Prezidentské voľby 2024 – termín, kandidáti, prieskumy, preferencie, kurzy, stávky

Druhé kolo prezidenstkých volieb sa konalo v sobotu 6. apríla. Išlo o jednu z najdôležitejších a najviac sledovaných politických udalostí na Slovensku. Zistite, aký bol zoznam kandidátov na prezidenta SR, ako vyzerali posledné prieskumy preferencií a ako tipovať prezidentské voľby. Nájdete tu aj kompletné informácie o výsledkoch. 

STAVTE SI NA VOĽBY S BONUSOM
FORTUNA 50 € bez rizika STAV SI ›
TIPSPORT 20 € zadarmo STAV SI ›
NIKÉ 20 € zadarmo STAV SI ›
DOXXBET 20 € bez rizika STAV SI ›
SYNOTTIP 40 € bez rizika STAV SI ›
Zodpovedné hranie [18+]

Prezidentské voľby 2024

Prvé kolo prezidentských volieb 2024 sa na Slovensku konalo 23. marca. Druhé kolo prebehlo 6. apríla. O post prezidenta bojovali dvaja kandidáti – Ivan Korčok a Peter Pellegrini.

V minulom roku sa konali parlamentné voľby a tento rok  si občania demokraticky zvolili nového prezidenta Slovenskej republiky.

Prezidentské voľby Slovensko 2024

Slovenské prezidentské voľby

Slovenské prezidentské voľby sa konajú každých 5 rokov. Mandát súčasnej prezidentky, Zuzany Čaputovej, sa končí 15. júna 2024.

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024
Termín 1. kolo 23.3. 2024
Termín 2. kolo 6.4. 2024
Funkčné obdobie 5 rokov
Predchádzajúci víťaz Zuzana Čaputová
Prieskumy Focus, AKO
Kde staviť Tipsport, Fortuna, Doxxbet, Niké, Synottip

Výsledky prezidentských volieb 2024 na Slovensku

Víťazom prezidentských volieb 2024 na Slovensku je Peter Pellegrini, ktorý získal v druhom kole 53,12 % hlasov. Druhý Ivan Korčok získal 46,87 % hlasov.

Prezidentské voľby 2024 dátum

Ak neviete, kedy boli prezidentské voľby 2024 na Slovensku, prvé kolo prebehlo 23. marca. Druhé kolo prezidenta SR sa konalo o dva týždne neskôr taktiež v sobotu 6. apríla.

TIPNITE SI NA VOĽBY 2024 ▷

Kto môže kandidovať za prezidenta

Za prezidenta možno zvoliť každého občana SR, ktorý je voliteľný za poslanca parlamentu a v deň volieb dosiahol vek 40 rokov.

To znamená, že musí byť bezúhonný, nesmie mať záznam v registri trestov ani byť právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. Na podanie kandidatúry musí uchádzač predložiť podpisy od pätnástich poslancov parlamentu alebo od 15-tisíc občanov.

Prezidentské voľby 2024 kandidáti

Kandidáti na prezidentské voľby 2024 sú známi. Do polnoci 30. januára odovzdalo kandidatúru celkovo 9 kandidátov. Zaujímavosťou je fakt, že medzi nimi nie je žiadna žena.

Pozrite si, ktorí kandidáti zabojovali o post hlavy štátu:

Do druhého kola postúpili kandidáti Ivan Korčok a Peter Pellegrini.

Ivan Korčok kandidát na prezidenta SR

Ivan Korčok bol prvý, kto oznámil kandidatúru na voľby prezidenta 2024. Je to bývalý minister zahraničných vecí SR, ktorý sa narodil 4. apríla 1964 v Banskej Bystrici. Politickej kariére sa začal venovať hneď po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993.

Vtedy nastúpil na Ministerstvo zahraničných vecí a od tejto doby pôsobil na diplomatických postoch na Slovensku i v zahraničí. Ivan Korčok povedal, že bude kandidovať iba v prípade, ak nebude opätovne kandidovať Zuzana Čaputová.

