Zimné Olympijské Hry 2022 – Program, disciplíny, športy, Slováci a dôležité informácie o olympijských hrách!

Zimné olympijské hry 2022 bude hostiť Čína v meste Peking! Pôjde tak o prvé mesto, v ktorom sa konali letné aj zimné olympijské hry. Olympiáda sa uskutoční od 4. do 20. februára 2022.  Prinášame vám kompletný prehľad o ZOH Peking 2022 – program, disciplíny (športy), slováci na OH a ďalšie dôležité informácie na jednom mieste!

Zimné Olympijské hry 2022 Peking, Čína

ZIMNÁ OLYMPIÁDA / ZOH 2022
Termín4. – 20. február
MiestoPeking, Čína
ProgramProgram tu ›
DisciplínyPrehľad športov ›
SlovenskoSlováci na ZOH
Počet zemí95
Počet športovcovbudeme aktualizovať
TV prenosRTVS, Eurosport

Zimná olympiáda dnes prehľad

ZOH 2022 sa uskutočnia od 4. do 20. februára 2022, len pol roka po skončení LOH v Tokiu. Celkovo pôjde už o 24. zimné olympijské hry. Po nich sú na programe paralympijské hry a to od 4. do 13. marca 2021.

Dejiskom ZOH 2022 je hlavné mesto Číny – Peking. Ide o prvé mesto, v ktorom sa uskutočnili letné aj zimné olympijské hry, keďže letná olympiáda sa tu konala v roku 2008.

Peking vyhral finále kandidatúry so 44 hlasmi pred Almaty v Kazachstane, ktorý získal 40 hlasov. Zaujímavosťou je, že o ZOH 2022 sa uchádzalo aj Slovensko! Spolu s Poľskom podali oficiálnu prihlášku, pričom väčšina športov by sa konala v Krakove a na Slovensku by sa uskutočnilo zjazdové lyžovanie a niektoré hokejové zápasy.

ZOH 2022 Slovensko

Zatiaľ nie je presne známe, koľkí Slováci sa predstavia na Olympiáde 2022 v Pekingu, no podľa slovenského olympijského výboru dá sa očakávať podobná účasť ako v Pchjongčchangu 2018. Vtedy Slovensko reprezentovalo 31 športovcov + 25 hokejistov.

Takmer s určitosťou však môžeme povedať, že na ZOH 2022 nebude chýbať najlepšia slovenská športovkyňa Petra Vlhová. Je majsterkou sveta v zjazdovom lyžovaní, získala veľký kryštálový glóbus, ale chýba jej medaila z olympijských hier.

O cenné kovy sa budú chcieť pobiť aj sestry Ivona Fialková a Paulína Fialková v biatlone. Paulína na predošlej olympiáde obsadila skvelé 5. miesto vo vytrvalostných pretekoch a určite bude aj túto olympiádu pomýšľať na medailu.

Zimné olympijské hry 2022 program

Nižšie si môžete pozrieť kompletný program zimných olympijských hier 2022. V prehľadnej tabuľke nájdete, v ktorý deň sa ide aký šport, kedy sa pôjdu finálové jazdy ale aj dátumy ceremoniálov.

Zimné olympijské hry 2022 program
Zimné olympijské hry 2022 – kompletný program (zdroj: wikipedia.com)

Ako sledovať ZOH 2022 naživo v TV?

ZOH 2022 sú podobne ako letná olympiáda veľmi ostro sledovanou udalosťou a nenechá si ju ujsť žiadny fanúšik zimných športov. Pozrite sa na všetky dostupné možnosti, ako sledovať OH Peking 2022 naživo v TV alebo online na internete.

ZOH Peking 2022 na RTVS

ZOH Peking 2022 si môžete vychutnať v prostredníctvom televízie RTVS, ktorá ponúkne svojim divákom množstvo živých prenosov a záznamov z rôznych športov. Štáb televízie bude prioritne vysielať slovenských športovcov a tak vám neunikne nič dôležité.

Zimné olympijské hry 2022 live na Eurosport

Ďalšia možnosť, ako sledovať zimné olympijské hry 2022 live v TV je na kanáloch televízie Eurosport. Športové stanice Eurosport 1 a Eurosport 2 pravidelne vysielajú olympijské hry a nebude tomu inak ani v roku 2022. Každý deň sa môžete tešiť na množstvo živých prenosov a záznamov.

Športové kanály okrem olympiády už tradične vysielajú aj tenisové grandslamové turnaje či Grand Tour cyklistické preteky, medzi ktoré patrí aj slávna Tour de France!

Zimná Olympiáda 2022 online prenos

Olympiádu 2022 v Pekingu si môžete pozrieť aj cez online prenos. Spomínaná televízia RTVS na svojom webe ponúka online vysielanie počas každého dňa úplne zadarmo! Stačí mať prístup na internet a podmienkou je nachádzať sa na území Slovenska.

