rizin Fighting Federation. Spo─Źiatku sa Rizin FF vyv├şjal pod organiz├íciou PRIDE a DREAM.

PRIDE bol tvrd├Ż konkurent UFC, ktor├Ż bol pova┼żovan├Ż za premi├ęrov├ę ÔÇőÔÇőzdru┼żenie bojov├Żch umen├ş, ktor├ę predstavovalo v├Ą─Ź┼íinu sl├ívnych bojovn├şkov po─Źas zlat├ęho veku MMA.┬áRizin FF vzal svoj ofici├ílny n├ízov v roku┬á2015, kedy Nobujuki Sakakibara ozn├ímil svoj n├ívrat do MMA s Rizin FF.

┼áampi├│nom Rizinu je aj ─Źesk├í MMA hviezda a v s├║─Źasnosti z├ípasn├şk UFC, Ji┼Ö├ş „Denisa“ Proch├ízka.

Invicta FC (┼żensk├í MMA)

Rok zalo┼żenia:┬á2012
Podujatia:  viac ako 30
Krajina: USA
Web: www.invictafc.com
Sl├ívni bojovn├şci:┬áJandiroba, Morandin, Kaufman, Megan Anderson

V na┼íom Top 15 MMA┬á organiz├ícii nem├┤┼żeme┬ávynecha┼ą┬á┼żensk├║ Promotion Invicta FC. Bola zalo┼żen├í v roku 2010 Shannon Knapp a Janet Martin. Hoci Invicta nem├í ┼żiadne rights t├Żkaj├║ce sa telev├şznych pr├ív, boje mo┼żno vidie┼ą na Fight Pass, ktor├Ż je webovou str├ínkou live streamingu UFC.

V roku 2014 sa spolo─Źnos┼ą Invicta FC dohodla s UFC a pr├íve preto sa eventy vysielaj├║ na Fight Pass. V Invicte bojovala aj slovensk├í z├ípasn├ş─Źka Magdal├ęna ┼áormov├í, ktor├║ sme mohli vidie┼ą v projekte Oktagon Underground, alebo na turnaji Oktagon 16.

Pancrase

Rok zalhttps://invictafc.com/o┼żenia:┬á1993
Podujatia:  viac ako 340
Krajina: ┼áind┼żuku, Tokio – Japonsko
Web: www.pancrase-fc.com
Sl├ívni bojovn├şci:┬áYuki Nimura, Glaico Franca, Andy Main, Rafael Silva

Pancrase je spolo─Źnos┼ą na podporu zmie┼ían├Żch bojov├Żch umen├ş, ktor├í bola zalo┼żen├í v roku 1993. T├║to japonsk├║ organiz├íciu MMA tvorili profesion├ílni z├ípasn├şci Minoru Suzuki a Masakatsu Funaki.┬áPancrase bol pova┼żovan├Ż za domov niektor├Żch ┼ípi─Źkov├Żch najlep┼í├şch bojovn├şkov v priemysle MMA v Japonsku.

Niektor├ş z najpopul├írnej┼í├şch Openweight Champions ako Bas Rutten, Josh Barnett a Ken Shamrock boli zn├ími svojou v├Żnimo─Źnou taktikou pou┼ż├şvanou po─Źas boja. Napriek tomu, ┼że produkcia ┼ípi─Źkov├Żch konkurentov sa dnes v Pancrase zmen┼íila, organiz├ícia bude v┼żdy pozoruhodn├Żm k├║skom v hist├│rii MMA.

V roku 2007, potom legendy MMA: Pancrase mal svoje vysielanie t├Ż┼żdenne na ImaginAsian TV. V Kanade a Spojenom kr├í─żovstve, Fight Network za─Źal vysiela┼ą z├ípasy Pancrase v roku 2008.

V roku 2015 sa uskuto─Źnila exkluz├şvna dlhodob├í dohoda, ktor├í umo┼żnila, aby sa podujatia Pancrase vysielali na┼żivo a v├Żlu─Źne na UFC Fight Pass. Nov├í dohoda s n├ízvom video-on-demand bola tie┼ż predstaven├í v Fight Pass, kde si m├┤┼żete pozrie┼ą┬áv┼íetky historick├ę boje Pancrase.

