Finále Ligy majstrov a Európskej ligy v 2019 ovládli anglické kluby

Finále Ligy majstrov a finále Európskej ligy UEFA v ročníku 2018/19 ovládli anglické tímy. To že by 4 kluby z jednej súťaže hrajú finále najprestížnejších futbalových pohárových líg, sa stalo po prvý raz v histórii.

Finále Ligy majstrov a Európskej ligy 2018/19

Anglické kluby vytvorili európsku históriu futbalu tým, že sa tieto tímy dostali do finále Ligy majstrov a Európskej ligy. Je to prvýkrát, čo všetci štyria finalisti v dvoch najlepších európskych súťažiach prišli z jednej súťaže v tomto prípade Premier League.

Všetky tímy, ktoré budú bojovať o dve najprestížnejšie európske trofeje sú z Anglicka a navyše tri zo štyroch tímov sú z jedného mesta. Anglické kluby vládnu európskemu futbalu.

Španielsko malo vo finále týchto dvoch súťaží v sezóne 2015/16 tri tímy, Real Madrid hral finále s Atleticom Madrid v Lige majstrov a Sevillu s vtedajším trénerom Unai Emery (teraz trénerom Arsenalu), ktorá zvíťazila v Európskej lige.

Kto hrá finále Ligy majstrov 2019?

V LM sme boli svedkami dramatického víťazstva Liverpoolu, ktorý porazil Barcelonu a zmazal trojgolové manko z Katalánska. Zdalo sa nemožné aby Liverpool, ktorý prehral v Barcelona 0:3 vstal z mŕtvych a postúpil do finále. Zverenci Jurgena Kloppa však ukázali prečo si po druhý krát v rade zahrajú finále. Video Liverpool – Barcelona.

Pre Liverpool to bude deviata účasť vo finále a druhá po sebe. V roku 2018 The Reds porazil Real Madrid.

Tottenham zabojoval a vyradil premožiteľa Juventusu, Realu Madrid Ajax Amsterdam. Spurs nevyšiel domáci zápas, keď na svojom štadióne v Londýne prehral s mladým a dravým tímom z Holandska 0:1, ale v odvete poslal do finále Tottenaham svojim hetrikom Lucas Moura VIDEO.

Tento rok to bude siedma séria finále Chapions league v ktorej si zahrajú futbalové tímy z rovnakej európskej súťaže. Pôjde o druhé anglické finále pod roku 2008 a prvé finále od roku 2013 v ktorom nefiguruje aspoň jeden španielsky klub.

Kedy sa hrá finále Ligy majstrov?

Finálový večer sa odohrá 1. júna 2019. Začiatok zápasu je na programe o 21:00 hodine.

Kde sa hrá finále Ligy majstrov?

Finále Liverpool – Tottenham sa odohrá na novom štadióne Atletica Madrid Wanda Metropolitano v Madride.

Štadión má kapacitu 67 829 divákov, pričom všetky sedadlá divákov sú pokryté pod novou strechou, vrátane 7 000 VIP, 79 VIP apartmánov. K dispozícii je 4 000 parkovacích miest, 1 000 v budove štadióna a 3 000 mimo budovy.

Dňa 27. septembra 2017 sa hral na Wanda Metropolitano prvý zápas Ligy majstrov. Chelsea vtedy porazila Atlético Madrid 2–1 a stala sa prvým anglickým klubom, ktorý ich porazil doma v každej európskej súťaži klubov a prvý tím, ktorý vyhral na novom štadióne.

Najúspešnejší klub v histórii Ligy majstrov

Najviac titulov v histórii Ligy majstrov má Real Madrid. Španielsky gigant vyhral ušatú trofej 13 krát a naposledy sa mu to podarilo tri krát po sebe. Tým pádom má Španielsko dohromady 18 trofejí, čomu prispela aj s piatimi Barcelona.

Kde môžem sledovať finále Ligy majstrov live v TV a online?

Priamy prenos z finále Ligy majstrov neuvidia diváci na obrazovkách RTVS ani v prípade posledného zápasu sezóny, ktorým bude londýnké finále medzi Liverpoolom a Tottenhamom. A to napriek tomu, že prenos musí byť podľa licenčných práv vysielaný aj na free-to-air stanici.

Práva na futbalovú Ligu majstrov UEFA, ktorá patrí k najsledovanejším športovým podujatiam, získal pred uplynulou sezónou na Slovensku Orange Sport a v Čechách operátor O2 vďaka trojročnému kontraktu.

Finále 2019 Ligy majstrov UEFA naživo na TV Markíza

Slovenskí futbaloví fanúšikovia budú môcť sledovať finále Ligy majstrov na platenom programe Orange Sport a v TV na Markíze. Dlho očakávané finále Ligy majstrov UEFA, v ktorom sa stretnú dva kluby z Premier League Tottenham vs Liverpool live, odvysielajú slovenské televízie v priamom prenose v sobotu, 1. júna 2019. Markíza odštartuje prenos o 20:30.

TIP ❱ Pozrite si všetky možnosti kde sledovať LM naživo ›

Vstupenky na finále Ligy majstrov

Vidieť a zažiť atmosféru finále Ligy majstrov musí byť úžasné, ale aj trošku drahé. UEFA začala predávať lístky už 14. marca a najdrahší lístok Kategória 1 stal 600€ najlacnejší 70 EUR. Ak by ste si chceli teraz kúpiť lístok na finálový večer, napríklad cez zaplatíte niekoľko tisíc eur. Najlacnejší sa pohybuje okolo 4000€.

Finále Európskej ligy UEFA

Kto hrá finále Európskej ligy?

Finále medzi Chelsea a Arsenal môžeme pokojne nazvať londýnske derby. Bude to už desiate finálové stretnutie s dvoma tímami z tej istej ligy tentoraz Premier league, druhým anglickým a po prvý krát si zahrajú finále kluby s rovnakého mesta.

Chelsea si v semifinále poradila s Frankfurtom, keď prvý semifinálový zápas v Nemecku len remizovala 1:1 a pred odvetou to bol sľubný výsledok. V Londýne sme však videli veľkú drámu, ktorú rozuzlili až pokutové kopy VIDEO.

Cesta Arsenalu do finále bola celkom jednoduchá a jednoznačná zo strany anglického tímu. Na Emirates stadium si Gunners poradili s Valenciou 3:1 a v odvete vyhrali hladko 4:2. Pozrite si video highligts.

Kedy sa hrá finále Európskej ligy?

Zápas medzi Chelsea a Arsenalom, sa odohrá tri dni pre finále Champions league v stredu 29. mája 2019 o 21:00.

Kde sa odohrá finále Európskej ligy

Chelsea a Arsenal odohrajú finále na Olympijskom štadióne v Baku (Azerbajdžan). Olympijský štadión v Baku je štadión s kapacitou 68 700 miest a je navrhnutý, konštruovaný tak, aby spĺňal medzinárodné štandardy pre štadióny stanovené Úniou európskych futbalových asociácií (UEFA), Medzinárodnou federáciou futbalových združení (FIFA) a Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF). Je to najväčší štadión v Azerbajdžane.

15 posledných víťazov Europskej ligy

• 2003–04 Valencia (Španielsko)
  • 2004–05 CSKA Moscow (Rusko)
  • 2005–06 Sevilla (Španilesko)
  • 2006–07 Sevilla (Španielsko)
  • 2007–08 Zenit Saint Petersburg (Rusko)