Online vysielanie zimných olympijských hier nájdete aj na športovej platforme Eurosport Player. To, čo sa nezmestí do vysielacieho programu TV kanálov, si jednoducho pozriete tu. Navyše si každý prenos môžete kedykoľvek prehrať zo záznamu. Ide o platenú službu, ktorú si je možné predplatiť na mesiac alebo celý rok.

Zimné olympijské hry 2022 disciplíny, športy, súťaže

Na zimnej olympiáde 2022 sa bude súťažiť v 7 športoch a celkovo v 15 disciplínach. Pod piatimi kruhmi sa predstaví viac než 3000 športovcov z 95 krajín. Medzi nimi nebudú chýbať ani exotické krajiny, ako sú napríklad Madagaskar, Portoriko či Južná Afrika.

Zimné OH 2022 športy a disciplíny

Nižšie nájdete prehľad všetkých športových disciplín na ZOH 2022. 

 • Biatlon
 • Bobovanie
 • Skeleton
 • Curling
 • Ľadový hokej
 • Sánkovanie
 • Krasokorčulovanie
 • Rýchlokorčulovanie
 • Šortrek
 • Zjazdové lyžovanie
 • Beh na lyžiach
 • Akrobatické lyžovanie
 • Severská kombinácia
 • Skoky na lyžiach
 • Snowbording

Zimné olympijské hry 2022 hokej

Jedným z najsledovanejších športov na zimných olympijských hrách 2022 bude už tradične hokej. Hokejového turnaja sa zúčastní 12 tímov v troch štvorčlenných skupinách. Slovensko zatiaľ nemá istú účasť a o miestenku musí zabojovať v kvalifikácii na ZOH 2022.

TIP ❱ Hokejový turnaj ZOH 2022 ›

Tímy v nasledujúcich skupinách sú nasadené podľa umiestnenia rebríčka IIHF s tým, že Čína sa turnaja zúčastní ako  usporiadateľská krajina.

 • Skupina A: Kanada, USA, Nemecko, Čína
 • Skupina B: ROC, Česko, Švajčiarsko, 1. kvalifikant
 • Skupina C: Fínsko, Švédsko, 2. a 3. kvalifikant

Hokejového turnaja na zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu by sa mali zúčastniť aj hráči z NHL, ale oficiálna dohoda zatiaľ nebola uzavretá.

OH Čína ceremónia

Na začiatku olympijských hier nás čaká otvárací ceremoniál, ktorý sa uskutoční 4. februára. Konať sa bude na národnom štadióne v Pekingu, ktorý nesie prezývku Vtáčie hniezdo. Na tomto štadióne ste mohli vidieť aj otvárací ceremoniál LOH 2008.

Od otváracieho ceremoniálu sa očakáva veľká show, ktorá bude doprevádzaná kultúrnym programom či pestrofarebným ohňostrojom na záver. Tešiť sa môžete taktiež na ukážky z čínskej kultúry a ich najväčšie tradície. Následne prebehne už tradičné predstavenie jednotlivých výprav na olympijských hrách.

ZOH 2022 maskot

Každé olympijské hry majú svojho maskota a inak tomu nebude ani na ZOH 2022 v Pekingu. Oficiálnym maskotom je panda, ktorá sa volá Bing Dwen Dwen.

V mandarínskej čínštine má „Bing“ niekoľko významov a tým najpoužívanejším je ľad. Toto slovo tiež symbolizuje čistotu a silu, zatiaľ čo „Dwen Dwen“ znamená robustný a živý. Maskot tak zosobňuje silu a vôľu športovcov a pomáha propagovať olympijského ducha.

VIDEO – predstavenie oficiálneho maskota Bing Dwen Dwen

Zimné olympijské hry – história

Zimné olympijské hry sa konajú od roku 1924, kedy toto významné podujatie hostilo mesto Chamonix vo Francúzsku. Až do roku 1992 sa ZOH uskutočnili vždy v rovnakom roku, ako aj letné olympijské hry. Následne sa to zmenilo a konajú sa vždy dva roky po LOH.

Najúspešnejšou krajinou v celej histórii zimných olympijských hier je Nórsko, nasleduje USA a potom Nemecko. Čo sa týka športovcov, tak nórka Marit Bjørgenová vedie historické tabuľky, keďže získala celkovo 8 zlatých, 4 strieborné a 3 bronzové medaily v behu na lyžiach.

ZOH Peking 2022 wikipedia

Všetky dôležité informácie o ZOH Peking 2022 nájdete aj na webe wikipedia. Pozrieť si tu môžete program jednotlivých športov, dôležité termíny, výsledky, umiestnenia športovcov a mnoho ďalšieho.

Zimná olympiáda 2026

Zimná olympiáda v roku 2026 sa bude konať v Taliansku, konkrétne v mestách Miláno a Cortina d’Ampezzo. Slávnostné zahájenie hier prebehne 6. februára a hry potrvajú do 22. februára.

Zdroj: olympics.com, youtube.com, wikipedia.com

Zdieľaní
Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu

Pin It on Pinterest