M-1 Global

Rok zalo┼żenia:┬á1997
Podujatia:  viac ako 250
Krajina: Petrohrad – Rusko
Web: www.m-1global.com
Sl├ívni bojovn├şci:┬áMarcin Tybura, Alexander Volkov, Kenny Garner

M-1 Global (Mixfight-1) alebo MMA-1 (Zmie┼ían├ę bojov├ę umenia-1) je ─Ćal┼íia rusk├í organiz├ícia ktor├í sa dostala do zoznamu top 15 a pon├║ka nieko─żko vysoko profilov├Żch bojovn├şkov.┬áM-1 Global organizuje pribli┼żne 10 a┼ż 20 s├║┼ąa┼ż├ş ro─Źne. Zakladatelia na M-1 v roku 1997 s├║ prezident M-1 Global, Vadim Finkelstein a spolumajite─ż legend├írny fighter Fedor Emelianenko.

M-1 Global Presents Breakthrough bola prvou ve─żkou udalos┼ąou, ktor├í bola usporiadan├í 28. augusta 2009 v Memorial Hall v Kansas City v Kansase. V roku 2009 bola podp├şsan├í zmluva o spolupr├íci s organiz├íciou Explosion Entertainment.

Legacy Fighting Alliance (LFA)

Rok zalo┼żenia:┬á2017
Podujatia:  viac ako 50
Krajina: Houston, Texas – USA
Web: www.lfa.com
Sl├ívni bojovn├şci:┬áKevin Aguilar, Damon Jackson, Thanh Le

Legacy Fighting Alliance (LFA) je americk├í organiz├ícia┬ázmie┼ían├Żch bojov├Żch umen├ş, ktor├í vznikla ako v├Żsledok zl├║─Źenia dvoch b├Żval├Żch organiz├ícii┬áMMA Legacy Fighting Championship a Aliancie Resurrection Fighting Alliance.

Celkom 30 podujat├ş bolo podporen├Żch spojenou propag├íciou LFA v roku 2017. Eventy LFA s├║ vysielan├ę na TV AXS.

World Fighting Championship Akhmat (WFCA)

Rok zalo┼żenia:┬á2014
Podujatia:  viac ako 50
Krajina: Grozny, ─îe─Źensko – Rusko

─Äal┼íou je na zozname je Majstrovstv├í sveta v bojoch Akhmat (WFCA). Asociaciu zalo┼żen├║┬á v Groznom zalo┼żil Ramzan Kadyrov. T├íto mozno v na┼íich kon─Źin├ích nezn├íma organiz├ícia, doteraz uskuto─Źnila na viac ako 50 turnajoch a je jednou z najlep┼í├şch propaga─Źn├Żch akci├ş vo v├Żchodnej Eur├│pe.

Konfrontacja Sztuk Walki (KSW)

Rok zalo┼żenia:┬á2004
Podujatia: viac ako 50
Krajina: Var┼íava – Po─żsko
Web: www.kswmma.com
Sl├ívni bojovn├şci:┬áMamed Khalidov, Krzysztof Kulak, ┼üukasz Jurkowski alebo Antoni Chmielewski, Jan B┼éachowicz

Konfrontacja Sztuk Walki, v┼íeobecne zn├íma ako KSW, bola zalo┼żen├í v roku 2004 a je to popredn├í organiz├ícia zmie┼ían├Żch bojov├Żch umen├ş v Po─żsku. KSW je jednou z najv├Żznamnej┼í├şch propaga─Źn├Żch akci├ş v Eur├│pe, ktor├í host├ş v├Ą─Ź┼íinu podujat├ş vo Var┼íave.┬áBojovn├şci KSW boli schopn├ş prihl├ísi┼ą sa a z├║─Źastni┼ą sa na jednej z najzn├ímej┼í├şch propaga─Źn├Żch akci├ş UFC.

KSW spolupracuje s ─Ćal┼í├şmi organiz├íciami propagujucimi MMA v Eur├│pe, pokia─ż ide o v├Żmenu bojovn├şkov, napr├şklad The Cage a WFC.