Ivan Korčok vyhral prvé kolo prezidentských volieb s 42,31 %. V druhom kole zabojuje o post prezidenta spolu s Petrom Pellegrinim. V druhom kole Ivan Korčok získal 46,87% hlasov a skončil na druhom mieste.

Peter Pellegrini kandidát na prezidenta SR

Peter Pellegrini je slovenským politikom a v súčasnosti aj predsedom Národnej rady Slovenskej republiky. Narodil sa 6. októbra 1975. V minulosti bol aj predsedom vlády SR a zastával aj funkciu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky.

Stal sa aj tajomníkom Ministerstva financií a bol ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Peter Pellegrini oznámil svoju kandidatúru na prezidenta 19. januára a v prípade úspechu sa podľa jeho slov vzdá funkcie predsedu NR SR a predsedu strany Hlas SD.

Pellegrini rovnako ako Ivan Korčok postúpil do druhébo kola s 37,17 %. V druhom kole Pellegrini získal 53,12% hlasov a stal sa prezidentom SR.

Prezidentské voľby 2024 prieskumy volebných preferencií

Prieskumy volebných preferencií začali jednotlivé agentúry robiť začiatkom roku 2024. Zabezpečujú ich agentúry, medzi ktoré patrí napríklad Focus, AKO, Media a Ipsos.

Prezidentské voľby prieskumy FOCUS

Pozrite si v nasledujúcej tabuľke prieskumy agentúry FOCUS pre najbližšie prezidentské voľby 2024.

VOĽBY 2024 – prieskumy FOCUS
Kandidát Január Február
Peter Pellegrini 38,1 % 39 %
Ivan Korčok 35,6 % 37,2 %
Štefan Harabin 10,9 % 8,1 %
Ján Kubiš 4,9 % 3 %
Andrej Danko 3,3 % 2,1 %
Kristián Forró 2,3 % 2,4 %
Marián Kotleba 0,9 %
Igor Matovič 4,2 %
Peter Dubovský 1,9 %
Milan Náhlik 0,6 %

Prezidentské voľby Slovensko live

Priebeh prezidentských volieb live môžete sledovať v slovenských médiách, ako je Markíza, RTVS alebo TV JOJ. Moderátori komentujú priebeh volieb a dozviete sa všetky podstatné aktuálne informácie.

Ako tipovať prezidentské voľby

Prezidentské voľby sú skvelou príležitosťou pre tipérov. Na víťaza volieb si môžete tipnúť vo viacerých stávkových kanceláriách na Slovensku. Pre nových hráčov sú pripravené atraktívne bonusy, ktoré môžete využiť práve na prvé stávky na voľby.

STAVTE SI NA VOĽBY S BONUSOM
FORTUNA 50 € bez rizika STAV SI ›
TIPSPORT 20 € zadarmo STAV SI ›
NIKÉ 20 € zadarmo STAV SI ›
DOXXBET 20 € bez rizika STAV SI ›
SYNOTTIP 40 € bez rizika STAV SI ›
Zodpovedné hranie [18+]

Kurzy na prezidentské voľby 2024

Stávkové kancelárie vypísali kurzy na prezidentské voľby 2024, vďaka čomu si aj vy môžete staviť na svojho favorita.

Fortuna prezidenstké voľby 2024 kurzy

Vo Fortune ste mohli tipovať víťaza prezidentských volieb 2024. Pozrite si kurzy a aké stávky na prezidentské voľby 2024 vypísala Fortuna.

Tipsport prezidentské voľby 2024 kurzy

Stávková kancelária Tipsport vypísala kurzy na prezidentské voľby 2024 a tak ste si mohli tipnúť víťaza volieb a budúceho prezidenta Slovenskej republiky. Pozrite si takisto, ako tipovať prezidentské voľby a buďte v obraze.

Zdroj: tipsport.sk, fortuna.sk, niké.sk, doxxbet.sk, minv.sk, wikipedia.org

Zdieľaní

Pin It on Pinterest