Deep

Rok zalo┼żenia:┬á2001
Podujatia: viac ako 310
Krajina: Nagoya – Japonsko
Web: www.thefightnation.com
Sl├ívni bojovn├şci:┬áRyo Chonan, Ikuhisa Minowa

Deep je japonsk├í organiz├ícia zmie┼ían├Żch bojov├Żch umen├ş, ktor├í bola zalo┼żen├í v roku 2001. Shigeru Saeki je zakladate─żom propag├ície Deep, ktor├Ż bol b├Żval├Żm riadite─żom Public Relations Director of Pride Fighting Championships.

Deep bola zalo┼żen├í v roku 2000 ako ÔÇ×Deep 2001ÔÇť a prv├í akcia bola usporiadan├í 8. janu├íra 2001. V roku 2003 Deep 2001 zmenil svoj n├ízov na Deep.

Organiz├ícia sa s├║stred├ş na v├Żcvik japonsk├Żch bojovn├şkov, ktor├ş za─Źali svoju kari├ęru v Deep. Nesk├┤r sa niektor├ş presunuli k v├Ą─Ź┼í├şm a sl├ívnej┼í├şm MMA organiz├íci├ím, ako je napr├şklad┬áUFC.

Road Fighting Championship (Road FC)

Rok zalo┼żenia:┬á2010
Podujatia:  okolo 57
Krajina: Wonju – Ju┼żn├í K├│rea
Web: www.roadfc.com
Sl├ívni bojovn├şci:┬áMin Jong Song, Sol Kwon, Mighty Mo

Road Fighting Championship je organiz├ícia MMA v Ju┼żnej K├│rei, ktor├║ v roku 2010 zalo┼żil Mun-Hong Jung. Prv├í akcia – Road FC 27 sa konala v ┼áanghaji 26. decembra 2015 bola vysielan├í v ─Ź├şnskej ┼ít├ítnej telev├şzie CCTV. Prv├ę podujatie Road FC bola prvou ┼żivou udalos┼ąou MMA, ktor├í sa vysielala na CCTV5 a sledovalo ju 35 mili├│nov div├íkov┬á.

Prv├í akcia ┼żenskej ligy MMA – Road FC 037 XX sa uskuto─Źnila 11. marca 2017 v Kongresovom centre Grand Hilton Seoule v Soule v Ju┼żnej K├│rei. Po z├ípase sa konal v roku 2017 sl├ívnostn├Ż ceremoni├íl Road FC Awards, ktor├Ż bol prv├Żkr├ít vysielan├Ż na┼żivo v telev├şzii na MBC Sports +.

┼áportov├Ż priemysel v ─î├şne vyhl├ísil v roku 2018 v Pekingu vyhl├ísenie, ┼że Road FC sa umiestnila na 15. mieste v najzn├ímej┼í├şch ┼íportov├Żch podujat├ş v 2018 ─î├şna Top 100.

Cage Warriors (CWFC)

Rok zalo┼żenia:┬á2001
Podujatia: viac ako 110
Krajina: Lond├Żn – Anglicko
Web: www.cagewarriors.com
Sl├ívni bojovn├şci vo┬áVe─żkej Brit├ínii┬á:┬áConor McGregor, Gegard Mousasi, Michael Bisping, Jeff Monson, Dennis Silver

Cage Warriors je lond├Żnska MMA organiz├ícia zalo┼żen├í v roku 2001 Dougiem Trumanom. Prv├ę podujatie Cage Warriors sa konalo v roku 2002 s n├ízvom Armageddon, s bojovn├şkmi ako Matt Ewin, Paul Jenkins, Jean Silva a Rosi Sexton.

Niektor├ş z vysoko postaven├Żch bojovn├şkov, ktor├ş sa presl├ívili pod hlavi─Źkou Cage Warriors, konkr├ętne Conor McGregor, Gegard Mousasi, Michael Bisping, Jeff Monson, Dennis Silver a mnoho ─Ćal┼í├şch, s├║┬ápo celom svete zn├ímy predov┼íetk├Żm┬áz UFC.

MMA na Slovensku a v Čechách

OKTAGON MMA

Zakladatelia: Pavol Neruda a Ond┼Öej Novotn├Ż.
Podujatia: najnovšie bude Oktagon 13
Krajina: ─îeskoslovensko
Web: www.oktagonmma.cz
Sl├ívni bojovn├şci: Karlos V├ęmola, Attila V├ęgh, Michal Mart├şnek, Samuel Kri┼Ťtofi─Ź, G├íbor Bor├íros

OKTAGON MMA je najv├Ą─Ź┼íia organiz├ícia, ktor├í usporiad├íva z├ípasy v ─îeskoslovensku. Zakladatelia a majitelia s├║ Pavol Neruda a┬áOnd┼Öej Novotn├Ż.

Neprehliadnite ÔŁ▒ V┼íetko o organiz├ícii Oktagon MMA ┬╗

Oktagon pripravuje pre v┼íetk├Żch ┼íportov├Żch fan├║┼íikov jedin├║ reality show s profesion├ílnymi bojovn├şkmi ktor├í sa vol├í Oktagon V├ŁZVA.┬áPripravuje tie┼ż t├Ż┼żdenn├şk┬áOktagon MAGAZ├ŹN┬á, ktor├Ż mapuje sc├ęnu bojov├Żch ┼íportov.┬áOb─ż├║ben├Ż┬áPROJEKT X , ktor├Ż sledoval cestu oby─Źajn├ęho ─Źloveka a┼ż do klietky.

Oktagon MMA - TOP 10 zápasov 2020

Oktagon 15: Attila Vegh – Karlos Vemola na┼żivo

Z├ípas storo─Źia v ─îeskoslovensku. Toto bude z├ípas ktor├ş chc├║ fan├║┼íikovia v ─îech├ích a na Slovensku vidie┼ą. V┬áklietke Oktagon sa stretn├║ dvaja velik├íni – Karlos „Termin├ítor“ V├ęmola a Attila „Pumukli“ V├ęgh.┬áP├┤jde o z├ípas dvoch legiend, dvoch n├írodov, ale predov┼íetk├Żm o neopakovate─żn├ę ┼íportov├ę podujatie.

V┼íetky mo┼żnosti ako sledova┼ą Oktagon MMA ÔÇ║

XFN

Organizácia XFN údajne zanikla!

Web: www.xfn.cz
Sl├ívni bojovn├şci: Karlos V├ęmola, Machmud Muradov

Je druhou MMA organiz├íciou v ─îechach a na Slovensku, ktor├í sa venuje MMA z├ípasom, ale za svojim rivalom Oktagon MMA za─Źal XFN v├Żrazne zaost├íva┼ą.

Najostrej┼íiu ranou a mo┼żno KO ktor├║ uderil Oktagon XFN, bol prestup najv├Ą─Ź┼íej hviezdy organiz├ície XFN, b├Żval├Ż z├ípasn├şk UFC Karlos V├ęmola, ktor├Ż sa rozhodol prest├║pi┼ą ku priamemu konkurentovi, ktor├Żm je Oktagon MMA.

Po Karlosovi V├ęmolovi vyc├║val zo spolupr├íce s XFN aj Machmud Muradov. Uzbek nenast├║pil ani na pl├ínovan├Ż titulov├Ż z├ípas proti Patrikovi Kinclovi a za─Źal bojova┼ą v Oktagon MMA odkia─ż sa napokon prepracoval do UFC.

The Fight Arena (TFA)

Rok zalo┼żenia: 2019
Prv├ę podujatie: 27. j├║na 2019
Konate─ż: Tom├í┼í Rosenberger
Slávni bojovnici: Patrik Kincl, Ivan Buchinger

Na ─Źeskoslovenskej z├ípasn├şckej sc├ęne sa po zaniknutom projekte XFN, objavila nov├í organiz├ícia s n├ízvom The Fight Arena. Prvou akciou bude 27. j├║na v ┼áportovej hale Kralovka galave─Źer Prague Fight Night, ktor├Ż prebehne v unik├ítnom form├íte v kombin├ícii MMA a K-1.

Zakladatelia ┼íportov├ę organiz├ície The Fight Arena (TFA) chc├║ vytvori┼ą stabiln├║ eur├│psku platformu bojov├Żch ┼íportov, preto┼że t├í pod─ża nich v s├║─Źasnosti ch├Żba. T├í bude s├şdli┼ą v hlavnom meste ─îeskej republiky a stane sa tak jedinou ofici├ílnou organiz├íciou bojov├Żch ┼íportov v z├ípadnej Eur├│pe.

Do konca tohto roka a v priebehu toho bud├║ceho vraj t├íto organiz├ícia pl├ínuje a┼ż 10 turnajov, ktor├ę by sa mali kona┼ą nielen v ─îesku, ale aj na slovenskom, v Po─żsku a Rak├║sku.

─îo m├í spolo─Źn├ę TFA a XFN?

Spojitos┼ą medzi zaniknutou organiz├íciou je len person├ílny, nie pr├ívny. Jedin├ę ─Źo si do TFA odn├í┼ía z XFN, je n├í┼í ─Źas┼ą bojovn├şkov, preto┼że by bola ve─żk├í ┼íkoda, keby talentovan├ş fighteri nena┼íli uplatnenie.

Niektor├Żm fan├║┼íikom MMA sa nep├í─Źi, ┼że s├║─Źas┼ąou novej organiz├ície s├║ ─żudia, ktor├ş predt├Żm p├┤sobili v organiz├ícii XFN, vr├ítane Petra Kare┼ía, ktor├Ż vraj m├í funkciu len ako poradca.

Najlep┼í├ş z├ípasn├şci MMA v ─îech├ích a na Slovensku

Kto je Karlos Vemola?

Najlep┼í├şm ─Źesk├Żm MMA bojovn├şkom je┬áKarel V├ęmola. Tak├Żchto odv├í┼żnych vyhl├ísen├ş sa samotn├Ż Karlos rozhodne neboj├ş, preto┼że ─îeskej republike jednoducho neexistuje nikto, kto by mu mohol konkurova┼ą.

Bol v├┤bec prv├Żm ─îechom, ktor├Ż si ju vysk├║┼íal najlep┼íiu organiz├íciu MMA UFC na vlastnej ko┼żi a to u┼ż v roku 2010. V s├║┼ąa┼żi porazil Setha Petruzelliho aj Mikea Massenzia, ale dve prehry po sebe ho napokon zo s├║┼ąa┼że v roku 2013 vyhnali.

Kto je Attila Vegh?

Attila V├ęgh vyhral ako prv├Ż Slov├ík opasok v druhej najzn├ímej┼íej organiz├ície na svete, v Bellatore. S kari├ęrou st├íle neskon─Źil, dnes pom├íha v tr├ęnovan├ş aj mlad├Żm talentom.

Rod├ík z Dunajskej Stredy Attila „Pumukli“ V├ęgh sa stal v roku 2012 ┼íampi├│nom prest├ş┼żnej z├ímorskej organiz├ície Bellator, vo fin├íle polo┼ąa┼żkej hmotnostnej kateg├│rie (do 93 kg) knokautoval dom├íceho Ameri─Źana Travisa Wiuffa u┼ż po 25 sekund├ích.

Najzn├ímej┼í├ş bojovn├şci MMA

Fedor Emelianenko

Na rozdiel od v├Ą─Ź┼íiny bojovn├şkov na tomto zozname, Fedor mal v├Ą─Ź┼íinu svojho ├║spechu mimo UFC a to v organizaciach Pride Fighting a M-1 Global a Affliction. Viac ako osem rokov (2001 a┼ż 2009) bol Emelianenko neporazen├Ż, ke─Ć vyhral 28 z├ípasov v rade. Po─Źas tohto rozp├Ątia porazil hviezdne men├í ako Nogueiru, Mirka Filipovi─Źa a Arlovskeho.

Ke─Ć sa podp├şsal so Strikeforce, Fedor prehral niekolko s├║bojov a mystika sa vytratila. Nakoniec odi┼íiel do d├┤chodku ako legenda ┼íportu. Bez oh─żadu na jeho rekord a posledn├ę boje, „Posledn├Ż cis├ír“ bol naozaj jedn├Żm z posledn├Żch MMA hviezd mimo UFC.

Anderson Silva

Anderson „Spider“ Silva bol vo svojej v├íhovej kateg├│rii najlep┼í├şm na svete. Dominoval v strednej v├íhe takmer sedem rokov a bol najdlh┼íie vl├ídn├║cim┬á┼íampi├│nom v hist├│rii UFC. Niektor├ş ─żudia veria, ┼że Silva je najv├Ą─Ź┼í├ş bojovn├şk MMA v┼íetk├Żch ─Źias.

Silva zjednotila tituly UFC a Pride v strednej v├íhe a zaznamenal rekord v naj├║spe┼ínej┼íej obhajobe titulu, celkovo 16 kr├ít. Titul majstra sveta v strednej v├íhe v organiz├ícii┬áUFC dr┼żal 2,457 dn├ş.

Georges St-Pierre

Na tomto zozname je ─Ćal┼í├ş bojovn├şk, ktor├Ż by mohol so Silvom s├║peri┼ą o najv├Ą─Ź┼íieho bojovn├şka MMA v┼íetk├Żch ─Źias. Jeho meno je Georges St-Pierre, zn├ímy ako GSP.┬á Kanadsk├í MMA superstar bol 2 krat ┼íampi├│nom a pova┼żovan├Ż za najv├Ą─Ź┼íieho bojovn├şka na v┼íetk├Żch ├║rovniach.

GSP utrpel dve prehry po─Źas prv├Żch troch rokov svojej kari├ęry v UFC. Odvtedy v┼íak St-Pierre vyhral ka┼żd├Ż fight. Porazil tak├Żch skvel├Żch z├ípasn├şkov ako BJ Penn a Matt Hughes, ale aj najlep┼í├şch bojovn├şkov tejto ├ęry, ako napr├şklad Nicka Diaza ─Źi┬áMichaela Bispinga.

Ronda Rousey

Nem├┤┼żete zabudn├║┼ą na ┼żensk├║ MMA a bez prem├Ż┼í─żania na Rondu Rousey, ktor├Ż urobila viac pre ┼żensk├║ MMA, ako ktoko─żvek pred ┼łou.

Rousey bola v├┤bec prvou americkou ┼żenou, ktor├í vyhrala olympijsk├║ medailu v Jude, ke─Ć na letn├Żch olympijsk├Żch hr├ích 2008 z├şskala bronzov├║ medailu. V roku 2010 sa stala profesion├ílnou z├ípasn├ş─Źkou a v roku 2012 sa stala tv├írou UFC.

V UFC sa Rousey stala najv├Ą─Ź┼íou hviezdou. Bola v├┤bec prvou ┼żenskou ┼íampi├│nkou a neporazen├í takmer tri roky. Rousey ┼íes┼ą kr├ít┬á├║spe┼íne┬áobh├íjila┬ásvoj titul, ne┼ż nakoniec prehrala. Po─Źas tejto s├ęrie, bola hlavnou udalos┼ąou pre PPV a stala prvou ┼żenskou bojovn├ş─Źkou, ktor├í bola uveden├í do Sie┼ł sl├ívy UFC. Moment├ílne sa venuje wrestlingu v WWE.

Randy Couture

Moment├ílne┬ánie je v MMA tak├Ż bojovn├şk ak├Żm bol Randy Couture. Randy bol jedn├Żm z prv├Żch bojovn├şkov, ktor├ş z├şskali tituly v dvoch div├şzi├ích: ─żahk├í v├íha a ┼ąa┼żk├í v├íha. Prez├Żvan├Ż „The Natural,“ Couture je b├Żval├Ż trojn├ísobn├Ż UFC┬á ┼íampi├│n ┼ąa┼żkej┬áv├íhy a b├Żval├Ż 2-n├ísobn├Ż UFC light heavyweight ┼íampi├│n.

Randy je dobre zn├ímy t├Żm, ┼że bojoval vo veku 40 rokov na vysokej ├║rovni. V skuto─Źnosti tam nie je ve─ża 40-ro─Źn├Żch, ktor├ş vyhrali majstrovstv├í v ka┼żdom ┼íporte, najm├Ą MMA. Ale Couture to urobil. Jeho posledn├Ż z├ípas bol v roku 2011. Randy odi┼íiel z MMA d├┤chodok, ale je ve─żmi vy┼ąa┼żen├Ż preto┼że sa venuje hereckej kari├ęre. Vidie┼ą sme ho mohli v The Expendables a telev├şznej show Hawaii 5-0.

Royce Gracie

Okrem toho, ┼że je v sieni sl├ívy UFC, Gracie je legendou MMA a priekopn├şkom. Vyhral tri z prv├Żch turnajov UFC a aj nad Kenom Shamrockom. Gracie a jeho rodina pokra─Źovali v dokonalom braz├şlskom Jiu-Jitsu.┬áV skuto─Źnosti,┬ámeno Gracie┬á je synonymom pre popul├írne bojov├ę umenie.

Ken Shamrock

Nem├┤┼żete spomen├║┼ą meno Gracie bez jeho partnera, Kena Shamrocka. Obaja boli zapojen├ş fightu po─Źas prv├Żch dn├ş UFC. Shamrock bol v├┤bec prv├Ż Superfight ┼íampi├│nom, ktor├Ż by sa po zaveden├ş v├íhov├Żch kateg├│rii stal ┼íampion├ítom ┼ąa┼żkej v├íhy.

Shamrock bol tie┼ż ve─żkou hviezdou mimo UFC. Stal prv├Żm „cudzincom“ ktor├Ż vyhral hlavn├ę majstrovstv├í v Japonsku v organiz├ícii┬áPancrase.┬áV tom ─Źase bol Shamrock pova┼żovan├Ż za najlep┼íieho bojovn├şka MMA na svete.

Brock Lesnar

Hoci nie je tak dokonal├Ż v zmie┼ían├Żch bojov├Żch umeniach, ako ostatn├ş bojovn├şci na tomto zozname, Brock Lesnar obr├ítil UFC hore nohami, ke─Ć sa rozhodol z├║─Źastni┼ą sa na z├ípasoch MMA.

Lesnar pri┼íiel do UFC z┬á WWE (wrestling) a fan├║┼íikovia ho najprv odmietli prija┼ą. Av┼íak Lesnar porazil Couture a vyhral titul v ┼ąa┼żkej v├íhe.

Napriek tomu, ┼że mal mal├║ sk├║senos┼ą s MMA a minim├ílny po─Źet z├ípasov v tomto ┼íporte, stal sa najv├Ą─Ź┼íou hviezdou UFC. Lesnar chcel by┼ą profesion├ílnym futbalistom, ale to sa mu bohu┼żia─ż┬ánepodarilo.

Conor McGregor

Conor McGregor presl├ívil MMA ako ┼żiadny in├Ż bojovn├şk. Vytvoril nov├Ż rekord v UFC a PPV (Pay-per-view, je typ platenej telev├şznej slu┼żby) a stal sa medzin├írodnou superstar.

McGregor sa stal jedn├Żm z najlep┼í├şch v MMA ┼íporte a svojich superov v├ílcoval aj svojimi slovami. Conor bol ┼íampi├│nom┬ádvoch v├íhov├Żch kateg├│rii s├║─Źastne.

McGregor dok├ízal svoju hviezdnu moc v roku 2017, ke─Ć vo┼íiel do ringu proti jedn├ęmu z najlep┼í├şch boxerov v┼íetk├Żch ─Źias Floydovi Mayweatherovi Jr. a vydzal s n├şm 10 k├┤l.

McGregor je ┼íiroko pova┼żovan├Ż za st├íle najlep┼íieho v jeho prime ─Źase, ale len ─Źas uk├í┼że dokedy. Naposledy prehral z├ípas TKO s Khabibom Nurmagomedovom.

Mus├şme spomen├║┼ą, ┼że McGregor vyzdvihol MMA na in├║ ├║rove┼ł.

Jon Jones

Bez oh─żadu na jeho probl├ęmy mimo ┼íportu, Jon Jones je pova┼żovan├Ż za jedn├ęho z najlep┼í├şch bojovn├şkov MMA v┼íetk├Żch ─Źias.┬áV skuto─Źnosti niektor├ş hovoria, ┼że jeho najhor┼í├şm nepriate─żom je on s├ím.

Jones vyhral prv├Żch 14 z├ípas v rade. Po jeho ceste v UFC porazil najlep┼í├şch ┼íportov├Żch bojovn├şkov Cormiera, Sonnena, Belforta, Evansa, Rua, Badera, Machidu, Gustaffsona a Jacksona.

V roku 2011 vyhral p├ís s stredne ┼ąa┼żkej v├íhe a stal najmlad┼í├şm ┼íampi├│nom UFC. Jones m├í jeden z najimpozantnej┼í├şch ┼ít├Żlov v celej MMA a jeho ├║dery, lakte a kopy s├║ proste uk├í┼żkov├ę.

Chuck Liddell

Zn├ímy┬á „Iceman“, Chuck Liddell bol svojho ─Źasu najob├ívanej┼í├şm fighterom na plan├ęte. Od za─Źiatku roku 1999 do konca roku 2006, mal Liddell bilanciu 18-2, vyhral titul v polota┼żkej v├íhe UFC a porazil bojovn├şkov ako Ortiz, Belfort, Overeem a Couture. Jeho z├ípasy s Ortizom a Coutureom vzali UFC do nov├Żch v├Ż┼íin.

Pova┼żuje sa za jednu z prv├Żch skuto─Źn├Żch superhviezd a zasl├║┼żil si vyznamenanie v Sieni sl├ívy UFC. Je ┼ąa┼żk├ę si predstavi┼ą, kde by spolo─Źnos┼ą MMA, alebo ┼íport boli bez Chucka Liddella. Iceman ur─Źite urobil veci svoj├şm sp├┤sobom a svoj├şm ┼ít├Żlom.

Quinton Jackson

ÔÇťRampage,“ sa stal ob─ż├║ben├Żm fan├║┼íikom v─Ćaka jeho vzru┼íuj├║cemu bojov├ęmu ┼ít├Żlu. Bol hviezdou v Pride Fighting. Jackson mal nezabudnute─żn├Ż s├║boj s Wanderlei Silva v organiz├ícii Pride a potom nakoniec zamieril v roku 2006 do UFC. V r├ímci svojich prv├Żch nieko─żk├Żch bojov, Jackson knockoutoval Liddella a vyhral titul v polo┼ąa┼żkej v├íhe. Jackson stal jedn├Żm z najdynamickej┼í├şch bojovn├şkov v UFC.

Quintonove posledn├ę roky s UFC boli ako na hojda─Źke, kv├┤li kontroverzii, strat├ím. V roku 2013 odi┼íiel Jackson do Bellatoru, kde svojou pr├ştomnos┼ąou┬á┬ápomohol z tejto zna─Źky urobi┼ą seri├│znu organiz├íciu MMA.

Mimo ringu je Jackson najlepšie známy ako BA Baracus vo filme A-Team.

Tito Ortiz

„Huntington Beach Bad Boy“ bol v├Żnimo─Źn├Ż bojovn├şk od roku 2000 do roku 2006. Po─Źas tohto obdobia, Ortiz mal bilynciu 11-2 a vyhral UFC titul a ktor├Ż obh├íjil p├Ą┼ąkr├ít. Jeho z├ípas s Liddellom je pova┼żovan├Ż za jeden z najv├Ą─Ź┼í├şch v MMA v┼íetk├Żch ─Źias.

Tito bojoval po─Źas ├ęry, kedy MMA a UFC sa len rozrastali. Ortiz ur─Źite pomohol prinies┼ą viac fan├║┼íikov do ┼íportu a stal sa hviezdou.

Mimo jeho legend├írnej bojovej kari├ęry, je Tito tie┼ż zn├ímy pre svoj vz┼ąah so super popul├írnou filmovou hviezdou pre dospel├Żch Jennou Jamesonovou.

Khabib Nurmagomedov

Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov┬á je rusk├Ż profesion├ílny z├ípasn├şk zmie┼ían├Żch bojov├Żch umen├ş. Nurmagomedov je dvojn├ísobn├Żm majstrom bojov├ęho samba a vl├ídn├║cim nezdolan├Żm majstrom UFC Lightweight.

V s├║─Źasnosti m├í najdlh┼íiu neporazite─żn├║ ┼ín├║ru v MMA, s 27 v├ş┼ąazstvami, zost├íva neporazite─żn├Ż v profesion├ílnom MMA. Poch├ídza z rusk├ęho regi├│nu Dagestan a je prv├Żm Rusom a prv├Żm moslimom, ktor├Ż z├şskal titul UFC.

Jeho z├ípas s Conorom McGregorom v UFC 229 pritiahol 2,4 mili├│na platen├Żch div├íkov PPV, ─Źo je najviac v hist├│rii┬áMMA.

Zdroj: oktagon.cz, xfn.cz, ufc.com, bellator.com

Zdie─żan├ş

Pin It on Pinterest